Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Lewatywa - co to jest i kiedy ją zrobić? Na czym polega domowa?

Lewatywa określana jest jako zabieg oczyszczający organizm z niestrawionych resztek pokarmowych, bakterii, pasożytów, itp. Ta znana od starożytności metoda może zostać przeprowadzona w domu przy użyciu prostego sprzętu do irygacji. Nie każdy jednak powinien przeprowadzać ten zabieg. Jakie są przeciwwskazania? Czy można zrobić ją samodzielnie w domu? Sprawdź, co jest potrzebne do jej zrobienia.
Badanie brzucha
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Lewatywa jest procedurą odtruwania ustroju znaną w medycynie od wieków. Na czym polega?
 • Lewatywa w odbycie służy przede wszystkim leczeniu zaparć, poprawia kondycję skóry, niweluje bóle głowy, itd. Kiedy jeszcze się ją stosuje?
 • Wykonanie lewatywy w domu jest dość proste jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i precyzji. Jak ją wykonać?
SPRAWDŹ TEŻ: Oczyszczanie jelit - dieta i skuteczne domowe sposoby
Spis treści

Reklama

Co to jest lewatywa i kiedy się ją wykonuje?

Lewatywa to płukanie jelita grubego płynem (który może stanowić wodę zmieszaną z sokiem z cytryny, kawą, ziołami, siemieniem lnianym itp.) przy pomocy wlewnika umieszczonego w odbycie pacjenta.

Co to dokładnie znaczy i co „wychodzi” z jelit? Lewatywa polega na pozbyciu się z organizmu zalegających resztek pokarmowych, pasożytów, grzybów, bakterii, pozostałości po obumarłych komórkach, kamieni kałowych, itp.

Procedura odtruwania ustroju znana jest medycynie od wieków, stosowano ją m.in. zarówno w starożytnych Chinach, czy w Egipcie, jak i w Ameryce Południowej.

Wlew doodbytniczy znany też pod nazwą hydrokolonoterapia czy enema wykonuje się:

 • w przypadku zaparć,
 • w celu detoksykacji,
 • z powodów odchudzających,
 • przed porodem,
 • przed seksem analnym,
 • przed operacją ginekologiczną, itp.

Co jeszcze daje lewatywa? Według zwolenników tej metody, pomaga także na ból głowy, poprawia odporność oraz kondycję skóry, wyzwala pokłady energii, reguluje pracę innych organów, a także oczyszcza krew.

Jednak zanim przeprowadzi się lewatywę, najlepiej udać się do lekarza, by omówić celowość zastosowania tego sposobu oczyszczania organizmu dla danej osoby.

Jeśli medyk uzna wykonanie tego zabiegu za właściwe, wyjaśni jak do niego przystąpić lub poleci odpowiednią klinikę specjalizującą się w profesjonalnym robieniu lewatyw.

Reklama

Jak wygląda lewatywa w szpitalu?

Lewatywę najlepiej wykonać albo wczesnym rankiem, między godziną 5 a 7, albo wieczorem, w okolicy godziny 20-21. (Dzięki temu można spożyć posiłek już koło 10 rano lub po przespanej nocy.)

Co natomiast można jeść po lewatywie? Najlepiej by pierwszy posiłek był koktajlem, a dopiero kilka godzin później treściwszy posiłek, choć najlepiej by był lekkostrawny, np. z chudego mięsa i gotowanych warzyw.

Jak zatem przebiega lewatywa? W szpitalu zazwyczaj wykonuje się ją rano. Najczęściej procedura wygląda tak, że przychodzi salowa i zabiera pacjenta lub pacjentkę do przygotowanego pomieszczenia i układa go w odpowiedniej pozycji na boku.

Jeśli lewatywa wykonywana jest przed porodem, kobieta zazwyczaj leży na fotelu ginekologicznym podczas zabiegu, który trwa maksymalnie 15 minut.

Czasami ciężarnym podawane są jednorazowe zestawy do samodzielnego przeprowadzenia lewatywy. Warto wspomnieć, że nie jest ona jednak konieczna przed cesarką.

Czy taka lewatywa przyspiesza poród? Jest to możliwe, dlatego zazwyczaj wykonuje się ją już na sali porodowej.

