USG jamy brzusznej - przygotowanie, wskazania i przebieg badania

USG brzucha to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala wykryć wiele chorób i zmian w obrębie jamy brzusznej. To także jedno z podstawowych badań wykonywanych u kobiet w ciąży. Kiedy warto wykonać i jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Osoba w czasie badania USG jamy brzusznej
Źródło: 123RF

Spis treści

USG brzucha pozwala ocenić stan wątroby, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Badanie to jest wykorzystywane także w diagnostycechorób narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego u mężczyzn. Wśród wskazań do wykonania USG jamy brzusznej wymienia się przede wszystkim bólów powiększenie brzucha, wyczuwalne guzy w jamie brzusznej, bóle przydatków, długo utrzymującą się biegunkę i wymioty, nagłą utratę wagi, urazy brzucha, żółtaczkę, podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej oraz krwawienie z układu moczowego, dróg rodnych lub przewodu pokarmowego.U osób, w których rodzinach występowały przypadki zachorowań na raka żołądka, profilaktycznie zaleca się wykonywanie USG brzucha co 2-3 lata.

Czytaj też: Ból brzucha przykry towarzysz. Co musisz o nim wiedzieć?

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Przygotowanie do USG jamy brzusznej obejmuje kilka etapów. Osoba zgłaszająca się na badanie powinna przyjść na nie na czczo lub trzy godziny po ostatnim posiłku. Dodatkowo, kilka dni przed USG brzucha nie zaleca się spożywania pokarmów ciężkostrawnych i tych, powodujących nadmierne wytwarzanie gazów. Osoby z tendencjami do wzdęć mogą zażyć preparat, który zniweluje ten problem. Na dwie godziny przed przeprowadzeniem USG brzucha pacjent powinien wypić przynajmniej 1 litr wody lub niesłodzonej herbaty tak, aby w trakcie badania odczuwał parcie na pęcherz. Bezpośrednio przed USG jamy brzusznej nie wolno palić papierosów, ponieważ dym zniekształca obraz uzyskiwany podczas badania.

Czytaj również: Ile ważne jest skierowanie na badania?

Badanie USG brzucha – przebieg badania

USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Wykonuje się je przez powłoki jamy brzusznej. Najpierw skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. Są to całkowicie bezpieczne, niesłyszalne dla ludzkiego fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Aby zbadać organy, lekarz przykłada do skóry sondę i przesuwa jej głowicę po brzuchu, w zależności od narządu, który chce zbadać. Obraz pokazywany jest na specjalnym monitorze podłączonym do urządzenia. Warto pamiętać, że w przypadku podejrzenia małych guzów lub zmian zlokalizowanych pozanadnerczami, USG brzucha nie może być metodą rozstrzygającą.

Sprawdź też: Kamica pęcherzyka żółciowego

Reklama

Ile kosztuje USG jamy brzusznej?

USG brzucha to stosunkowo niedrogie badanie, a jego cena jest uzależniona od kliniki i miasta, w którym chcemy je wykonać. Średni koszt USG jamy brzusznej wynosi około 100 zł. Aby wykonać badanie nieodpłatnie, należy uzyskać skierowanie, które może wystawić na przykład lekarz POZ. Po USG brzucha pacjent zazwyczaj otrzymuje wynik badania wraz ze zdjęciem.

USG jamy brzusznej dziecka

Przygotowanie do USG brzucha w przypadku dzieci wygląda podobnie, jak u dorosłych – pacjent nie powinien niczego jeść bezpośrednio przed badaniem i przyjść odpowiednio nawodniony. Wyjątkiem są dzieci do lat trzech, u których można wykonać USG jamy brzusznej bez specjalnego przygotowania.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!