Znajdź lek

CitraFleetCitraFleet to lek o działaniu przeczyszczającym. Głównym wskazaniem do stosowania jest oczyszczenie jelit przed jakimkolwiek badaniem, bądź zabiegiem diagnostycznym wymagającym ich opróżnienia. Lek najczęściej podawany jest przed kolonoskopią.

Spis treści

Działanie

Doustny preparat przeczyszczający. Pikosiarczan sodu jest środkiem przeczyszczającym, który działa miejscowo w okrężnicy. Cytrynian magnezu działa poprzez wywoływanie biegunki osmotycznej, zatrzymując wodę w okrężnicy. Połączone działanie składników wywiera silny efekt wypłukujący połączony ze stymulacją ruchów perystaltycznych. Zarówno pikosiarczan sodu, jak i cytrynian magnezu działają miejscowo w obrębie okrężnicy i nie ulegają wchłanianiu.

Wskazania

Do stosowania w celu oczyszczenia jelit przed przeprowadzeniem jakichkolwiek badań lub zabiegów diagnostycznych wymagających oczyszczonych jelit, np. kolonoskopia lub obrazowanie radiograficzne. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej (w tym u osób w podeszłym wieku).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zastoinowa niewydolność serca. Ciężkie odwodnienie. Hipermagnezemia. Opóźnione opróżnianie żołądka. Choroba wrzodowa żołądka i jelit. Czynna, zapalna chorobą jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Toksyczne zapalenie okrężnicy. Porażenie okrężnicy. Niedrożność jelit. Nudności i wymioty. Wodobrzusze. Ostre stany w obrębie jamy brzusznej wymagające interwencji chirurgicznej, takie jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego lub rozpoznana lub podejrzewana niedrożność lub perforacja jelit. Rabdomioliza (preparaty przeczyszczające mogą indukować rabdomiolizę i tym samym nasilać jej objawy). U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek może dojść do akumulacji magnezu w osoczu; w takich przypadkach należy stosować inne preparaty.