Ludzie często oczekują lewatywy przed kolonoskopią, jednak w szpitalach zazwyczaj się jej wtedy nie wykonuje. Podaje się jedynie preparaty przeczyszczające.

Na ile wystarcza taki zabieg i jak długo trwa po nim wypróżnianie? Lewatywa działa niemalże od razu. Samo wypróżnianie może jednak trwać do kilku godzin, zatem ten czas należy doliczyć do wykonywanego zabiegu.

Jak zrobić lewatywę w domu?

Przede wszystkim należy się zastanowić, czy domowa lewatywa jest bezpieczna? Odpowiedź na tak zadanie pytanie jest twierdząca, jednak tylko pod warunkiem, że przestrzega się określonych zasad.

Pierwszą z nich jest temperatura wody (może być z kranu) używanej do zabiegu, która powinna oscylować wokół temperatury ciała zdrowego człowieka (około 36-37 stopni Celsjusza). Użycie zbyt ciepłej wody może spowodować naruszenie delikatnej błony odbytu.

Kolejną regułą jest ilość cieczy potrzebnej do wykonania zabiegu. Okazuje się, że wystarczy pół litra, zwłaszcza kiedy wykonuje się lewatywę po raz pierwszy. Można wykorzystać do wlewu doodbytniczego 1-1,5 l wody podczas jednej sesji.

Jak długo trzymać wodę w odbycie? Lewatywę wykonuje się około 10 minut, aż czuje się, że nie można dłużej. Nie powinno się wykorzystywać do tego prysznica ani strzykawki.

Zabieg, nawet ten w domowych warunkach przeprowadza się irygatorem lub przeznaczoną do tego specjalną gruszką. Dostępne są również zestawy wielorazowe. Warto pamiętać, że nie powinno się wykonywać lewatywy bez odpowiedniego sprzętu.

Następną zasadą jest komfort wykonania procedury. Najlepiej wykonać ją w łazience na uprzednio rozłożonym na podłodze kocu, macie bądź ceracie. Choć wiele osób próbuje, lewatywy nie można przeprowadzić w odpowiedni sposób będąc pod prysznicem.

Łatwiej będzie sprzątnąć to pomieszczenie w razie wycieku płynu z odbytu. Można także naszykować poduszkę pod głowę oraz coś do przykrycia ciała.

Bardzo ważną zasadą jest bezpieczeństwo wykonania zabiegu. Jeśli cokolwiek zaniepokoi osobę przeprowadzającą lewatywę, powinna się ona niezwłocznie zgłosić po pomoc lekarską.

Jeśli podczas lub po lewatywie pojawią się takie objawy jak m.in. wymioty, obrzmienie brzucha, skurcze i ból żołądkanależy udać się do lekarza.

A co z lewatywą z czosnku na owsiki? Lekarze nie popierają takiego sposobu. Nie jest to bowiem medyczny sposób na leczenie owsicy, którą powinno się leczyć farmakologicznie, np. stosując leki przeciwpasożytnicze.

Do wykonania lewatywy nie korzystaj także z octu jabłkowego, sody oczyszczonej ani mleka. Choć wydają się one prostymi domowych sposobów na przeprowadzenie lewatywy, nie są one bezpieczne.

Należy również pamiętać, że lewatywy nie można wykonywać codziennie, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkanki w odbycie. Jak często zatem można ją stosować? Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Reklama

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania lewatywy?

Do wykonania lewatywy w domu potrzebny jest przede wszystkim prosty irygator, który można kupić w każdej aptece. Wlewnik powinien składać się ze specjalnej torebki (gumowej lub foliowej), rurki i kanki doodbytniczej (końcówka lewatywy).

To właśnie przy użyciu owego wlewnika aplikuje się płyn - drugi ważny asortyment niezbędny do wykonania lewatywy. Ów płyn może zawierać mieszankę wody oraz soku z cytryny, kawy, soli, ziół, herbat ziołowych, itp.

Lewatywa z kawy to popularny domowy sposób, a przygotowuje się go w ten sposób, że do około 1 litra wrzącej wody dodaje się mniej więcej 3 łyżki sypanej kawy i miksturę gotuje się przez 10-15 minut. Następnie należy pamiętać o odcedzeniu i przestudzeniu wywaru zanim zostanie on zaaplikowany do odbytu.

