Najzdrowsze miejsce w internecie

Choroba Morgellonów - co charakteryzuje ten rodzaj choroby skóry o niewyjaśnionym podłożu?

Choroba Morgellonów określana jest jako tajemnicza choroba o nieznanym podłożu. Osoby na nią cierpiące uskarżają się na odczuwanie dziwnych ruchów pod skórą. Sprawdź, jakie objawy wskazują na morgellonkę i jak można ją leczyć?
Pacjenta cierpiąca na chorobę Morgellonów
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest choroba Morgellonów?

Choroba Morgellonów to schorzenie sklasyfikowane jako dermopatia o niewyjaśnionym podłożu. Pacjenci uskarżają się na swędzące zmiany skórne, które najczęściej określają jako odczuwanie obecności robaków pod skórą. To jedna z najbardziej nietypowych chorób w medycynie.

Część lekarzy uważa nawet, że taka choroba nie istnieje, a jest tylko wariantem zaburzeń psychicznych, które wywołują także uczucie swędzenia. Dokładne zbadanie podstaw tej choroby nie jest możliwe z uwagi na brak dostatecznej wiedzy na jej temat. Niezależnie od tego wielu pacjentów uskarża się na obecność robaków lub pasożytów pod skórą, ale trudno jest potwierdzić taki fakt.

Jako pierwszy chorobę opisał brytyjski lekarz Thomas Browne w 1672 r. Zauważył on owłosione krosty na skórze pleców dzieci w rodzinie Morgellonów, stąd nazwa tej choroby. Schorzenie, określane także jako morgellonka, lekarze często traktują jako zaburzenie urojeniowe.

Chory odczuwa ruchy pasożytów lub ciał obcych pod skórą. Jednocześnie ma wrażenie wydostawania się ciał obcych ze skóry. Trudno jest ustalić podłoże i przyczyny takich dolegliwości.

Przyczyny morgellonki można uzasadnić naukowo. Do takich należą zaburzenia urojeniowe lub choroby współistniejące, jak borelioza czy zakażenie bakteriami. Niektórzy pacjenci uznają tylko przyczyny poza naukowe.

Popularny i dość odważny jest także pogląd wskazujący na zanieczyszczenie środowiska lub nanotechnologie jako potencjalne przyczyny choroby Morgellonów. Niektóre osoby prezentują także teorie spiskowe, iż objawy wywołują istoty pozaziemskie. Niezależnie od teorii lekarze mają duży problem z syndromem Morgellonów.

Włókna Morgellonów

Większość chorych uważa, że jednym z głównych objawów morgellonki są włókna Morgellonów. Przyjmują postać niewielkich włosków, wydobywających się spod skóry o kolorze białym, czarnym, niebieskim lub czerwonym. Włókna można dostrzec tylko przy użyciu mikroskopu. Wykazują także fluorescencję po naświetlaniu światłem UV.

W zależności od etapu choroby zmienia się ich rozmieszczenie i nasilenie:

 • etap 1 – obejmuje pierwsze 3 miesiące choroby, włókna są ograniczone do pojedynczego miejsca na ciele,
 • etap 2 – dotyczy także pierwszych 3 miesięcy choroby, ale charakteryzuje się rozprzestrzenieniem włókien w wielu miejscach na ciele,
 • etap 3 – choroba trwa już 6 miesięcy, włókna są ograniczone do jednego miejsca,
 • etap 4 – choroba trwa 6 miesięcy, a włókna można zobaczyć w wielu miejscach na ciele.

W łagodnej fazie włókna Morgellonów są małe, a komórki skóry nie zmieniają wyglądu. W fazie umiarkowanej obok włókien pojawiają się modzele, a komórki skory już wyglądają inaczej. Ostatnia faza, nazywana ciężką, charakteryzuje się mocno widocznymi włóknami i owrzodzeniami skóry. W tym przypadku wygląd komórek skóry jest nieprawidłowy.

Wielu pacjentów publikuje zdjęcia morgellonów, czyli pojedynczych włókien. W wielu przypadkach lekarze oglądający takie fotografie stwierdzają, iż to kawałki włókien z ubrań lub innych przedmiotów. Niekiedy materiał do badań, zebrany ze skóry chorego to włókna celulozy pochodzenia bawełnianego. Wszystkie tego typu fakty powodują, iż jest jeszcze bardziej tajemnicza i nieznana choroba.

