Zawroty głowy w ciąży. Czy powinny cię niepokoić?

Zawroty głowy w ciąży mogą towarzyszyć przyszłej mamie przez cały okres jej trwania. Są one naturalnym objawem zmian zachodzących w organizmie kobiety, jednak nie powinno się ich bagatelizować. Jeśli się nasilają lub prowadzą do częstych omdleń należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
zawroty głowy

Spis treści

We wczesnej ciąży zawroty głowy dotykają nawet 75% kobiet. Pojawiają się najczęściej w 2-8 tygodniu i mogą występować przez całe 9 miesięcy. Jest kilka bezpiecznych sposobów, aby sobie z nimi radzić. Przyszła mama musi jednak pamiętać, aby o wszystkich dolegliwościach informować lekarza, gdyż mogą być one symptomem zagrożenia dla niej i maluszka.

Zawroty głowy w ciąży - przyczyny

Zawroty głowy we wczesnej ciąży mogą pojawiać się ze względu na różnicę między powiększającą się objętością naczyń krwionośnych, a objętością krwi. Serce musi przyzwyczaić się do pompowania większej jej ilości. Dodatkowo w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu, dzięki czemu więcej krwi dociera do organizmu dziecka. Jednocześnie hormon ten rozluźnia ściany naczyń krwionośnych matki, co powoduje spadek ciśnienia.

Wpływ na samopoczucie przyszłej mamy ma również zbyt  niski poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Warto mieć zawsze przy sobie jakąś przekąskę – owoc, warzywo lub bakalie, które podniosą poziom glukozy.

Istotnym czynnikiem jest także ilość żelaza w organizmie. Jego niedobór zwiększa senność i może spowodować zawroty głowy. Wraz z rozwojem ciąży zwiększa się nacisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne. Wymaga ona również większego przepływu krwi, co prowadzi co mniejszego ukrwienia mózgu, a finalnie gorszego samopoczucia, zawrotów głowy i omdleń.

Zawroty głowy w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

  • Unikaj gwałtownych ruchów. W ciąży musisz zwolnić tempo i nauczyć się powoli zmieniać pozycje. Najlepiej z pozycji leżącej najpierw przejść do siedzenia, poczekać chwilkę, aż ustabilizuje się ciśnienie i dopiero wstać.
  • Zadbaj o swoją dietę. Pamiętaj by jeść regularnie 5 posiłków dziennie. Twoja dieta powinna być bogata w węglowodany złożone i produkty białkowe. Zadbają one o odpowiedni poziom glukozy.
  • Ogranicz spożywanie soli. Zatrzymuje ona wodę w organizmie i obciąża serce, ponieważ zmusza je do pompowania większej ilości krwi.
  • Nawadniaj organizm. W ciąży potrzebujesz zdecydowanie więcej płynów. Dostarczaj organizmowi około 3 litrów wody dziennie. Jedz także owoce i warzywa z dużą jej zawartością, np. arbuzy i sałatę.
  • Nie leż płasko na plecach. Odpoczywając połóż się na wyższej poduszce lub na boku, najlepiej lewym, który zapewni odpowiednie ukrwienie serca i lepsze dotlenienie mózgu.
  • Przebywaj dużo na świeżym powietrzu. Zapewnij organizmowi codzienny, półgodzinny spacer. Wpłynie to na rozszerzenie naczyń krwionośnych i wyrównaniu ciśnienia.
  • Często wietrz mieszkanie, zawłaszcza przed snem lub poobiednią drzemką.
  • Unikaj dusznych pomieszczeń. Zbyt wysoka temperatura i brak odpowiedniej ilości tlenu mogą powodować zawroty głowy.

Zawroty głowy w ciąży – wizyta u lekarza

Pamiętaj, że o wszystkich dolegliwościach powinnaś informować swojego lekarza prowadzącego. Zawroty głowy najczęściej są naturalnymi symptomami ciążowymi, jednak jeśli się znacząco nasilą lub będą im towarzyszyć inne objawy, które do tej pory nie występowały nie czekaj do następnej wizyty i niezwłocznie udaj się do lekarza.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!