USG głowy noworodka - badanie przezciemieniowe

Badanie przezciemieniowe (nazywane też przezciemiączkowym) to badanie ultrasonograficzne głowy, które można wykonać u noworodka przez ciemiączko - nieskostniałe, wypełnione błoną spojenie kości czaszki.

Spis treści

Pozwala na zbadanie struktury mózgu i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym. Wykonuje się je głównie u wcześniaków oraz noworodków z hipotrofią - zbyt niską masą urodzeniową.

Badanie przezciemieniowe jest bezpieczne i bezbolesne. Na ciemiączko dziecka lekarz nakłada żel, który zwiększa przewodzenie fal ultradźwiękowych i delikatnie przykłada do niego głowicę urządzenia, które te fale emituje. Odbite fale układają się w obraz widoczny na monitorze. Badanie trwa zwykle około kwadransa.

Zobacz wideo: USG dopochwowe - co wykrywa?

- USG dopochwowe to znakomita diagnostyka - mówi lek. med. Grzegorz Kowalewski, ginekolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Przede wszystkim wcześniaki

Badaniu przezciemieniowemu, i to wielokrotnemu, podlegają przede wszystkim wcześniaki, których niedojrzałe organizmy nie są przystosowane do samodzielnego funkcjonowania. "Chodzi o to, aby ocenić występowanie nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym w różnych fazach leczenia wcześniaka, szczególnie w burzliwym okresie adaptacji, kiedy dziecko znajduje się w oddziale intensywnej terapii" - mówi neonatolog Anna Prochowska ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Badanie przezciemieniowe wykonuje się też u noworodków ze zbyt niską masą urodzeniową, u których istnieje ryzyko przewlekłego niedotlenienia wewnątrzmacicznego. USG głowy robi się też m.in. dzieciom z niską punktacją w skali Apgar, dzieciom u których podejrzewamy anatomiczną nieprawidłowość ośrodkowego układu

Zobacz wideo: Badanie przezciemieniowe - kiedy je wykonać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij