Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak objawia się zapalenie ucha u dziecka? Jak rozpoznać chorobę?

Ból ucha u dziecka zwykle jest pierwszym symptomem ostrego zapalenia ucha środkowego. Poza bólem mogą jednak pojawić się także inne dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się zapalenia ucha u dziecka. Dowiedz się także, jak rozpoznać, że dziecko boli ucho.
Dziecko odczuwa objawy zapalenie ucha
źródło:123RF
W skrócie
 • Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedna z najczęściej diagnozowanych chorób wieku dziecięcego.
 • Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest ból ucha, jednakże u małych dzieci nie zawsze można go rozpoznać.
 • Istnieją jednak sposoby na sprawdzanie, czy w uchu środkowym dziecka rozwinął się stan zapalny.
SPRAWDŹ TEŻ: Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Spis treści

Reklama

Jak sprawdzić, czy dziecko boli ucho? 

Ból ucha u dziecka może być objawem stanu zapalnego. Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób wieku dziecięcego. Szacuje, że choroba jest każdego roku diagnozowana u prawie miliona pacjentów, z czego zdecydowana większość stanowią dzieci.

Podstawowym objawem zapalenia ucha u dziecka jest ból, jednak nie każde dziecko jest w stanie to zakomunikować. Wielu rodziców w obawie przed powikłaniami stanu zapalnego zastanawia się, jak sprawdzić, czy dziecko boli ucho

Specjaliści podkreślają jednak, jedynym sposobem na sprawdzenie, czy w uchu rozwija się stan zapalny jest wziernikowanie. Tylko lekarz z pomocą wziernika do badania ucha jest w stanie określić, czy w uchu środkowym rozwija się infekcja. Dlatego, jeśli rodzice podejrzewają, że dziecko może boli ucho, powinni udać się do pediatry lub laryngologa. 

Objawy zapalenia ucha u dziecka  

Nie tylko ból jest objawem zapalenia ucha środkowego u dziecka. Co prawda dolegliwości bólowe występują u większości małych pacjentów, ale niektórzy są tak odporni na ból, że odczuwają jedynie łagodne kłucie. 

Wśród najczęstszych objawów zapalenia ucha u dziecka wymienia się także gorączkę.

Jak jeszcze rozpoznać dolegliwość? Mogą pojawić się takie objawy jak:

 • drażliwość,
 • płaczliwość,
 • brak apetytu,
 • wymioty,
 • biegunka. 

Zapalenie ucha u niemowlaka

Szacuje się, że 75 proc. dzieci poniżej 5 lat chociaż raz w życiu choruje na ostre zapalenie ucha środkowego [Niemczyk, Dębska, Zawadzka-Głos]. Choroba najczęściej jest diagnozowana u niemowląt oraz dzieci w wieku przedszkolnym. 

Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha u niemowlaka jest infekcja górnych dróg oddechowych przebiegającą z silnym katarem. Zazwyczaj katar przyczynia się do obrzęku błony śluzowej nosa, a w dalszej kolejności pojawia się obrzęk trąbki słuchowej, która łączy nos, gardło i ucho. Dzieci są bardziej narażone na zapalenie ucha, gdyż mają szerszą, krótszą oraz ustawioną bardziej poziomo trąbkę słuchową aniżeli dorośli.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka? Podstawowym objawem jest ból ucha, ale nie u każdego niemowlaka on występuje. Niektóre dzieci są tak odporne na ból, że odczuwają jedynie delikatne kłucie. Ponadto pojawia się pogorszenie słuchu, ale dziecko w wieku niemowlęcym nie jest w stanie zakomunikować tego rodzicom. 

Inne objawy zapalenia ucha u niemowlaka to gorączka, niemniej nie zawsze ona występuje. Jeśli choroba nie zostanie w porę rozpoznana, może dojść pęknięcia błony bębenkowej, a wówczas dojdzie do wycieku z ucha wodnistej wydzieliny. To sygnał, aby niezwłocznie iść z dzieckiem do lekarza. Rodzice powinny pamiętać, że jedynym sposobem na wykrycie zapalenia ucha jest wziernikowanie. 

