Zdrowie psychiczne

Zaburzenia osobowości i choroby psychiczne są poważnymi schorzeniami, leczonymi przez takich specjalistów, jak psychiatra czy psycholog. Najczęstsze choroby to: depresja, schizofrenia, nerwica, anoreksja, choroba afektywna dwubiegunowa i alkoholizm. W tym dziale poznasz objawy zaburzeń psychicznych, jak również dowiesz się na czym polega psychoterapia i jak łagodzić stres pourazowy.

Depresja, schizofrenia, nerwica, anoreksja i choroba afektywna dwubiegunowa – najczęstsze zaburzenia psychiczne

Zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do specjalisty, a jest nim psycholog lub psychiatra.

Psychologia jest działem, który analizuje mechanizmy sterujące psychiką oraz danymi zachowaniami człowieka. Psychiatria zaś, to specjalizacja, której zadaniem jest badanie, leczenie oraz profilaktyka schorzeń o podłożu psychicznym.

Miejscem, w którym bada się zaburzenia jest poradnia zdrowia psychicznego, a jedną z możliwych form leczenia – psychoterapia, polegająca głównie na rozmowie ze specjalistą. Dużo osób decyduje się również na inną formę, jaką jest medytacja, czyli ćwiczenie umysłu.

Choroby psychiczne – depresja

Co to jest depresja? Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń o podłożu psychicznym, a objawia się ono poprzez nieumiejętność cieszenia się z życia. Jak rozpoznać depresję? O chorobie można mówić wtedy, gdy stan niechęci do życia trwa dłużej niż kilkanaście dni.

Należy wyróżnić takie rodzaje depresji, jak:

 • depresja poporodowato nic innego, jak myśli i emocje, które wiążą matkę z noworodkiem. Głównym objawem jest niechęć do własnego dziecka i brak motywacji do zajmowania się nim, ale odczuwalne jest przy tym poczucie winy. Matka często boi się zostać sama z maluszkiem w domu, myśląc, że nie da sobie rady,
 • depresja dwubiegunowa - ten rodzaj zaburzenia cechuje się silnymi stanami emocjonalnymi w postaci dynamicznych wahań nastroju. Wyróżnia ją zwiększona aktywność oraz nadwrażliwość. Dzieli się na 3 poziomy: manię, hipomanię i depresję. Każdy z nich cechuje się nieco innymi objawami oraz ich natężeniem.

Dodatkowo warto wymienić pozostałe typy depresji, m.in.:  depresja endogenna, depresja maniakalna, depresja w ciąży, depresja u dzieci, depresja lękowa, depresja reaktywna i depresja psychotyczna.

Depresja - objawy

Stany depresyjne mogą dawać różne symptomy w zależności od rodzaju i nasilenia choroby. Należy podzielić je na psychiczne i fizyczne.

Objawy depresji o podłożu psychicznym to przede wszystkim:

 • problemy z koncentracją,
 • brak poczucia własnej wartości,
 • pesymistyczne myślenie oraz negatywne nastawienie do świata,
 • myśli samobójcze,
 • próby samobójcze,
 • nieradzenie sobie z problemami.

Do symptomów fizycznych depresji zaliczyć należy:

 • brak łaknienia lub jego zdecydowany wzrost,
 • spadek, bądź wzrost masy ciała,
 • bezsenność, bądź wielogodzinna potrzeba snu,
 • rozdrażnienie oraz odczuwalne fizyczne zmęczenie,
 • nieregularne miesiączkowanie,
 • migrenowe bóle głowy,
 • brak popędu seksualnego.

Należy jak najszybciej pomóc osobie z depresją, gdyż może ona doprowadzić do poważnych komplikacji i niechcianych zachowań, jak również próby samobójczej. Wiele osób wpada również w alkoholizm, próbując w ten sposób oderwać się od rzeczywistości. Czasem również wczesna menopauza może doprowadzić do wahań nastrojów i huśtawki hormonalnej.

Depresja - leczenie

Dużo osób wykonuje internetowy test na depresję, jednak należy pamiętać, iż może on jedynie pomóc w określeniu zaburzenia, jednak nie jest to sposób na szukanie przyczyny, a tym bardziej podstawą do próbowania samodzielnego leczenia w domu.  Zatem jak wyjść z depresji lub jak pomóc osobie z depresją?

Przede wszystkim najważniejsze jest jak najszybsze udanie się do specjalisty, który wprowadzi odpowiednią terapię. Istotne jest również wsparcie bliskich osób, które będą skłonne do rozmowy. Leczenie depresji jest długim i skomplikowanym procesem, a jedną z najskuteczniejszych metod jest psychoterapia.

Jak walczyć z depresją?

 • terapia poznawczo-behawioralna - szuka ona rozwiązania na obecne problemy i stan pacjenta. Cechuje ją brak rozmowy o przeszłości;
 • terapia psychodynamiczna - wyróżnia się szczerą rozmową pacjenta z terapeutą. Zadaniem specjalisty jest pomoc w zrozumieniu tego, czego chory nie wie o sobie;
 • terapia interpersonalna – polega głównie na zacieśnianiu kontaktów chorego z rodziną, a także przyjaciółmi. Dąży do częstej komunikacji między nimi, a także w konsekwencji do poprawy własnej samooceny.

Jeśli spotkania z psychoterapeutą nie pomagają, inną formą leczenia lub dodatkowym wsparciem jest farmakoterapia. Osoba z silnymi zaburzeniami przyjmuje głównie leki przeciwdepresyjne.

Nerwica – objawy i rodzaje

Nerwica to zaburzenie lękowe, które objawia się uczuciem strachu, lęku, a także odczuwalny jest stres u chorego. Objawy nerwicy mogą być różne w zależności od jej rodzaju, a wyróżnić należy takie formy, jak:

 • nerwica lękowa - objawy nerwicy lękowej to głównie ciągłe uczucie lęku oraz napięcia. Niezwykle istotna jest zdolność przedstawienia swoich obaw, wytłumaczenia przed czym jest ten lęk,
 • nerwica natręctwjest to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli. Natręctwa to m.in.: ciągła potrzeba mycia rąk, obsesyjny lęk przed jakąś chorobą, ciągła potrzeba mycia zębów czy sprzątania mieszkania
 • nerwica wegetatywna - polega ona na tym, iż chory doznaje objawów somatycznych, a przyczyną jest problem z układem nerwowym. Badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu zajętego narządu.

Pozostałe rodzaje schorzenia to m.in.: nerwica neurasteniczna i nerwica depresyjna oraz nerwica histeryczna.

Leczenie nerwicy jest trudnym procesem, polegającym głównie na zażywaniu leków, które redukują uczucie napięcia, a także pomagają zasnąć. Drugim rozwiązaniem jest psychoterapia, pozwalająca na znalezienie przyczyny lęków.

Anoreksja - objawy

Presja otoczenia, a tym samym zbyt restrykcyjne odchudzanie i ciągła dieta, mogą doprowadzić do poważnego zaburzenia, jakim jest anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny. Prowadzi ona do zauważalnej utraty masy ciała, która staje się niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Główne objawy anoreksji to:

 • drastyczny spadek wagi,
 • w przypadku kobiet – problemy z miesiączką,
 • złe samopoczucie,
 • częste wykonywanie bardzo intensywnych ćwiczeń,
 • jedzenie małych ilości pokarmu,
 • obsesja na punkcie wyglądu (ciągłe uważanie siebie za grubą osobę).

Na anoreksję coraz częściej chorują bardzo młode osoby, a leczenie jest długim procesem. W jego czasie należy odbudować zdrowie psychiczne, swoją samoocenę, a przede wszystkim nauczyć się odpowiedniego odżywiania. Kuracja powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Zaburzenia osobowości

Jednym z rodzajów schorzeń są zaburzenia osobowości, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dwie główne choroby psychiczne to:

 1. Schizofreniato szereg zaburzeń psychicznych. Objawy schizofrenii to: urojenia, nieustanne zmęczenie, omamy, depresja, słyszenie głosów, trudności z racjonalnym myśleniem. Jednym z rodzajów jest schizofrenia paranoidalna, w której głównym symptomem są urojenia.
 2. Choroba afektywna dwubiegunowa –  to choroba psychiczna, która nie daje objawów cały czas, następują momenty reemisji. Objawia się silną depresją i manią, czyli dwoma różnymi stanami. Mania polega na uczuciu euforii, braku lęku i może przypominać nieco zachowanie po narkotykach.