🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Wzdęcia w ciąży - jakie są sposoby, co pomaga?

Wzdęcia w ciąży są zupełnie naturalne. Odpowiedzialne za to są hormony, powodujące spowolnienie perystaltyki jelit, a w efekcie wzdęcia i bardzo często gazy. Oczywiście jest to kwestia delikatna i niezbyt przyjemna. Przeczytaj, jakie są przyczyny wzdęć i poznaj sposoby na te ciążowe dolegliwości.
Kobieta w ciąży borykająca się z problemem wzdęć
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wzdęcia w ciąży są naturalną konsekwencją zwiększonego poziomu progesteronu w organizmie. Jest to hormon niezbędny do podtrzymania ciąży i rozwoju płodu, jednak odpowiedzialny jest również za spowolnioną perystaltykę jelit. Objawem mogą być wzdęcia czy zaparcia, które są dość wstydliwą i kłopotliwą kwestią dla wielu pań.
 • Jednym ze sposobów radzenia sobie ze wzdęciami są leki przepisywane przez ginekologa. Leki na receptę przepisywane są tylko przez lekarza prowadzącego w sytuacji, gdy wszystkie inne sposoby zawiodą.
 • Domowymi sposobami na wzdęcia w ciąży jest przede wszystkim lekkostrawna dieta, która ogranicza spożywanie roślin strączkowych czy tłustych posiłków. Jedzenie mniejszych porcji, ale częściej również jest pomysłem odciążającym układ pokarmowy. Innymi sposobami mogą być ćwiczenia, a także picie herbatek ziołowych.
SPRAWDŹ TEŻ: Wzdęty brzuch - jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia?
Spis treści

Reklama

Czym są wzdęcia w ciąży i co jest ich przyczyną?

Wzdęcia w ciąży są całkowicie naturalne. Nie są niebezpieczne dla rozwoju płodu, o ile dolegliwości tego typu nie są bolesne ani długotrwałe.

Wzdęcia brzucha w ciąży pojawiają się z powodu zachodzących zmian w gospodarce hormonalnej, które powodują spowolnienie metabolizmu. Jedną z przyczyn jest rosnąca macica, a także zwiększona produkcja estrogenów.

Bakterie, będące w jelitach, wytwarzają gazy przez zachodzące tam reakcje chemiczne. Jedząc posiłek, również połyka się powietrze, stąd naturalną konsekwencją jest zwiększona produkcja gazów i wzdęty brzuch w ciąży.

U niektórych kobiet dolegliwości ukazują się z powodu niewłaściwego mikrobiomu jelitowego, co głównie ma związek z tzw. przerostem bakterii gnilnych. Co jeszcze powoduje wzdęcia? Również nietolerancje pokarmowe w trakcie ciąży mogą powodować bóle brzucha w jamie brzusznej, a także nadmierne połykanie powietrza w czasie spożywania posiłków.

Oczywistym jest, że organizm ciężarnej będzie reagował inaczej niż we wcześniejszym okresie. Dolegliwości trawienne mogą objawiać się uczuciem pełności, czasem niestrawności, częstszym odbijaniem się, czy też pozbywaniem się gazów w dolnej części układu pokarmowego.

Kiedy wystąpią bolesne wzdęcia w ciąży, trwające długi czas, a inne metody radzenia sobie zawiodły, konieczna może być konsultacja z ginekologiem. 

Reklama

Wzdęcia na początku ciąży

Wzdęcia w ciąży są konsekwencją zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie. Progesteron, będący hormonem podtrzymującym rozwój zarodka, a następnie płodu, odpowiedzialny jest również za spowolnienie procesu trawienia.

Ból brzucha i wzdęcia na początku ciąży są więc naturalnymi objawami, utrzymującymi się w najbardziej newralgicznym momencie, czyli w pierwszych tygodniach ciąży.

Czy tylko w pierwszym trymestrze ciąży występuje ta uciążliwa dolegliwość? Niestety nie. W późniejszym okresie ciąży wraz ze wzrostem i rozwojem płodu, powiększa się także macica, która zaczyna naciskać na organy znajdujące się wokół. Przy czym także rozpoczyna uciskać jelita, co może sprawić dodatkowe trudności trawienne.

Naturalnym jest też pozbywanie się gazów w trakcie badania USG, kiedy to lekarz delikatnie uciska brzuch sondą. Wzdęty brzuch na początku ciąży jest jednak najczęściej spotykany, a trochę po pierwszy trymestrze wszelkie dolegliwości trawienne mogą zacząć ustępować. Jednakże każda ciąża jest inna i jej przebieg powinien być indywidualnie konsultowany z lekarzem prowadzącym.

Jak rozpoznać wzdęcia w ciąży?

Zaparcia i wzdęcia to dolegliwości, które dotykają kobiety nawet przed zajściem w ciążę. Odpowiedzialnym za to jest hormon ciążowy – progesteron. Spowalnia on perystaltykę, czyli ruchy jelit przez co spowolniony jest także metabolizm. Ciężko więc jednoznacznie określić, czy wzdęcia i zaparcia mogą być objawem ciąży.

Jest to raczej dolegliwość, która może przydarzyć się każdemu, ale kobietom zdarza się po prostu częściej. Jednakże kiedy ciąża jest potwierdzona u lekarza ginekologa, warto informować go o wszelkich trudnościach, jakie doświadczają przyszłe mamy.

Jakie objawy mogą towarzyszyć wzdęciom w okresie ciąży?

 • częste odbijanie,
 • złe samopoczucie i ogólny dyskomfort,
 • bolesny brzuch,
 • uczucie ucisku jamy brzusznej,
 • nadmierne gazy.