Reklama

Zapalenie ucha u noworodka 

Jeszcze trudniej rozpoznać zapalenie ucha u noworodka. Objawem bolącego ucha u dziecka może być jedynie rozdrażnienie. Noworodki z infekcją ucha często płaczą w trakcie karmienia, gdyż ruchy szczęką potęgują ból. Dlatego jeśli dziecko zaczyna płakać podczas jedzenia lub robi się niespokojne, warto skonsultować to z lekarzem, gdyż może to być jedyny objaw rozwijającego się stanu zapalnego. 

Nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych dla dziecka powikłań, wśród których wymienić można:

Reklama

Ile trwa zapalenie ucha u dziecka? 

Zapalenie ucha środkowego u dziecka powyżej 2 roku życia w pierwszej kolejności leczy się środkami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Obowiązuje tzw. zasada obserwacji. Jeśli w ciągu trzech dni ból uszu u dziecka i inne objawy nie ustąpią, lekarz zaleci antybiotykoterapię.

Inaczej przebiega leczenie u dzieci poniżej 6 miesięcy oraz w przypadku wycieku z ucha lub bardzo wysokiej gorączki. Wówczas lekarz od razu przepisuje antybiotyk. Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa zapalenia ucha, zależy od skuteczności antybiotykoterapii, która trwa najczęściej 7 dni.  

Jeśli po tygodniu stan zapalny nie ustąpi, konieczne będzie włączenie innego antybiotyku.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka

Niektórzy rodzice korzystają z domowych sposobów leczenia. Co na ból ucha u dziecka proponuje medycyna naturalna? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie olejku kamforowego. Jednakże opinie lekarzy na jego temat są rozbieżne. Jedni przekonują o jego skuteczności, inne odradzają jego stosowania. Dlatego przed ewentualną decyzją o zastosowaniu olejku, należy skontaktować się lekarzem. 

Warto także pamiętać, że olej kamforowy stosuje się tylko i wyłącznie zewnętrznie. Nie wolno go wlewać do przewodu słuchowego, gdyż może to doprowadzić do poparzenia.

Co jeszcze na zapalenie ucha u dziecka polecają zwolennicy medycyny naturalnej? Kluczowe znaczenie mają działanie profilaktyczne, gdyż choroba często nawraca. Po pierwsze powinno się możliwie zminimalizować ryzyko infekcji dróg oddechowych, a jeśli ona wystąpi regularnie oczyszczać nos dziecka. 

Po drugie, specjaliści podkreślają, że karmienia piersią do co najmniej 6 miesiąca życia jest istotnym czynnikiem obniżającym ryzyko zapalenia ucha oraz innych chorób. Zaleca się także, by wyeliminować takie czynniki ryzyka, jak ekspozycja na dym tytoniowy i używanie smoczka. W przypadku nawracających zapaleń ucha warto ograniczyć korzystanie z ośrodków opieki zbiorowej (żłobków, przedszkoli).

Czytaj również

Bibliografia

 • Hassmann-Poznańska E., Ostre zapalenie ucha środkowego (OMA), Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny tom 1, nr 3, lipiec-wrzesień 2012, s. 210-214.
 • Niemczyk E., Dębska M., Zawadzka-Głos L., Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci hospitalizowanych w roku 2014 w Klinice Otolaryngologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, N Ped 2015; 19(3): 87-92.
 • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/chore-ucho-u-dziecka-nie-zawsze-boli [data dostępu: 27.07.2021 r.]
 • http://www.nzoz-omega.pl/wp-content/uploads/2015/03/Zapalenie-ucha-u-dzieci.pdf [data dostępu: 27.07.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie
Dziecko z bakterią w gardle
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Podobne artykuły
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
zatkane ucho
Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha przy katarze?
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!