Lewatywa – czym jest? Jak zrobić lewatywę w domu?

Lewatywa określana jest jako zabieg oczyszczający organizm z niestrawionych resztek pokarmowych, bakterii, pasożytów, itp. Ta metoda znana od starożytności może zostać przeprowadzona w domu przy użyciu prostego sprzętu do irygacji. Nie każdy jednak może stosować lewatywę. Poza tym zanim zapadnie decyzja o przeprowadzeniu wlewu doodbytniczego, należy skonsultować się z lekarzem.
Badanie brzucha
Źródło: 123RF

Spis treści

Lewatywa – co to jest?

Lewatywa to prosty zabieg polegający na pozbyciu się z organizmu zalegających resztek pokarmowych, pasożytów, grzybów, bakterii, pozostałości po obumarłych komórkach, itp. Procedura odtruwania ustroju znana jest medycynie od wieków, stosowano ją m.in. zarówno w starożytnych Chinach, czy w Egipcie, jak i w Ameryce Południowej.

A tak bez ogródek – co to jest lewatywa? To płukanie jelita grubego płynem (który może stanowić wodę zmieszaną z sokiem z cytryny, kawą, ziołami, itp.) przy pomocy wlewnika umieszczonego w odbycie pacjenta.

Wlew doodbytniczy znany też pod nazwą hydrokolonoterapia czy enema wykonuje się w przypadku zaparć, w celu detoksykacji, z powodów odchudzających, przed porodem, itp. Lewatywa według zwolenników tej metody, pomaga także na ból głowy, poprawia odporność oraz kondycję skóry, wyzwala pokłady energii, reguluje pracę innych organów, a także oczyszcza krew.

Jednak zanim lewatywa zostanie przeprowadzona, najlepiej udać się do lekarza, by omówić celowość zastosowania tego sposobu oczyszczania organizmu dla danej osoby. Jeśli medyk uzna wykonanie tego zabiegu za właściwe, wyjaśni jak do niego przystąpić lub poleci odpowiednią klinikę specjalizującą się w profesjonalnym robieniu lewatyw.

Zobacz też: Lewatywa przed porodem – czy jest bezpieczna i czy warto?

Lewatywa w domu

Domowa lewatywa, by była bezpieczna, powinna być zastosowana z uwzględnieniem pewnych zasad.

Pierwszą z nich jest temperatura wody używanej do zabiegu, która powinna oscylować wokół temperatury ciała zdrowego człowieka (około 36-37 stopni Celsjusza). Użycie zbyt ciepłej wody może spowodować naruszenie delikatnej błony odbytu.

Kolejną regułą jest ilość cieczy potrzebnej do wykonania zabiegu – wystarczy pół litra, zwłaszcza kiedy to dopiero pierwsze spotkanie z lewatywą. Maksymalnie można wykorzystać do wlewu doodbytniczego 1-1,5 l wody podczas jednej sesji. 

Następną zasadą jest komfort wykonania procedury. Najlepiej wykonać ją w łazience na uprzednio rozłożonym na podłodze kocu/macie/ceracie. Łatwiej będzie sprzątnąć to pomieszczenie w razie wycieku płynu z odbytu. Można także naszykować poduszkę pod głowę oraz coś do przykrycia ciała.

Bardzo ważną zasadą jest bezpieczeństwo wykonania zabiegu. Jeśli cokolwiek zaniepokoi osobę przeprowadzającą lewatywę, powinna się ona niezwłocznie zgłosić po pomoc lekarską. Jeśli podczas lub po lewatywie pojawią się takie objawy jak m.in. wymioty, obrzmienie brzucha, skurcze żołądka, należy udać się do lekarza.

Sprawdź: Ból brzucha po jedzeniu – u dzieci i dorosłych. Przyczyny

Reklama

Co jest potrzebne do wykonania lewatywy?

Do wykonania lewatywy w domu potrzebny jest przede wszystkim prosty irygator, który można kupić w każdej aptece. Wlewnik powinien składać się ze specjalnej torebki (gumowej lub foliowej), rurki i kanki doodbytniczej (końcówka lewatywy).

To właśnie przy użyciu owego wlewnika aplikuje się płyn – drugi ważny asortyment niezbędny do wykonania lewatywy. Ów płyn może zawierać mieszankę wody oraz soku z cytryny, kawy, soli, ziół, herbat ziołowych, moczu, itp.

Lewatywa z kawy to popularny rodzaj zabiegu, a przygotowuje się go w ten sposób, że do około 1 litra wrzącej wody dodaje się mniej więcej 3 łyżki sypanej kawy i miksturę gotuje się przez 10-15 minut. Następnie należy pamiętać o odcedzeniu i przestudzeniu wywaru zanim zostanie on zaaplikowany do odbytu.

Aby lewatywa przebiegła w sposób schludny, należy uprzednio naszykować pomieszczenie, w którym zostanie ona przeprowadzona. Najlepiej zrobić to w łazience: na ceracie, kocu, macie, bądź ręczniku rozłożonym na podłodze lub w wannie.

Czytaj także: Nieżyt żołądka - objawy. Leczenie domowe i dieta

Lewatywa – jak zrobić?

Lewatywę najlepiej wykonać albo wczesnym rankiem, między godziną 5 a 7 albo wieczorem, w okolicy godziny 20-21.

Jak zrobić lewatywę w domu? Najpierw do worka irygatora należy wlać wcześniej przygotowany, odcedzony i przestudzony do odpowiedniej temperatury płyn. Następnie osoba wykonująca sobie lewatywę kładzie się na boku (najlepiej lewym, tak żeby cieczy łatwiej było dostać się do jelita grubego) i umieszcza w odbycie końcówkę lewatywy do tego przeznaczoną (aby zabieg przebiegł jak najmniej inwazyjnie należy posmarować tę końcówkę oraz odbyt oliwą). Dalej trzeba powoli odkręcić „kranik” torebki irygatora dozując prędkość spływu płynu do jelita grubego. Kiedy cała ciecz spłynie z worka, kankę doodbytniczą wyciąga się z odbytu.

Teraz powinno się leżeć spokojnie na plecach masując brzuch kolistymi ruchami, zgodnymi z kierunkiem przesuwania się wskazówek zegara. Po kilku-kilkunastu minutach można zacząć chodzić, a nawet podskakiwać. Po niedługim czasie powinno dojść do wypróżnienia lub najczęściej kilku wypróżnień. Mogą mieć one nieprzyjemny zapach. Po tym kulminacyjnym momencie należy przyjąć odpowiedni probiotyk, który pomoże odbudować florę jelit.

Reklama

Kto nie powinien wykonywać lewatywy?

Lewatywa nie jest dla wszystkich. Powinny z niej zrezygnować osoby, którym nie zaleca tego lekarz oraz chorzy:

Dowiedz się więcej: Kolka wątrobowa - objawy, dieta, leczenie. Kolka w ciąży

Oceń artykuł

(liczba ocen 80)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!