ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

20 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i waga dziecka

To już ponad połowa ciąży! Dwudziesty tydzień, czyli piąty miesiąc i drugi trymestr ciąży to przede wszystkim ważne badanie USG. To też moment, w którym mamy powinny pomyśleć o relaksie – może warto zaplanować niezbyt intensywną podróż?
Kobieta w 20 tygodniu ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Dwudziesty tydzień ciąży – jak mawiają lekarze: teraz już bliżej niż dalej! Choć trudno w to uwierzyć, właśnie tak jest. Warto cieszyć się tym dobrym momentem ciąży – przypływem sił witalnych, niezłą formą i – często – zwiększoną ochotą na seks.

Jednak w tych chwilach przyjemności, nie wolno zapominać także o obowiązkach! Wśród nich jest bardzo ważne badanie – tzw. USG połówkowe.

Reklama

USG w 20. tygodniu ciąży

Wielu lekarzy podkreśla, że to najważniejsze badanie w trakcie całej ciąży. Powinien je wykonywać specjalista z dużym doświadczeniem w ultrasonografii, gdyż ok. 90% wad wrodzonych można rozpoznać podczas prawidłowo wykonanego USG połówkowego.

Najlepiej, by to lekarz prowadzący ciążę wskazał specjalistę, którego wynikom sam ufa, można też wybrać eksperta cieszącego się dobrą sławą w danym mieście. Nie bez znaczenia jest również sprzęt, na którym wykonuje się badanie, dlatego przed zapisaniem się na wizytę, warto zrobić porządne rozeznanie.

Podczas badania, wykonywanego najczęściej przez powłoki brzuszne, lekarz zbada główne parametry dziecka – prawdopodobnie poda jego długość, ale na tym etapie nie jest to najważniejszy wskaźnik.

Sprawdzi także poprawność rozwoju narządów, takich jak serce (przyszli rodzice znów usłyszą jego pracę!), żołądek, nerki, płuca. Lekarz oceni stan kości, w tym czaszki i kręgosłupa – czy nie doszło do niebezpiecznych rozszczepów.

Inne parametry, które pojawią się w badaniu to:

  • BPD wymiar dwuciemieniowy, czyli szerokość główki płodu,
  •  HC obwód główki płodu,
  • TCD szerokość móżdżka; na postawie TCD lekarz może precyzyjnie określić wiek ciąży np. 18 mm = 18 tygodni – jest to bardzo przydatne u kobiet które długo nie wiedziały, że są w ciąży,
  • NF fałd karkowy – odpowiednik przezierności karku w I trymestrze, jeden z markerów zespołu Downa, nie powinien przekraczać 6 mm,
  • AC obwód brzuszka płodu,
  • FL długość kości udowej płodu,
  • HL długość kości ramiennej płodu.

Jeśli którykolwiek moment badania zrodzi pytania w głowie przyszłej mamy lub przyszłego taty, warto niezwłocznie zadać je lekarzowi wykonującemu badanie. O wiele lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości na bieżąco, niż później się zamartwiać lub szukać odpowiedzi wśród koleżanek.

Reklama

20 tydzień ciąży – rozwój płodu

5 miesiąc to czas bardzo intensywnego rozwoju dziecka. W kilka tygodni jego masa przyrasta nawet dwukrotnie! Średnio w 20. tygodniu ciąży maleństwo ma ok. 16 cm i waży już blisko 300 gramów.

Podczas badania USG, jeśli tylko dzidziuś nie sprawi psikusa i nie zasłoni się, będzie można także poznać płeć potomka.

Co więcej, lekarz będzie w stanie nie tylko powiedzieć, czy czas szukać słodkich różowych sukienek, czy raczej sportowych bodziaków, ale także określi, czy organy płciowe rozwijają się prawidłowo. Na tym etapie dziewczynki mają już w pełni ukształtowaną macicę, a w jajnikach są już komórki jajowe. W przypadku chłopców jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej.

Dziecko w worku płodowym nadal ma sporo miejsca, więc wierci się, ćwiczy ruchy, obraca się, a nawet skacze fikołki! Niektóre mamy czują już te akrobacje, ale jeśli tak nie jest, nadal nie ma się co niepokoić.

Reklama

Podróż w ciąży – czy w piątym miesiącu można jechać na wakacje?

Wiele pań w trakcie ciąży zastanawia się nad kwestią podróżowania. Czy można latać samolotem w ciąży? Czy wielogodzinna podróż samochodem nie odbije się na dziecku?

Lekarze nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Jeśli ciąża jest tzw. niskiego ryzyka i nie ma przeciwwskazań, a przyszła mama czuje się dobrze, właśnie II trymestr jest najlepszy na podróżowanie nawet w odleglejsze kierunki.

Z jednej strony egzotyczne wakacje wspaniale zrelaksują przyszłych rodziców i pomogą „naładować akumulatory” przed trudnym czasem pierwszych tygodni rodzicielstwa. Jednak warto pamiętać, że długi lot, zmiana strefy klimatycznej i czasowej mogą niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy.

Dlatego należy bardzo rozważnie wybrać kierunek wakacji, mając też na uwadze dostępność i poziom opieki medycznej na miejscu. Bezwzględnie przyszła mama powinna wykupić wysoki pakiet ubezpieczenia podróżnego, dający poczucie bezpieczeństwa w razie pogorszenia się stanu zdrowia.

Optymalnym rozwiązaniem zdają się być kierunki bliższe, do ok. 5 godzin lotu samolotem. Na Wyspach Kanaryjskich pięknie jest przez cały rok, w krajach basenu Morza Śródziemnego ciepło jest o wiele dłużej niż w Polsce.

Planując wycieczkę, trzeba wziąć pod uwagę, że kondycja przyszłej mamy jest nieco gorsza. I panie, które dotychczas wypoczywały aktywnie i np. uprawiały sporty, będą musiały nieco zmienić przyzwyczajenia.

Z pewnością odpadają wszelkie aktywności podchodzące pod sporty ekstremalne, niewskazana jest również jazda na nartach, rowerze czy wspinaczka. Nie oznacza to oczywiście konieczności wyłącznie leżenia na leżaku, ale warto zachować umiar w aktywności.

O planach wakacyjnych dobrze też poinformować lekarza prowadzącego ciążę, który może zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty, o których panie w ciąży (szczególnie pierwszej!) mogą nie pomyśleć. Ważne, by znaleźć chwilę dla siebie i partnera i cieszyć się momentami we dwoje – kolejne wakacje już w powiększonym składzie!

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!