Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki

Pulsowanie w uchu to efekt zalegania woskowiny, a może problem z błędnikiem? Niezależnie od finalnej diagnozy, pulsowanie w uszach to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Brak rozpoznania i niepodjęcie leczenia może doprowadzić do utraty słuchu, a także poważnych powikłań.
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
źródło:123RF
W skrócie
  • Pulsowanie w uchu może być przyczyną różnych chorób, jak i nadmiaru woskowiny.
  • Leczenie następuje w momencie poznania przyczyny, gdyż pulsowanie jest objawem.
  • Pulsowaniu lepiej zapobiegać, niż je leczyć, dbając o uszy i kontrolując regularnie ich stan.
Spis treści

Co oznacza pulsowanie w uchu?

Pulsowanie w uchu jest nieprzyjemnym objawem występującym obiektywnie lub subiektywnie w przebiegu wielu schorzeń i zaburzeń o podłożu m.in.:

  • audiologicznym (narząd słuchu),
  • neurologicznym (układ nerwowy),
  • naczyniowym (układ krążenia),
  • infekcyjnym (zakażenia bakteryjne lub wirusowe),
  • onkologicznym (nowotwory).

Ze względu na potencjalnie śmiertelne skutki części dysfunkcji, z którymi związane może być pulsowanie w uchu, stan ten wymaga konsultacji lekarskiej i poddania się badaniom diagnostycznym. Zwłaszcza, jeśli symptom utrzymuje się przez dłuższy czas, jest bardzo silny lub jego natężenie wyraźnie narasta. 

Reklama

Przyczyny pulsowania w uchu

Często występuje problem z ustaleniem przyczyny pulsującego szumu, jednak zazwyczaj źródłem jest zebrana woskowina. Inne potencjalne przyczyny pulsowanie w uchu, to:

  • zaniedbania higieniczne, prowadzące do powstania tzw. czopa woszczynowego, czyli zamknięcia przewodu słuchowego zalegającą w nim woskowiną,
  • ostre lub wysiękowe zapalenie ucha środkowego - infekcje bakteryjne, będące zazwyczaj powikłaniem po grypie lub przeziębieniu, powodowane przez pałeczki Streptococcus pneumoniae lub Haemophilus influenzae,
  • zapalenie zatok przynosowych, powodujące promieniowanie objawów do uszu, a także powodujeliczne powikłania, takie jak zapalenie trąbki słuchowej,
  • choroba Meniere'a, czyli wodniak błędnika - ciężkie schorzenie ucha wewnętrznego, z czasem prowadzące do głębokiego niedosłuchu,
  • nadciśnienie lub silne wahania ciśnienia tętniczego,
  • nowotwór mózgu, ucha środkowego lub tzw. kąta mostowo-móżdżkowego,
  • stwardnienie rozsiane,
  • tętniak mózgu,
  • uraz czaszki,
  • zwyrodnienia kręgosłupa na odcinku szyjnym,
  • nerwica.

Na tętnienie czy pukanie w uszach często skarżą się kobiety w ciąży. Najczęściej jest to kwestia związana z podwyższonym ciśnieniem, które wymaga konsultacji z lekarzem.

Na pulsowanie w uchu czy szumy uszne skarżą się osoby przechodzące infekcję COVID-19.

Reklama

Jak rozpoznać przyczynę pulsowania w uszach? 

Aby ustalić, skąd bierze się pulsowanie w uszach, wykonać należy szereg badań wykluczających bądź potwierdzających wstępną diagnozę. Niezbędne może być:

  • badanie laryngologiczne przewodu słuchowego, ewentualnie także zatok,
  • badanie audiologiczne (w zależności od potrzeb: audiometria, tympanometria, otoemisja akustyczna, sprawdzanie potencjałów wywołanych z pnia mózgu),
  • tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny narządu słuchu, mózgu, zatok lub innych obszarów czaszki,
  • kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu hormonów tarczycy.

Bardzo ważną rolę odgrywa także szczegółowy wywiad lekarski, zwłaszcza w kwestii okoliczności i częstotliwości występowania objawów, a także istnienia ewentualnych symptomów współistniejących.

Należy mieć na uwadze, że istnieją objawy współistniejące.  Jeśli powodem jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, często pulsowaniu w uchu towarzyszą zawroty głowy.

Reklama

Kiedy pojawia się pulsowanie w uszach?

