Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Wylew - objawy, przyczyny i skutki. Jaka rehabilitacja?

Wylew to choroba, która polega na przerwaniu ciągłości naczynia krwionośnego i w konsekwencji zalaniu krwią najbliższych tkanek. Inaczej określa się go jako udar krwotoczny. Podstawową przyczyną wylewu jest nadciśnienie tętnicze krwi, często nie leczone, a nawet nie zdiagnozowane u danej osoby. Jakie są pierwsze objawy wylewu? Czy rehabilitacja przyspiesza rekonwalescencję po wylewie?
Neurochirurdzy przy pracy
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest wylew?

Wylew to inaczej udar krwotoczny. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta schorzenie, do którego dochodzi na skutek przerwania ciągłości naczynia krwionośnego. Można go opisać jako nagły wylew krwi do sąsiadujących tkanek. Jest to jeden z dwóch rodzajów udaru mózgu – udarem krwotocznym. 

Udar mózgu, który występuje zdecydowanie częściej (szacuje się, że w około 80 procent przypadków) to udar niedokrwienny. Można powiedzieć, że stanowi on przeciwieństwo wylewu, ponieważ powstaje on w wyniku zablokowania przepływu krwi w tętnicy mózgowej, co powoduje niedotlenienie określonego obszaru mózgu. 

Podstawowe przyczyny wylewu to nadciśnienie tętnicze krwi oraz pękniecie tętniaka, jednak występuje więcej czynników, które mogą spowodować pojawienie się tej choroby.

Udar krwotoczny objawia się najczęściej osłabieniem, porażeniem jakiejś części ciała (np. niedowładem nóg, bądź rąk), zaburzeniami czucia, mowy, czy wzroku, które to symptomy mogą się utrzymywać kilka, czy nawet kilkanaście godzin. Bardzo silny, pojawiający się raptownie ból głowy oraz utrata przytomności, czy omdlenia stanowią bezpośrednie oznaki wylewu.

Reklama

Jakie są objawy wylewu?

Jak rozpoznać wylew? Objawy, które mogą skłonić do przypuszczenia, iż naczynie krwionośne w mózgu zostało przerwane, to wymienione wyżej oznaki splątania: 

 • trudna do zrozumienia mowa,  
 • niemożność zrozumienia tego, co mówi ktoś inny, 
 • problemy z czuciem, równowagą, koncentracją, poruszaniem daną częścią ciała (np. nogami lub rękoma), 
 • kłopoty ze wzrokiem (np. niedowidzenie),
 • wyraźne osłabienie. 

Warto zwrócić uwagę na te pierwsze objawy wylewu, ponieważ w tej chorobie liczy się czas reakcji. Jeśli tylko uwidocznią się takie symptomy, należy jak najszybciej zadzwonić po służby ratunkowe i rozpocząć leczenie udaru.

Wylew krwi do mózgu wyróżnia się nagłym, uporczywym bólem głowy (np. w okolicy czołowej, skroniowej, czy ciemieniowo-skroniowej), a także zasłabnięciami, czy nawet całkowitą utratą przytomności oraz wymienionymi wcześniej zaburzeniami. Poza tym chory może odczuwać mdłości, wymiotować oraz mieć drgawki. Objawy wylewu to także sztywność odczuwana w obrębie karku.

Nie zawsze jednak będą dostrzegalne tak jednoznaczne symptomy, dlatego aby uniknąć wylewu, warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, sprawdzać poziom cukru we krwi oraz dbać o zdrowy tryb życia.

Reklama

Jakie są przyczyny wylewu?

Jako najczęstsze przyczyny wylewu krwi do mózgu podaje się nadmiernie wysokie wskazania ciśnienia tętniczego krwi, czyli nadciśnienie, które dość często przez to, że nie daje żadnych konkretnych oznak, nie jest świadome u chorych.

Innymi powodami, które przyczyniają się do tego schorzenia są m.in.:

 • guzy, 
 • uraz, 
 • infekcja, 
 • zaburzenia krzepnięcia, 
 • nieprawidłowa budowa naczyń krwionośnych, 
 • choroby serca, 
 • cukrzyca
 • zła dieta, 
 • otyłość, 
 • palenie papierosów, 
 • narkotyzowanie się, 
 • nadużywanie alkoholu. 

