Ascalcin Plus

Spis treści

Ascalcin Plus - skład

1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 300 mg kwasu askorbowego i 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu. 1 saszetka zawiera 178 mg sodu.

Ascalcin Plus - Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest inhibitorem cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn. Hamuje agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek krwi kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Kwas askorbowy jest niezbędny w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących w komórkach organizmu. Wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Składniki preparatu łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Kwas acetylosalicylowy wchłania się w niezmienionej formie z żołądka i jelita cienkiego, wiąże się w 50-80% z albuminami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h, a przy większych dawkach 15-20 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów i ok. 10% w formie niezmienionej. Kwas askorbowy wydalany jest z moczem, a wapń z kałem i moczem.

Ascalcin Plus - wskazania

Leczenie objawów przeziębienia i grypy oraz gorączki, bólów mięśni, bólów stawów, bólów głowy (w tym migrenowych), bólów zębów i nerwobólów.

Ascalcin Plus - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany, kwas askorbowy, wapń lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Ciężka niewydolność serca. Okres ciąży i karmienia piersią. Fenyloketonuria (preparat zawiera aspartam). Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu infekcji wirusowej. Nie podawać jednocześnie z metotreksatem w dawkach ≥15 mg/tydzień.

Ascalcin Plus - ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować w przypadku: nadwrażliwości na inne NLPZ, chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny), krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni), dny moczanowej, przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego, jednoczesnego leczenia lekami przeciwzakrzepowymi, niewydolności nerek lub wątroby, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia, niewydolności serca, niedoboru G-6-PD (ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej), pacjentów w podeszłym wieku (>65 lat). Dzieci i młodzież, u których występuje infekcja wirusowa z gorączką lub bez, nie powinni przyjmować preparatów z kwasem acetylosalicylowym, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W przypadku infekcji wirusowych, szczególnie takich jak: grypa typu A i B oraz ospa wietrzna, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a. Lek zawiera źródło fenyloalaniny i może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Ascalcin Plus - ciąża

Nie stosować w ciąży. Składniki leku przenikają prze barierę łożyska do tkanek płodu. Kwas acetylosalicylowy może powodować wady rozwojowe płodu, zwiększać ryzyko poronienia i komplikacje podczas porodu. Lek w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiet karmiących piersią. W przypadku krótkotrwalego stosowania nie ma konieczności przerywania karmienia piersią. Leki hamujące cyklooksygenazę mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Ascalcin Plus - efekty uboczne

Nudności, wymioty, bóle brzucha, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, nadżerki błony śluzowej, krwawienia z przewodu pokarmowego, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, szum w uszach, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe, u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne (rumień, pokrzywka), napad astmy oskrzelowej lub duszności u dorosłych, obrzęki, nadciśnienie i niewydolność serca, niewielkie zwiększenie ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar), szczególnie podczas długotrwałego stosowania dużych dawek.

Ascalcin Plus - interakcje

Przyjmowanie metotreksatu w dawkach ≥15 mg na tydzień jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym jest przeciwwskazane. Kwas acetylosalicylowy nasila toksyczny wpływ metotreksatu na szpik (zmniejszony klirens nerkowy metotreksatu oraz wypieranie go przez salicylany z połączeń z białkami osocza). Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami, gdyż powoduje nasilenie: działania hipoglikemizującego leków przeciwcukrzycowych (np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika), na skutek wypierania tych leków z połączeń z białkami; działania leków przeciwzakrzepowych (np. pochodnych kumaryny i heparyna), leków hamujących agregację płytek krwi (np. tyklopidyna); działania sulfonamidów (nasilenie i skrócenie czasu działania sulfonamidów) oraz fenytoiny; działania digoksyny, gdyż zwiększa jej stężenie we krwi; działania toksycznego kwasu walproinowego (nasilenie działania antyagregacyjnego i skłonności do krwawień). Nie należy stosować z metotreksatem w dawce

Ascalcin Plus - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 saszetki 3 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa wynosi 6 saszetek). Dzieci powyżej 12 lat i pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): 1 saszetka 3 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa - 3 saszetki). Preparatu nie stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej.
Zawartość saszetki rozpuścić w 1/2 szklanki letniej wody, wymieszać i wypić. Przyjmować po posiłku.

Ascalcin Plus - uwagi

Kwas askorbowy może fałszować wyniki testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną).

Pharmindex