Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) - budowa, funkcje

Ośrodkowy układ nerwowy jest odpowiedzialny za koordynowanie czynności życiowych organizmu. Ośrodkowy układ nerwowy człowieka składa się z mózgowia oraz rdzenia kręgowego. Sprawdź, jak wygląda budowa ośrodkowego układu nerwowego.

Reklama

Spis treści

Budowa ośrodkowego ukladu nerwowego

Ośrodkowy układ nerwowy jest najważniejszą częścią układu nerwowego człowieka.

Składa się z:

Od zewnątrz ośrodkowy układ nerwowy otoczony jest błonami łącznotkankowymi nazywanymi oponami. Oddzielają one mózgowie od ścian jamy czaszki a rdzeń kręgowy od kanału kregowego.

Funkcje ośrodkowego układu nerwowego

Podstawową funkcją ośrodkowego układu nerwowego jest odbieranie impulsów nerwowych pochodzących z receptorów znajdujących się na obwodzie, przetwarzanie ich i następnie wysyłanie sygnału nerwowego do narządów wykonawczych czyli efektorów.

Receptorem może być zarówno oddzielna komórka, mająca połączenie z komórką nerwową jak i też cały narząd, zawierający zakończenia nerwowe, które są pobudzane przez swoiste bodźce, na przykład oko.

Czytaj więcej: 

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006,
  • Błaszczyk W.: „Biomechanika kliniczna. Podręcznik dla studentów medycyny i fizjoterapii”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!