NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Opalanie w ciąży - czy szkodzi? Jak to robić bezpiecznie?

Opalanie w ciąży – czy szkodzi? Czy w ciąży można się opalać? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Wszystko jest kwestią umiaru oraz stosowania właściwych metod.
Opalanie w ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Czy w ciąży można się opalać?

Czy w ciąży można się opalać? Przez dziesięciolecia narosły na ten temat dziesiątki mitów, przed opalaniem zarówno straszących, jak i do niego zachęcających. Prawda jak zwykle leży po środku. Bezpieczne opalanie w ciąży jest możliwe, pod warunkiem zachowania umiaru i dużej dozy zdrowego rozsądku. 

Główne problemy związane z opalaniem się w ciąży to:

 • promieniowanie UV, które emitowane jest zarówno przez słońce, jak i urządzania opalające w solariach. Do typowych zagrożeń, związanych w nadmierną ekspozycją na fale UVB i UVA (poparzenia, nowotwory skóry), w ciąży należy dodać zwiększone ryzyko wystąpienia tak zwanej ostudy. Są to plamy, które pod wpływem hormonów ciążowych pojawiają się na twarzy, w szczególności jeśli jest ona poddana działaniu promieni słonecznych,
 • podwyższona temperatura ciała. Każde przegrzanie w ciąży może mieć poważne skutki, do których zaliczają się wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia przepływu krwi, omdlenia, a także skurcze implikujące groźbę przedwczesnego rozwiązania,
 • działanie środków chemicznych – są one zawarte w kosmetykach ochronnych z filtrem (mimo to, należy je stosować) a także w samoopalaczach i przyspieszaczach (tych lepiej jest nie używać).

Co zatem zrobić, by zminimalizować ryzyko niepożądanych konsekwencji?

Bezpieczne opalenie w ciąży

Bezpieczne opalanie w ciąży, to przede wszystkim opalanie naturalne. Pamiętać jedynie należy o restrykcyjnych zasadach korzystania z kąpieli słonecznych. 

Przede wszystkim więc:

 • nie powinno się opalać w godzinach 11-15, a więc wtedy, gdy na Ziemię docierają maksymalne dawki promieniowania UVA, a temperatura powietrza jest najwyższa. Oprócz poparzeń powierzchniowych, należy uważać na przegrzanie organizmu. Nadmierny i niekontrolowany wzrost temperatury ciała może doprowadzić nawet do poronienia,
 • nie powinno się opalać dłużej, niż przez godzinę w czasie jednej „sesji”. Zdecydowanie lepiej jest opalać się systematycznie, w niewielkich dawkach, w dłuższym okresie, niż spalić ciało w ciągu jednego lub dwóch dni,
 • bezwarunkowo należy stosować ochronę w postaci kremów z filtrem, o mocy SPV dostosowanych do koloru karnacji oraz stopnia opalenizny,
 • jeśli jest taka możliwość, lepiej jest przełożyć opalanie na II i III trymestr. Opalanie w pierwszym trymestrze ciąży zawsze wiąże się z większym ryzykiem poronienia.

A co, jeśli chodzi inne formy opalania w ciąży? Czy wolno korzystać z opalania natryskowego, samoopalaczy i solariów?

Opalanie natryskowe w ciąży

Przekonuje się niekiedy, że opalanie natryskowe w ciąży jest w pełni bezpieczne, a przynajmniej bezpieczniejsze, niż inne metody. Do pewnego stopnia faktycznie tak jest, wyeliminowanych zostaje bowiem kilka szkodliwych czynników. Ich miejsce zajmują jednak inne. 

Opalanie natryskowe polega na aplikacji specjalnej mgiełki z zawartością substancji i nazwie dihydroksyaceton (DHA). Jest to związek chemiczny, który reaguje z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka, powodując brązowienie skóry, niejako imitując opaleniznę.

Tego typu preparat nie naraża przyszłej mamy na kontakt ze szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, nie powoduje też przegrzewania organizmu. Sam jednak dihydroksyaceton, jako substancja chemiczna, budzić może obawy. Nie jest dokładnie poznany wpływ DHA na płód, a pamiętać należy, iż substancja ta do organizmu może się przedostać nie tylko drogą transdermalną (czyli przez skórę), ale też wziewną lub doustną  (o co łatwo, jeśli decydujemy się na opalanie w kabinie natryskowej). 

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Samoopalacz w ciąży

Te same zastrzeżenia dotyczą używania samoopalacza w ciąży. Tego typu preparaty pod względem chemicznym niewiele się różnią od tych, które stosowane są w kabinach natryskowych. Także i w tym przypadku substancją czynną jest dihydroksyaceton.

Co więcej, stosując tego typu kosmetyk na własną rękę i samodzielnie rozprowadzając po ciele, w większym stopniu narażeni jesteśmy na nierówną aplikację, co oprócz konsekwencji zdrowotnych może mieć także estetyczne. Szalejąca w organizmie ciężarnej kobiet burza hormonów potęguje ryzyko wystąpienia niekontrolowanych efektów, plam i innych przebarwień na skórze. 

Czy w ciąży można się opalać na solarium?

Niemal powszechny jest pogląd, że nie powinno się, a wręcz nie wolno tego robić – w wielu solariach ciąża jest jednym z enumeratywnie wymienianych przeciwwskazań. Powodów jest kilka:

 • urządzenia do opalania w solariach nie emitują wprawdzie promieniowania UVB, jednak wiadomo już, że stosowane fale UVA również szkodzą skórze, docierając do jej głębokich warstw i powodując uwalnianie się wolnych rodników. Mogą one również powodować uszkodzenia w strukturach DNA,
 • w czasie opalania w solarium ciało mocno się nagrzewa, co – jak już mówiliśmy, w ciąży jest dalece niewskazane, grozi bowiem wzrostem ciśnienia, a nawet skurczami wywołującymi przedwczesny poród. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Marcin Ebisz, Marta Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health 2015, 50(3)
 • Elżbieta Skórska, Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, Kosmos – Problemy Nauk Biologicznych, Tom 65 2016, Numer 4 (313)
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka - objawy. Ile trwa?
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama