Dla Ciebie, na zdrowie!

USG jamy brzusznej - jak się do niego przygotować?

USG jamy brzusznej to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany w tym obrębie. Jest to też pierwsze i jedno z podstawowych badań wykonywanych u kobiet w ciąży. Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Osoba w czasie badania USG jamy brzusznej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • USG brzucha to nieinwazyjne i bezpieczne badanie. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, dzięki którym można wykryć najdrobniejsze zmiany. Powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej co 2 lata.
 • Odpowiednie przygotowanie się pacjenta do USG brzucha ma bardzo duże znaczenie dla oceny stanu narządów i jakości obrazu ultrasonograficznego. Na badanie należy zgłosić się na czczo.
 • Badanie podlega refundacji, więc można je zrobić na NFZ. Jeśli pacjent zapisze się do prywatnej placówki, musi liczyć się z kosztem około 140 zł za USG brzucha.
SPRAWDŹ TEŻ: Nieswoiste zapalenie jelit - objawy i dieta. Jak je leczyć?
Spis treści

Reklama

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to bezbolesna, bezpieczna i nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. W tym badaniu wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, dzięki którym można wykryć nawet najdrobniejsze zmiany. Z tego powodu,  przeciwieństwie do tomografii komputerowej, badanie USG jamy brzusznej można powtarzać wielokrotnie bez narażania pacjenta, np. na promieniowanie. 

Pacjent nie powinien obawiać się tego badania. Co więcej, profilaktyczną ultrasonografię brzucha warto wykonywać regularnie,  przynajmniej co 2 lata. 

Jednym z podstawowych i najczęstszych wskazań, jeśli chodzi o USG jamy brzusznej, są bóle o różnym nasileniu, które mogą one towarzyszyć różnym schorzeniom. Co obejmuje USG jamy brzusznej? Są to przede wszystkim okolice: wątroby, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, dróg żółciowych czy pęcherzyka żółciowego. 

Dzięki ultrasonografii brzucha można rozpoznać lub ocenić:

 • budowę i wielkość narządów,
 • torbiele oraz inne guzy,
 • zmiany nowotworowe,
 • stany zapalne otrzewnej,
 • uszkodzenia wątroby,
 • stan narządów po urazach lub wypadkach.

Reklama

Przygotowanie do USG jamy brzusznej 

Odpowiednie przygotowanie do badania USG jamy brzusznej ma bardzo duże znaczenie. Przekłada się bowiem na jakość obrazu diagnostycznego. Im lepiej pacjent jest przygotowany do ultrasonografii brzucha, tym lepsza ocena stanu narządów. 

O czym należy pamiętać i jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Największym problemem podczas badania są: treść pokarmowa i gazy w jelitach oraz w żołądku, dlatego bardzo ważne jest, by na badanie zgłosić się na czczo.

Jeśli badanie wykonywane jest po południu lub wieczorem, pacjent może zjeść posiłek. Ważne jest jednak, by zrobić to nie później niż 3 godziny przed ultrasonografią. Co jeść przed USG jamy brzusznej? Zdecydowanie warto postawić na lekkostrawny posiłek.

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie - czy można pić wodę przed USG jamy brzusznej? Lekarze zalecają, by na 1-2 godziny przed badaniem wypić około litra wody niegazowanej. Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, ponieważ pozwala to na dokładniejszy ogląd narządów. 

Podczas przygotowania do badania ważne jest także, by nie palić papierosów, ponieważ dym może wpływać zniekształcająco na obraz ultrasonograficzny.

Reklama

Opis USG jamy brzusznej 

Samo badanie USG nie trwa długo i jest nieinwazyjne, więc nie wymaga nacięcia ciała. Lekarz najpierw smaruje skórę specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. Następnie przykłada do skóry sondę i przesuwa jej głowicę po brzuchu, w zależności od narządu, który chce zbadać. Obraz pokazywany jest na monitorze podłączonym do urządzenia. 

Dzięki temu już w trakcie badania lekarz może wykryć nieprawidłowości. Wyniki USG jamy brzusznej zwykle dostępne są tego samego dnia, gdy przeprowadzane badanie.

Sam opis badania dla pacjenta to jednak za mało, by poznać diagnozę. Interpretacji wyników powinien dokonać specjalista i to do niego należy zwrócić się z wynikiem USG jamy brzusznej

Reklama

USG jamy brzusznej dziecka

USG jamy brzusznej można wykonać u dziecka, nawet u niemowlaka. Zwykle nie potrzeba specjalnego przygotowania, a badanie wygląda podobnie jak u dorosłych. Ważne jest jednak, aby niemowląt nie karmić i nie poić co najmniej półtorej godziny przed badaniem.

Inaczej jest jednak w przypadku USG brzucha dziecka w wieku powyżej trzech lat. Wówczas należy trzymać się zaleceń dla dorosłych, czyli na badanie zgłosić na czczo i odpowiednio nawodnionym. 

Przed badaniem USG jamy brzusznej u starszych dzieci zalecana jest modyfikacja diety. Ważne, by dzień przed badaniem dziecko nie jadło ciężkostrawnych i wzdymających produktów. Jeśli jednak pacjent cierpi z powodu wzdęć, można zastosować farmakologię. 

Reklama

USG jamy brzusznej prywatnie czy na NFZ?

Pacjent może wybrać, gdzie i w jakiej formie zapisać się na badanie - prywatnie czy nieodpłatnie. NFZ refunduje USG jamy brzusznej. Co istotne, ultrasonografia wykonana nieodpłatnie nie różni się niczym od USG brzucha prywatnie. Badanie przeprowadzane jest w taki sam sposób. 

By zapisać się na USG jamy brzusznej na NFZ, pacjent musi mieć skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, urologa, specjalisty chorób wewnętrznych albo gastrologa. Na badanie prywatnie można zapisać się bez skierowania. 

Reklama

Cena USG jamy brzusznej 

Jeśli pacjent nie ma możliwości wykonania USG na NFZ, może umówić się prywatnie. Ile kosztuje USG jamy brzusznej?

Cena USG brzucha uzależniona jest od placówki i miasta, w którym badanie chcemy wykonać. To jednak stosunkowo niedrogie badanie.

Średnio za USG brzucha pacjent zapłaci około 140 zł. W tej cenie pacjent otrzymuje wyniki badania w formie papierowej oraz na płycie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Bates, red. W. Jakubowski, Ultrasonografia jamy brzusznej, Wydawnictwo Medyczne Edra Urban & Partner, wyd. II, Wrocław 2012.
 • red. E. Jurkiewicz, Diagnostyka obrazowa w pediatrii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
 • Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gestroenterologicznego, http://www.ptg-e.org.pl/Wytyczne-PTG-E,113.html, [data dostępu 23.01.22].
 • Materiały edukacyjne ultrasonografia - Mocni na starcie, https://mocninastarcie.pl/uczymy-ultrasonografii/, [data dostępu 29.01.22].
Agnieszka Jędrzejczak
Artykuł napisany przez
Agnieszka Jędrzejczak
Dziennikarka z zawodu i zamiłowania. W pracy od 11 lat. Najpierw w redakcji gazety codziennej jako dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Później zamiast słowa pisanego - mówione. W redakcji telewizji jako wydawczyni, dziennikarka i reporterka relacjonująca na żywo z całego kraju na anteny ogólnopolskie. Fanka żużla, dobrej herbaty i Zbigniewa Wodeckiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Mammografia - jak wygląda i w jakim wieku wykonywać? Wyniki
Badania USG bioder u niemowlaka
USG ortopedyczne - na czym polega? Cena u ortopedy
Zdjęcie płuc z badania tomografem
Tomografia płuc - wyniki i cena. Jak się przygotować?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!