Co oznacza pulsowanie w uchu?
Pulsowanie w uchu jest nieprzyjemnym objawem występującym obiektywnie lub subiektywnie w przebiegu wielu schorzeń i zaburzeń o podłożu m.in.:
- audiologicznym (narząd słuchu),
- neurologicznym (układ nerwowy),
- naczyniowym (układ krążenia),
- infekcyjnym (zakażenia bakteryjne lub wirusowe),
- onkologicznym (nowotwory).
Ze względu na potencjalnie śmiertelne skutki części dysfunkcji, z którymi związane może być pulsowanie w uchu, stan ten wymaga konsultacji lekarskiej i poddania się badaniom diagnostycznym. Zwłaszcza, jeśli symptom utrzymuje się przez dłuższy czas, jest bardzo silny lub jego natężenie wyraźnie narasta.
Reklama
Przyczyny pulsowania w uchu
Często występuje problem z ustaleniem przyczyny pulsującego szumu, jednak zazwyczaj źródłem jest zebrana woskowina. Inne potencjalne przyczyny pulsowanie w uchu, to:
- zaniedbania higieniczne, prowadzące do powstania tzw. czopa woszczynowego, czyli zamknięcia przewodu słuchowego zalegającą w nim woskowiną,
- ostre lub wysiękowe zapalenie ucha środkowego - infekcje bakteryjne, będące zazwyczaj powikłaniem po grypie lub przeziębieniu, powodowane przez pałeczki Streptococcus pneumoniae lub Haemophilus influenzae,
- zapalenie zatok przynosowych, powodujące promieniowanie objawów do uszu, a także powodujeliczne powikłania, takie jak zapalenie trąbki słuchowej,
- choroba Meniere'a, czyli wodniak błędnika - ciężkie schorzenie ucha wewnętrznego, z czasem prowadzące do głębokiego niedosłuchu,
- nadciśnienie lub silne wahania ciśnienia tętniczego,
- nowotwór mózgu, ucha środkowego lub tzw. kąta mostowo-móżdżkowego,
- stwardnienie rozsiane,
- tętniak mózgu,
- uraz czaszki,
- zwyrodnienia kręgosłupa na odcinku szyjnym,
- nerwica.
Na tętnienie czy pukanie w uszach często skarżą się kobiety w ciąży. Najczęściej jest to kwestia związana z podwyższonym ciśnieniem, które wymaga konsultacji z lekarzem.
Na pulsowanie w uchu czy szumy uszne skarżą się osoby przechodzące infekcję COVID-19.
Reklama
Jak rozpoznać przyczynę pulsowania w uszach?
Aby ustalić, skąd bierze się pulsowanie w uszach, wykonać należy szereg badań wykluczających bądź potwierdzających wstępną diagnozę. Niezbędne może być:
- badanie laryngologiczne przewodu słuchowego, ewentualnie także zatok,
- badanie audiologiczne (w zależności od potrzeb: audiometria, tympanometria, otoemisja akustyczna, sprawdzanie potencjałów wywołanych z pnia mózgu),
- tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny narządu słuchu, mózgu, zatok lub innych obszarów czaszki,
- kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu hormonów tarczycy.
Bardzo ważną rolę odgrywa także szczegółowy wywiad lekarski, zwłaszcza w kwestii okoliczności i częstotliwości występowania objawów, a także istnienia ewentualnych symptomów współistniejących.
Należy mieć na uwadze, że istnieją objawy współistniejące. Jeśli powodem jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, często pulsowaniu w uchu towarzyszą zawroty głowy.
Reklama
Kiedy pojawia się pulsowanie w uszach?
Pulsowanie pojawić się może niespodziewanie i równie szybko minąć. Często jednak pojawia się wieczorem, podczas leżenia. Wystąpić może jednostronnie, w prawym bądź lewym uchu, a także w obu uszach. Jest to zazwyczaj kwestia nadciśnienia lub zebranego nadmiaru woskowiny. Dlatego też pulsowanie czasem nasila się w nocy, gdy przybieramy na dłuższy czas pozycję horyzontalną.
Zdarza się też, że występuje pulsowanie przy nadużywaniu alkoholu, co jest spowodowane wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.
Pulsowanie może wystąpić również od kręgosłupa, co świadczyć może o zmianach zwyrodnieniowych.
Reklama
Jak leczyć pulsowanie w uchu?
Lek na pulsowanie w uchu jako taki nie istnieje, natomiast pacjenci zmagający się z tego typu objawami powinni przyjmować środki zgodne ze standardami terapii danego schorzenia podstawowego, które powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu słuchowego.
W związku z ogromnym zróżnicowaniem potencjalnych przyczyn, bardzo duży jest też rozrzut stosowanych leków oraz metod zabiegowych. Jak leczyć dane schorzenia?
- Przewlekłe zapalenie ucha środkowego leczone jest objawowo za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także przyczynowo z użyciem antybiotyków (amoksycylina, klindamycyna). Wykonuje się też zabiegi tympanocenezy (nacięcia) lub paracentezy (nakłucia) błony bębenkowej.
- Choroba Meniere'a leczona jest za pomocą neuroleptyków, anksjolityków, cholinolityków i leków przeciwhistaminowych, a także środków moczopędnych. Wobec ich nieskuteczności konieczne może być odwołanie się do metod operacyjnych, takich jak drenaż jamy bębenkowej.
- Nadciśnienie jest przewlekłą chorobą, którą leczy się od momentu zdiagnozowania aż do śmierci. W użyciu są takie środki, jak beta blokery, blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny i środki moczopędne.
- Zapalenie zatok - najlepsze efekty przynosi terapia za pomocą glikokortykosteroidów, czyli silnych środków przeciwzapalnych, stosowanych miejscowo lub ogólnoustrojowo. W niektórych przypadkach zaleca się antybiotykoterapię amoksycyliną.
Reklama
Domowe sposoby na pulsowanie w uchu
Ze względu na wagę schorzeń potencjalnie stojących za występowaniem nieprzyjemnych objawów, domowe sposoby na pulsowanie w uchu należy traktować w kategoriach działań wspierających lub czysto profilaktycznych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Tym, co każdy może i powinien robić na własną rękę, jest dbałość o higienę uszu.
Kanał słuchowy należy regularnie czyścić, jednak niezbyt intensywnie i niezbyt głęboko, pamiętając o możliwości uszkodzenia mechanicznego, a także mając na uwadze, że woskowina pełni funkcję ochronną - ucho nie powinno być więc od niej całkowicie wolne. Do czyszczenia nie należy używać patyczków, które generują duże ryzyko urazu.
Przez większość lekarzy nie jest też polecany zabieg świecowania (jako potencjalnie niebezpieczny, a wątpliwy terapeutycznie). Jeśli chodzi o inne domowe sposoby, warto stosować szeroko zakrojoną profilaktykę zapobiegania schorzeniom układu krążenia, w tym udarom, czy nadciśnieniu.
Szczególne znaczenie w tym kontekście ma dieta (wolna od tłuszczów nasyconych i cukrów prostych) oraz aktywność fizyczna. Dbać należy także o kondycję psychiczną, unikając sytuacji stresogennych i konfliktowych, a także lecząc wszelkie zaburzenia emocjonalne.