ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Pediatra: czym się zajmuje? Wizyty domowe, NFZ i prywatnie

Pediatra jest specjalistą zajmującym się leczeniem i profilaktyką chorób najmłodszych pacjentów. Przeczytaj, czym kierować się wybierając lekarza pediatrę dla swojego dziecka. Zobacz, kiedy możesz liczyć na wizytę domową na NFZ, a kiedy lepiej jest zamówić ją prywatnie. Sprawdź, czy do lekarza dziecięcego potrzebne jest skierowanie.
Pediatra bada niemowlę
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Kim jest pediatra?

Pediatra jest lekarzem zajmującym się diagnostyką i terapią dzieci od okresu niemowlęcego aż do ukończenia 18 roku życia. Specjalizacja z pediatrii jest jedną z najszerszych w całym systemie medycznym, praktyka lekarska w tym zakresie obejmuje bowiem całą paletę schorzeń, w którymi zmagają się najmłodsi pacjenci – od zwykłych przeziębień, po ciężkie wady rozwojowe. 

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w Polsce jest aż 17 214 pediatrów, z czego 15 114 czynnie uprawiających swój zawód. Jest to więc druga co do liczebności spośród wszystkich przeszło 70 specjalizacji (pierwsze miejsce zajmują choroby wewnętrzne: 31 tys. lekarzy). 

Warto nadmienić, że dodatkowo 26 osób w kraju zajmuje się pediatrią metaboliczną. Znaczna część lekarzy uzyskała ponadto dodatkowe kwalifikacje w zakresie specjalizacji szczegółowych lub podspecjalizacji, takich jak między innymi:

Reklama

Czym zajmuje się pediatra?

Pediatra przejmuje opiekę nad dzieckiem zazwyczaj około 4. tygodnia życia. Wcześniej, w okresie noworodkowym, maluch powinien być pod nadzorem neonatologa, po osiągnięciu zaś pełnoletności pacjent przechodzi pod opiekę internisty. 

Od czego jest pediatra? Zakres zadań jest niezwykle szeroki, a zaliczane do nich są między innymi:

  • Wstępna lub pogłębiona diagnostyka oraz leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń wieku dziecięcego i młodzieńczego, takich jak:
    • Dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych, wywołane zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym;
    • Choroby alergiczne: astma, pokrzywka, wysypka, katar sienny, uczulenie i nietolerancje pokarmowe;
    • Biegunki, wymioty i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe;
    • Problemy skórne – pieluszkowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca;
    • Wady rozwojowe oraz genetyczne i ich następstwa;
    • Zaburzenia takie jak autyzm, ADHD;
       
  • Profilaktyka, badania kontrolne na kolejnych etapach rozwoju dziecka
     
  • Nadzór nad szczepieniami ochronnymi

W przypadku najpoważniejszych schorzeń (kardiologicznych, pulmonologicznych, neurologicznych, onkologicznych etc.) pediatra zachowuje jedynie pewien ogólny nadzór nad terapią pacjenta, na co dzień leczenie prowadzi natomiast lekarz węższej, bardziej precyzyjnej specjalizacji. 

Dodać jeszcze można, że pediatra metaboliczny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem rzadkich schorzeń uwarunkowanych genetycznie, a spowodowanych zaburzeniem działania enzymów. 

Do tego typu problemów zdrowotnych zaliczane  są między innymi choroby Gauchera oraz Wilsona, fenyloketonuria, tyrozynemia typu I, galaktozemia, homocystynuria. Łącznie jest ich 600. W przypadku najrzadszych z nich, liczba pacjentów w skali całego kraju nie przekracza 10.

Reklama

Pediatra na NFZ

Opieka pediatryczna w Polsce jest ogólnodostępna i darmowa. Pediatra na NFZ przyjmuje w większości poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), zwłaszcza w większych miejscowościach. 

Co ważne – nie obowiązuje rejonizacja, zatem rodzice mogą wybrać dla swojego dziecka tego lekarza, który wyda im się najlepszym fachowcem, pracującego w dowolnej przychodni, nawet daleko od miejsca zamieszkania. Warto więc wcześniej zrobić rekonesans, zasięgnąć porady rodziny, znajomych, a nawet internetowych forumowiczów. 

Wybierając pediatrę powinno się zwracać uwagę na elementy, jak:

  • kwalifikacje, wiedza, kompetencje, doświadczenie, certyfikaty, ukończone kursy;
  • dodatkowe wąskie specjalizacje, pomocne w przypadku określonych problemów medycznych;
  • empatia, właściwe podejście do małego pacjenta, zrozumienie potrzeb rodziców;
  • dodatkowe zatrudnienie w szpitalu, w praktyce często pomocne w nagłych przypadkach wymagających hospitalizacji dziecka;
  • podejście do wizyt domowych (chętne/niechętne);
  • dostępność pod telefonem komórkowym;

Należy też pamiętać, że korzystanie z usług pediatry nie wymaga skierowania – świadczy on swoje usługi w ramach POZ. Czas oczekiwania na wizytę nie przekracza zazwyczaj 1-2 dni.

Reklama

Wizyty domowe pediatry

Wizyty domowe pediatry teoretycznie także są dostępne dla każdego małego pacjenta i także są refundowane przez NFZ. W tym przypadku praktyka częściej jednak rozmija się z teorią. 

Wiele poradni ustala, że wskazaniem do odbycia wizyty w domu jest wysoka gorączka u dziecka – na przykład powyżej 39 stopni Celsjusza. W przypadkach łagodniejszych rodzice proszeni są o stawienie się w przychodni. 

Należy się też liczyć z tym, że wizyty darmowe domowe pediatra realizuje jedynie w chwilach wolnych od obowiązków w poradni. W tej materii utartym schematem dla wielu osób stało się więc zamawianie wizyt prywatnych. Są one pełnopłatne, ale zazwyczaj realizowane znacznie szybciej i bez ryzyka odmowy przyjazdu, także w godzinach nietypowych, w tym nocnych. 

Reklama

Pediatra prywatny

Z reguły pediatra prywatnie proszony jest o pomoc w kilku określonych sytuacjach. Oprócz wspomnianych wyżej wizyt domowych, wiele osób decyduje się skorzystać z opcji płatnej chcąc zapisać dziecko do lekarza o bardzo wysokiej renomie, do którego trudno jest się dostać na NFZ. 

Innym przypadkiem jest konieczność leczenia wysokospecjalistycznego, gdy pediatra jest równocześnie np. onkologiem lub neurologiem dziecięcym. Dostępność tego typu specjalistów w poradniach świadczących darmowe usługi jest bardzo niska, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, a wyznaczane terminy nierzadko liczone są w miesiącach. 

Kosztująca 50-150 zł wizyta prywatna jest rozwiązaniem znacznie szybszym.

Czytaj również

Bibliografia

  • Zestawienie liczbowe lekarzy i lekarzy dentystów wg dziedziny i stopnia specjalizacji, Naczelna Izba Lekarska w Warszawie, https://www.nil.org.pl
  • Program specjalizacji w pediatrii, https://www.cmkp.edu.pl
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Czym zajmuje się chirurg naczyniowy? Jakie schorzenia leczy?
Chirurg naczyniowy w trakcie operacji
Proktolog - lekarz od odbytu. Jak wygląda wizyta?
Proktolog wykonuje m.in. per rectum
Podobne artykuły
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!