Dla Ciebie, na zdrowie!

Opalanie

Promienie słoneczne choć są niezbędne do wytwarzania witaminy D, wywołują również niebezpieczne choroby skóry takie jak – czerniak czy uczulenie na słońce. Dlatego warto zamienić solarium na opalanie natryskowe i cieszyć się zdrową skórą. W tym dziale odnajdziesz informacje o tym jak bezpiecznie się opalać.

  Czerniak, toczeń, uczulenie na słońce – jakie zmiany skórne wywołuje opalanie?

  Opalenizna sprawia, że ciało wygląda na młodsze, bardziej atrakcyjne i pełne zdrowia. To powoduje, że moda na opalanie wciąż nie mija. Jednak wystawianie skóry na zbyt dużą dawkę promieniowania jest niebezpieczne. Zatem jak się opalać z głową?

  Promieniowanie UV – jaki krem do opalania wybrać?

  Promienie słoneczne zawierają promieniowanie UV, które w zbyt dużej dawce mają szkodliwe działanie dla skóry. Szczególnie niebezpieczne są promienie UVA i UVB, które wywołują oparzenia, przyśpieszają starzenie się skóry, a także przyczyniają się do nowotworów. Dlatego należy się zabezpieczać, stosując odpowiedni krem z filtrem.

  Na opakowaniu kosmetyku umieszczone jest oznaczenie SPF, które jest skrótem od angielskiego terminu: „Sun Protection Factor”. Na rynku dostępne są filtry od 5 do 50 SPF.

  Wybierając krem z filtrem należy wziąć pod uwagę:

  • Typ karnacji – blada cera potrzebuje najwyższego filtra
  • Przeznaczenie kremu – twarz wymaga silniejszego faktora niż ciało
  • Kto będzie go używał dla dzieci przeznaczone są osobne preparaty z wysokimi filtrami
  • Konsystencja kosmetyku – gęste dłużej pozostają na skórze

  Należy pamiętać, że krem z filtrem powinien być używany cały rok, a nie tylko latem. Dodatkowo stosując go na plaży trzeba go uzupełniać po każdej kąpieli w wodzie.

  Solarium – czy opalanie jest bezpieczne?

  Opalanie w solarium jest bardzo popularnym sposobem na uzyskanie złocistej opalenizny, ze względu na szybkość i przyjemność zabiegu. Dodatkowo jest ono również przystępne cenowo. Jednak niewłaściwe korzystanie z solarium jest tak samo niebezpieczne jak promienie słoneczne, dlatego należy korzystać z niego bardzo rozsądnie.

  Wszelkie zmiany na skórze tj. trądzik, podrażnienia czy owrzodzenia są przeciwwskazaniem do korzystania z solarium. Konieczne również jest użycie odpowiedniego kremu z filtrem, aby zapobiegać poparzeniom.

  Należy także pamiętać o skutkach nadmiernego opalania – chorobach skóry, które mogą doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmieci.

  Opalanie natryskowe – bezpieczna alternatywa solarium

  Opalanie natryskowe to nakładanie na ciało płynu brązującego w postaci mgiełki. Uzyskanie brązowego odcienia skóry możliwe jest dzięki reakcji głównego składniku płynu – DHA z aminokwasami zawartymi w skórze.

  Opalanie natryskowe działa tylko na warstwę rogową skóry, dlatego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo mgiełka zawiera substancje przeciwstarzeniowe i pielęgnujące, co sprawia, że skóra jest odżywiona.

  Zabieg wykonywany jest w salonie kosmetycznym, a efekt równomiernej opalenizny jest niemal natychmiastowy. Mgiełka utrzymuje się około 8-12 dni.

  Samoopalacz – bezpieczny sposób na opaleniznę

  Alternatywą dla opalania natryskowego są zdecydowanie tańsze samoopalacze. Jednak ich stosowanie wymaga pewnej wprawy, gdyż nieodpowiednie dobranie koloru oraz nieumiejętne nakładanie może spowodować nieestetyczne przebarwienia skóry.

  Samoopalacze zmieniają koloryt skóry dzięki oddziaływaniu dihydroxyacetonu na wierzchnią warstwę naskórka. Efekt utrzymuje się kilka dni.

