Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Opalanie - jak robić to bezpiecznie? Sprawdzone sposoby i alternatywne metody

Gdy przychodzi lato, myślimy - czas się opalić! Ale nie zapominajmy, że nadmiar słońca jest dla nas niebezpieczny. Jak opalić ciało, by sobie nie zaszkodzić, a wyglądać przy tym pięknie i zdrowo?
W skrócie
  • Opalanie się jest dla wielu obowiązkowym punktem wakacji, jednak nie zawsze jest ono bezpieczne.
  • Pamiętać należy o ochronie skóry, która w trakcie opalania narażona jest na promieniowanie słoneczne.
  • Opalanie na słońcu zastąpić można innymi metodami, jak np. opalanie natryskowe czy kremy, olejki, a nawet pianki koloryzujące.
SPRAWDŹ TEŻ: Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?
Spis treści

Uwielbiamy słońce, a słońce uwielbia nas! Lato to czas, kiedy możemy podarować sobie nieco opalenizny i poprawić nie tylko swój wygląd oraz samopoczucie. Niestety często dajemy się ponieść, zapominając, że nadmiar słońca jest niebezpieczny dla naszego organizmu, a opalenizna potrafi przynieść więcej szkód niż korzyści. Oto kilka rad, jak się bezpiecznie opalać.

Reklama

Stosuj krem z filtrem

Przede wszystkim należy wybrać krem z odpowiednim filtrem. Im wyższa wartość, tym lepiej ochroni przed opalenizną. Nie należy zapominać o smarowaniu się kremem również wówczas, gdy znajdujemy się w cieniu, ponieważ tam też docierają promienie słoneczne.

Do jasnej karnacji zaleca się stosowanie kremu z filtrem nr 20 lub 30. Niższy poziom filtru nie chroni przed działaniem promieni słonecznych. Zadaniem takich kosmetyków jest bowiem ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Powinny być stosowane często i obficie. Nie można zapominać o smarowaniu wystających części ciała jak nos, usta, uszy.

Reklama

Chroń pozostałe części ciała

Chcąc się opalać, zupełnie zapominamy o ochronie takich części ciała, jak usta, oczy czy włosy. Najważniejsze w gorący dzień jest okrycie na głowę, które uchroni przed udarem słonecznym. Włosy najlepiej związać i schować pod kapeluszem lub spryskać specjalnym olejkiem z ochroną UV.

Na usta nakładamy pomadkę ochronną, a chcąc zadbać o oczy koniecznie wkładamy okulary przeciwsłoneczne – uchronią przed działaniem mocnego, jasnego światła.

Reklama

Wybierz odpowiednią godzinę opalania

Główna zasada opalania dotyczy godzin, w jakich słońce znajduje się najwyżej. Pod żadnym pozorem nie można opalać się w godzinach między 11.00 a 16.00. Zasada ta jest bardzo często łamana, powszechnie sądzi się bowiem, że skóra najlepiej i najszybciej opala się w mocnym słońcu.

Bardzo łatwo ulec jednak udarowi, doprowadzić do przegrzania organizmu oraz poparzeń. Najlepiej jest się więc opalać w innych godzinach.

Słońce opala nas także, odbijając się od piasku czy wody. Ciało powinno być stopniowo przyzwyczajane do słońca. Pierwszego dnia opalanie powinno trwać około 15 minut, a w kolejne dni przedłużać czas opalania o około 10 minut.

Po opalaniu najlepiej jest użyć też stworzonego do tego kremu, mleczka bądź żelu. Mają one właściwości chłodzące i regenerujące. Wspomagają leczenie poparzeń słonecznych.

Reklama

Nawadniaj organizm

Płyny uzupełniać trzeba regularnie, a nie tylko wówczas, gdy odczuwamy pragnienie. Należy mieć ze sobą wodę i popijać ją małymi łykami co jakiś czas.

Najlepsza będzie woda mineralna lub sok warzywny ze sporą ilością magnezu (na przykład pomidorowy).

Odwodnienie podczas opalania może skończyć się konieczną pomocą lekarską. Dojść może wtedy nawet do udaru.

Dla prawidłowego nawodnienia ważny jest również sposób picia, a nie tylko ilość spożytej wody. Szklankę płynu powinno się przede wszystkim wypić zaraz po przebudzeniu i tuż przed snem. Woda nie powinna być ani za ciepła ani za zimna, najlpiej utrzymana w temperaturze pokojowej.

Reklama

Zdrowie a opalanie

Należy zrezygnować z opalania, jeśli przyjmowane leki mogą pod wpływem działania promieni słonecznych doprowadzić do skutków ubocznych. Dzieje się tak na przykład przy stosowaniu leków ziołowych, zwłaszcza na bazie dziurawca. Mogą one powodować uczulenie oraz podrażnienia skóry.

Przed planowanym urlopem skonsultuj się z lekarzem i zapytaj, czy nie ma zastrzeżeń do zażywania kąpieli słonecznych.

