Dla Ciebie, na zdrowie!

Udar, oparzenia, uczulenie na słońce – jak sobie z nimi radzić na urlopie?

Brak umiaru podczas opalania grozi oparzeniem skóry charakteryzującym się silnym zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem. Musimy uważać na oparzenia słoneczne. Jeśli bardzo przesadzimy z ekspozycją na słońce, pojawią się również pęcherze.
Spis treści

Reklama

Jak zapobiegać oparzeniu słonecznemu?

Jedną z najpopularniejszych metod ochrony skóry przed oparzeniem słonecznym jest stosowanie kremów lub emulsji z filtrem UV A i B – dobranych do karnacji skóry i intensywności wystawiania się na słońce. Na pierwsze 3–4 dni opalania zaleca się preparat z filtrem powyżej 30, a nawet 50 SPF – jeśli opalanie planowane jest w ciepłych krajach. Po kilku dniach można przejść na preparat z niższym filtrem 15–20 lub 30 SPF (przy pobycie w strefie krajów południowych). Gdy planujesz kąpiele wodne, używaj emulsji wodoodpornej, ponieważ woda nasila działanie słońca. Emulsją ochronną należy smarować się 20–30 minut przed wyjściem na słońce, a także po każdej kąpieli.

O uzupełnianiu ochrony warto pamiętać zresztą przez cały dzień, niezależnie od naszej aktywności – działanie filtrów ulega osłabieniu (rozkładają się, spływają z potem i ścierają się). Jak leczyć oparzenie słoneczne? Można próbować domowych sposobów: ulgę poparzonej skórze powinny przynieść 15-minutowy chłodny (ale absolutnie nie zimny!) prysznic i okłady z ochłodzonego zsiadłego mleka, jogurtu naturalnego lub kefiru.

Jeśli to za mało i dotkliwie poparzona skóra nadal boli, można zastosować dostępne bez recepty łagodne środki przeciwbólowe, takie jak Apap czy Ibuprom, a do leczenia włączyć preparaty zawierające pantenol (najlepiej w dużym stężeniu). Znajduje się on w popularnych kosmetykach, które mają postać sprayu, pianki lub mleczka (często z dodatkami jojoby, koziego mleka lub jogurtu).

Warte polecenia są także przyspieszające regenerację skóry, działające kojąco, przeciwpodrażnieniowo i przeciwbólowo preparaty chłodzące, takie jak Entil, Thermi Żel czy żel w aerozolu Termcool. Z podróżnej apteczki na tę okazję może się przydać także Alantan 2%, produkty z serii Celebrin After Sun, serum do twarzy po opalaniu Iwostin Solecrin Post czy spray Mustela Sun. Ich działanie wzmocnią również wody termalne w sprayu, np. marki Avene, La Roche Posay, które dodatkowo odżywią skórę.

Reklama

Uwaga na udar słoneczny

Inną komplikacją silnej ekspozycji na słońce jest udar słoneczny, będący następstwem bezpośredniego i długotrwałego działania promieni słonecznych na odsłoniętą głowę i kark. Chory wówczas skarży się na ból i zawroty głowy, nudności i wymioty. Ma zaczerwienioną twarz oraz bladą i zimną skórę na reszcie ciała. W ciężkich przypadkach występują drgawki, zaburzenia widzenia i świadomości – aż do utraty przytomności włącznie.

Co wtedy? Najważniejszą sprawą jest przeprowadzenie lub przeniesienie osoby z udarem słonecznym do chłodnego, ocienionego i przewiewnego miejsca oraz położenie jej. Następnie należy rozluźnić i porozpinać odzież. Potem zastosować okłady z zimnej wody lub z lodu na czoło i klatkę piersiową czy wręcz zawinąć osobę dotkniętą udarem w mokre, zimne prześcieradło.

Choremu przytomnemu podajemy co kilka minut chłodny, lekko osolony płyn do picia, ewentualnie napój izotoniczny, pamiętając, że nie wolno podawać mu żadnych leków przeciwgorączkowych ani napojów lub środków z kofeiną oraz alkoholu. Jeśli chory jest nieprzytomny, ale oddycha i ma wyczuwalne tętno, to układamy go w pozycji bezpiecznej, ustalonej na boku. I wzywamy pogotowie ratunkowe. Jeśli natomiast nie oddycha, wdrażamy postępowanie z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, czyli sztuczne oddychanie i masaż serca aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Reklama

Inne zmiany skórne

Inną przypadłością posłoneczną jest czerwona, grudkowa wysypka na skórze, której towarzyszy nieprzyjemne uczucie pieczenia lub palenia. Objawy te świadczą o tzw. fotoalergii lub osutce świetlnej. Fotoalergia ma skłonność do powtarzania się przy następnych ekspozycjach na słońce.

Jak zapobiegać fotoalergii? Na zmiany fotoalergiczne na skórze można polecić te same preparaty, co na oparzenie słoneczne. Jeśli jednak nie łagodzą one dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza, który zaordynuje silniejsze leki przeciwzapalne na skórę. Jak jej unikać? Jedyną radą na tę dolegliwość jest skuteczne unikanie słońca (samo smarowanie skóry kremem z filtrem UV nie zawsze zapobiega wysypce fotoalergicznej), dlatego najbezpieczniej jest osłaniać skórę ciała przewiewną odzieżą z długimi rękawami i długimi spodniami, a twarz ochraniać szerokim kapeluszem lub czapką z dużym daszkiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami i cerą trądzikową
Kobieta smaruje twarz krem z filtrem
Przeczytaj artykuł
Udar słoneczny - objawy, leczenie i pierwsza pomoc. Ile trwa?
Starszy człowiek walczący z nadmiernym słońcem
Podobne artykuły
Czosnek powodujący uczulenie
Uczulenie na czosnek - objawy. Jak sobie radzić z alergią?
Lateksowe rękawiczki powodujące uczulenie na dłoniach
Uczulenie na lateks - objawy. Jak przebiega leczenie?
Kobieta z reakcją alergiczną na psa
Alergia na psa - jakie ma objawy i sposoby leczenia?
Mężczyzna z problemem przegrzanie organizmu
Przegrzanie organizmu (hipertermia) - ile trwa, jakie są objawy?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
Odpowiedź Cię zaskoczy!