Dla Ciebie, na zdrowie!

19 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch, USG, ruchy

19 tydzień ciąży to już prawie połowa! Przyszłe mamy mogą już wybrać się na kolejne USG, tzw. „połówkowe”. Wiele pań czuje już delikatne ruchy dziecka, a niektóre odczuwają wręcz solidne kopniaki. To piąty miesiąc ciąży – świetny czas, by cieszyć ze zbliżających się zmian.
Kobieta w zaawansowanej ciąży patrząca na zdjęcie USG
Źródło: 123RF
Spis treści

W piątym miesiącu ciąży panie czeka kolejne ważne badanie – tzw. USG połówkowe, podczas którego lekarz dokonuje kolejnych pomiarów i sprawdza, czy ciąża przebiega prawidłowo.

Dziecko intensywnie rośnie, a przyszłe mamy – choć większość z nich czuje się w tym okresie kwitnąco – mogą skarżyć się na niskie ciśnienie. Co dzieje się w tym czasie w organizmach mamy i dzidziusia?

Reklama

Ruchy płodu

Jeśli przyszła mama na tym etapie ciąży nie czuje jeszcze ruchów dziecka, nie jest to powód do paniki, ale trzeba zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Część pań na tym etapie czuje delikatne „przelewanie” się, inne otrzymują już dość mocne kopniaki, ale może się zdarzyć, że przyszła mama jeszcze nie rozpoznaje, że jej maleństwo całkiem swobodnie porusza się po worku płodowym.

Najłatwiej ruchy płodu poczuć leżąc wieczorem na wznak – w ciągu dnia codzienna aktywność usypia malucha, a mama zajęta obowiązkami, może nie zauważyć delikatnych muśnięć w brzuchu. Jednak z pewnością wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać USG, tzw. połówkowe, wykonywane w tym czasie.

Reklama

USG połówkowe

Jak sama nazwa wskazuje, USG połówkowe robi się w połowie ciąży. Przyjęło się, że najlepszym terminem na badania jest czas między 18, a 22 tygodniem ciąży. Lekarze nie polecają się spieszyć, gdyż jest to moment intensywnego wzrostu dziecka, a im jest ono większe, tym bardziej precyzyjnie można je zbadać. Badanie musi być wykonane do 22 tygodnia ciąży, gdyż diagnozuje się wówczas potencjalne wady letalne płodu.

Podczas USG połówkowego, lekarz zmierzy:

  • BPD wymiar dwuciemieniowy, czyli szerokość główki płodu,
  • HC obwód główki płodu,
  • TCD szerokość móżdżka; na podstawie TCD lekarz może precyzyjnie określić wiek ciąży np. 18 mm = 18 tygodni – jest to bardzo przydatne u kobiet które długo nie wiedziały, że są w ciąży,
  • NF fałd karkowy – odpowiednik przezierności karku w I trymestrze, jeden z markerów zespołu Downa, nie powinien przekraczać 6 mm,
  • AC obwód brzuszka płodu,
  • FL długość kości udowej płodu,
  • HL długość kości ramiennej płodu.

Lekarz ocenia także czy rozwój narządów jest prawidłowy – budowę serca, etap wykształcenia płuc, a także dokładnie analizuje jamę brzuszną – żołądek, pracę nerek, układu moczowego, budowę narządów płciowych.

Nie chodzi jedynie o poznanie płci dziecka, ale również o zdiagnozowanie prawidłowego rozwoju tych organów – na tym etapie można już zauważyć pewne nieprawidłowości czy np. guzy. Lekarz powinien także przyjrzeć się kręgosłupowi, czy nie doszło do rozszczepu.

Badanie powinno trwać ok. 20 minut, a przyszli rodzice mogą w tym czasie zadawać pytania – to bardzo ważne! Każde niedomówienie to niepotrzebne nerwy i stres dla rodziców. Lekarze są różni – jedni bardziej chętni do rozmowy, inni mniej, ale każdy ma obowiązek poinformować pacjentów o stanie zdrowia ich dziecka.

