🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Krwiak pod paznokciem - przyczyny i domowe sposoby. Jak długo się wchłania?

Krwiak pod paznokciem jest efektem urazu w wyniku którego doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych, znajdujących się pod płytką paznokciową, a następnie wylewu krwi. Krwiaki pod paznokciami to powszechna i niegroźna dolegliwość, zwykle nie wymagającą leczenia. Czasami jednak warto udać się z nimi do lekarza. Sprawdź, kiedy wylew podpaznokciowy wymaga interwencji chirurga.
Dłoń z krwiakiem pod paznokciem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak powstaje krwiak pod paznokciem?

Krwiak pod paznokciem powstaje na skutek urazu. Zazwyczaj jest konsekwencją drobnego stłuczenia płytki paznokcia czy przytrzaśnięcia palca podczas wykonywania codziennych prac domowych. U dzieci to często skutek zabawy.

Poważniejsze krwiaki pod paznokciami zdarzają się w niektórych zawodach, zwłaszcza opartych na pracy fizycznej.

Zdarza się również, że w wyniku nieodpowiedniego usuwania lakieru hybrydowego paznokieć zostaje uszkodzony i tworzy się krwiak. U stóp najczęściej takie zmiany występują z kolei od noszenia obuwia w zbyt małym rozmiarze.

Mechanizm powstawania krwiaka podpaznokciowego jest taki sam jak w przypadku innych krwiaków. W wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego, z którego wydobywa się krew, która następnie gromadzi się w lokalnych strukturach tkankowych.

Wynaczyniona krew zaczyna uciskać tkanki, jednakże nie powoduje ich uszkodzenia. W efekcie tworzy się bolesny krwiak, będący w istocie nagromadzeniem krwi pochodzącej z uszkodzonego naczynia. (Krwiak może być tak umiejscowiony, że nie będzie powodował bólu.)

Krwiaki pod paznokciem są zjawiskiem powszechnym i w większości przypadków niegroźnym. Z reguły ulegają samoistnej resorpcji, w czasie której zmieniają barwę od ciemnoczerwonej (a nawet czarnej) poprzez siną do żółtej, podobnie jak podskórne siniaki. 

Zdarza się, że płytka paznokcia pod którą powstał wylew ulega zniekształceniu. Może stać się pofałdowana, chropowata. Na jej powierzchni mogą pojawić się bruzdy. Niekiedy zniekształcenie jest trwałe, mimo wchłonięcia się nagromadzonej krwi, co jest równoznaczne z nieodwracalnym uszkodzeniem macierzy paznokcia.

Reklama

Jak długo wchłania się krwiak pod paznokciem? 

Drobne krwiaki nie wymagają interwencji lekarza. Wystarczy jedynie poczekać, aż ulegną resorpcji. To, jak długo wchłania się krwiak pod paznokciem jest uzależnione przede wszystkim od jego wielkości, a co za tym idzie od rozległości urazu.

Zazwyczaj krwiaki podskórne samoistnie znikają w ciągu kilku tygodni, zaś krwiaki podpaznokciowe przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia, co oznacza, że na ich całkowite zniknięcie trzeba poczekać znacznie dłużej.

Średnio paznokcie u rąk rosną 0,5-1,2 mm w ciągu tygodnia, zaś u nóg nawet trzy razy dłużej. Jeśli krwiak powstał blisko obłączka, może to oznaczać, że zniknie dopiero po upływie 5-6 miesięcy.

Jak usunąć krwiak spod paznokcia? 

Co bardzo istotne, jeśli zmiana zajmuje powierzchnię co najmniej połowy płytki paznokcia, zalecana jest konsultacja chirurgiczna. Z reguły przy tak dużych krwiakach chirurg podejmuje decyzję o uwolnieniu nagromadzonej pod płytką krwi.

Jak usunąć krwiak spod paznokcia i do jakiego lekarza się udać? Ewakuację krwi możne przeprowadzić podolog lub chirurg na dwa sposoby.

Pierwszy polega na przebiciu płytki paznokcia i wyciśnięciu wynaczynionej krwi. Drugi na całkowitym zdjęciu płytki paznokciowej. Zabieg usunięcia paznokcia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zaś przebicie płytki nie wymaga znieczulenia.

Każdorazowa interwencja chirurgiczna wymaga leczenia farmakologicznego. Pacjent powinien przyjmować antybiotyk, który pozwoli uniknąć ewentualnego zakażenia. Niekiedy wskazana jest także profilaktyka przeciwtężcowa. 

Pamiętać należy, że wszelkie niepokojące objawy powinno się skonsultować z lekarzem. Krwiak pod paznokciem najczęściej sprawia ból, choć może być też bezbolesny. W takim przypadku jednak lepiej udać się do podologa na kontrolę. Zwłaszcza jeśli krwiak pojawił się bez urazu.

Reklama

Domowe sposoby na krwiaka pod paznokciem 

Jeśli wylew krwi jest niewielki, interwencja chirurgiczna nie będzie konieczna. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż zmiana sama się wchłonie. Można jedynie wspomóc resorpcję krwiaka pod paznokciem domowymi sposobami. Jakimi? 

Jedną z metod są okłady z octu jabłkowego, który znany jest z miejscowego działania stymulującego krążenie krwi. Taki okład powoduje, że krew w mniejszym stopniu będzie się gromadzić pod płytką paznokcia. 

Podobne działanie będą wykazywać okłady z tymianku, jednakże dodatkowo pomogą one złagodzić dolegliwości bólowe. Na ból wskazane są także lodowe kompresy.  

Innymi metodami są:

  • kompresy z lodu (najlepiej zaraz po uderzeniu),
  • maści (mogą być nieskuteczne i wymagają konsultacji z lekarzem),
  • moczenie paznokcia z krwiakiem w ciepłej wodzie z mydłem (o ile paznokieć nie schodzi ani nie odpada).

Reklama

Krwiak pod paznokciem a czerniak

Co bardzo istotne, krwiaka pod paznokciem różnicuje się z czerniakiem paznokcia, który jest bardzo złośliwym nowotworem o wyjątkowo agresywnym przebiegu i złych rokowaniach.

Czerniaka łatwo pomylić z krwiakiem, gdyż jego podstawowym objawem są zmiany barwnikowe, zwykle w postaci podłużnych linii, w kolorze czarnym, brązowym lub czerwonym. Z tego powodu nowotwór jest wyjątkowo trudny do wykrycia.

Często pacjenci bagatelizują zmiany barwnikowe na płytce paznokcia, biorąc je za zwykłego krwiaka, powstałego na skutek tak drobnego urazu, którego nawet nie zauważyli. Taka zmiana jednak nie schodzi po kilku tygodniach.

Czerniak paznokcia w dodatku rozwija się wyjątkowo szybko i może dawać przerzuty do innych organów ciała - głównie płuc i narządów trzewnych. Rokowania w przypadku tej zmiany nowotworowej są bardzo złe.

Prawie połowa pacjentów umiera w ciągu 5 lat od wykrycia czerniaka paznokcia.

Dlatego w przypadku zaobserwowania na płytce paznokciowej brązowych lub czarnych prążków, zwłaszcza na kciuku, paluchu lub palcu wskazującym, które nie powstały na skutek uderzenia czy stłuczenia, warto zasięgnąć porady lekarza.

 Tylko w ten sposób można wykryć czerniaka w początkowym stadium, co daje szansę na całkowite wyleczenie. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Agnieszka Gradzińska, Iwona Pniewska, Jacek Szymańczyk, Zmiany barwnikowe paznokci. diagnostyka różnicowa i postępowanie, Kosmetologia Estetyczna 4 / 2018 / vol. 7.
  • Grażyna Kamińska-Winciorek, Radosław Śpiewak, Diagnostyka dermoskopowa czerniaka podpaznokciowego, Postepy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 380-387.
  • Sobjanek M, Michajłowski I, Biernat W, Włodarkiewicz A, Nowicki R. Spektrum kliniczne i dermoskopowe zmian barwnikowych aparatu paznokciowego. Przegląd Dermatologiczny/Dermatology Review 2013, vol. 100(2): 65-79.
  • Roman Góral, Jerzy Dotka: Zarys chirurgii : podręcznik dla studentów medycyny/ pod red. Romana Górala ; aut. Jerzy Dotka [et al.].. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1992.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja paznokci
Wymrażanie brodawek (kurzajek) - czy boli? U lekarza i w domu
Kosmetyczka przystępuje do zabiegu wymrażania brodawek ciekłym azotem
Suche skórki wokół paznokci - przyczyny. Jakich witamin brakuje?
Suche skórki wokół paznokci
S.O.S. dla paznokci! Jak zatrzymać ich rozdwajanie?
Łamliwe paznokcie
Podobne artykuły
Hybryda wykonana lakierem hybrydowym bez lampy
Lakier hybrydowy bez lampy - trwały. Jak zrobić i wysuszyć?
Hybrydowe malowanie miękkich paznokci
Miękkie paznokcie - przyczyny. Jak wzmocnić po hybrydzie?
Paznokcie prawdę Ci powiedzą
Kobieta samodzielnie robi paznokcie hybrydowe
Jak zrobić paznokcie hybrydowe krok po kroku? Instrukcja

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!