Najzdrowsze miejsce w internecie

Hiperlipidemia a hiperlipiedmia mieszana - co to jest i jakie są objawy?

​Hiperlipidemia to stan, w którym poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi jest znacznie podwyższony. Jakie są objawy hiperlipidemii i jak z nią walczyć?
Patologicznie otyły mężczyzna trzymający się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak działa inteligentna waga łazienkowa? Zobacz nasz test redakcyjny:

Reklama

Hiperlipidemia - co to jest?

Hiperlipidemia to zaburzenia metabolizmu lipidów, objawiające się podwyższonym stężeniem tłuszczów we krwi. W zależności od poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie wyróżnia się trzy typy hiperlipidemii:

  1. Hipercholesterolemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
  2. Hipertrójglicerydemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom trójglicerydów
  3. Hiperlipidemię mieszaną – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
    i trójglicerydów

Hiperlipidemia - przyczyny

Do powstania hiperlipidemii przyczynić może się kilka czynników. Pierwszym z nich jest niewłaściwa dieta. Spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia (szczególnie tłuszczów zwierzęcych) powoduje nadwagę, a w konsekwencji wzrost poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Na pojawienie się hiperlipidemii wpływ ma także siedzący styl życia i brak aktywności fizycznej. Warto zauważyć, że zarówno utrata zbędnych kilogramów, zmiana jadłospisu jak i uprawianie sportu pomoże obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Hiperlipidemia może pojawić się również wskutek predyspozycji genetycznych. Mówimy wówczas o hiperlipidemii rodzinnej.

Reklama

Hiperlipidemia rodzinna i wtórna

Hiperlipidemia dziedziczna (wrodzona) ujawnia się w bardzo młodym wieku. Często chorzy są leczeni farmakologicznie od najmłodszych lat, by zmniejszyć ryzyko szybkiego rozwoju miażdżycy. Hiperlipidemia wtórna jest z kolei powiązana z występowaniem innych chorób: niedoczynności tarczycy, cukrzycy, pierwotnej marskości wątroby, przewlekłej choroby nerek czy alkoholizmu. Może być także skutkiem przyjmowania niektórych leków, m.in. kortykosteroidów, cyklosporyny, estrogenów i progestagenów.

Hiperlipidemia - objawy

Hiperlipidemii nie towarzyszą żadne charakterystyczne objawy, dopóki nie dojdzie do rozwoju chorób układu krążenia. Warto więc regularnie wykonywać badania krwi, które pozwolą na szybkie wykrycie problemu. Poziom lipidów w organizmie powinny kontrolować zwłaszcza osoby narażone na hiperlipidemię przez czynniki genetyczne i nadwagę.

Reklama

Hiperlipidemia - dieta

Leczenie hiperlipidemii opiera się przede wszystkim na diecie – zwłaszcza, jeśli przyczyną choroby jest nieprawidłowe odżywianie się i/lub otyłość. Należy wówczas zwiększyć spożycie ryb, warzyw i owoców, ograniczyć tłuste mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Smażenie zastępuje się pieczeniem i duszeniem. Z diety wyklucza się również żywność wysoko przetworzoną, sól i słodycze. Jeśli zmiana jadłospisu nie daje wyraźnej poprawy, stosuje się środki farmakologiczne.

Reklama

Hiperlipidemia mieszana

Hiperlipidemia mieszana oznacza przekroczony poziom trójglicerydów oraz cholesterolu w surowicy krwi. Objawem tego problemu są tak zwane kępki żółte, które występują w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie. Pojawiają się one zwłaszcza na powiekach oraz powierzchniach łokci i kolan. Niestety ich obecność zwiastuje zaawansowaną hiperlipidemię, która często wywołuje już wówczas powikłania, np. nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca.

Reklama

Hiperlipidemia mieszana - dieta

Podstawą leczenia hiperlipidemii mieszanej jest zdrowa, zbilansowana dieta oparta na świeżych, duszonych lub pieczonych warzywach, rybach i produktach pełnoziarnistych. Warto wybierać pożywienie bogate w błonnik, a mięsa i nabiał spożywać wyłącznie chude. Zmiana nawyków żywieniowych zwykle przynosi bardzo dobre efekty.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dieta Dukana (białkowa) - zasady i efekty. Co można jeść?
Produkty diety Dukana
Przeczytaj artykuł
Dieta ketogeniczna - na czym polega? Zasady i jadłospis
Produkty diety katogenicznej
Przeczytaj artykuł
Dieta oczyszczająca organizm, czyli detox w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Podobne artykuły
Operacja bariatryczna - cena i dieta. Jaki spadek wagi?
Lipodemia: objawy. Jak wyleczyć obrzęk lipidowy?
Nadwaga u dzieci - potrzebna edukacja i podatek od cukru
Waga elektroniczna – jaką warto kupić? Na co zwrócić uwagę?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!