  Jaki jest najlepszy samoopalacz? Przede wszystkim dobrany do potrzeb skóry. Niezbędne jest precyzyjne dobranie odcienia do karnacji, a także konsystencji. Do suchej skóry lepiej wybierać samoopalacz w formie kremu, który ją dodatkowo nawilży, natomiast do cery tłustej lepiej używać nieobciążających pianek.

  Stosując samoopalacz należy pamiętać o osobnym doborze kosmetyku do twarzy oraz ciała. Warto sięgnąć po tę samą firmę, aby odcień był ten sam.

  Uczulenie na słońce – objawy i leczenie

  Alergia na słońce jest nadmierną wrażliwością na działanie promieni słonecznych. Występuje w dwóch postaciach:

  • Fotodermatoza idiopatyczna – wynika z nieodpowiedniej ilości melaniny
   w organizmie. Zwykle występuje przy pierwszych kontaktach ze słońcem np. po zimie.
  • Reakcja fototoksyczna – związana jest z działaniem promieni słonecznych na substancje zawarte w kosmetykach, lekach czy ziołach.

  Objawy uczulenia na słońce są następujące:

  • Plamy na skórze
  • Wysypka po opalaniu
  • Pęcherzyki po opalaniu
  • Świąd skóry
  • Pieczenie skóry

  W przypadku wystąpienia alergii na opalanie należy udać się do dermatologa w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Konieczne jest jak największe ograniczenie ekspozycji na słońce, a w przypadku podrażnień warto zastosować delikatny, łagodzący balsam po opalaniu.

  Czerniak – rak skóry

  Czerniak skóry to nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych, które zawierają i wytwarzają melaninę – melanocytów. W wyniku uszkodzeń i nadmiernej ekspozycji na słońce mogą one ulec zezłośliwieniu. Czerniak występuje najczęściej u osób w średnim wieku i jasnej karnacji z licznymi znamionami barwnikowymi.

  Objawy czerniaka są następujące:

  • Owrzodzenie znamienia
  • Świąd znamienia
  • Zaczerwienienie znamienia
  • Asymetria wzrostu znamienia
  • Obwódka wokół znamienia

  Jeśli wystąpią powyższe objawy lub pojawi się nowa narośl na skórze należy niezwłocznie udać się do dermatologa w celu diagnostyki.

  Ten nowotwór skóry jest bardzo niebezpieczny. Jego leczenie jest bardzo trudne. Dodatkowo ma dużą skłonność do przerzutów. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i obserwacja własnego ciała.

  Toczeń rumieniowaty – przyczyny, objawy i leczenie

  Toczeń rumieniowaty znany także jako liszaj rumieniowaty to schorzenie immunologiczne. Przyczyny występowania nie są poznane, jednak należy pamiętać, że promienie słoneczne znacznie nasilają objawy.

  Toczeń rumieniowaty sygnalizuje swą obecność poprzez

  • Czerwone plamy na skórze twarzy w kształcie motyla
  • Stan podgorączkowy lub gorączkę
  • Utratę masy ciała
  • Osłabienie
  • Ból stawów
  • Opuchliznę 

  Mogą również występować specyficzne objawy w zależności od tego jaki organ czy układ został zajęty przez chorobę.

  Leczenie tocznia opiera się na łagodzeniu objawów, gdyż nie możliwa jest terapia przyczynowa.

  Opalanie w ciąży

  Przyszłe mamy powinny unikać zbyt dużej ekspozycji na słońce, a także wizyt w solarium. Opalanie w ciąży nie jest niedozwolone, jednak może spowodować:

  • Wzrost ciśnienia
  • Przebarwienia na skórze
  • Przegrzanie organizmu
  • Obniżenie poziomu kwasu foliowego we krwi 
  • Odwodnienie

  Warto wybrać alternatywne formy zmiany koloru skóry np. opalanie natryskowe w ciąży jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje żadnych komplikacji. Samoopalacz w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze również nie jest zalecany ze względu na dihydroxyaceton.

  Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
  Poznaj mity!