} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

15 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch, USG, płeć

Piętnasty tydzień ciąży to moment, w którym dziecko jest już wielkości pomarańczy, nic więc dziwnego, że brzuch jest coraz bardziej widoczny! Trwa drugi trymestr, w którym można – po konsultacji z lekarzem – zacząć dbać o kondycję. Ćwiczenia w ciąży są ważne, ale nie można się też forsować!
kalendarz ciąży 15
Spis treści

Piętnasty tydzień ciąży to moment, w którym przyszła mama może pomyśleć o sobie.

Najpewniej wyniki z USG genetycznego pokazały, że z maleństwem wszystko jest w porządku, jeśli jednak badanie w jakimś stopniu zaniepokoiło lekarzy, to właśnie teraz jest moment, by wykonać tzw. test potrójny.

Reklama

Test potrójny - dla kogo i po co?

Należy do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych. Nie daje pełnej odpowiedzi na pytanie, czy dziecko jest zdrowe, ale pomaga – tak jak USG genetyczne – ocenić ryzyko wystąpienia nieprawidłowości i wad chromosomowych (trisomii) u płodu – zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18) oraz wad cewy nerwowej. Do nich należy m.in. rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie.

Określenie ryzyka wystąpienia wad często pozwala nie tylko na bezpieczne prowadzenie, ale także umożliwia podjęcie leczenia dziecka jeszcze w życiu płodowym oraz objęcie go specjalistyczną opieką medyczną zaraz po urodzeniu.

Badanie jest zalecane głównie tym kobietom, które nie wykonywały żadnego badania oceniającego ryzyko wad wrodzonych, może być też w niektórych okolicznościach refundowane przez NFZ.

Należą do nich: zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą rozwojową, wiek pacjentki powyżej 35 r.ż., narażenie na czynniki szkodliwe przed ciążą lub we wczesnej ciąży, a także nieprawidłowy wynik badania USG lub nieprawidłowe stężenie markerów biochemicznych.

WAŻNE! Test potrójny nie jest badaniem, które zostanie zlecone automatycznie w przypadku ciąży niskiego ryzyka. Oczywiście przyszła mama może zapytać lekarza prowadzącego ciążę o możliwość jego wykonania, natomiast nie robi się go w „standardowym” kalendarzu badań w ciąży.

Reklama

15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko ma ok.11 cm i waży od ok. 50 do 90 gramów. Jest wielkości pomarańczy. Potrafi już poruszać paluszkami u rąk i stóp, a nawet ssać kciuk (co często widać podczas badań USG).

Dziecko potrafi również wykonywać czynności oddechowe, ssać i połykać.

Reklama

15 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Większość pań na tym etapie nie czuje jeszcze ruchów płodu, mimo że maleństwo intensywnie się porusza po worku płodowym. Nic dziwnego, początkowo to, że maluszek harcuje w brzuchu, może być pomylone przez przyszłe mamy z…. kłopotami trawiennymi.

Pierwsze ruchy przypominają raczej bulgotanie, przelewanie się „w żołądku” i inne objawy, charakterystyczne raczej dla ciężkostrawnego posiłku niż ciąży.

Ruchy płodu częściej wyczuwają wcześniej panie o drobnej, szczupłej budowie ciała oraz kobiety w drugiej i kolejnej ciąży, bo po prostu wiedzą, czego się spodziewać.

Reklama

15 tydzień ciąży – brzuch

Macica jest wielkości niewielkiego arbuza, więc u szczupłych pań zdecydowanie widać już zaokrąglony brzuszek, który coraz trudniej pomylić z efektem obżarstwa.

Reklama

15 tydzień ciąży – czy można ćwiczyć w ciąży?

Wiele pań zastanawia się, czy w ciąży można ćwiczyć. Lekarze zachęcają do umiarkowanego wysiłku fizycznego – nie wolno brać przykładu ze zdobywających popularność pań, które w ciąży ćwiczą z ciężarami, ale z pewnością leżenie na kanapie przed telewizorem z miską (nawet zdrowych!) przekąsek nie jest lepsze od spaceru.