Aby lewatywa przebiegła w sposób schludny, należy uprzednio naszykować pomieszczenie, w którym zostanie ona przeprowadzona. Najlepiej zrobić to w łazience: na ceracie, kocu, macie, bądź ręczniku rozłożonym na podłodze lub w wannie.

Reklama

Lewatywa irygatorem w domu krok po kroku

Najpierw do worka irygatora należy wlać wcześniej przygotowany, odcedzony i przestudzony do odpowiedniej temperatury płyn.

Następnie osoba wykonująca sobie lewatywę kładzie się na boku (najlepiej lewym, tak żeby cieczy łatwiej było dostać się do jelita grubego) i umieszcza w odbycie końcówkę lewatywy do tego przeznaczoną (aby zabieg przebiegł jak najmniej inwazyjnie należy posmarować tę końcówkę oraz odbyt oliwą).

Dalej trzeba powoli odkręcić „kranik” torebki irygatora dozując prędkość spływu płynu do jelita grubego. Kiedy cała ciecz spłynie z worka, kankę doodbytniczą wyciąga się z odbytu.

Teraz powinno się leżeć spokojnie na plecach masując brzuch kolistymi ruchami, zgodnymi z kierunkiem przesuwania się wskazówek zegara.

Po kilku- kilkunastu minutach można zacząć chodzić, Z oczywistych względów mogę one mieć nieprzyjemny zapach. Po tym kulminacyjnym momencie należy przyjąć odpowiedni probiotyk, który pomoże odbudować florę jelit.

Reklama

Kto nie powinien wykonywać lewatywy? Przeciwwskazania

Lewatywa nie jest dla wszystkich. Nie stosuje się jej u niemowląt i dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Nu nieco starszych, a więc u młodzieży lewatywa, powinna być przeprowadzona pod nadzorem lekarskim. Nie należy jej wykonywać  mydłem, solą fizjologiczną czy zwykłą wodą.

Powinny z niej zrezygnować także osoby chore:

Reklama

Skutki uboczne lewatywy

Lewatywa, jak każdy zabieg, może mieć też skutki uboczne, zwłaszcza u osób z przeciwwskazaniami do jej wykonania. Najczęściej występuje jedynie podrażnienie, jednak dojść może do niedoboru pewnych pierwiastków, a nawet problemów z nerkami.

Dość często po przeprowadzeniu zabiegu oczyszczania jelita grubego zdarzają się nudności czy wymioty, a także wzdęcia.

Istnieje jednak alternatywa dla lewatywy, która najczęściej przeznaczona jest dla dzieci w określonym wieku. Do oczyszczenia jelit wykorzystać można czopek glicerynowy. Istnieją również płyny do picia i tabletki doustne bez recepty powodujące wypróżnienie.

Wykonana w domu samodzielnie lewatywa może być przyczyną negatywnych skutków. Jeśli przeprowadzi ją specjalista jest ona bezpieczna. Nie powinno mieć się też wówczas żadnych obaw, co do tego, czy jest zdrowa.

Ile kosztuje lewatywa?

Lewatywa wykonywana w domu  może kosztować różnie, zależnie od wybranej metody. Cena roztworu do jednorazowego zabiegu wynosi około 10 zł.

Lewatywa przeprowadzana w klinice bądź w szpitalu prywatnym może kosztować w okolicach 60 złotych.

Jeśli lewatywa konieczna jest do wykonania operacji lub przed porodem, szpitale państwowe przeprowadzają ją bezpłatnie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Carlos Lifschitz, Zaparcie stolca u dzieci - praktyczny przewodnik diagnostyki i leczenia w pediatrii, Standardy medyczne, 2014
 • Anna Majda, Lewatywa (Enema, Clysma, Hegar), https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/162741/majda_lewatywa_enema_clysma_hegar_2001.pdf?sequence=1&isAllowed=y [data dostępu: 02.09.2021]
 • Dison N.: Technika zabiegów pielęgniarskich. PZWL, Warszawa 1998
 • Huber A., Karasek-Kreutzinger B., Jobin-Howald U.: Kompendium pielęgniarstwa. PZWL, Warszawa 1995
 • Katarzyna Borycka-Kiciak, Hydrokolonoterapia – fakty i mity, http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2010/421.pdf [data dostępu: 02.09.2021]
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Robaki w układzie pokarmowym
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda