Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu

Krwawienie z pochwy może być spowodowane miesiączką, pęknięciem błony dziewiczej, czy początkiem ciąży. Krew z pochwy bez okresu może pojawić się także z powodu zaburzeń np. na tle rozrodczym, moczowym, pokarmowym, bądź innym. Stan ten może mieć miejsce również w czasie ciąży oraz po stosunku płciowym. Co to może oznaczać?
Kobieta trzyma się za łono
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest krwawienie z pochwy?

Krwawienie z pochwy stanowi normalny, fizjologiczny objaw, świadczący np. o rozpoczynającej się menstruacji, o trwaniu owulacji (w ciągu czterech owulacyjnych dni może dojść do takiego krwawienia okołoowulacyjnego) lub też o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy (czyli rozpoczęciu ciąży). 

Niekiedy dziewczęta bądź też kobiety obserwują krew na bieliźnie zaraz po stosunku. Nie powinno to stanowić niepokoju, o ile było to pierwsze zbliżenie w życiu. 

Plamienie z pochwy po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej również nie jest niczym nadzwyczajnym.

Jeśli jednak krew z pochwy pojawia się bez związku z wyżej wymienionymi sytuacjami, może wynikać z jakiś zaburzeń ginekologicznych, hormonalnych, trawiennych, moczowych i innych, a także schorzeń, w tym chorób zagrażających zdrowiu i życiu.

Krwawienia z miejsc intymnych mogą przyjmować kolor jasnoczerwony, rdzawy, a nawet ciemnobrunatny. Takie plamienia można zauważyć zaraz po zakończeniu miesiączki, tuż przed okresem, czy w połowie cyklu miesiączkowego. Taki symptom zawsze powinien skłonić do wizyty u specjalisty, najczęściej ginekologa. 

Reklama

Przyczyny krwawienia z pochwy

Skąd bierze się niezwiązane z fizjologicznymi stanami krwawienie z pochwy? Przyczyny tego objawu mogą być różnorodne. Niektóre są drobne i po krótkim leczeniu, bądź wyeliminowaniu czynnika sprawczego mijają, inne – wymagają dogłębnej diagnostyki i dłuższego leczenia.

Bardziej obfite albo lekkie krwawienie z pochwy może być spowodowane chorobami związanymi z drogami rodnymi, np. nadżerkami, polipami, torbielami, mięśniakami, endometriozą, a nawet nowotworami. 

Krew płynąca z pochwy pomiędzy miesiączkami może także wynikać z nieprawidłowości w funkcjonowaniu hormonów (np. tarczycowych, ale również płciowych). Szczególnie na ten rodzaj dolegliwości są narażone panie w wieku okołomenopauzalnym. Dobrze wiedzieć, że między 6. a 12. miesiącem od wystąpienia ostatniej miesiączki mogą pojawiać się okresowe plamienia u pań po klimakterium i nie stanowi to nieprawidłowości.

Krew na bieliźnie może wynikać z niewielkiej infekcji ginekologicznej lub dróg moczowych, czy zakażenia bakteryjnego związanego z układem pokarmowym.

Krwawienie z pochwy przed okresem może stanowić oznakę zaburzeń związanych z krzepliwością krwi, wywołaną np. niedokrwistością hemolityczną, małopłytkowością, bądź białaczką. Organizm takim objawem może też manifestować swoją reakcję na przyjmowane leki.

Krwawienie z pochwy po stosunku

Krwawienie z pochwy po stosunku może mieć związek z przerwaniem błony dziewiczej (zakładając, że było to pierwsze zbliżenie w życiu kobiety), a także zbyt intensywnym lub/i długotrwałym aktem miłosnym. 

Taka oznaka jednak powinna skłonić do udania się na kontrolną wizytę do ginekologa, nawet jeśli jest ona spowodowana „tylko” mechanicznym urazem, otarciem, itp. Na krwawienie z pochwy bez okresu po stosunku mogą także wskazywać bardziej poważne przypadki medyczne, jak np. nadżerki oraz polipy szyjkowe i endometrialne, a także nowotwory (w tym m.in. rak szyjki macicy).

Ginekolog oprócz badania fizykalnego wykona cytologię oraz zrobi, bądź zleci ultrasonografię narządów rodnych. W zależności od postawionej diagnozy zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Jeśli krwawienie międzymiesiączkowe było spowodowane zmianą wykrytą w jakimś organie rodnym, zazwyczaj usuwa się ją przy użyciu lasera, krioterapii lub inną metodą.

Reklama

Krwawienie z pochwy w ciąży

Krew nie mająca związku z menstruacją może świadczyć o byciu w ciąży. W ten sposób u niektórych kobiet ustrój informuje, że implantacja zarodka zakończyła się pomyślnie. Jednak już krwawienie z pochwy w ciąży na dalszym etapie bywa groźne dla płodu i może skończyć się poronieniem lub przedwczesnym porodem. Takim symptomem może objawiać się również ciąża zlokalizowana poza macicą. Na ciążę pozamaciczną mogą wskazywać takie oznaki jak pozamiesiączkowe krwawienie z pochwy i ból podbrzusza oraz całego brzucha.

W przypadku, gdy ciężarna kobieta będąca w drugim lub trzecim trymestrze zaobserwuje u siebie krew wydobywającą się z pochwy, niezwłocznie powinna udać się do ginekologa albo na szpitalny oddział ratunkowy. Mogło bowiem dojść do odklejenia się łożyska lub do wystąpienia łożyska przodującego.

Niektóre z opisywanych sytuacji stanowią zagrożenie dla życia dziecka oraz matki. Dlatego ginekolog może zdecydować o przerwaniu ciąży i np. usunięciu jej, czy wykonaniu operacji cięcia cesarskiego, bądź też może zalecić inne postępowanie.

Reklama

Jak zatrzymać krwawienie z pochwy?

Jak zatrzymać krwawienie z pochwy? Najpierw warto pochylić się nad zagadnieniem dotyczącym tego jak nie dopuścić do wystąpienia tego objawu. Powinno się przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę, czyli regularne wizyty u ginekologa, systematyczne wykonywanie cytologii, USG narządów rodnych, itp. Bardzo ważna jest także samoobserwacja, by w razie ewentualnych niepokojących symptomów, jak najszybciej na nie reagować (nie należy zwlekać z udaniem się po diagnozę do specjalisty).

Kiedy już krwawienia z pochwy wystąpią, należy jak najszybciej udać się na wizytę ginekologiczną. Ginekolog wykona badanie palpacyjne przy użyciu wziernika, a także przeprowadzi badania jak cytologia, USG, biopsja i inne analizy obrazowe oraz laboratoryjne. 

Lekarz będzie różnicował ten rodzaj krwawienia z krwią wydobywającą się z odbytu lub z pęcherza moczowego. Po wykryciu źródła problemu – czynnika sprawczego, bądź pierwotnej choroby, likwiduje się ów problem albo leczy się to schorzenie. 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Skrzypczak Jan, Zaburzenia miesiączkowania, Medical Tribune, 2017, ISBN 9788364153747.
  • 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawienia_z_dróg_rodnych
  • 3. Bręborowicz Grzegorz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020, I, ISBN 9788320036787.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Badanie testosteronu
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Para w lozku
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Akcesoria lekarskie
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!