Dlatego jeśli w którymkolwiek momencie pojawi się pytanie, które nawet może wydawać się głupie, rodzic nie powinien zwlekać z jego zadaniem.

Lekarz wykonujący badanie USG połówkowe powinien być bardzo doświadczonym specjalistą w ultrasonografii prenatalnej i z pewnością słyszał już niejedno, nawet najbardziej oryginalne pytanie.

Reklama

19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Dziecko ma już 15 centymetrów i może ważyć nawet 230 gramów! Jego ciało pokrywa maź płodowa, która chroni przed płynem owodniowym. W tym czasie kształtują się na paluszkach linie papilarne. Dziecko słyszy bicie serca mamy, i płynącą w jej żyłach krew.

To dość głośny szum, dlatego wielu rodziców, już po przywitaniu dziecka na świecie, uspokaja maleństwo włączając… suszarkę, a niekiedy nawet odkurzacz! Dziecku te dźwięki kojarzą się z błogostanem życia płodowego i maleństwo szybko wycisza się i zasypia.

Z pomocą na nerwowe maluchy idą też producenci zabawek – tzw. szumisie, czyli przytulanki wydające delikatne odgłosy przypominające m.in. dźwięk płynącej w żyłach krwi, również pomagają w uspokajaniu noworodka.

Reklama

19 tydzień ciąży - brzuch mamy

Dziewiętnasty tydzień ciąży to moment, w którym poszczególne brzuchy mogą się już bardzo od siebie różnić. Niektóre panie nadal mają tylko lekkie zaokrąglenie, inne czują się, jakby miały rodzić za kilkanaście dni!

Nie warto się porównywać do koleżanek w ciąży i martwić, czy brzuch ma „prawidłowy” rozmiar, bo każda z kobiet jest inna i ma inną budowę, a zatem – każdy brzuch jest jedyny w swoim rodzaju.

Reklama

Niskie ciśnienie w ciąży

Częstą przypadłością pań w ciąży jest niskie ciśnienie, a także związane z nim dolegliwości. Najczęściej niskie ciśnienie wiąże się z wysokim stężeniem progesteronu, który rozszerza i rozluźnia naczynia krwionośne, przez co więcej krwi dociera do płodu… kosztem mamy! Może to prowadzić do przejściowego niedotlenienia, objawiającego się np. zawrotami głowy, a nawet omdleniami.

Niskie ciśnienie pomoże zniwelować lekarz – często wystarcza najprostsza metoda, czyli jedna, niezbyt mocna kawa.

Panie w ciąży nie powinny także wykonywać gwałtownych ruchów – np. energicznie wstawać z łóżka. Gwałtowne zrywy mogą skończyć się w najlepszym razie zawrotami głowy.

Reklama

Zawroty głowy w ciąży

Uczucie „kręcenia się w głowie” może być też spowodowane spadkiem glukozy we krwi. Nie można dopuszczać do tego typu sytuacji – przyszła mama powinna dbać o regularne posiłki, a jeśli czuje spadek sił – sięgnąć po energetyczną przekąskę, np. garść bakalii, owoc czy baton zbożowy.

Na zawroty głowy pomagają też płyny, bo uczucie skołowania może być objawem odwodnienia. Przyszłe mamy powinny spożywać przynajmniej 8 szklanek płynu dziennie, a latem nawet więcej! Natomiast bez względu na porę roku, panie w ciąży powinny unikać dusznych i gorących pomieszczeń, a mieszkanie czy biuro regularnie wietrzyć!

WAŻNE! O zawrotach głowy, a także omdleniu należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Samo omdlenie nie jest groźne dla płodu, ale może stać się przyczyną urazu mamy, a nawet dziecka.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Płód widoczny na zdjęciu USG
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!