ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Polio Sabin™ - oral

Spis treści

Reklama

Polio Sabin™ - oral - skład

1 dawka (2 krople = 0,1 ml) szczepionki zawiera ≥106 CCID50 typu 1 (LS-c, 2ab), ≥105 CCID50 typu 2 (P712, ch, 2ab) i ≥105,8 CCID50 typu 3 (Leon 12a, 1b) żywych atenuowanych szczepów wirusa polio, namnażanych w hodowli ludzkich komórek diploidalnych MRC-5.

Reklama

Polio Sabin™ - oral - działanie

Doustna szczepionka przeciw polio będąca zawiesiną żywych atenuowanych wirusów polio typu 1, 2 i 3 (szczepy Sabin). Atenuowane poliowirusy namnażają się w jelicie i stymulują wytwarzanie przeciwciał zarówno miejscowych, jak i krążących we krwi. Wirusy tych 3 typów mogą nie namnażać się jednocześnie. Wydalanie wirusa szczepionkowego z kałem może utrzymywać się przez kilka tygodni i może być przyczyną transmisji wirusa w otoczeniu osoby zaszczepionej. Po podaniu trzech dawek stwierdzono, że ≥98% osób uzyskało seroprotekcję w stosunku do każdego z trzech typów wirusa.

Reklama

Polio Sabin™ - oral - wskazania

Czynne uodpornianie przeciw poliomyelitis (polio) wywoływanego przez 3 różne typy poliowirusa: typ 1, 2, 3. Szczepionka może być stosowana u osób w każdym wieku, które nie były szczepione lub nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko polio oraz u tych, które udają się do krajów endemicznego występowania polio.

Reklama

Polio Sabin™ - oral - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, neomycynę lub polimyksyny B (substancje występujące w szczepionce w ilościach śladowych). Kontaktowe zapalenie skóry spowodowane stosowaniem neomycyny lub polimyksyny B w wywiadzie nie stanowi przeciwwskazania. Objawy uczuleniowe po wcześniejszym podaniu doustnej szczepionki przeciw poliomyelitis firmy GlaxoSmithKline Biologicals. Pierwotne lub wtórne niedobory odporności (w tych przypadkach zaleca się stosowanie inaktywowanej szczepionki przeciwko polio IPV).

Reklama

Polio Sabin™ - oral - ostrzeżenia

Szczepienie powinno być odroczone w okresie ostrych chorób przebiegających z gorączką oraz w okresie uporczywych biegunek lub wymiotów. Łagodne zakażenie nie stanowi przeciwwskazania do podania szczepionki. Wystąpienie biegunki i (lub) wymiotów, jak również zakażenia przewodu pokarmowego może wpływać na skuteczność szczepionki. W przypadku wystąpienia biegunki po podaniu szczepionki, podana dawka nie może być uwzględniana i należy podać następną dawkę po ustąpieniu objawów choroby. Obserwowano przypadki przeniesienia wydalonego wirusa szczepionkowego na seroujemne osoby mające kontakt z osobami szczepionymi. W związku z tym osoby kontaktujące się z osobami niedawno szczepionymi powinny ściśle przestrzegać higieny osobistej – istnieje ryzyko (bardzo małe) wystąpienia u nich porażennej postaci poliomyelitis spowodowanej wirusami szczepionkowymi. Należy zaproponować szczepienie w tym samym czasie osobom przypuszczalnie nieuodpornionym a pozostającym w bliskim kontakcie z osobą szczepioną (np. nieuodpornieni rodzice). Szczepionka jest zalecana w celu kontroli epidemii, jednak należy wziąć pod uwagę, że szczepionka nie może modyfikować przebiegu choroby ani zapobiec wystąpieniu choroby u osób już zakażonych dzikim wirusem w momencie szczepienia. Wcześniejsze szczepienie szczepionką IPV nie stanowi przeciwwskazania do stosowania preparatu. Ochronna odpowiedź immunologiczna może nie zostać wywołana u wszystkich szczepionych osób.