W przypadku niepowikłanej ciąży, tzw. niskiego ryzyka, warto włączyć systematyczną aktywność fizyczną. Wpływa ona nie tylko na ogólną sprawność, wydolność i siły w trakcie ciąży, ale także doskonale przygotowuje do porodu.

Panie, które zarzucą spacery czy proste ćwiczenia, już na początku trzeciego trymestru zaczną odczuwać skutki tej decyzji – zadyszka po kilku krokach, bóle kręgosłupa, ogólne przemęczenie… a przecież największy wysiłek, czyli poród już niebawem! Ocenia się, że poród trwający ok.7-10 godzin to koszt energetyczny porównywalny do przebiegnięcia maratonu, a trudno sobie wyobrazić kogoś, kto startuje w tych zawodach bez żadnego przygotowania!

Sport usprawnia także funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, co jest niezwykle ważne podczas ciąży i w trakcie porodu. Zwiększony przepływ krwi przez macicę i łożysko korzystnie wpływa na rozwój płodu. Aktywność pomaga także w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które pojawią się w kolejnych tygodniach – obrzękim stóp, skurczami łydek czy drętwieniem kończyn.

Ale uwaga! Zanim przyszła mama wyciągnie matę do ćwiczeń, musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy i jakie ćwiczenia są bezpieczne.

Panie, które dotychczas prowadziły siedzący tryb życia, powinny wprowadzać treningi stopniowo i właśnie od drugiego trymestru.

Reklama

Jakie ćwiczenia są bezpieczne w ciąży?

Trening przyszłych mam znacząco różni się od zajęć dla pań niebędących w ciąży. Nawet zawodowe sportsmenki rezygnują z intensywnego wysiłku na rzecz zrównoważonej porcji ruchu. Stanowczo zabronione jest nurkowanie, wspinaczki, podnoszenie ciężarów, jazda na nartach czy łyżwach.

Prawidłowo prowadzony trening powoduje tętno u ćwiczącej nie wyższe niż 140 uderzeń na minutę – początkowo warto ćwiczyć z pulsometrem, by nie przekraczać tej granicy forsowania się.

Bezpieczne formy aktywności w ciąży:

  • spacer,
  • pływanie,
  • ćwiczenia z wykorzystaniem piłki fitnessowej,
  • joga i pilates – szczególnie pod okiem wykwalifikowanego instruktora z doświadczeniem w pracy z ciężarnymi.

Czego unikać:

  • od 4. miesiąca nie należy wykonywać ćwiczeń w pozycji na wznak,
  • w trakcie ćwiczeń nie podnosić rąk powyżej linii barków,
  • głębokich przysiadów,
  • ćwiczeń mięśni brzucha (tzw. brzuszków, nożyc itp.),
  • podskoków,
  • sportów kontaktowych, zespołowych, takich jak koszykówka itp.

Reklama

Jak bezpiecznie ćwiczyć?

Z pewnością najważniejszym elementem treningu i to bez względu na stan ćwiczącej, jest rozgrzewka. Dzięki niej ciało przygotowuje mięśnie do aktywności, uelastycznia je i zmniejsza ryzyko kontuzji. Na każdym etapie ciąży bardzo ważne jest odpowiednie oddychanie podczas treningu – regularne, miarowe. To nie jest czas na forsowanie się i zadyszkę!

Ćwiczenia nie powinny być intensywne – na pewno nie można pozwolić, by dotrzeć do granicy bólu. Jeśli pojawią się trudności w wykonywaniu ćwiczenia – należy niezwłocznie je przerwać.

Nawet jeśli mamom, które były aktywne fizycznie przed ciążą, te formy ruchu wydają się nieefektywne, warto pamiętać, że ciąża to nie czas na budowanie muskulatury, a moment na wprowadzenie do swojego życia harmonii – ćwiczenia w ciąży powinny być raczej działaniem prewencyjnym przed wystąpieniem schorzeń czy dolegliwości niż sposobem na bycie fit za wszelką cenę.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!