Objawy choroby Morgellonów

Głównymi objawami choroby Morgellonów są:

 • zmiany skórne w postaci wysypki lub wyprysków,
 • otwarte owrzodzenia skóry,
 • sucha skóra,
 • ból przy dotyku,
 • uczucie pełzających robaków pod skórą,
 • mrowienie,
 • pieczenie,
 • pojawienie się nietypowych włókien na skórze (czarnych, czerwonych, białych lub niebieskich),
 • zaburzenia emocjonalne,
 • stany lękowe,
 • stany obsesyjne,
 • depresja,
 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia krótkotrwałej pamięci,
 • uczucie przewlekłego zmęczenia,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • bóle głowy,
 • bóle kręgosłupa,
 • bóle kostno-stawowe.

Objawy choroby dość mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pacjenci skarżą się na silne dolegliwości bólowe. Zdjęcia choroby Morgellonów wskazują na istnienie włókien na ciele.

W większości przypadków badania wykluczają istnienie robaków, pasożytów czy innych ciał obcych pod skórą. Często to włókna, które pochodzą z odzieży chorego. W tych przypadkach istnienie choroby przypisuje się dolegliwościom psychicznym.

Leczenie syndromu Morgellonów

Diagnostyka i leczenie syndromu Morgellonów to dość trudny proces, ponieważ sama choroba jest dość zagadkowa. Pierwszym etapem jest bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz dokładnie wypytuje o symptomy fizyczne i psychiczne oraz zleca podstawowe badania, zaczynając od morfologii.

W przypadku zmian na skórze przeprowadzane są badania pod mikroskopem, dodatkowo także próbki moczu i włosów. Leczenie choroby Morgellonów może także wymagać przeprowadzenia wcześniej biopsji. Badania próbki krwi i skóry mają także na celu ewentualne wykrycie infekcji bakteryjnej.

Jak leczyć chorobę Morgellonów? Lekarze zalecają stosowanie leków łagodzących swędzenie oraz wspomagających gojenie ran. W wielu przypadkach pacjenci kierowani są do psychiatry lub psychologa w celu szczegółowej konsultacji.

Choroba Morgellonów po szczepieniu

W ostatnich latach pojawiło się wiele teorii o pojawieniu się choroby Morgellonów po szczepieniu. Choroba nie ma wyraźnej przyczyny i związku z przyjmowanymi szczepieniami. To jedna z wielu spiskowych teorii na temat tego dość tajemniczego schorzenia.

Syndrom Morgellonów traktowany jest niewyjaśniona dermopatia, która nie jest chorobą zakaźną, wywołaną przez zakażenie czy pasożyty.

Jakie teorie spiskowe na temat morgellonki są najbardziej popularne? Oto kilka przykładów:

 • zanieczyszczenie środowiska jako główna przyczyna choroby,
 • pojawianie się włókien na skórze na skutek użycia broni mikrobiologicznej,
 • zmiany na skórze są efektem nanotechnologii,
 • uczucie pełzających robaków pod skórą to efekt wszczepienia biologicznych nanoczujników pod skórę, które mają kontrolować ludzi,
 • teoria, iż włókna na skórze są żywymi organizmami, przesłanymi przez obce cywilizacje.

Żadna z teorii spiskowych nie ma potwierdzenia naukowego. Lekarze przestrzegają przed informacjami, które na ten temat zalewają internet.

Choroba Morgellonów w Polsce

Przypadki syndromu Morgellonów należą w Polsce do rzadkości. Najwięcej przypadków zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Holandii.

Za sprawą Mary Leitao powstała fundacja Morgellons Research Foundation, której celem jest zbieranie informacji o chorobie i jej przypadkach na całym świecie. Organizacja ta zrzesza rodziny, której członkowie zmagają się z tym nietypowym schorzeniem. Mary Leitao zauważyła niepokojące objawy u swojego dwuletniego syna.

Dziecko uskarżało się na odczuwanie pełzania robaków pod skórą. Lekarze nie potrafili wtedy w żaden sposób zdiagnozować choroby, a matka dwulatka postanowiła założyć fundację, aby rozpowszechniać informacje o chorobie. Choroba Morgellonów w Polsce to raczej pojedyncze przypadki.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ł. Skrzypczak, A. Skłodowicz-Kowalska „Choroba Morgellonów – epidemia z internetu”, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 6, 477–478, Prace poglądowe
 • Joseph A. Locala „Aktualne koncepcje w psychodermatologii”, Dermatologia po Dyplomie, 2010;1(2):60-68
 • Morgellons: disease or delusions? Paquette M., Perspect. Psychiatr. Care 2007, 43, 67-68
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie szczęśliwa mama i miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama