Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?

Chcąc się opalić, często zapominamy o tym, jakie dalekobieżne skutki może mieć obfite korzystanie ze słońca. Promienie UV są jedną z głównych przyczyn rozwoju nowotworów skóry.
Kobieta na plaży
Źródło: 123RF
Spis treści

Słońce – czynnik ryzyka

W przypadku nowotworów skóry słońce nie jest bezpośrednią przyczyną zachorowania. Nadmiernie działanie promieni słonecznych należy jednak do głównych czynników ryzyka rozwoju nowotworów. Dlatego tak ważne jest, by nie przesadzać z korzystaniem z kąpieli słonecznych i chronić skórę przez ich niebezpiecznym działaniem.

Słońce osłabia układ odpornościowy człowieka. Wskutek oddziaływania promieni UV na skórę dochodzi do uszkodzenia komórek skóry, a następnie rozwoju nowotworu.

Rodzaje nowotworów skóry

Nowotwory skóry stanowią najliczniejszą grupę nowotworów złośliwych. Niestety zauważa się coraz większą zachorowalność na określone typy raka skóry, m.in. czerniaka, raka kolczystokomórkowego oraz podstawnokomórkowego.

Czerniak złośliwy

Czerniak jest jednym z najczęściej występujących nowotworów skóry wywołanych nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Narażone na zachorowanie są zwłaszcza te osoby, które mają bardzo jasną karnację skóry (z małą ilością melaniny) oraz które łatwo ulegają poparzeniom.

Niebezpieczne pieprzyki

Jeśli do tego osoba taka posiada znaczną liczbę znamion na skórze, może dojść do rozwoju czerniaka. Dlatego ochrona przed słońcem powinna być jak najskuteczniejsza, a ekspozycja skóry na słońcu jak najrzadsza. Ryzyko pojawia się także wówczas, gdy w dzieciństwie doszło do silnych poparzeń słonecznych.

Łagodna odmiana raka skóry

Rak podstawnokomórkowy to kolejny, najczęściej występujący nowotwór skóry. Nie jest on jednak tak złośliwy. Bardzo rzadko dochodzi do przerzutów na inne organy. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Podatne na nowotwór są osoby z jasną i bardzo jasną karnacją skóry.

Istnieje wiele odmian raka podstawnokomórkowego. Charakterystyczne jest występowanie w okolicy twarzy. Przebiega łagodnie i jest łatwo zauważalny, dlatego można pomylić go z łuszczycą, egzemą czy suchymi plamami na skórze.

Rogowacenie słoneczne

Objawem przedrakowym skóry jest rogowacenie słoneczne. Schorzenie to dotyka głównie osoby starsze, które narażone były na silne i długotrwałe działanie promieni UV. Objawem są ciemnoczerwone plamki na skórze, które po pewnym czasie stają się suche i szorstkie – czyli rogowacieją.

Wieloletnie korzystanie ze słońca

Rogowaciejące plamki występują u osób, które przez wiele lat narażały skórę na działanie promieni słonecznych. Występują na odsłoniętych częściach ciała – ramionach, twarzy, szyi, klatce piersiowej lub odsłoniętej skórze głowy.

Stan przedrakowy

Rogowacenie słoneczne jest dopiero początkiem rozwoju nowotworu. Z rogowaciejącej plamki może rozwinąć się rak  kolczystokomórkowy. Nowotwór ten jest znacznie bardziej złośliwy niż rak podstawnokomórkowy. Ma też tendencję do przerzutów, zwłaszcza na węzły chłonne.

Rozwijający się rak ma postać ciemnoczerwonych strupów. Może być zatem pomylony ze skaleczeniem lub brodawką. Po pewnym czasie w okolicy zmian skórnych pojawia się ból i pieczenie, a nawet skłonność do silnych krwawień. Mają też tendencję do owrzodzenia.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Przeczytaj artykuł
Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami i cerą trądzikową
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami i cerą trądzikową
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama