} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

11 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, objawy

W 11. tygodniu ciąży, czyli, gdy jesteś w trzecim miesiącu, możesz m.in. umówić się na bardzo ważne badanie USG, podczas którego lekarze sprawdzą parametry wykluczające niektóre schorzenia. Jest to też czas, w którym wciąż istnieje ryzyko poronienia, więc nadal trzeba się bardzo oszczędzać. Ale są też dobre wiadomości – jeśli męczą Cię mdłości, to istnieje duża szansa, że te nieprzyjemne objawy ciąży niebawem się skończą.
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
Źródło: 123RF
Spis treści

Jedenasty tydzień ciąży to ważny moment w całym stanie błogosławionym. Powoli dobiega końca pierwszy trymestr, ale wiele kobiet skarży się na te same dolegliwości, które pojawiają się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

10 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. USG, brzuch, dziecko

Reklama

11 tydzień ciąży – objawy

Niestety, nadal mogą utrzymywać się uciążliwe dolegliwości: nudności, wymioty, zawroty głowy i niewiarygodne zmęczenie. Wiele pań skarży się, że mimo spania po kilkanaście godzin, nadal czują się ospałe i są wyczerpane. Kobiety, które pracują, często narzekają na pierwsze objawy „baby brain”, czyli zapominalstwo, trudności z dobraniem słów i kłopoty z koncentracją. To trudny moment, gdyż wiele przyszłych mam nadal utrzymuje ciążę w tajemnicy, ale „dziwne” zachowania i obniżona sprawność intelektualna mogą sugerować ich odmienny stan.

Nadal może utrzymywać się zwiększona wrażliwość na zapachy – np. dym papierosowy jest o wiele bardziej drażniący niż na co dzień, a wonie dotychczas neutralne stają się nie do zniesienia (np. perfumy koleżanki). Są panie, które w tym momencie, na skutek mdłości nie mają zbyt dużego apetytu, ale u niektórych mogą pojawić się już pierwsze zachcianki. W przypadku tych drugich warto obserwować swój organizm, który daje podpowiedzi: wiele mam wspomina, że w różnych okresach ciąży miały ochotę na konkretne produkty: np. jaja, brokuły, buraki czy awokado. Dobrze jest reagować na te apetyty, ale oczywiście dotyczy to produktów czy potraw zdrowych – lody z polewą karmelową się nie liczą!

A propos jedzenia - kłopoty mogą pojawić się również z układem trawiennym. Na tym etapie wiele kobiet cierpi na zaparcia i wzdęcia, niektóre skarżą się na zgagę.

Reklama

11 tydzień ciąży – brzuch kobiety

W trzecim miesiącu ciąży macica jest wielkości grejpfruta, a ciało nieznacznie zaczyna się zmieniać. Niektóre kobiety zauważają, że stają się szersze w talii, inne narzekają na tkliwość piersi. W przypadku drugiej lub kolejnej ciąży na tym etapie może zacząć być widać uwypuklenie nad kością łonową, w dolnej części podbrzusza.

12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama

11 tydzień ciąży – wielkość płodu

Dziecko ma teraz ok. 5 cm długości i waży 7-9 gramów. Wciąż jest w pozycji płodowej – zwinięte w kłębek. Powstają mieszki włosowe i zawiązki paznokci u rączek i stóp. Jeśli to dziewczynka – rozwijają się jajniki.

Podczas USG, jeśli sprzęt będzie wystarczająco nowoczesny, a lekarz – komunikatywny i skory do rozmów z pacjentką, istnieje szansa na zobaczenie „dzidziusia”, bo płód zaczyna mieć ludzki wygląd – będzie widać głowę, ciało, kończyny, a przy odpowiednim ułożeniu – również płeć, choć wielu lekarzy woli na tym etapie nie deklarować się w tej kwestii.

Reklama

11 tydzień ciąży – USG

Poznanie płci dziecka jest dla niektórych rodziców jednym z kluczowych momentów ciąży, ale USG w 11. t.c. ma o wiele ważniejsze zadania. Nazywane genetycznym, pozwala określić na podstawie trzech parametrów, czy płód rozwija się prawidłowo. Rekomendowany termin badania to 11-14 t.c., ale to lekarz powinien wyznaczyć dokładną datę.

Dziś większość lekarzy zezwala na obecność podczas badania ojca dziecka – warto go zaprosić, gdyż dla wielu mężczyzn, szczególnie przy pierwszej ciąży, dopóki nie widać rosnącego brzucha, sprawa wydaje się dość abstrakcyjna. Jednak, gdy zobaczą na monitorze zarys postaci i usłyszą bicie serca, które z pewnością włączy ginekolog, by sprawdzić czy praca serca jest prawidłowa, najprawdopodobniej przeżyją pierwsze wzruszenie związane z rodzicielstwem. USG na tym etapie najczęściej przeprowadzane jest przez powłoki brzuszne, więc przyszła mama nie będzie czuła się niekomfortowo.

13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć

Reklama

USG genetyczne – co to znaczy?

Choć nazwa może sugerować zaawansowane badania laboratoryjne, USG genetyczne nie różni się znacząco od pozostałych badań ultrasonograficznych w ciąży. Określenie „genetyczne” dotyczy pomiarów płodu, wykonywanych przez lekarza na monitorze przedstawiającym obraz z głowicy przystawionej do brzucha. Ginekolodzy sprawdzają parametry, które pomagają wykluczyć niektóre schorzenia:

  • przezierność karkowa (NT) – lekarza mierzy odległość pomiędzy skórą, a tkanką podskórną w okolicach szyi płodu. Norma wynosi do 2,5 mm, ale nawet wyższy wskaźnik nie musi oznaczać wady wrodzonej;
  • kość nosowa (NB) – lekarz sprawdza i bada obecność kości nosowej płodu. Opóźnione kostnienie kości nosowych może wiązać się z wystąpieniem zespołów chorobowych: Downa, Edwardsa, Patau i Turnera, ale także u zdrowych płodów;

Sprawdzają obecność narządów: serca, żołądka, pęcherza moczowego, ścian powłok jamy brzusznej, żołądka, kręgosłupa. Oceniają także ich rozwój i sprawdzają przepływy krwi.

Warto pamiętać, że nieznaczne odchylenia od normy nie są jeszcze powodem do paniki. Jesteśmy ludźmi, każdy z nas jest inny, więc różnice mogą się pojawiać. Jest też czynnik ludzki – choć lekarze wykonujący USG genetyczne to znakomici specjaliści – też są tylko ludźmi i mogą się po prostu pomylić. Jeśli cokolwiek zaniepokoi lekarza, z pewnością skieruje na dalsze, bardziej szczegółowe badania.

Bardzo ważne! Jeśli kobieta przed lub w trakcie badania ma pytania lub wątpliwości, to właśnie jest najlepszy moment, by je rozwiać. Nie należy krępować się czy wstydzić pytać, nawet jeśli obawy wydają się błahe. Lekarze są różni, jedni bardziej kontaktowi, inni mniej, ale mają obowiązek udzielić pacjentkom informacji o ich stanie zdrowia. O wiele lepiej, by na pytania odpowiedział lekarz w trakcie badania, niż by pacjentka później sama szukała odpowiedzi, narażając się na stres.

14 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG i płeć dziecka

Reklama

11 tydzień ciąży - ryzyko poronienia

Wiele kobiet panicznie boi się poronienia – doświadczenia własne lub bliskich, potrafią naprawdę paraliżować. Jednak na tym etapie można powoli odetchnąć z ulgą. Gdy skończy się 11. tydzień, znacząco spada ryzyko poronienia – do 2%, jednak w tym czasie trzeba nadal na siebie uważać. Co powinno zaniepokoić przyszłą mamę? Z pewnością silne bóle, przypominające te menstruacyjne, a także krwawienia z dróg rodnych. Pamiętaj! Każde plamienie czy krwawienie w trakcie ciąży wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę, a jeśli to nie jest możliwe – z najbliższym oddziałem położniczym. Nie wolno bagatelizować tego objawu na żadnym etapie ciąży, choć nie należy też panikować – nie każde krwawienie musi oznaczać poronienie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KALENDARZ CIĄŻY

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!