Reklama
Nos rozpoczyna proces oddychania. Pobiera powietrze, ogrzewa i oczyszcza je zanim trafi do płuc. Jest naturalnym filtrem, który chroni organizm przed szkodliwymi bakteriami i zanieczyszczeniami z powietrza. Nos odpowiedzialny jest również za węch dzięki czemu możemy rozpoznawać zapachy.
Zatkany nos to bardzo uciążliwa przypadłość. Najczęściej jest to wynik kataru, któremu dodatkowo towarzyszy czerwony nos. Jednak zdarza się również że występuje zatkany nos bez kataru, a przyczynami mogą być:
Jeśli zatkany nos nie udrożni się po kilku dniach należy skonsultować się z lekarzem. Może być to powodem schorzenia, które wymaga leczenia. W przypadku ciała obcego w nosie konieczna jest natychmiastowa wizyta, gdyż trzeba je jak najszybciej usunąć.
Zatkany nos występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Bez względu na wiek utrudnia spokojny sen oraz codzienne funkcjonowanie. Na rynku dostępne są środki udrażniające
w postaci:
Środki te najczęściej zawierają olejki eteryczne np. olejek eukaliptusowy lub mentol, które udrażniają zapchany nos, a także substancje obkurczające naczynia krwionośne. Dzięki nim zmniejsza się obrzęk błon śluzowych.
Udrażniać nos można za pomocą środków zakupionych w aptece, jednak najpierw warto wypróbować domowe sposoby na zatkany nos:
Węch jest jednym z pięciu zmysłów występujących u człowieka. Nos wyczuwa zapachy unoszące się w powietrzu. Pozwala to poznawanie świata za pomocą jego woni.
Utrata węchu może być spowodowana uszkodzeniami:
Brak powonienia znacząco wpływa na jakość życia, dlatego niezbędne jest odnalezienie przyczyny i wdrożenie skutecznego leczenia.
Utrata węchu może być wynikiem:
W przypadku zaburzeń lub braku powonienia należy niezwłocznie skonsultować się
z lekarzem.
Skrzywiona przegroda nosowa może mieć charakter wrodzony lub nabyty na skutek uszkodzeń mechanicznych. Leczona jest operacyjnie, jednak nie każda asymetria wymaga interwencji chirurgicznej.
Wskazaniem do operacji jest:
Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga spędzenia kilku dni w szpitalu. Zabieg polega na usunięciu struktur, które powodują asymetrię i usztywnieniu przegrody specjalnymi płytkami. Są one usuwane po około tygodniu. Oprócz płytek zakładana jest także tamponada, której można się pozbyć już następnego dnia.
Przez dwa tygodnie zaleca się pozostanie w domu, natomiast od aktywności fizycznych powinno się powstrzymywać się przez 1-3 miesięcy.
Złamany nos najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego, do którego dochodzi na skutek wypadków samochodowych, sportów kontaktowych oraz bójek.
Może mieć ono dwie postacie – otwarte i zamknięte. Przy złamaniu otwartym charakterystyczne jest zniekształcenie nosa spowodowane przemieszczeniem kości z widoczną raną, natomiast przy zamkniętym złamaniu nie występuje otwarta rana. W obu przypadkach uszkodzeniu nosa może towarzyszyć krwotok i silny ból.
Złamanie nosa wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, gdyż może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia:
Leczenie zależne jest od stopnia uszkodzenia nosa. Jeśli nie doszło do przemieszczenia to najczęściej zakładany jest opatrunek unieruchamiający oraz tamponada. W przypadku znacznego naruszenia kości wymagana jest operacja, która przywróci ją na odpowiednie miejsce oraz zapewni drożność nosa.
Złamany nos, który nieprawidłowo się zrósł często jest powodem do kompleksów, które niwelowane są przy pomocy chirurgii plastycznej.
Nos, ze względu na swoje centralne położenie na twarzy przyciąga uwagę. Dlatego też często staje się powodem kompleksów, szczególnie gdy jest to:
Obecnie medycyna estetyczna oferuje możliwość osiągnięcia swojego wymarzonego kształtu nosa. Jednak jest to inwazyjna operacja, która niesie za sobą ryzyko powikłań.
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu lekarz medycyny estetycznej na podstawie proporcji twarzy określa czy rzeczywiście konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jeśli tak, to określi zakres zmian i poinformuje o przebiegu operacji i jej konsekwencjach.