Reklama

Polio Sabin™ - oral - ciąża

W ciąży szczepionkę można podać jedynie w przypadku, gdy istnieją wyraźne wskazania do uodpornienia ze względu na możliwość zakażenia się dzikim poliowirusem. Należy unikać zajścia w ciążę przez 3 miesiące od szczepienia. Nie zostały ustalone przeciwwskazania do szczepienia matek karmiących piersią. Szczepionka może być podawana matkom karmiącym piersią.

Reklama

Polio Sabin™ - oral - efekty uboczne

Odnotowano występowanie objawów takich jak gorączka, wymioty i biegunka po szczepieniu, jednak nie ustalono związku przyczynowego pomiędzy podaniem szczepionki a zgłoszonym działaniem niepożądanym. Bardzo rzadko opisywano czasowy związek pomiędzy podaniem preparatu a występowaniem postaci porażennej poliomyelitis u osób szczepionych lub nieuodpornionych z ich otoczenia; większość poszczepiennych porażeń występowało po podaniu pierwszej dawki. Bardzo rzadko obserwowano objawy uczuleniowe, w tym reakcje anafilaktoidalne.

Polio Sabin™ - oral - interakcje

Szczepionka może być podana równocześnie ze szczepionkami: BCG, przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, Haemophilus influenzae typu b, błonicy, tężcowi i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, jeśli jest to zgodne ze schematem szczepień. Jednoczesne podanie preparatu i szczepionki przeciw rotawirusom nie ma wpływu na odpowiedź immunologiczną na antygeny wirusa poliomyelitis, jednak może nieznacznie zmniejszyć odpowiedź immunologiczną na szczepionkę rotawirusową. Preparat nie może być podany jednocześnie z innymi żywymi, atenuowanymi szczepionkami wirusowymi, należy zachować odstęp co najmniej 4 tyg. między podaniem dwóch różnych, żywych, atenuowanych szczepionek wirusowych. Leczenie immunosupresyjne może zmniejszać odpowiedź immunologiczną, zwiększać namnażanie wirusów w jelicie i przedłużać czas wydalania wirusa z kałem.

Polio Sabin™ - oral - dawkowanie

Doustnie. 1 dawka = 2 krople (0,1 ml). Schematy szczepienia podstawowego oraz dawki przypominające powinny być dostosowane do oficjalnych zaleceń tj. Programu Szczepień Ochronnych. W Belgii szczepionkę można podawać od 2. mies. życia. Dawki są podawane w odstępach: 8 tyg. pomiędzy pierwszą i drugą dawką oraz 8 miesięcy pomiędzy drugą i trzecią dawką. Czwarta dawka powinna być podana w 6 rż. Jeżeli cykl szczepienia został przerwany, to nie ma konieczności rozpoczynania cyklu szczepienia od początku, ale należy podać kolejne dawki. Dawka przypominająca powinna być również podana osobom, które udają się do krajów endemicznego występowania polio. Sposób podania. Szczepionki w żadnym przypadku nie można wstrzykiwać. Szczepionka jest w postaci gotowej do użycia. Można ją podać bezpośrednio na język lub może być zmieszana z napojem lub żywnością, które nie zawierają substancji (np. konserwantów) mogących unieczynnić wirusy. Szczepionkę można podać w roztworze cukru, w mleku, na kawałku chleba lub na kostce cukru. Szczepionka ma gorzko-słony smak z powodu zawartości chlorku magnezu jako stabilizatora i można ją podawać w syropie lub na kostce cukru, szczególnie małym dzieciom. U dzieci karmionych piersią zaleca się zachowanie 2-godzinnego odstępu od karmienia przed i po szczepieniu, aby zapobiec kontaktowi wirusa z przeciwciałami obecnymi w mleku matki.

Polio Sabin™ - oral - uwagi

Nie przeprowadzono badań, jednak mając na uwadze profil działań niepożądanych występujących po podaniu szczepionki, jej wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn można uznać za mało prawdopodobny.


Podobne leki
Imovax Polio
Poliorix

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!