Hiperlipidemia a hiperlipiedmia mieszana - co to jest i jakie są objawy?

​Hiperlipidemia to stan, w którym poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi jest znacznie podwyższony. Jakie są objawy hiperlipidemii i jak z nią walczyć?
Patologicznie otyły mężczyzna trzymający się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Hiperlipidemia - co to jest?

Hiperlipidemia to zaburzenia metabolizmu lipidów, objawiające się podwyższonym stężeniem tłuszczów we krwi. W zależności od poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie wyróżnia się trzy typy hiperlipidemii:

  1. Hipercholesterolemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
  2. Hipertrójglicerydemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom trójglicerydów
  3. Hiperlipidemię mieszaną – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
    i trójglicerydów

Hiperlipidemia - przyczyny

Do powstania hiperlipidemii przyczynić może się kilka czynników. Pierwszym z nich jest niewłaściwa dieta. Spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia (szczególnie tłuszczów zwierzęcych) powoduje nadwagę, a w konsekwencji wzrost poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Na pojawienie się hiperlipidemii wpływ ma także siedzący styl życia i brak aktywności fizycznej. Warto zauważyć, że zarówno utrata zbędnych kilogramów, zmiana jadłospisu jak i uprawianie sportu pomoże obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Hiperlipidemia może pojawić się również wskutek predyspozycji genetycznych. Mówimy wówczas o hiperlipidemii rodzinnej.

Hiperlipidemia rodzinna i wtórna

Hiperlipidemia dziedziczna (wrodzona) ujawnia się w bardzo młodym wieku. Często chorzy są leczeni farmakologicznie od najmłodszych lat, by zmniejszyć ryzyko szybkiego rozwoju miażdżycy. Hiperlipidemia wtórna jest z kolei powiązana z występowaniem innych chorób: niedoczynności tarczycy, cukrzycy, pierwotnej marskości wątroby, przewlekłej choroby nerek czy alkoholizmu. Może być także skutkiem przyjmowania niektórych leków, m.in. kortykosteroidów, cyklosporyny, estrogenów i progestagenów.

Hiperlipidemia - objawy

Hiperlipidemii nie towarzyszą żadne charakterystyczne objawy, dopóki nie dojdzie do rozwoju chorób układu krążenia. Warto więc regularnie wykonywać badania krwi, które pozwolą na szybkie wykrycie problemu. Poziom lipidów w organizmie powinny kontrolować zwłaszcza osoby narażone na hiperlipidemię przez czynniki genetyczne i nadwagę.

Hiperlipidemia - dieta

Leczenie hiperlipidemii opiera się przede wszystkim na diecie – zwłaszcza, jeśli przyczyną choroby jest nieprawidłowe odżywianie się i/lub otyłość. Należy wówczas zwiększyć spożycie ryb, warzyw i owoców, ograniczyć tłuste mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Smażenie zastępuje się pieczeniem i duszeniem. Z diety wyklucza się również żywność wysoko przetworzoną, sól i słodycze. Jeśli zmiana jadłospisu nie daje wyraźnej poprawy, stosuje się środki farmakologiczne.

Hiperlipidemia mieszana

Hiperlipidemia mieszana oznacza przekroczony poziom trójglicerydów oraz cholesterolu w surowicy krwi. Objawem tego problemu są tak zwane kępki żółte, które występują w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie. Pojawiają się one zwłaszcza na powiekach oraz powierzchniach łokci i kolan. Niestety ich obecność zwiastuje zaawansowaną hiperlipidemię, która często wywołuje już wówczas powikłania, np. nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca.

Hiperlipidemia mieszana - dieta

Podstawą leczenia hiperlipidemii mieszanej jest zdrowa, zbilansowana dieta oparta na świeżych, duszonych lub pieczonych warzywach, rybach i produktach pełnoziarnistych. Warto wybierać pożywienie bogate w błonnik, a mięsa i nabiał spożywać wyłącznie chude. Zmiana nawyków żywieniowych zwykle przynosi bardzo dobre efekty.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dieta Dukana. Zobacz przykładowy jadłospis i efekty
Przeczytaj artykuł
Dieta ketogeniczna - zasady, jadłospis. Czy jest skuteczna?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dieta Dukana. Zobacz przykładowy jadłospis i efekty
Dieta ketogeniczna - zasady, jadłospis. Czy jest skuteczna?
Dieta oczyszczająca organizm - jednodniowa, 3 i 7-dniowa - jadłospis
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama