Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Opalanie

Zadbaj o swoją skórę podczas opalania. W tej kategorii znajdziesz kompendium wiedzy o zdrowym, bezpiecznym korzystaniu z kąpieli słonecznych, odpowiednich kosmetykach do opalania, a także bezpiecznym opalaniu w ciąży. Dowiedz się, jak pielęgnować skórę po opalaniu, aby zachować jej zdrowie i blask na dłużej. Przeczytaj porady o osiąganiu doskonałej opalenizny, zachowując przy tym młodzieńczy wygląd skóry.

    Opalenizna sprawia, że ciało wygląda na młodsze, bardziej atrakcyjne i pełne zdrowia. To powoduje, że moda na opalanie wciąż nie mija. Jednak wystawianie skóry na zbyt dużą dawkę promieniowania jest niebezpieczne.

    Opalanie na słońcu

    Promienie słoneczne zawierają promieniowanie UV, które w zbyt dużej dawce mają szkodliwe działanie dla skóry. Szczególnie niebezpieczne są promienie UVA i UVB, które wywołują oparzenia, przyśpieszają starzenie się skóry, a także przyczyniają się do nowotworów.

    Dlatego należy się zabezpieczać, stosując odpowiedni krem z filtrem.

    Na opakowaniu kosmetyku umieszczone jest oznaczenie SPF, które jest skrótem od angielskiego terminu: „Sun Protection Factor”. Na rynku dostępne są filtry od 5 do 50 SPF.

    Wybierając krem z filtrem należy wziąć pod uwagę:

    • Typ karnacji – blada cera potrzebuje najwyższego filtra
    • Przeznaczenie kremu – twarz wymaga silniejszego faktora niż ciało
    • Kto będzie go używał dla dzieci przeznaczone są osobne preparaty z wysokimi filtrami
    • Konsystencja kosmetyku – gęste dłużej pozostają na skórze

    Należy pamiętać, że krem z filtrem powinien być używany cały rok, a nie tylko latem. Dodatkowo stosując go na plaży trzeba go uzupełniać po każdej kąpieli w wodzie.

    Solarium

    Opalanie w solarium jest bardzo popularnym sposobem na uzyskanie złocistej opalenizny, ze względu na szybkość i przyjemność zabiegu. Dodatkowo jest ono również przystępne cenowo.

    Jednak niewłaściwe korzystanie z solarium jest tak samo niebezpieczne jak promienie słoneczne, dlatego należy korzystać z niego bardzo rozsądnie.

    Wszelkie zmiany na skórze tj. trądzik, podrażnienia czy owrzodzenia są przeciwwskazaniem do korzystania z solarium. Konieczne również jest użycie odpowiedniego kremu z filtrem, aby zapobiegać poparzeniom.

    Należy także pamiętać o skutkach nadmiernego opalania w solarium - chorobach skóry, które mogą doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmieci.

    Opalanie natryskowe

    Opalanie natryskowe to nakładanie na ciało płynu brązującego w postaci mgiełki. Uzyskanie brązowego odcienia skóry możliwe jest dzięki reakcji głównego składniku płynu – DHA z aminokwasami zawartymi w skórze.

    Opalanie natryskowe działa tylko na warstwę rogową skóry, dlatego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo mgiełka zawiera substancje przeciwstarzeniowe i pielęgnujące, co sprawia, że skóra jest odżywiona.

    Zabieg wykonywany jest w salonie kosmetycznym, a efekt równomiernej opalenizny jest niemal natychmiastowy. Mgiełka utrzymuje się około 8-12 dni.

    Samoopalacze

    Alternatywą dla opalania natryskowego są zdecydowanie tańsze samoopalacze. Jednak ich stosowanie wymaga pewnej wprawy, gdyż nieodpowiednie dobranie koloru oraz nieumiejętne nakładanie może spowodować nieestetyczne przebarwienia skóry.

    Samoopalacze zmieniają koloryt skóry dzięki oddziaływaniu dihydroxyacetonu na wierzchnią warstwę naskórka. Efekt utrzymuje się kilka dni.

    Jaki jest najlepszy samoopalacz? Przede wszystkim dobrany do potrzeb skóry. Niezbędne jest precyzyjne dobranie odcienia do karnacji, a także konsystencji.

    Do suchej skóry lepiej wybierać samoopalacz w formie kremu, który ją dodatkowo nawilży, natomiast do cery tłustej lepiej używać nieobciążających pianek.

    Stosując samoopalacz należy pamiętać o osobnym doborze kosmetyku do twarzy oraz ciała. Warto sięgnąć po tę samą firmę, aby odcień był ten sam.

    Jak odżywić skórę od wewnątrz?
    Dowiedz się!