Zdrowie psychiczne
Choć choroby i zaburzenia psychiczne są synonimami, ze względu na stygmatyzujący wydźwięk tego pierwszego określenia, stosuje się raczej nazwę zaburzeń psychicznych. Zaburzenia psychiczne dotykają coraz większą liczbę osób - zarówno dorosłych jak i dzieci.
Badania ,,Zdrowie psychiczne w Unii Europejskiej” (2019) wykazało, że każdego roku 164,8 miliona mieszkańców Unii Europejskiej (38,2%) cierpiało z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego.
Czym są zaburzenia psychiczne i czy można im zapobiegać?
Co to są zaburzenia psychiczne?
Zaburzenia psychiczne dotyczą całego organizmu. Rozumie się je jako różne czynności umysłowe i relacji z innymi ludźmi, które zaczynają stanowić dla danej osoby źródło bólu i cierpienia. Ponadto w znaczym stopniu paraliżują jej funkcjonowanie.
Rodzaje zaburzeń psychicznych
Liczba osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne wzrasta z roku na rok. Do najczęstszych zaburzeń psychicznych można zaliczyć:
- otępienie,
- zaburzenia schizofreniczne,
- depresję,
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia nerwicowe,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia afektywen dwubiegunowe,
- zaburzenia osobowości,
- zaburzenia nerwicowe.
Objawy zaburzeń psychicznych
Objawy zaburzeń psychicznych różnią się. Każde z zaburzeń może objawiać się w nieco inny sposób. Najczęstsze zaburzenia to zaburzenia:
- świadomości i orientacji,
- sprawności intelektualnej,
- poznawcze, tj. problemy z pamięcią, uwagą
- myślenia,
- motywacji,
- ruchowe,
- impulsywne,
- uczuciowe,
- urojenia i omamy,
- wycofania.
Profilaktyka zaburzeń psychicznych
Zapobieganie zaburzenim psychicznym jest bardzo ważne, ponieważ znacznie zmniejsza możliwość ich wystąpienia. Nie wszystkim zabrzeniom psychicznym można zapobiec, ale przestrzegając kilku zasad można zdecydowanie wpłynąć na lepszą kondycję psychiczną. Warto zatem:
- zachowywać zdrową równowagę między życiem prywatnym a zawodowym,
- systematycznie ćwiczyć fizycznie,
- zdrowo się odżywiać,
- dbać o odpowiednią ilość snu,
- znajdować czas na odpoczynek,
- rozwijać umiejętności radzenia sobie ze stresem,
- ćwiczyć swoją asertywność.
Leczenie zaburzeń psychicznych
Psychologia jest działem, który analizuje mechanizmy sterujące psychiką oraz danymi zachowaniami człowieka. Psychiatria zaś, to specjalizacja, której zadaniem jest badanie, leczenie oraz profilaktyka schorzeń o podłożu psychicznym.
Miejscem, w którym bada się zaburzenia jest poradnia zdrowia psychicznego, a jedną z możliwych form leczenia – psychoterapia, polegająca głównie na rozmowie ze specjalistą. Dużo osób decyduje się również na inną formę, jaką jest medytacja, czyli ćwiczenie umysłu.
Zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do specjalisty, a jest nim psycholog lub psychiatra.