Ze słońca powinny też zrezygnować osoby, które przechodzą rekonwalescencję. Przegrzanie organizmu może doprowadzić do nawrotu choroby, zapaleń i zakażeń. Słońce działa pobudzająco na rozwój schorzeń, nasilając ich objawy.

Opalanie może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia także zdrowej osoby. Jeśli nie ochronimy jej wystarczająco dobrzez przed wpływem słońca, dojdzie do poparzeń, bąbli, a także schodzacej skóry. Po opalaniu staje się najczęściej po prostu czerwona, a u osób uczulonych pojawia się wysypka.

Niektórzy mogą mieć plamy po opalaniu. Wiąże się to z zaburzeniami produkcji melaniny w skórze.

Nadmierne opalanie, zarówno słoneczne, jak i na solarium, zwłaszcza bez użycia kremu z filtrem, prowadzić może do raka skóry. Promieniowanie zwiększa ryzyko raka podstawokomórkowego.

Przed działaniem słońca chronić należy również dzieci, które są na nie mniej odporne, oraz osoby starsze (których wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych spada po 50. roku życia).

Opalanie w ciąży jest niewskazane. Promieniowanie zaburza wchłanianie kwasu foliowego, który jest ważny dla rozwoju dziecka. Opalania zatem powinny unikać bezwzględnie kobiety w pierwszym trymestsze ciąży. Później skusić się można na kilka do kilkunastu minut przebywania na słońcu.

Natomiast po przyjęciu szczepionki opalanie jest niewskazane jedynie tego dnia.

Reklama

Alternatywne metody opalania

Dla osób, które nie chcą siedzieć cały dzień na słońcu lub z różnych względów nie mogą, są inne metody na przyciemnienie skóry. Popularne jest oczywiście solarium, jednak nie należy przekraczać podczas jednej sesji 20 minut, a w ciągu roku 10 godzin. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jakikolwiek czas spędzony pod lampami może negatywnie wpłynąć na zdrowie przez promieniowanie UV-A.

Opalanie natryskowe jest zdrowszą alternatywą. To szybko sposób na brązową skórę bez szkodliwego promieniowania. Efekt utrzymuje się około 7-10 dni, a skrócić go mogą peelingowanie czy kąpiel w basenie. Koszt jednej sesji wynosi około 120-200 złotych za całe ciało.

Opalanie natryskowe ma niestety wady. W trakcie sesji istnieje duże prawdopodobieństwo wdychania preparatów. Po opalaniu przez kilka godzin nie można się myć, a do 24h kąpać w basenie czy wodzie morskiej. Po zabiegu dbać należy o nawilżenie skóry.

Samodzielnie skorzystać można z przyspieszaczy do opalania w postaci kremów, pianek czy olejków. Są to kosmetyki, które zawierają składniki stymulujące produkcję melaniny. Delikatny kolor widoczny jest już po godzinie od posmarowania się.

Na maksymalny efekt należy poczekać do 5 godzin.Tak samo jak w przypadku natryskowego trzeba uważać, by opalenizna od razu nie zeszła.

Dostępne są również tabletki do opalania, które zawierają Beta-karoten. Dzięki niemu opalenizna może dłużej się utrzymać i być bardziej intensywna przy spędzeniu mniej czasu na słońcu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kosobudzka, M. (2015). Co Polacy wiedzą o opalaniu, pobrane z: [http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,1 37474,17830548,Co_Polacy_wiedza_o_opalaniu.html]
  • Gilchrest, B.A. (2008). Sun exposure and vitamin D sufficiency. American Journal of Clinical Nutrition, 88, 570S-577S
  • Marczak, A. (2003a). Balsamy, olejki, kremy... Z czym na słońce idziemy?, raport TNS OBOP
  • Pastuszak, J. (2007). Słońce w pigułce, Wysokie Obcasy, pobrane z: [http://www.wysokie-obcasy.pl/wysokieobcasy/1,96856,4376878.html?disableRedirects=true]
  • Sarnoff, D. (2011). The Tale of Tanning. From Pale to Bronze and Back Again, Beauty, The Skin Cancer Foundation Journal, p. 18–20
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Opalanie
Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?
Kobieta na plaży
Opalanie - jak robić to bezpiecznie? Sprawdzone sposoby i alternatywne metody
Jaki SPF na zimę wybrać?
atrakcyjna kobieta w stroju kąpielowym opala się nad basenem
Podobne artykuły
Kobieta w bieliźnie w czasie opalania natryskowego
Opalanie natryskowe jak długo się utrzymuje? Efekty, wady i opinie
Kobieta opala się w solarium
Kosmetyki do solarium: bronzer, krem, balsam. Jakie wybrać?
Kobieta smaruje się kremem z filtrem pod makijaż
Krem z filtrem pod makijaż czy podkład lub fluid ochronny?
Krem z filtrem nie chroni przed rakiem skóry!
kompozycja na tle w kolorze żółcienia - okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, tabletki rozsypane obok opakowania
Krople i tabletki na opalanie. Jakie witaminy wpływają na trwałość opalenizny?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!