Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Hiperlipidemia a hiperlipiedmia mieszana - co to jest i jakie są objawy?

​Hiperlipidemia to stan, w którym poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi jest znacznie podwyższony. Jakie są objawy hiperlipidemii i jak z nią walczyć?
Patologicznie otyły mężczyzna trzymający się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Hiperlipidemia - co to jest?

Hiperlipidemia to zaburzenia metabolizmu lipidów, objawiające się podwyższonym stężeniem tłuszczów we krwi. W zależności od poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie wyróżnia się trzy typy hiperlipidemii:

  1. Hipercholesterolemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
  2. Hipertrójglicerydemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom trójglicerydów
  3. Hiperlipidemię mieszaną – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
    i trójglicerydów

Reklama

Hiperlipidemia - przyczyny

Do powstania hiperlipidemii przyczynić może się kilka czynników. Pierwszym z nich jest niewłaściwa dieta. Spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia (szczególnie tłuszczów zwierzęcych) powoduje nadwagę, a w konsekwencji wzrost poziomu trójglicerydów i cholesterolu.

Na pojawienie się hiperlipidemii wpływ ma także siedzący styl życia i brak aktywności fizycznej. Warto zauważyć, że zarówno utrata zbędnych kilogramów, zmiana jadłospisu jak i uprawianie sportu pomoże obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Hiperlipidemia może pojawić się również wskutek predyspozycji genetycznych. Mówimy wówczas o hiperlipidemii rodzinnej.

Hiperlipidemia rodzinna i wtórna

Hiperlipidemia dziedziczna (wrodzona) ujawnia się w bardzo młodym wieku. Często chorzy są leczeni farmakologicznie od najmłodszych lat, by zmniejszyć ryzyko szybkiego rozwoju miażdżycy.

Hiperlipidemia wtórna jest z kolei powiązana z występowaniem innych chorób: niedoczynności tarczycy, cukrzycy, pierwotnej marskości wątroby, przewlekłej choroby nerek czy alkoholizmu. Może być także skutkiem przyjmowania niektórych leków, m.in. kortykosteroidów, cyklosporyny, estrogenów i progestagenów.

Reklama

Hiperlipidemia - objawy

Hiperlipidemii nie towarzyszą żadne charakterystyczne objawy, dopóki nie dojdzie do rozwoju chorób układu krążenia. Warto więc regularnie wykonywać badania krwi, które pozwolą na szybkie wykrycie problemu. Poziom lipidów w organizmie powinny kontrolować zwłaszcza osoby narażone na hiperlipidemię przez czynniki genetyczne i nadwagę.

Reklama

Hiperlipidemia - dieta

Leczenie hiperlipidemii opiera się przede wszystkim na diecie – zwłaszcza, jeśli przyczyną choroby jest nieprawidłowe odżywianie się i/lub otyłość. Należy wówczas zwiększyć spożycie ryb, warzyw i owoców, ograniczyć tłuste mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Smażenie zastępuje się pieczeniem i duszeniem. Z diety wyklucza się również żywność wysoko przetworzoną, sól i słodycze. Jeśli zmiana jadłospisu nie daje wyraźnej poprawy, stosuje się środki farmakologiczne.

Reklama

Hiperlipidemia mieszana

Hiperlipidemia mieszana oznacza przekroczony poziom trójglicerydów oraz cholesterolu w surowicy krwi. Objawem tego problemu są tak zwane kępki żółte, które występują w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie.

Pojawiają się one zwłaszcza na powiekach oraz powierzchniach łokci i kolan. Niestety ich obecność zwiastuje zaawansowaną hiperlipidemię, która często wywołuje już wówczas powikłania, np. nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca.

Reklama

Hiperlipidemia mieszana - dieta

Podstawą leczenia hiperlipidemii mieszanej jest zdrowa, zbilansowana dieta oparta na świeżych, duszonych lub pieczonych warzywach, rybach i produktach pełnoziarnistych. Warto wybierać pożywienie bogate w błonnik, a mięsa i nabiał spożywać wyłącznie chude. Zmiana nawyków żywieniowych zwykle przynosi bardzo dobre efekty.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?
Wystająca żyła na nodze
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!