Nowy sklep

już ON-LINE

Ośrodkowy układ nerwowy

Ośrodkowy układ nerwowy jest odpowiedzialny za koordynowanie czynności życiowych organizmu. Ośrodkowy układ nerwowy człowieka składa się z mózgowia oraz rdzenia kręgowego. Sprawdź, jak wygląda budowa ośrodkowego układu nerwowego.

Reklama

Spis treści

Budowa ośrodkowego ukladu nerwowego

Ośrodkowy układ nerwowy jest najważniejszą częścią układu nerwowego człowieka. Składa się z mózgowia chronionego przez kości czaszki oraz rdzenia kręgowego znajdującego się w kanale kręgowym chronionym przez kregosłup. Od zewnątrz ośrodkowy układ nerwowy otoczony jest błonami łącznotkankowymi nazywanymi oponami. Oddzielają one mózgowie od ścian jamy czaszki a rdzeń kręgowy od kanału kregowego.

Ośrodkowy układ nerwowy funkcje

Podstawową funkcją ośrodkowego układu nerwowego jest odbieranie impulsów nerwowych pochodzących z receptorów znajdujących się na obwodzie, przetwarzanie ich i następnie wysyłanie sygnału nerwowego do narządów wykonawczych czyli efektorów.

Receptorem może być zarówno oddzielna komórka, mająca połączenie z komórką nerwową jak i też cały narząd, zawierający zakończenia nerwowe, które są pobudzane przez swoiste bodźce, na przykład oko.


Reklama

Układ ośrodkowy

Reklama