} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczepionki skojarzone - nazwy, wady, powikłania

Szczepionki skojarzone pozwalają podać substancje zapobiegające większej liczbie chorób w jednym zastrzyku. Tym samym szczepionki skojarzone redukują liczbę koniecznych wkłuć w toku całego kalendarza szczepień ochronnych. Mają jednak szczepionki skojarzone wady – często są płatne. Krytycy szczepień podnoszą, że rtęć w szczepionkach skojarzonych może prowadzić do poważnych zaburzeń układu nerwowego. Czy faktycznie występuje rtęć w szczepionkach skojarzonych? Jak brzmi odpowiedź na często podnoszone pytanie „szczepionki skojarzone a autyzm”?
Dziecko w czasie szczepienia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Szczepionki skojarzone

Szczepionki skojarzone zawierają w sobie antygeny kilku zagrażających zdrowiu i życiu drobnoustrojów. Do typowych szczepionek skojarzonych należy szczepionka DTP, chroniąca jednocześnie przed błonicą, tężcem i krztuścem. Szczepionkami skojarzonymi są też szczepionki MMR, przeciw odrze, śwince i różyczce. Niejako na wyższym pułapie lokują się szczepionki wysoko skojarzone – 5w1 lub 6w1.

Pierwsza z nich zawiera w sobie szczepionkę DTP a także substancje chroniące przed zakażeniami Poliomyelitis oraz Haemophilus influenzae typu b. Natomiast szczepionka skojarzona 6w1 dodatkowo chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby (WZW).

Zobacz: Szczepionka 6w1 - lepsza niż 5w1? Możliwe powikłania

Reklama

Szczepionki skojarzone a wysoko skojarzone

O ile szczepionki skojarzone przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP) weszły do kalendarza obowiązkowych i darmowych szczepień ochronnych, o tyle szczepionki 6w1 oraz 5w1 są dla nich wygodną, ale płatną alternatywą. W stosunku do zwykłych szczepionek skojarzonych DTP, szczepionka 6w1 pozwala zmniejszyć liczbę zastrzyków, które dziecko otrzymuje do 3. roku życia z 19 do 10.

Szczepionka 5w1 wymaga natomiast 12 wkłuć. Co niezwykle istotne, szczepionki wysoko skojarzone zawierają bezkomórkowy składnik krztuśca, w odróżnieniu od standardowych szczepionek skojarzonych DTP, zawierających całe komórki krztuśca.

Reklama

Szczepionki skojarzone – wady

Mimo oczywistej wygody dla niemowlaka i jego rodziców, posiadają też szczepionki skojarzone wady. Te bezsprzeczne i te wyssane z palca, a także te, co do których trwa i trwać będzie spór. Jak to w przypadku szczepionek bywa... Niewątpliwą wadą, jeśli chodzi o szczepionki skojarzone typu 6w1 oraz 5w1, jest konieczność poniesienia kosztów. W pierwszym przypadku to około 200 zł,  drugim – 130. Pamiętajmy, że szczepienie należy wykonać czterokrotnie, łącznie więc koszt szczepionek skojarzonych 6w1 wyniesie około 800 złotych, zaś 5w1 – około 520 zł.

Reklama

Szczepionki skojarzone a autyzm

Szczepionki skojarzone a autyzm – to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień przez osoby mające obawy przed stosowaniem szczepionek. Przedstawiciele ruchów anty szczepionkowych przekonują, że szczepionki skojarzone mogą prowadzić do rozwoju autyzmu i innych zaburzeń układu nerwowego u dzieci.

Chodzi o zawartość w szczepionkach skojarzonych substancji konserwującej o nazwie tiomersalm, będącej związkiem chemicznym zawierającym rtęć. Przywołuje się wyniki ustaleń z których wynikać miało, iż u dzieci mających styczność z tiomersalmem zapadalność na autyzm była nawet 7 razy wyższa.

Ze strony środowiska lekarskiego i naukowego zazwyczaj można usłyszeć, że powyższe twierdzenia to mity, bowiem nie stwierdzono związku przyczynowo-skutkowego między podawaniem szczepionek skojarzonych z tiomersalmem a zachorowaniami na autyzm – mowa może być co najwyżej o przypadkowej koincydencji, jako że autyzm zazwyczaj rozwija się w tym samym wieku, w którym podawana jest większość szczepionek.

Sprawdź: Szczepienia dzieci - czy szczepić dziecko? Kiedy szczepić?

Reklama

Rtęć w szczepionkach skojarzonych

Argumentuje się też, że stosowana rtęć w szczepionkach skojarzonych to tak zwana etylortęć, która w odróżnieniu od metylortęci jest wydalana z organizmu. Poza tym pamiętajmy, że tiomersalm, jako substancja konserwująca, jest używany coraz rzadziej. Jeśli chodzi o szczepionki skojarzone stosowane w Polsce, wykorzystany został jedynie w szczepionce DTPw firmy Biomed Kraków (wersja pełnokomórkowa, używana w darmowych szczepieniach). Jak się podkreśla, triomersalm – nawet jeśli jest używany do produkcji szczepionek, nie przekracza objętości 50 µg na dawkę, co jest przez organy zajmujące się rejestracją leków uznawane za ilość bezpieczną.

Reklama

Szczepionki skojarzone – powikłania

W przypadku szczepionek skojarzonych powikłania u większości dzieci są typowe i niezbyt groźne. Zaliczyć do nich można obrzęk, zaczerwienienie i bolesność w miejscu wkłucia, nudności, wymioty, niewielką gorączkę. Zdarzają się też – ale w niezwykle sporadycznych przypadkach – reakcje takie jak wysoka gorączka, niedowład kończyn, zwiotczenie mięśni, zaburzenia neurologiczne i inne.

Podkreśla się, że płatne szczepionki skojarzone typu 6w1 albo 5w1 niosą ze sobą mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego z uwagi na fakt, iż zawierają one bezkomórkowy komponent krztuśca, w odróżnieniu od standardowej, darmowej szczepionki skojarzonej DTPa, która zawiera krztuśca całokomórkowego.

\

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szczepienia
Kalendarz szczepień - obowiązkowych i zalecanych
Czy szczepionki na pneumokoki różnią się między sobą?
Szczepionki na pneumokoki
Przechowywanie szczepionek - jak przechowywać i transportować szczepionki?
Szczepienie dziecka
Podobne artykuły
Dziecko w czasie szczepienia
Szczepionka 6w1 - objawy, powikłania. Jest lepsza niż 5w1?
Pielęgniarka wykonująca szczepienie dziecku
Kiedy warto zaszczepić się na HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego)?
Szczepienie przeciwko inwazyjnej chorobie meningokokowej
Szczepionka przeciwko meningokokom - kiedy szczepić?
Objawy zarażenia pneumokokami u człowieka
Pneumokoki - jakie mają objawy i jakie choroby wywołują u dzieci i dorosłych?
Dziecko podczas szczepiena na ospę
Szczepionka na ospę - możliwe powikłania, ile dawek?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!