Znajdź lek

Ascalcin Plus

Spis treści

Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest inhibitorem cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn. Hamuje agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek krwi kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Kwas askorbowy jest niezbędny w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących w komórkach organizmu. Wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Składniki preparatu łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Kwas acetylosalicylowy wchłania się w niezmienionej formie z żołądka i jelita cienkiego, wiąże się w 50-80% z albuminami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h, a przy większych dawkach 15-20 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów i ok. 10% w formie niezmienionej. Kwas askorbowy wydalany jest z moczem, a wapń z kałem i moczem.

Wskazania

Leczenie objawów przeziębienia i grypy oraz gorączki, bólów mięśni, bólów stawów, bólów głowy (w tym migrenowych), bólów zębów i nerwobólów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany, kwas askorbowy, wapń lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Ciężka niewydolność serca. Okres ciąży i karmienia piersią. Fenyloketonuria (preparat zawiera aspartam). Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu infekcji wirusowej. Nie podawać jednocześnie z metotreksatem w dawkach ≥15 mg/tydzień.