Czym są wzdęcia w ciąży?
Wzdęcia w ciąży są całkowicie naturalne. Nie są niebezpieczne dla rozwoju płodu, o ile dolegliwości tego typu nie są bolesne ani długotrwałe. Wzdęcia brzucha w ciąży pojawiają się z powodu zachodzących zmian hormonalnych, które powodują spowolnienie metabolizmu.
Bakterie, będące w jelitach, wytwarzają gazy przez zachodzące tam reakcje chemiczne. Jedząc posiłek, również połyka się powietrze, stąd naturalną konsekwencją jest zwiększona produkcja gazów i wzdęty brzuch w ciąży.
Oczywistym jest, że organizm ciężarnej będzie reagował inaczej niż we wcześniejszym okresie. Dolegliwości trawienne mogą objawiać się uczuciem pełności, czasem niestrawności, częstszym odbijaniem się, czy też pozbywaniem się gazów w dolnej części układu pokarmowego.
Kiedy wystąpią bolesne wzdęcia w ciąży, trwające długi czas, a inne metody radzenia sobie zawiodły, konieczna może być konsultacja z ginekologiem.
Wzdęcia na początku ciąży
Wzdęcia w ciąży są konsekwencją zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie. Progesteron, będący hormonem podtrzymującym rozwój zarodka, a następnie płodu, odpowiedzialny jest również za spowolnienie procesu trawienia. Ból brzucha i wzdęcia na początku ciąży są więc naturalnym objawem, utrzymującym się w najbardziej newralgicznym momencie, czyli w pierwszym trymestrze.
Czy jest to jedyny moment, kiedy pojawiają się wzdęcia w ciąży? Niestety nie. W późniejszym okresie wraz ze wzrostem i rozwojem płodu, powiększa się także macica, która zaczyna naciskać na organy znajdujące się wokół. Przy czym także rozpoczyna uciskać jelita, co może sprawić dodatkowe trudności trawienne.
Naturalnym jest też pozbywanie się gazów w trakcie badania USG, kiedy to lekarz delikatnie uciska brzuch sondą. Wzdęty brzuch na początku ciąży jest jednak najczęściej spotykany, a trochę po pierwszy trymestrze wszelkie dolegliwości trawienne mogą zacząć ustępować. Jednakże każda ciąża jest inna i jej przebieg powinien być indywidualnie konsultowany z lekarzem prowadzącym.
Jak rozpoznać wzdęcia w ciąży?
Zaparcia i wzdęcia to dolegliwości, które dotykają kobiety nawet przed zajściem w ciążę. Odpowiedzialnym za to jest hormon ciążowy – progesteron. Spowalnia on perystaltykę, czyli ruchy jelit przez co spowolniony jest także metabolizm. Ciężko więc jednoznacznie określić, czy wzdęcia i zaparcia mogą być objawem ciąży.
Jest to raczej dolegliwość, która może przydarzyć się każdemu, ale kobietom zdarza się po prostu częściej. Jednakże kiedy ciąża jest potwierdzona u lekarza ginekologa, warto informować go o wszelkich trudnościach, jakie doświadczają przyszłe mamy.
Wzdęcia i zaparcia w ciąży to jeszcze nie wszystko, czego może się spodziewać ciężarna. Kolejną dolegliwością wartą wspomnienie jest trudność z utrzymywaniem moczu. Wraz ze wzrostem macicy może ona uciskać także na pęcherz moczowy, więc prawdopodobna jest sytuacja, w której skorzystanie z toalety będzie musiało zadziać się natychmiast. Mdłości i wymioty również są objawami, które mogą wystąpić razem ze wzdęciami czy zaparciami, a przyczyna tego jest zazwyczaj jedna – będący w organizmie progesteron o zwiększonym poziomie.
Co na wzdęcia w ciąży?
Sposoby na wzdęcia w ciąży są różne. Niektóre bardziej inne mniej popularne, jednak warto każdą metodę skonsultować z lekarzem ginekologiem lub położną. Nikt tak dobrze nie doradzi w nowej sytuacji, jak właśnie specjaliści.
Jedną z najbardziej skutecznych metod jest odpowiednia dieta. Spożywanie posiłków lekkostrawnych, ale w dalszym ciągu bogatych we wszystkie potrzebne składniki i minerały, może mieć dobry wpływ na układ pokarmowy nie tylko kobiety spodziewającej się dziecka.
Na wzdęcia w ciąży polecane jest też regularne spożywanie mniejszych posiłków, co najmniej 5-6 razy dziennie. Picie herbatek ziołowych czy częste wypróżnianie się również mogą pomóc w radzeniu sobie z krępującymi dolegliwościami. W ostateczności lekarz prowadzący może przepisać specjalne leki na receptę lub bez, które pomogą z trudnościami trawiennymi, gdy inne sposoby zawiodły.
Lek na wzdęcia w ciąży
W walce z dolegliwościami układu trawiennego może pomóc lekarz, który wskaże ciężarnej najbezpieczniejsze dla niej medykamenty. Jedną z nich jest syrop zawierający laktulozę. Powoduje ona zbieranie się większej ilości wody w jelitach, dzięki czemu zaparcia i wzdęcia nie będą aż tak uciążliwe.
Innym polecanym preparatem jest taki, który zawiera składnik simeticon sprzedawany jako kapsułki czy tabletki na wzdęcia w ciąży. Leki na receptę polecane są bardzo rzadko i oczywiście przepisać może je tylko lekarz, kiedy zaistnieje taka konieczność. Przed zakupem produktu na wzdęcia w ciąży warto skonsultować to z lekarzem lub położną.
Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży
Nieodzowną poradą na zmniejszony metabolizm jest ruch. Ćwiczenia na wzdęcia w ciąży to na przykład spacery, zajęcia fitness czy basen. Mogą one zostać wprowadzone do codziennego rytmu dnia, o ile lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań.
Dyskusyjną kwestią są zioła na wzdęcia w ciąży. Opinie nad bezpieczeństwem ich stosowania są podzielone, więc zawsze warto skonsultować to podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Polecanymi ziołami są koper włoski, rumianek, mięta, majeranek czy lawenda lekarska.
Naturalne sposoby na wzdęcia w ciąży to także lekkostrawna dieta. Wskazane jest unikanie roślin strączkowych tj.: groch, fasola, soczewica, bób, gdyż mają one właściwości wzdymające. Spożywanie posiłków mniejszych, ale częściej też będzie miało lepszy wpływ na układ pokarmowy. Jeśli skomponowanie odpowiedniej diety stanowi problem, warto wybrać się na konsultację do dietetyka.