Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Zawroty głowy w ciąży – co je wywołuje i jak je ograniczać?

Pomimo tego, że zawroty głowy są zwykle naturalnym objawem zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy, nie należy ich bagatelizować. Jeżeli się nasilają albo wywołują częste omdlenia, trzeba je skonsultować z ginekologiem.
zawroty głowy
W skrócie
 • Zawroty głowy mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży. Zbyt uciążliwe i długotrwałe objawy trzeba skonsultować z lekarzem.
 • Przyczyn zawrotów głowy w ciąży mogą być wiele. Za najczęstsze uznaje się zmiany hormonalne.
 • Czasem zawroty głowy mogą być symptomem niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego. Są szczególnie niebezpieczne pod koniec ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak hormony wpływają na migrenę?
Spis treści

Reklama

Zawroty głowy przed okresem a ciąża

Niektóre kobiety przed miesiączką doświadczają bólów i zawrotów głowy. Ma to bezpośredni związek z wahaniami hormonalnymi. Zawroty głowy to jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tej dolegliwości wiele osób skarży się również na:

 • mdłości,
 • smutek i stany depresyjne,
 • nadwrażliwość piersi,
 • zmęczenie,
 • płaczliwość,
 • wykwity skórne,
 • zatrzymywanie się wody w organizmie,
 • problemy układu pokarmowego takie jak: zaparcia czy biegunki.

Wiele kobiet natomiast uważa zawroty głowy za objaw ciąży. Czy jednak słusznie? Czy zawroty głowy mogą być objawem ciąży? Okazuje się, że tak. Zawroty głowy i mdłości w ciąży to wbrew pozorom częsta dolegliwość. We wczesnym stadium ciąży może pojawiać się oszołomienie, a nawet omdlenie.  Na początku ciąży, tj. w pierwszych dniach jej trwania za te stany odpowiedzialne są hormony.

Reklama

Zawroty głowy na początku ciąży

Czy zawroty głowy w ciąży są normalne? Okazuje się, że zawroty głowy we wczesnej ciąży to dość popularna przypadłość. Oprócz utraty miesiączki, tkliwości piersi, zawroty głowy w ciąży w 1 trymestrze to naturalnie występujący objaw. Wskazuje on na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.

Dolegliwość może też się pojawiać ze względu na różnicę pomiędzy powiększającą się objętością naczyń krwionośnych a objętością krwi. Organ, jakim jest serce musi przyzwyczaić się do pompowania jej większej ilości. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety tuż po zapłodnieniu mogą skutkować zatem zawrotami głowy.

Gdy dodatkowo pojawi się wyższe ciśnienie tętnicze krwi, utraty przytomności, silne bóle głowy czy mroczki przed oczami warto skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na zawroty głowy ciąża ma w taki sposób, że organizm zaczyna produkować coraz więcej progesteronu. To hormon niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży, który jednak sprawia, że ściany naczyń krwionośnych się rozszerzają, a kobieta w ciąży ma niższe niż zwykle ciśnienie. Tym samym pojawiają się zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Zazwyczaj nie jest to symptom wskazujący na coś poważnego. Jeżeli jednak objaw nasila się i utrudnia funkcjonowanie, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Zawroty głowy w ciąży w 2 trymestrze

Przyczyną zawrotów głowy w 2 trymestrze ciąży może być zbyt niski poziom cukru we krwi. Z tego powodu warto zawsze mieć przy sobie małą przekąskę, np. warzywo, owoc czy bakalie, które mogą pomóc podnieść poziom glukozy we krwi.

Zawroty głowy w ciąży mogą być też wywołane zbyt małą zawartością żelaza w organizmie. Niedobór tego składnika może prowadzić również do wystąpienia tej dolegliwości.

Zauważa się związek pomiędzy zawrotami głowy a ciążą. Wraz z rozwojem płodu, zwiększa się nacisk macicy na naczynia krwionośne. Taka sytuacja wymaga większego przepływu krwi. Wiąże się to z mniejszym ukrwieniem mózgu, a ostatecznie z gorszym samopoczuciem, zawrotami głowy, uderzeniami gorąca a nawet omdleniami.

Reklama

Zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze

W przeciwieństwie do tego rodzaju objawów w 1 trymestrze, zawroty głowy pod koniec ciąży mogą być niebezpieczne. Często zawroty głowy w 3 trymestrze ciąży wiążą się z różnymi powikłaniami, takimi jak:

 • zespół HELLP – to choroba charakteryzująca się: hemolizą, małopłytkowością, zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych. Poza zawrotami i bólami głowy, chora doświadcza bólu w prawym nadbrzuszu, nadciśnienia tętniczego krwi, wymiotów, zaburzenia widzenia, białkomoczu i ogólnego złego samopoczucia. 
 • stan przedrzucawkowy – wiąże się nie tylko z bólami i zawrotami głowy, ale jest bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia matki i dziecka. Inne jego symptomy to nadciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg, białkomocz. Pojawiają się też obrzęki rąk, nóg oraz twarzy. W wyniku zaostrzenia się objawów pojawiają się zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego – tu właśnie zalicza się zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia czy świadomości. Ciężarnej towarzyszą duszności oraz bóle brzucha.

Warto pamiętać, że intensywne i nie dające się opanować zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze należy jak najszybciej skontrolować u lekarza.

Reklama

Zawroty głowy w ciąży podczas leżenia

Kręcenie w głowie w ciąży to dość popularny objaw. Może też pojawiać się podczas leżenia, zwłaszcza w bardziej zaawansowanej ciąży, gdy ucisk na żyłę główną dolną jest silniejszy. 

Aby uniknąć zawrotów głowy w ciąży podczas leżenia czy podczas snu, kobieta powinna leżeć na lewym boku. Ważne jest również, by nie kłaść się zupełnie na płasko, ale mieć podłożoną poduszkę. Wówczas dolegliwości związane z zawrotami powinny być mniejsze.

Reklama

Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży?

Przede wszystkim należy unikać gwałtownej zmiany pozycji. Nie wolno szybko wstawać. Najlepiej robić to spokojnie. Po przebudzeniu usiąść, a dopiero potem się podnieść. To może pozwolić uniknąć gwałtownej zmiany ciśnień.

Zawroty głowy mogą wynikać z nieodpowiedniego poziomu glukozy we krwi, dlatego prawidłowa dieta jest tym, co na zawroty głowy w ciąży możesz stosować bez obaw o zdrowie dziecka. Twój jadłospis powinien składać się z 5 posiłków dziennie.

W diecie powinny znaleźć się produkty białkowe oraz węglowodany złożone. Ogranicz także spożywanie soli, która może zatrzymywać wodę w organizmie i obciążać serce. Pamiętaj, że w ciąży potrzebujesz więcej wody. Nawadniaj więc organizm. Sięgaj również po owoce i warzywa.

Codzienny spacer na świeżym powietrzu wyrówna ciśnienie w Twoim organizmie. Unikaj dusznych pomieszczeń. Zbyt wysoka temperatura oraz za mała ilość tlenu w pomieszczeniu może wywoływać zawroty głowy. Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania. Najlepiej to robić bezpośrednio przed snem oraz przed drzemką.

Podczas odpoczynku nie leż płasko na plecach, ale na wyższej poduszce. Możesz też położyć się na boku lub skorzystać z masażu leczniczego przeznaczonego dla kobiet w ciąży.

Pamiętaj, że jeżeli zawroty głowy w ciąży są zbyt uciążliwe lub długotrwałe należy zgłosić się do lekarza. O swoich dolegliwościach warto poinformować specjalistę przy okazji wizyty kontrolnej. Jeżeli będzie to niezbędne, lekarz zaleci dalszą diagnostykę i wskaże, co robić na zawroty głowy w ciąży.

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Śliwa, S. Gejdeł-Kołtuniewicz, M. Zimmer, Zespół HELLP w 24. tygodniu ciąży – opis przypadku, GinPolMedProject 2 (32) 2014, https://www.ginekologiaipoloznictwo.com/articles/hellp----syndrome--in--24--week--of--prengnacy----case--study.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
 • G. Poprawki, E. Wender-Ożegowska, A. Zawiejska, J. Brązert, Współczesne metody wczesnej diagnostyki stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia indukowanego ciążą, Ginekol Pol. 2012, 83, 688-693.
 • D. Torbe, A. Torbe, D. Ćwiek, Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu, Nowa Medycyna 4/2013, http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2014/10/nm_2013_174-179.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
 • S. Mrozińska, M. Kiałka, A. Ociepka, Kobieta w ciąży z ciężką niedokrwistością, PrzypadkiMedyczne.pl, e-ISSN 2084–2708, 2012; 21:80–83, https://mdcase.net/JmsFiles/9/full.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
 • K. Urtnowska, I. Bułatowicz, G. Ludwikowski, Masaż w okresie ciąży – wskazania, przeciwwskazania, ogólne zasady wykonywania zabiegu, Fizjoterapia Polska, nr 1 / 2016, https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna-Urtnowska-Joppek/publication/316002297_Massage_during_pregnancy_-_indications_contraindications_general_principles_for_performing_the_treatment/links/5ad4df35aca272fdaf7c022f/Massage-during-pregnancy-indications-contraindications-general-principles-for-performing-the-treatment.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!