Pulsowanie pojawić się może niespodziewanie i równie szybko minąć. Często jednak pojawia się wieczorem, podczas leżenia. Wystąpić może jednostronnie, w prawym bądź lewym uchu, a także w obu uszach. Jest to zazwyczaj kwestia nadciśnienia lub zebranego nadmiaru woskowiny. Dlatego też pulsowanie czasem nasila się w nocy, gdy przybieramy na dłuższy czas pozycję horyzontalną.

Zdarza się też, że występuje pulsowanie przy nadużywaniu alkoholu, co jest spowodowane wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.

Pulsowanie może wystąpić również od kręgosłupa, co świadczyć może o zmianach zwyrodnieniowych.

Reklama

Jak leczyć pulsowanie w uchu?

Lek na pulsowanie w uchu jako taki nie istnieje, natomiast pacjenci zmagający się z tego typu objawami powinni przyjmować środki zgodne ze standardami terapii danego schorzenia podstawowego, które powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu słuchowego.

W związku z ogromnym zróżnicowaniem potencjalnych przyczyn, bardzo duży jest też rozrzut stosowanych leków oraz metod zabiegowych. Jak leczyć dane schorzenia?

  • Przewlekłe zapalenie ucha środkowego leczone jest objawowo za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także przyczynowo z użyciem antybiotyków (amoksycylina, klindamycyna). Wykonuje się też zabiegi tympanocenezy (nacięcia) lub paracentezy (nakłucia) błony bębenkowej.
  • Choroba Meniere'a leczona jest za pomocą neuroleptyków, anksjolityków, cholinolityków i leków przeciwhistaminowych, a także środków moczopędnych. Wobec ich nieskuteczności konieczne może być odwołanie się do metod operacyjnych, takich jak drenaż jamy bębenkowej.
  • Nadciśnienie jest przewlekłą chorobą, którą leczy się od momentu zdiagnozowania aż do śmierci. W użyciu są takie środki, jak beta blokery, blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny i środki moczopędne.
  • Zapalenie zatok - najlepsze efekty przynosi terapia za pomocą glikokortykosteroidów, czyli silnych środków przeciwzapalnych, stosowanych miejscowo lub ogólnoustrojowo. W niektórych przypadkach zaleca się antybiotykoterapię amoksycyliną. 

Reklama

Domowe sposoby na pulsowanie w uchu

Ze względu na wagę schorzeń potencjalnie stojących za występowaniem nieprzyjemnych objawów, domowe sposoby na pulsowanie w uchu należy traktować w kategoriach działań wspierających lub czysto profilaktycznych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Tym, co każdy może i powinien robić na własną rękę, jest dbałość o higienę uszu. 

Kanał słuchowy należy regularnie czyścić, jednak niezbyt intensywnie i niezbyt głęboko, pamiętając o możliwości uszkodzenia mechanicznego, a także mając na uwadze, że woskowina pełni funkcję ochronną - ucho nie powinno być więc od niej całkowicie wolne. Do czyszczenia nie należy używać patyczków, które generują duże ryzyko urazu

Przez większość lekarzy nie jest też polecany zabieg świecowania (jako potencjalnie niebezpieczny, a wątpliwy terapeutycznie). Jeśli chodzi o inne domowe sposoby, warto stosować szeroko zakrojoną profilaktykę zapobiegania schorzeniom układu krążenia, w tym udarom, czy nadciśnieniu. 

Szczególne znaczenie w tym kontekście ma dieta (wolna od tłuszczów nasyconych i cukrów prostych) oraz aktywność fizyczna. Dbać należy także o kondycję psychiczną, unikając sytuacji stresogennych i konfliktowych, a także lecząc wszelkie zaburzenia emocjonalne. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Waldemar Narożny, Walenty Michał Nyka, Janusz Siebert, Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie choroby Méniére’a, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2
  • Elżbieta Niemczyk, Małgorzata Dębska, Lidia Zawadzka-Głos, Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci hospitalizowanych w roku 2014 w Klinice Otolaryngologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Nowa Pediatria 2015 19(3), wyd. Borgis
  • Zofia Maciejewska-Szaniec i inni, Szumy uszne u chorych z zaburzeniami czynnościowymi układu ruchowego narządu żucia, Family Medicine & Primary Care Review 2013; 15, 3
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Co oznaczają czerwone uszy?
Czerwone ucho
Kichanie - jakie są przyczyny podrażnionej błony śluzowej nosa? Sprawdź, czy powinny niepokoić
Kobieta kicha z powodu przeziębienia
Krwotok z nosa – co oznacza? Jak zatamować krwawienie z nosa?
Mężczyzna tamuje krwotok z nosa
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie funkcje Twojego CGM są dla Ciebie najważniejsze?
Touchcare CGM