Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Gęsia skórka - o czym świadczy? Przyczyny i miejsca, w których może się pojawić

Gęsia skórka to zmiany w postaci niewielkich wybrzuszeń, które pojawiają się w miejscu wyrastania włosów. Główną przyczyną pojawiania się tej zmiany pilomotorycznej są emocje lub reakcja na obniżenie temperatury. Przeczytaj, w jaki sposób się objawia.
Gęsia skórka na ręce
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Gęsia skórka powstaje na skutek kurczenia się mięśni u podstawy mieszków włosowych. W tych miejscach na skórze powstają małe uwypuklenia, przypominające wyglądem skórę gęsi.
 • Zmiany tego typu pojawiają na skórze się na skutek obniżenia temperatury ciała, na przykład przy wchodzeniu do zimnej wody lub pod wpływem emocji, na przykład strachu lub lęku.
 • Gęsia skórka ma charakter przemijający. W niektórych przypadkach pozostaje na dłużej i może być początkiem schorzenia dermatologicznego. Takie przypadki należy skonsultować z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Przebarwienia na skórze - skąd się biorą i jak usunąć?
Spis treści

Reklama

Co to jest gęsia skórka?

Gęsia skórka fachowo nazywana jest reakcją pilomotoryczną. Przyjmuje najczęściej postać niewielkich uwypukleń w miejscach na skórze, z których wyrastają włosy.

Pojawienie się zmian w okolicy torebek włosowych powoduje, iż skóra staje się w tych miejscach chropowata i specyficznie wybrzuszona. U podstawy mieszków włosowych znajdują się mięśnie, które w określonych sytuacjach kurczą się i tym samym prostują włosy. Wiele osób określa ten stan jako ciarki na ciele.

Co to jest gęsia skórka i dlaczego powstaje? To pozostałość po przodkach, których ciało było pokryte sierścią. Włosy na ciele podnosiły się, aby skutecznej ogrzać ciało lub „stawały dęba” w sytuacjach zagrożenia.

Reakcja pilomotoryczna może pojawiać się na każdym fragmencie ciała, na którym znajdują się włosy. Najczęściej tymi miejscami są ręce i ramiona. Skurczone mięśnie u podstawy mieszków włosowych doprowadzają do wyprostowania włosów. Skóra swoim wyglądem w takich okolicach przypomina oskubaną gęś, stąd nazwa tej przypadłości.

Reklama

Przyczyny gęsiej skórki?

Dlaczego mamy gęsią skórkę? Najeżone włosy na skórze mogą pojawiać się z wielu przyczyn i bardzo często są informacją, w jakim stanie znajduje się konkretna osoba.

Oto kilka przyczyn gęsiej skórki:

 • obniżenie otaczającej wokół temperatury – ta reakcja miała znaczenie w dawnych czasach, kiedy silne owłosienie na skórze ogrzewało dodatkowo ciało. Obecnie włoski są za krótkie i zbyt cienkie, aby spełniać taką rolę, ale skłonność do powstawania gęsiej skórki na skutek zimna pozostała. Ten objaw jest jednak istotnym sygnałem dla rodzica, gdy dziecku, które nie umie mówić jest zimno,
 • silne emocje, na przykład strach. Wytworzona w takich sytuacjach adrenalina jest bezpośrednią przyczyną reakcji pilomotorycznej. Ta substancja chemiczna wydzielana jest w sytuacjach stresu i mobilizuje całe ciało do działania. Adrenalina płynie we krwi i powoduje kurczenie mięśni przywłosowych,
 • indywidualne reakcje na wiele codziennych sytuacji i doznań – zapachy czy nieprzyjemne wspomnienia. Wiele osób doświadcza gęsiej skórki podczas słuchania muzyki,
 • poszczególne etapy życia, jak okres dojrzewania lub ciąża. W tych przypadkach za powstawanie gęsiej skórki odpowiadają hormony,
 • za gorące prysznice i kąpiele,
 • gruboziarniste peelingi,
 • nadmierne wysuszenie skóry,
 • predyspozycje genetyczne.

W wielu sytuacjach gęsia skórka pojawia się  bez powodu. Najczęściej gdy występuje i nie znika taki stan może wskazywać na podłoże genetyczne lub chorobę, na przykład na rogowacenie okołomieszkowe. Przyczyną rogowacenia może być niewłaściwe przyswajanie witaminy A.

Reklama

Gęsia skórka miejscowo

Gęsia skórka na ciele pojawia się w tych miejscach, gdzie znajdują się mieszki włosowe. To właśnie w nich gromadzi się dużo złuszczonej keratyny, która je systematycznie blokuje.

Miejsca bez włosów są pozbawione takiej skłonności. Do takich należą na przykład stopy i dłonie.

Oto miejsca, gdzie najczęściej pojawia się gęsia skórka:

 • na nogach, na skutek stresu i zimna lub niewłaściwej higieny doprowadzającej do przesuszenia skóry,
 • na głowie, najczęściej obserwowana po silnych przeżyciach emocjonalnych. To umiejscowienie może także wskazywać na chorobę, hiperkeratozę pęcherzykową, jeśli biegnie dodatkowo przez twarz i szyję. Przyczyną tej postaci schorzenia są czynniki zewnętrzne, głównie środki myjące, 
 • na rękach z powodu stresu, silnych emocji lub zmian hormonalnych,
 • na ramionach na skutek nadmiernego przesuszenia skóry, obniżenia temperatury.

Gęsia skórka może pojawić się na każdej partii skóry z włosami z każdego z wyżej wymienionych powodów. Tego typu zmiany mogą być także wynikiem nieodpowiedniej diety. Nasila je jedzenie nabiału i glutenu oraz niedobór witaminy A i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Gęsia skórka w jednym miejscu na ciele może także oznaczać chorobę skóry, szczególnie gdy przez dłuższy czas nie znika. Takie miejsca należy obserwować i w sytuacji dłuższego utrzymywania skonsultować z dermatologiem.

Reklama

Gęsia skórka i ciągłe uczucie zimna

Uczucie zimna i dreszcze to bardzo często reakcja obronna organizmu. Najczęściej taki stan przyjmuje postać dokuczliwego zimna i drżenia mięśni. Gęsia skórka połączona z dreszczami może mieć podłoże emocjonalne, kiedy pojawia się strach lub podekscytowanie. Po czasie znika i nie przynosi dodatkowych objawów.

Bardziej niebezpieczne są sytuacje, kiedy pojawia się gęsia skórka i ciągłe uczucie zimna. Takie sytuacje zdarzają się przy schorzeniach na tle psychicznym, takich jak zaburzenia lękowe, depresje czy nerwice.

Dreszcze i zimno, które utrzymują się przez dłuższy czas i którym towarzyszy gęsia skórka, bardzo często towarzyszą nerwicy. Lęk i niepokój potęgują wrażenie chłodu, a stan emocjonalny wywołuje reakcję pilomotoryczną. Takie stany wymagają obserwacji i konsultacji medycznej, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.

Reklama

Gęsia skórka u dziecka 

Skóra dzieci, szczególnie tych małych, jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Cienki naskórek jest narażony na wysypki, alergie czy odparzenia. U wielu dzieci można zauważyć także gęsią skórkę.

W zasadzie pojawia się ona z tych samych przyczyn co u dorosłych. Przy niskiej temperaturze lub zbyt silnych emocjach na skórze dziecka powstają charakterystyczne wybrzuszenia.

Gęsia skórka u dziecka może także oznaczać choroby. W niektórych przypadkach ta niegroźna reakcja organizmu może być początkiem zaburzeń skórnych. Do takich należy rogowacenie przymieszkowe, które polega na rogowaceniu ujść mieszków włosowych. W tych okolicach z czasem powstają czopki i jest to sygnał o konieczności udania się do lekarza.

Często pojawia się u dziecka wysypka jak gęsia skórka. Grudki, które tworzą się na skórze powodują, iż skóra malucha jest coraz bardziej szorstka. W takich sytuacjach może dojść do stanu zapalnego lub atopowych zmian. Wszystkie te sytuacje wymagają konsultacji medycznej.

Reklama

Wysypka jak gęsia skórka

Wiele drobnych krostek na ramionach, plecach czy nogach utrzymuje się dłużej na ciele. Wyglądem przypominają wysypkę jak gęsia skórka, ale utrzymują się na ciele zdecydowanie dłużej. Najczęściej jest to rogowacenie okołomieszkowe, schorzenie dermatologiczne, które nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale wymaga leczenia.

Główną przyczyną wysypki jak gęsia skórka u dorosłego jest rogowacenie ujść mieszków włosowych. Krostki pojawiają się w miejscach wyrastania włosów na skutek zbyt dużej ilości keratyny, która odkłada się w porach. Często ten rodzaj choroby dermatologicznej łączy się z niewłaściwym wchłanianiem witaminy A.

Wysypka na brzuchu jak gęsia skórka może być także objawem alergii. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Gawęcki, L. Hryniewiecki i inni „Żywienie człowieka t. I – Podstawy nauki o żywieniu”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008
 • The Merck Manual „Podręcznik diagnostyki i terapii”, Urban & Partner, Wrocław 2001
 • W. S. Gumułka, W. Rewerski i inni „Encyklopedia zdrowia”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dermatologia
Antyseptyka i aseptyka - jakie są między nimi różnice?
Personel medyczny stosuje antyseptykę i aseptykę
Pieczenie skóry - w różnych miejscach. Jak złagodzić?
Piecząca skóra przedramienia
Ropień na skórze - objawy i leczenie. Ile trwa?
Ropień na skórze
Podobne artykuły
Kobieta drapie się po plecach
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Wizualizacja gronkowca skórnego
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania
Osoba z czerwonymi zmianami skórnymi
Łuszczyca skóry - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Młoda kobieta z osutką na ręce
Osutka - co to jest i czym zwalczać? Objawy i rodzaje

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!