Opalanie natryskowe - czy jest szkodliwe?

Złocista opalenizna wciąż jest obiektem zainteresowania pań, szczególnie na wiosnę. Opalone ciało kojarzone jest z atrakcyjnością, zdrowiem i witalnością. Jednak szkodliwość promieni UV skłania do korzystania z bezpiecznych metod. Jedną z nich jest opalanie natryskowe.
Kobieta w bieliźnie w czasie opalania natryskowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Opalanie natryskowe, czyli Air Brush Tanning jest doskonałą alternatywą opalenizny dla osób, które nie chcą korzystać z solarium, a mają bardzo jasną karnację podatną na poparzenia słoneczne. Można nią opalać całe ciało, gdyż jest całkowicie bezpieczna. Metoda zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych zdobywa coraz większą popularność także
w Polsce.

Opalanie natryskowe – na czym polega?

Air Brush Tanning polega na nakładaniu na ciało płynu brązującego w postaci mgiełki, który działa tylko na warstwę rogową skóry. Brązowy odcień jest możliwy dzięki reakcji głównego składnika płynu – DHA z aminokwasami zawartymi w skórze. Płyny brązujące są często wzbogacane o substancje pielęgnujące i przeciwstarzeniowe, przez co skóra dodatkowo jest odżywiona. Mgiełka nie wywołuje reakcji alergicznych.

Zabieg wykonywany jest w salonie kosmetycznym. Służy do tego specjalna kabina. Trwa ok 15-20 min. z suszeniem, a efekt jest natychmiastowy. Zapewnia równomierny koloryt na całym ciele bez ryzyka smug, tak jak w przypadku samoopalaczy.

Kosmetyczka dobiera odpowiedni odcień opalenizny w zależności od karnacji i oczekiwanego efektu. Opalanie natryskowe można łączyć z korzystaniem z solarium oraz naturalnymi promieniami słonecznymi, ponieważ mgiełka wchodzi w reakcję tylko z górną warstwą skóry, a głębsze, do których dociera słońce pozostają nienaruszone. Należy jednak pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem.

Koszt jednorazowego zabiegu to ok. 100-150 zł za całe ciało, natomiast za opalanie twarzy i dekoltu trzeba zapłacić ok 50-80 zł. Niektóre salony kosmetyczne oferują także dojazd do klienta.

Opalanie natryskowe – jak się przygotować?

  • 24 godziny przed zabiegiem wykonaj depilację
  • Dzień przed opalaniem zrób dokładny peeling gruboziarnisty, zwracając szczególną uwagę na łokcie i kolana. Usunięcie jak największej ilości martwego naskórka wydłuży trwałość opalenizny.
  • Możliwie jak najpóźniej przed zabiegiem weź prysznic, aby zmyć z ciała wszystkie kosmetyki. Mogą one utrudniać wchłanianie mgiełki.
  • Załóż ciemne i luźne ubrania. Płyn może je pobrudzić. Nie należy się tym przejmować, ponieważ bez problemu można go usunąć w zwykłym praniu.
  • Możesz opalać się nago, jeśli jednak wolisz pozostać w bieliźnie możesz wybrać bardziej wyciętą, bądź założyć jednorazową dostępną w gabinetach kosmetycznych. Pamiętaj, że zasłonięte miejsca pozostaną nieopalone.

Opalanie natryskowe – efekty

Efekty widoczne są od razu po zakończeniu zabiegu, jednak pełna opalenizna ukazuje się po ok. 8 godzinach. Metoda Air Brush Tanning sprawia, że niedoskonałości skóry takie jak cellulit, rozstępy, zmarszczki mimiczne czy drobne przebarwienia stają się zdecydowanie mniej widoczne. Dzięki ręcznemu nakładaniu płynu dociera on do każdego zakamarka skóry,
a opalenizna jest równomierna.

Opalanie natryskowe – jak długo się utrzymuje?

Efekt utrzymuje się ok. 8-12 dni w zależności od przygotowania skóry, pielęgnacji opalenizny, a także rodzaju karnacji. Po zabiegu przez ok. 8 godzin nie należy brać prysznica, korzystać z sauny, a także narażać się na nadmierne pocenie. Jeśli jednak dojdzie do zamoczenia należy osuszyć skórę, a następnie wetrzeć krem nawilżający, aż do osiągniecia jednolitego koloru. Po 8 godzinach należy się wykąpać i nawilżyć skórę.

Po zabiegu opalania natryskowego bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja polegająca na głębokim nawilżaniu skóry. Można stosować także delikatnie brązujące balsamy. Używanie ostrych gąbek i peelingów skraca czas utrzymywania się opalenizny. Powinno się w tym czasie unikać także sauny i basenu.

Opalanie natryskowe w ciąży

Air Brush Tanning jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie ma żadnych skutków ubocznych, gdyż wchodzi w reakcję tylko z wierzchnia warstwą skóry. Dodatkowo nie ma drażniącego zapachu. Nie wywołuje reakcji alergiczny, a wykorzystywany kosmetyk nie przenika przez skórę zagrażając dziecku. Opalanie natryskowe, w przeciwieństwie do solarium, jest w ciąży dozwolone i uważane za bezpieczne. Jedynym przeciwwskazaniem może być klaustrofobia ujawniająca się po zamknięciu w kabinie natryskowej. U przyszłej mamy nie wolno wywoływać niepotrzebnego stresu, dlatego w przypadku lęku przed zamkniętym pomieszczeniem, należy z opalania zrezygnować.

Czytaj także:

Autor: Dominika Rusek

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Przeczytaj artykuł
Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami i cerą trądzikową
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami i cerą trądzikową
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama