Parnter serwisu:

15 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch, USG, płeć

kalendarz ciąży 15
Piętnasty tydzień ciąży to moment, w którym dziecko jest już wielkości pomarańczy, nic więc dziwnego, że brzuch jest coraz bardziej widoczny! Trwa drugi trymestr, w którym można – po konsultacji z lekarzem – zacząć dbać o kondycję. Ćwiczenia w ciąży są ważne, ale nie można się też forsować!

Piętnasty tydzień ciąży to moment, w którym przyszła mama może pomyśleć o sobie. Najpewniej wyniki z USG genetycznego pokazały, że z maleństwem wszystko jest w porządku, jeśli jednak badanie w jakimś stopniu zaniepokoiło lekarzy, to właśnie teraz jest moment, by wykonać tzw. test potrójny.

14 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG i płeć dziecka

Test potrójny – dla kogo i po co?

Należy do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych. Nie daje pełnej odpowiedzi na pytanie, czy dziecko jest zdrowe, ale pomaga – tak jak USG genetyczne – ocenić ryzyko wystąpienia nieprawidłowości i wad chromosomowych (trisomii) u płodu – zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18) oraz wad cewy nerwowej. Do nich należy m.in. rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie.

Określenie ryzyka wystąpienia wad często pozwala nie tylko na bezpieczne prowadzenie, ale także umożliwia podjęcie leczenia dziecka jeszcze w życiu płodowym oraz objęcie go specjalistyczną opieką medyczną zaraz po urodzeniu.

Badanie jest zalecane głównie tym kobietom, które nie wykonywały żadnego badania oceniającego ryzyko wad wrodzonych, może być też w niektórych okolicznościach refundowane przez NFZ. Należą do nich: zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą rozwojową, wiek pacjentki powyżej 35 r.ż., narażenie na czynniki szkodliwe przed ciążą lub we wczesnej ciąży, a także nieprawidłowy wynik badania USG lub nieprawidłowe stężenie markerów biochemicznych.

WAŻNE! Test potrójny nie jest badaniem, które zostanie zlecone automatycznie w przypadku ciąży niskiego ryzyka. Oczywiście przyszła mama może zapytać lekarza prowadzącego ciążę o możliwość jego wykonania, natomiast nie robi się go w „standardowym” kalendarzu badań w ciąży.

16 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch, USG, dziecko

15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko ma ok.11 cm i waży od ok. 50 do 90 gramów. Jest wielkości pomarańczy. Potrafi już poruszać paluszkami u rąk i stóp, a nawet ssać kciuk (co często widać podczas badań USG). Dziecko potrafi również wykonywać czynności oddechowe, ssać i połykać.

15 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Większość pań na tym etapie nie czuje jeszcze ruchów płodu, mimo że maleństwo intensywnie się porusza po worku płodowym. Nic dziwnego, początkowo to, że maluszek harcuje w brzuchu, może być pomylone przez przyszłe mamy z…. kłopotami trawiennymi. Pierwsze ruchy przypominają raczej bulgotanie, przelewanie się „w żołądku” i inne objawy, charakterystyczne raczej dla ciężkostrawnego posiłku niż ciąży.

Ruchy płodu częściej wyczuwają wcześniej panie o drobnej, szczupłej budowie ciała oraz kobiety w drugiej i kolejnej ciąży, bo po prostu wiedzą, czego się spodziewać.

15 tydzień ciąży – brzuch

Macica jest wielkości niewielkiego arbuza, więc u szczupłych pań zdecydowanie widać już zaokrąglony brzuszek, który coraz trudniej pomylić z efektem obżarstwa.

17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka

15 tydzień ciąży – czy można ćwiczyć w ciąży?

Wiele pań zastanawia się, czy w ciąży można ćwiczyć. Lekarze zachęcają do umiarkowanego wysiłku fizycznego – nie wolno brać przykładu ze zdobywających popularność pań, które w ciąży ćwiczą z ciężarami, ale z pewnością leżenie na kanapie przed telewizorem z miską (nawet zdrowych!) przekąsek nie jest lepsze od spaceru. W przypadku niepowikłanej ciąży, tzw. niskiego ryzyka, warto włączyć systematyczną aktywność fizyczną. Wpływa ona nie tylko na ogólną sprawność, wydolność i siły w trakcie ciąży, ale także doskonale przygotowuje do porodu. Panie, które zarzucą spacery czy proste ćwiczenia, już na początku trzeciego trymestru zaczną odczuwać skutki tej decyzji – zadyszka po kilku krokach, bóle kręgosłupa, ogólne przemęczenie… a przecież największy wysiłek, czyli poród już niebawem! Ocenia się, że poród trwający ok.7-10 godzin to koszt energetyczny porównywalny do przebiegnięcia maratonu, a trudno sobie wyobrazić kogoś, kto startuje w tych zawodach bez żadnego przygotowania!

Sport usprawnia także funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, co jest niezwykle ważne podczas ciąży i w trakcie porodu. Zwiększony przepływ krwi przez macicę i łożysko korzystnie wpływa na rozwój płodu. Aktywność pomaga także w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które pojawią się w kolejnych tygodniach – obrzękim stóp, skurczami łydek czy drętwieniem kończyn.

Ale uwaga! Zanim przyszła mama wyciągnie matę do ćwiczeń, musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy i jakie ćwiczenia są bezpieczne.

Panie, które dotychczas prowadziły siedzący tryb życia, powinny wprowadzać treningi stopniowo i właśnie od drugiego trymestru.

18 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, wielkość brzucha

Jakie ćwiczenia są bezpieczne w ciąży?

Trening przyszłych mam znacząco różni się od zajęć dla pań niebędących w ciąży. Nawet zawodowe sportsmenki rezygnują z intensywnego wysiłku na rzecz zrównoważonej porcji ruchu. Stanowczo zabronione jest nurkowanie, wspinaczki, podnoszenie ciężarów, jazda na nartach czy łyżwach. Prawidłowo prowadzony trening powoduje tętno u ćwiczącej nie wyższe niż 140 uderzeń na minutę – początkowo warto ćwiczyć z pulsometrem, by nie przekraczać tej granicy forsowania się.

Bezpieczne formy aktywności w ciąży:

  • spacer,
  • pływanie,
  • ćwiczenia z wykorzystaniem piłki fitnessowej,
  • joga i pilates – szczególnie pod okiem wykwalifikowanego instruktora z doświadczeniem w pracy z ciężarnymi.

Czego unikać:

  • od 4. miesiąca nie należy wykonywać ćwiczeń w pozycji na wznak,
  • w trakcie ćwiczeń nie podnosić rąk powyżej linii barków,
  • głębokich przysiadów,
  • ćwiczeń mięśni brzucha (tzw. brzuszków, nożyc itp.),
  • podskoków,
  • sportów kontaktowych, zespołowych, takich jak koszykówka itp.

Jak bezpiecznie ćwiczyć?

Z pewnością najważniejszym elementem treningu i to bez względu na stan ćwiczącej, jest rozgrzewka. Dzięki niej ciało przygotowuje mięśnie do aktywności, uelastycznia je i zmniejsza ryzyko kontuzji. Na każdym etapie ciąży bardzo ważne jest odpowiednie oddychanie podczas treningu – regularne, miarowe. To nie jest czas na forsowanie się i zadyszkę!

Ćwiczenia nie powinny być intensywne – na pewno nie można pozwolić, by dotrzeć do granicy bólu. Jeśli pojawią się trudności w wykonywaniu ćwiczenia – należy niezwłocznie je przerwać. Nawet jeśli mamom, które były aktywne fizycznie przed ciążą, te formy ruchu wydają się nieefektywne, warto pamiętać, że ciąża to nie czas na budowanie muskulatury, a moment na wprowadzenie do swojego życia harmonii – ćwiczenia w ciąży powinny być raczej działaniem prewencyjnym przed wystąpieniem schorzeń czy dolegliwości niż sposobem na bycie fit za wszelką cenę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KALENDARZ CIĄŻY

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA