Reklama
Zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do specjalisty, a jest nim psycholog lub psychiatra.
Psychologia jest działem, który analizuje mechanizmy sterujące psychiką oraz danymi zachowaniami człowieka. Psychiatria zaś, to specjalizacja, której zadaniem jest badanie, leczenie oraz profilaktyka schorzeń o podłożu psychicznym.
Miejscem, w którym bada się zaburzenia jest poradnia zdrowia psychicznego, a jedną z możliwych form leczenia – psychoterapia, polegająca głównie na rozmowie ze specjalistą. Dużo osób decyduje się również na inną formę, jaką jest medytacja, czyli ćwiczenie umysłu.
Co to jest depresja? Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń o podłożu psychicznym, a objawia się ono poprzez nieumiejętność cieszenia się z życia. Jak rozpoznać depresję? O chorobie można mówić wtedy, gdy stan niechęci do życia trwa dłużej niż kilkanaście dni.
Należy wyróżnić takie rodzaje depresji, jak:
Dodatkowo warto wymienić pozostałe typy depresji, m.in.: depresja endogenna, depresja maniakalna, depresja w ciąży, depresja u dzieci, depresja lękowa, depresja reaktywna i depresja psychotyczna.
Stany depresyjne mogą dawać różne symptomy w zależności od rodzaju i nasilenia choroby. Należy podzielić je na psychiczne i fizyczne.
Objawy depresji o podłożu psychicznym to przede wszystkim:
Do symptomów fizycznych depresji zaliczyć należy:
Należy jak najszybciej pomóc osobie z depresją, gdyż może ona doprowadzić do poważnych komplikacji i niechcianych zachowań, jak również próby samobójczej. Wiele osób wpada również w alkoholizm, próbując w ten sposób oderwać się od rzeczywistości. Czasem również wczesna menopauza może doprowadzić do wahań nastrojów i huśtawki hormonalnej.
Dużo osób wykonuje internetowy test na depresję, jednak należy pamiętać, iż może on jedynie pomóc w określeniu zaburzenia, jednak nie jest to sposób na szukanie przyczyny, a tym bardziej podstawą do próbowania samodzielnego leczenia w domu. Zatem jak wyjść z depresji lub jak pomóc osobie z depresją?
Przede wszystkim najważniejsze jest jak najszybsze udanie się do specjalisty, który wprowadzi odpowiednią terapię. Istotne jest również wsparcie bliskich osób, które będą skłonne do rozmowy. Leczenie depresji jest długim i skomplikowanym procesem, a jedną z najskuteczniejszych metod jest psychoterapia.
Jeśli spotkania z psychoterapeutą nie pomagają, inną formą leczenia lub dodatkowym wsparciem jest farmakoterapia. Osoba z silnymi zaburzeniami przyjmuje głównie leki przeciwdepresyjne.
Nerwica to zaburzenie lękowe, które objawia się uczuciem strachu, lęku, a także odczuwalny jest stres u chorego. Objawy nerwicy mogą być różne w zależności od jej rodzaju, a wyróżnić należy takie formy, jak:
Pozostałe rodzaje schorzenia to m.in.: nerwica neurasteniczna i nerwica depresyjna oraz nerwica histeryczna.
Leczenie nerwicy jest trudnym procesem, polegającym głównie na zażywaniu leków, które redukują uczucie napięcia, a także pomagają zasnąć. Drugim rozwiązaniem jest psychoterapia, pozwalająca na znalezienie przyczyny lęków.
Presja otoczenia, a tym samym zbyt restrykcyjne odchudzanie i ciągła dieta, mogą doprowadzić do poważnego zaburzenia, jakim jest anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny. Prowadzi ona do zauważalnej utraty masy ciała, która staje się niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale i życia.
Główne objawy anoreksji to:
Na anoreksję coraz częściej chorują bardzo młode osoby, a leczenie jest długim procesem. W jego czasie należy odbudować zdrowie psychiczne, swoją samoocenę, a przede wszystkim nauczyć się odpowiedniego odżywiania. Kuracja powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą specjalisty.
Jednym z rodzajów schorzeń są zaburzenia osobowości, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Dwie główne choroby psychiczne to: