Zawroty głowy przed okresem a ciąża
Niektóre kobiety przed miesiączką doświadczają bólów i zawrotów głowy. Ma to bezpośredni związek z wahaniami hormonalnymi. Zawroty głowy to jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tej dolegliwości wiele osób skarży się również na:
- mdłości,
- smutek i stany depresyjne,
- nadwrażliwość piersi,
- zmęczenie,
- płaczliwość,
- wykwity skórne,
- zatrzymywanie się wody w organizmie,
- problemy układu pokarmowego takie jak: zaparcia czy biegunki.
Wiele kobiet natomiast uważa zawroty głowy za objaw ciąży. Czy jednak słusznie? Czy zawroty głowy mogą być objawem ciąży? Okazuje się, że tak. Zawroty głowy i mdłości w ciąży to wbrew pozorom częsta dolegliwość. We wczesnym stadium ciąży może pojawiać się oszołomienie, a nawet omdlenie. Na początku ciąży, tj. w pierwszych dniach jej trwania za te stany odpowiedzialne są hormony.
Reklama
Zawroty głowy na początku ciąży
Czy zawroty głowy w ciąży są normalne? Okazuje się, że zawroty głowy we wczesnej ciąży to dość popularna przypadłość. Oprócz utraty miesiączki, tkliwości piersi, zawroty głowy w ciąży w 1 trymestrze to naturalnie występujący objaw. Wskazuje on na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.
Dolegliwość może też się pojawiać ze względu na różnicę pomiędzy powiększającą się objętością naczyń krwionośnych a objętością krwi. Organ, jakim jest serce musi przyzwyczaić się do pompowania jej większej ilości. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety tuż po zapłodnieniu mogą skutkować zatem zawrotami głowy.
Gdy dodatkowo pojawi się wyższe ciśnienie tętnicze krwi, utraty przytomności, silne bóle głowy czy mroczki przed oczami warto skonsultować się z lekarzem.
Wpływ na zawroty głowy ciąża ma w taki sposób, że organizm zaczyna produkować coraz więcej progesteronu. To hormon niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży, który jednak sprawia, że ściany naczyń krwionośnych się rozszerzają, a kobieta w ciąży ma niższe niż zwykle ciśnienie. Tym samym pojawiają się zawroty głowy, a nawet omdlenia.
Zazwyczaj nie jest to symptom wskazujący na coś poważnego. Jeżeli jednak objaw nasila się i utrudnia funkcjonowanie, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Zawroty głowy w ciąży w 2 trymestrze
Przyczyną zawrotów głowy w 2 trymestrze ciąży może być zbyt niski poziom cukru we krwi. Z tego powodu warto zawsze mieć przy sobie małą przekąskę, np. warzywo, owoc czy bakalie, które mogą pomóc podnieść poziom glukozy we krwi.
Zawroty głowy w ciąży mogą być też wywołane zbyt małą zawartością żelaza w organizmie. Niedobór tego składnika może prowadzić również do wystąpienia tej dolegliwości.
Zauważa się związek pomiędzy zawrotami głowy a ciążą. Wraz z rozwojem płodu, zwiększa się nacisk macicy na naczynia krwionośne. Taka sytuacja wymaga większego przepływu krwi. Wiąże się to z mniejszym ukrwieniem mózgu, a ostatecznie z gorszym samopoczuciem, zawrotami głowy, uderzeniami gorąca a nawet omdleniami.
Reklama
Zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze
W przeciwieństwie do tego rodzaju objawów w 1 trymestrze, zawroty głowy pod koniec ciąży mogą być niebezpieczne. Często zawroty głowy w 3 trymestrze ciąży wiążą się z różnymi powikłaniami, takimi jak:
- zespół HELLP – to choroba charakteryzująca się: hemolizą, małopłytkowością, zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych. Poza zawrotami i bólami głowy, chora doświadcza bólu w prawym nadbrzuszu, nadciśnienia tętniczego krwi, wymiotów, zaburzenia widzenia, białkomoczu i ogólnego złego samopoczucia.
- stan przedrzucawkowy – wiąże się nie tylko z bólami i zawrotami głowy, ale jest bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia matki i dziecka. Inne jego symptomy to nadciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg, białkomocz. Pojawiają się też obrzęki rąk, nóg oraz twarzy. W wyniku zaostrzenia się objawów pojawiają się zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego – tu właśnie zalicza się zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia czy świadomości. Ciężarnej towarzyszą duszności oraz bóle brzucha.
Warto pamiętać, że intensywne i nie dające się opanować zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze należy jak najszybciej skontrolować u lekarza.
Reklama
Zawroty głowy w ciąży podczas leżenia
Kręcenie w głowie w ciąży to dość popularny objaw. Może też pojawiać się podczas leżenia, zwłaszcza w bardziej zaawansowanej ciąży, gdy ucisk na żyłę główną dolną jest silniejszy.
Aby uniknąć zawrotów głowy w ciąży podczas leżenia czy podczas snu, kobieta powinna leżeć na lewym boku. Ważne jest również, by nie kłaść się zupełnie na płasko, ale mieć podłożoną poduszkę. Wówczas dolegliwości związane z zawrotami powinny być mniejsze.
Reklama
Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży?
Przede wszystkim należy unikać gwałtownej zmiany pozycji. Nie wolno szybko wstawać. Najlepiej robić to spokojnie. Po przebudzeniu usiąść, a dopiero potem się podnieść. To może pozwolić uniknąć gwałtownej zmiany ciśnień.
Zawroty głowy mogą wynikać z nieodpowiedniego poziomu glukozy we krwi, dlatego prawidłowa dieta jest tym, co na zawroty głowy w ciąży możesz stosować bez obaw o zdrowie dziecka. Twój jadłospis powinien składać się z 5 posiłków dziennie.
W diecie powinny znaleźć się produkty białkowe oraz węglowodany złożone. Ogranicz także spożywanie soli, która może zatrzymywać wodę w organizmie i obciążać serce. Pamiętaj, że w ciąży potrzebujesz więcej wody. Nawadniaj więc organizm. Sięgaj również po owoce i warzywa.
Codzienny spacer na świeżym powietrzu wyrówna ciśnienie w Twoim organizmie. Unikaj dusznych pomieszczeń. Zbyt wysoka temperatura oraz za mała ilość tlenu w pomieszczeniu może wywoływać zawroty głowy. Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania. Najlepiej to robić bezpośrednio przed snem oraz przed drzemką.
Podczas odpoczynku nie leż płasko na plecach, ale na wyższej poduszce. Możesz też położyć się na boku lub skorzystać z masażu leczniczego przeznaczonego dla kobiet w ciąży.
Pamiętaj, że jeżeli zawroty głowy w ciąży są zbyt uciążliwe lub długotrwałe należy zgłosić się do lekarza. O swoich dolegliwościach warto poinformować specjalistę przy okazji wizyty kontrolnej. Jeżeli będzie to niezbędne, lekarz zaleci dalszą diagnostykę i wskaże, co robić na zawroty głowy w ciąży.