Co jeszcze prowadzi do takiego schorzenia, jak wylew? Przyczyny, które wskazuje się jako winne wylewu to również siedzący tryb życia, brak ruchu, przyjmowanie niektórych leków (np. środków zmniejszających krzepnięcie krwi), a także warunki środowiskowe i socjalne, w których funkcjonuje chory.

Regularne badania i wizyty u lekarzy-specjalistów oraz prowadzenie zdrowego trybu życia, polegającego przede wszystkim na dobrym odżywianiu się i systematycznej aktywności fizycznej to podstawa profilaktyki wylewu.

Reklama

Rokowania po wylewie

Kiedy natomiast miał miejsce wylew, rokowania dotyczące powrotu do zdrowia i samodzielnego funkcjonowania takiego pacjenta są uzależnione od tego jak rozległy był to udar krwotoczny, jak szybko udzielono mu fachowej pomocy medycznej, jakich obszarów mózgu dotyczył, itp.

W momencie doświadczenia takiego zdarzenia, jakim jest wylew, skutki dla zdrowia pacjenta są ściśle powiązane z czasem w jakim do chorego dotarła ekipa ratunkowa. W warunkach domowych niewiele można pomóc. Zatem w razie zauważenia opisywanych wcześniej oznak u siebie lub kogoś innego, trzeba natychmiast wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

W szpitalu taki pacjent jest badany pod względem neurologicznym, wykonuje się mu tomografię komputerową, a czasem rezonans magnetyczny. U niektórych chorych wystarczy podawanie stosownych do sytuacji leków, np. obkurczających, przeciwdrgawkowych, czy przeciwzakrzepowych, u innych natomiast – konieczna będzie operacja mózgu (np. kiedy wylew krwi dotarł do mózgu, czy doszło do wodogłowia).

Reklama

Rehabilitacja po wylewie

Człowiek po wylewie musi się liczyć z koniecznością poddania się długotrwałej (kilkuletniej, a nawet kilkunastoletniej) rehabilitacji, która nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Jednak szybko włączone, dopasowane do konkretnego chorego postępowanie rehabilitacyjne, zabiegi fizjoterapeutyczne oraz odpowiednie ćwiczenia mogą maksymalnie zredukować zniszczenia mózgu spowodowane przez wylew. 

Taki rodzaj rehabilitacji określa się jako poudarowy oraz neurologiczny. Jej zadaniem jest redukcja bólu, stymulowanie, tonizowanie oraz regulowanie zaburzeń układu nerwowego.

Poza tym bardzo ważne jest zapewnienie takim chorym wsparcia psychicznego i dobra motywacja, dlatego dobrym rozwiązaniem jest umożliwienie pacjentowi korzystania z regularnych konsultacji psychologicznych.

Podkreśla się, że rehabilitacja po wylewie wprowadzona szybko, jeszcze w szpitalu, o ile lekarz neurolog na nią zezwoli, przynosi dobre efekty terapeutyczne.


Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Bolte Taylor Jill, Udar i przebudzenie. Moja podróż w głąb mózgu, Wydawnictwo Galaktyka, 2015, ISBN 9788375793963.
 • 2. Laidler Polly, rehabilitacja po udarze mózgu, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, Warszawa, ISBN 9788320047349.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Hematologia
Ziarniniak Wegenera - przyczyny, objawy, leczenie
Diagnostyka ziarniniaka Wegenera
Kroplówka w domu - czy można ją podłączyć samemu? Rodzaje i zastosowanie
Kroplówkę w domu pomoże założyć wykwalifikowana pielęgniarka
Rozrusznik serca - jak działa stymulator serca? Zabieg, koszt i rokowania
Serce
Podobne artykuły
Krwinki
Neutrofile - co to takiego? Co oznaczają neutrofile poniżej i powyżej normy?
Ilustracja białe krwinki
Limfotycy poniżej i powyżej normy - co oznaczają?
Wizualizacja tętniaka aorty brzusznej
Tętniak aorty brzusznej: objawy, formy leczenia i rokowania
Kobieta z wózkiem źle się czuje
Skąd się bierze anemia po porodzie i jak się objawia?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!