ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Tympanometria - na czym polega i jak czytać jej wyniki?

Tympanometria to obiektywne badanie słuchu pozwalające wykryć m.in. wysiękowe zapalenie ucha środkowego oraz niedosłuchy. Badanie tympanometryczne bardzo często przeprowadza się u dzieci poniżej 5 roku życia, w tym nawet u niemowląt. Wyniki badania prezentuje się w formie wykresu. Krzywa typu A oznacza prawidłowy wynik, płaska tympanometria u dziecka (krzywa B) to znak, że ucho choruje.
Badanie tympanometryczne
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest tympanometria?

Tympanometria jest nieinwazyjną metodą badania słuchu, w szczególności przydatną pod kątem diagnozowania wszelkiego rodzaju niedosłuchów oraz zapalenia ucha środkowego u dzieci. Badanie tympanometryczne rejestruje wychylenia błony bębenkowej, czyli cienkiej struktury oddzielającej przewód słuchowy od ucha środkowego, do których dochodzi pod wpływem zmiany ciśnienia oraz bodźców akustycznych.

Co istotne, to badanie jest tzw. metodą obiektywną - wynik opiera się na danych mierzalnych, a nie subiektywnych odczuciach pacjenta. Umożliwia to przeprowadzenie badania u najmłodszych pacjentów, nawet w wieku niemowlęcym.

Reklama

Wskazania do tympanometrii

Badanie tympanometryczne pozwala stwierdzić takie nieprawidłowości, jak:

  • niedosłuchy różnego typu (przewodzeniowy a także odbiorczy – ślimakowy, pozaślimakowy lub ośrodkowy), 
  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego, 
  • niedrożność trąbki Eustachiusza, 
  • przebicie błony bębenkowej
  • bezpowietrzność, 
  • płyn w jamie bębenkowej, 
  • porażenie nerwu twarzowego.

Na badanie słuchu najczęściej kieruje lekarz prowadzący, jeśli uzna taką potrzebę. Jednak w ramach profilaktyki zdrowotnej warto również samodzielnie pamiętać o regularnym badaniu. Można skorzystać z bezpłatnych programów badań. Specjaliści zbadają słuch, a także wskażą odpowiednie sposoby poprawy słuchu, jeśli będzie to konieczne.

Reklama

Na czym polega badanie tympanometryczne?

Badanie tympanometryczne polega na wprowadzeniu do ucha sondy z zaślepką uszczelniającą kanał słuchowy. Sonda podłączona jest do tak zwanego tympanometru. Urządzenie to generuje bodźce dźwiękowe oraz zmienia wartości ciśnienia za pomocą specjalnej pompki, jednocześnie rejestrując odchylenia błony bębenkowej a także reakcje tzw. mięśnia strzemiączkowego. Badanie trwa kilkanaście minut i choć nie jest bolesne, może być odczuwane jako nieprzyjemne ze względu na odczuwane zmiany ciśnienia a także natężenia hałasu. Co ważne, w trakcie badania pacjent nie powinien nic mówić, ani przełykać. 

Reklama

Badanie słuchu u dzieci

Badanie tympanometryczne często wykonywane jest u dzieci, także u niemowląt, już od 4 miesiąca życia. Ze względu na wspomniane wyżej nieprzyjemne odczucia związane ze zmianą ciśnienia i natężenia dźwięku, dzieci poniżej 5 roku życia powinny przechodzić diagnostykę w obecności rodziców - zaleca się trzymanie pociech na kolanach. Dobrze jest też najmłodszych pacjentów przygotować mentalnie, tłumacząc na czym polega tego typu badanie słuchu u dzieci. Pamiętajmy, że tympanometria jest badaniem, które musi być przeprowadzone w całkowitym bezruchu i milczeniu, dlatego tak ważne jest, by dziecko nie płakało, nie marudziło, nie wyrywało się. 

Reklama

Jak odczytać wyniki?

W przypadku tympanometrii wyniki przedstawione są w formie krzywej, będącej zapisem zanotowanych odchyleń błony bębenkowej. Krzywa ta przybierać może kilka typowych kształtów. Jeśli jej szczyt wypada nad wartością ciśnienia „0”, mówimy o krzywej typu A. Jest to prawidłowy wykres, oznaczający że badanie tympanometryczne nie zanotowało dysfunkcji w działaniu błony bębenkowej. Ale są możliwe także wykresy w innym kształcie. Płaska linia to krzywa typu B, zaś krzywa ze szczytem wyraźnie przesuniętym w lewo, w stronę ujemnych wartości ciśnienia, to krzywa typu C.Oba przypadki są wynikiem nieprawidłowości funkcjonowania narządu słuchu.

Reklama

Płaska tympanometria u dziecka

Płaska tympanometria u dziecka i u dorosłego oznacza obecność wysięku w uchu środkowym a także całkowitą niedrożność trąbki słuchowej. Płaska tympanometria u dziecka w niemal 100 procentach jest świadectwem rozwoju wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Należy pamiętać, że wysiękowe zapalenie ucha jest dolegliwością powszechnie występującą u dzieci poniżej 5 roku życia (szacuje się, że przynajmniej raz w życiu zapada na nie 80 proc. maluchów). Mimo tendencji do samoograniczania się, niezdiagnozowana i nieleczona choroba może prowadzić do trwałych ubytków słuchu. 

Reklama

Tympanometria – krzywa typu C

Inny wykres ilustrujący wyniki tympanometrii, krzywa typu C to dowód nieprawidłowej pracy trąbki słuchowej – przyczyną takiego wyniku badania tympanometrycznego może być jej częściowa niedrożność. Możliwe jest też wklęśnięcie błony bębenkowej. Uzyskiwana w tympanometrii krzywa typu C może również świadczyć o przeroście trzeciego migdałka. 

Koszt przeprowadzenia badania tympanometrycznego

Tympanometria oferowana jest przez wiele klinik w całej Polsce, a ceny wahają się od 25 do 40 złotych. Jednak w jej przypadku, cena samego badania zapewne nie będzie jedynym kosztem, jaki należy ponieść. W większości przypadków zapłacić będzie też trzeba za konsultację otolaryngologiczną i audiologiczną – koszty prywatnych wizyt zazwyczaj zaczynają się od 100 złotych wzwyż. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania laryngologicze
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Badanie BERA - kiedy je wykonać? Wyniki i cena
Dziecko w czasie badania ABR
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Dziecko w czasie badania nosa
Podobne artykuły
Badanie próby kalorycznej
Próba kaloryczna - na czym polegają próby błędnikowe?
Badanie tympanometryczne
Tympanometria - na czym polega i jak czytać jej wyniki?
Badanie BERA
Badanie ABR - na czym polega i u kogo się je przeprowadza?
Punkcja zatok
Punkcja zatok szczękowych i czołowych – przebieg badania
Badanie gardła
Wymaz z gardła - jak przebiega i co wykrywa? Przygotowanie do badania

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!