Wzdęcia i zaparcia w ciąży to jeszcze nie wszystko, czego mogą spodziewać się kobiety ciężarne. Kolejną dolegliwością wartą wspomnienie jest trudność z utrzymywaniem moczu. Wraz ze wzrostem macicy może ona uciskać także na pęcherz moczowy, więc prawdopodobna jest sytuacja, w której skorzystanie z toalety będzie musiało zadziać się natychmiast. Mdłości i wymioty również są objawami, które mogą wystąpić razem ze wzdęciami czy zaparciami, a przyczyna tego jest zazwyczaj jedna – będący w organizmie progesteron o zwiększonym poziomie.

Reklama

Co na wzdęcia w ciąży? Leki i domowe sposoby

Sposoby na wzdęcia w ciąży są różne. Niektóre bardziej inne mniej popularne, jednak warto każdą metodę skonsultować z lekarzem ginekologiem lub położną. Nikt tak dobrze nie doradzi w nowej sytuacji, jak właśnie specjaliści.

Koniecznie należy udać się do lekarza, jeśli wzdęciom towarzyszą takie objawy, jak:

 • skurcze macicy,
 • krew w kale,
 • silny i nagły ból jamy brzusznej,
 • ostre biegunki.

Jedną z metod jest stosowanie odpowiedniej diety i dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe. Spożywanie posiłków lekkostrawnych, ale w dalszym ciągu bogatych we wszystkie potrzebne składniki i minerały, może mieć dobry wpływ na układ pokarmowy nie tylko kobiety spodziewającej się dziecka. Przede wszystkim należy eliminować błędy żywieniowe, a więc m.in. unikać pokarmów wzdymających czy picia napojów gazowanych.

Na wzdęcia w ciąży polecane jest też regularne spożywanie mniejszych posiłków, co najmniej 5-6 razy dziennie. Herbatki ziołowe czy częste wypróżnianie się również mogą pomóc w radzeniu sobie z dolegliwościami.

W ostateczności lekarz prowadzący może przepisać specjalne leki na receptę lub bez, które pomogą z trudnościami trawiennymi, gdy inne sposoby zawiodły.

Lek na wzdęcia w ciąży

W walce z dolegliwościami układu trawiennego może pomóc lekarz, który wskaże ciężarnej najbezpieczniejsze dla niej medykamenty. Jedną z nich jest syrop zawierający laktulozę. Powoduje ona zbieranie się większej ilości wody w jelitach, dzięki czemu zaparcia i wzdęcia nie będą aż tak uciążliwe.

Inną substancją jest składnik simeticon sprzedawany, jako kapsułki czy tabletki na wzdęcia w ciąży. Mają one rozbijać pęcherzyki powietrza, które gromadzą się w jelitach.

Leki na receptę polecane są bardzo rzadko i oczywiście przepisać może je tylko lekarz, kiedy zaistnieje taka konieczność. Przed zakupem produktu na wzdęcia w ciąży warto skonsultować to z lekarzem lub położną.

Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży

Nieodzowną poradą na zmniejszony metabolizm jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia na wzdęcia w ciąży to na przykład spacery, zajęcia fitness czy basen. Mogą one zostać wprowadzone do codziennego rytmu dnia, o ile lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań.

Dyskusyjną kwestią są zioła na wzdęcia w ciąży. Opinie nad bezpieczeństwem ich stosowania są podzielone, więc zawsze warto skonsultować to podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Ziołami, które mogą pomóc zapobiegać wzdęciom są koper włoski, rumianek, majeranek czy lawenda lekarska. Warto również rozważyć picie mięty pieprzowej.

Naturalne sposoby na wzdęcia i gazy w ciąży to także lekkostrawna dieta. Wskazane jest unikanie roślin strączkowych tj.: groch, fasola, soczewica, bób, gdyż mają one właściwości wzdymające. Spożywanie posiłków mniejszych, ale częściej też będzie miało lepszy wpływ na układ pokarmowy. Warto również ograniczyć spożywanie produktów z dużą ilością fruktozy, która przyczynia się do produkcji gazów.

Jeśli skomponowanie odpowiedniej diety stanowi problem, warto wybrać się na konsultację do dietetyka.

[link url="https://www.medme.pl/artykuly/bol-krocza-w-ciazy-przy-chodzeniu-i-pod-koniec-ciazy,69874.html[/link]

[link url="https://www.medme.pl/artykuly/bol-podbrzusza-w-ciazy-klujacy-bol-w-podbrzuszu-w-ciazy,69890.html[/link]

Bibliografia

 • Redakcja K. (2020). Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić? Czy jest się czego bać? Ktomalek.pl, https://ktomalek.pl/blog/wzdecia-w-ciazy-jak-sobie-z-nimi-poradzic-czy-jest-sie-czego-bac/w-1022, (dostęp dnia: 17.08.2021).
 • Sochacka-Wójcicka, N. (2017). Wstydliwe dolegliwości w ciąży. Mamaginekolog.pl, https://mamaginekolog.pl/wstydliwe-dolegliwosci-ciazy/, (dostęp dnia: 17.08.2021).
 • Lekarzbezkolejki. (2019). Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?, lekarzbezkolejki.pl, https://lekarzebezkolejki.pl/blog/wzdecia-w-ciazy-jak-sobie-z-nimi-poradzic/w-946, (dostęp dnia: 17.08.2021).
 • Szozda, A. (2020). Wzdęty brzuch w ciąży, parenting.pl, https://parenting.pl/wzdety-brzuch-w-ciazy, (dostęp dnia: 17.08.2021).
 • MjakMama. (2021). Wzdęcia w ciąży: przyczyny, leczenie i zapobieganie wzdęciom, mjakmama.pl, https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/wzdecia-w-ciazy-przyczyny-leczenie-i-zapobieganie-aa-5Qtf-Vdse-un8n.html, (dostęp dnia: 17.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!