Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Ból gardła od klimatyzacji - jak leczyć? Domowe sposoby

Ból gardła od klimatyzacji jest jedną z najbardziej typowych letnich dolegliwości. Jego przyczyną często jest niska temperatura, nierzadko jednak zdarza się, iż bolesność ma związek z zakażeniem wywołanym przez bakterie lub grzyby. A tych w brudnej i źle konserwowanej instalacji może być bardzo dużo. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Sprawdź, co najszybciej i najskuteczniej złagodzi męczące objawy.
Mężczyzna z problemem bólu gardła powstałym z powodu działania klimatyzacji
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból gardła od klimatyzacji może być efektem przesuszenia, podrażnienia, infekcji lub alergii.
 • Na tego typu bolesność doskonale sprawdzają się preparaty w sprayu, zawierające substancje zaliczane do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak benzydamina.
 • Bardzo ważne jest, by przestrzegać zasad konserwacji, czyszczenia oraz eksploatacji urządzeń chłodzących powietrze.
SPRAWDŹ TEŻ: Silny ból gardła. Dlaczego może się zdarzyć także latem?
Spis treści

Reklama

Czy klimatyzacja może powodować ból gardła?

Czy klimatyzacja powoduje ból gardła? Nie zawsze i nie w każdej sytuacji, ale jest to możliwe. Bolesność może być efektem wysuszenia błon śluzowych, ale też zainfekowania różnymi drobnoustrojami bytującymi w zakamarkach systemu chłodzącego.

Klimatyzacja podnosi komfort termiczny w upalne dni, poprawia warunki funkcjonowania i związane z tym samopoczucie, zapobiega też dolegliwościom związanym z przegrzaniem.

Nie ma więc wątpliwości, że jest wynalazkiem wielce pożytecznym. Istnieje jednak także druga strona medalu. Źle konserwowane, niewłaściwie obsługiwane, zbyt długo i intensywnie używane klimatyzatory mogą wywoływać liczne problemy zdrowotne.

Jednym z nich jest ból gardła. Dlaczego tak się dzieje? Wymienić można kilka zasadniczych przyczyn:

 • Długotrwały nawiew powietrza wysusza śluzówki jamy ustnej i gardła czyniąc je bardziej podatnymi na podrażnienia, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest regularnie wietrzone i wyposażone w nawilżacze.
 • Zbyt rzadkie czyszczenie systemów chłodzących sprawia, że rozwijają się w nich bakterie, grzyby, roztocza kurzu, czy zwykły brud. Mogą one powodować infekcje i odczyny alergiczne.
 • Ustawienie bardzo niskich temperatur może powodować swego rodzaju szok termiczny, na który organizm reaguje skurczem naczyń krwionośnych i bólem. Dzieje się tak w szczególności w sytuacji, gdy temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu znacząco odbiega od tej, która panuje na zewnątrz. Podobnie dzieje się choćby po jedzeniu lodów, piciu zimnych napojów czy kąpieli w chłodnej wodzie w upalny dzień.

Ból gardła od klimatyzacji może wystąpić zarówno na skutek przebywania w silnie wychłodzonych pomieszczeniach (w domu, w biurze, sklepie etc.), jak też w samochodzie.

W praktyce najczęściej są na to narażeni pracownicy nowoczesnych biurowców, czy zawodowi kierowcy, choć oczywiście nie tylko.

Bólem gardła może się skończyć wyjazd na wymarzone wakacje, czy krótka wizyta w klimatyzowanym centrum handlowym. Grupą szczególnego ryzyka są osoby o obniżonej odporności oraz alergicy.

Reklama

Jak objawia się zapalenie gardła od klimatyzacji i ile może trwać?

Bolące gardło od klimatyzacji jest dolegliwością, która może przybierać różne postaci. Bardzo często występuje wówczas uczucie suchości, a ból jest piekący lub szczypiący, niezbyt silny, lecz uciążliwy. Tak właśnie manifestuje się przesuszenie i podrażnienie błon śluzowych.

Ostry ból gardła od klimatyzacji może świadczyć o tym, że problem jest poważniejszy i ma podłoże infekcyjne. Jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak dreszcze czy gorączka, można podejrzewać zapalenie gardła lub inne schorzenie górnych dróg oddechowych, wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby.

W przypadku odczynów alergicznych, ból może być spowodowany spływaniem do gardzieli wodnistej wydzieliny z nosa. Towarzyszą temu takie objawy, jak kichanie i kaszel, które dodatkowo drażnią śluzówki. Oprócz tego pojawiaj się wówczas zaczerwienienie, łzawienie i szczypanie oczu. Możliwe są też problemu skórne.  

Ile trwa ból gardła w takich sytuacjach? Zwykłe podrażnienia są przeważnie krótkotrwałe. Podobnie jest w przypadku alergii, pod warunkiem, że wyeliminowany zostanie czynnik za nie odpowiedzialny.

W praktyce oznacza to, że problem ustanie w krótkim czasie po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia, lecz będzie nawracać przy każdej dłuższej bytności w tym miejscu.

Jeżeli natomiast chodzi o infekcje bakteryjne czy wirusowe, w zależności od patogenu odpowiedzialnego za zakażenie, a także sposobu leczenia oraz indywidualnych predyspozycji organizmu, problem może się utrzymywać przez kilka dni.

Reklama

Jak leczyć ból gardła od klimatyzacji?

Zauważalną ulgę przynoszą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które działają znieczulająco i odkażająco na błony śluzowe. Oddziałują one objawowo, dlatego są skuteczne przy różnego typu problemach.

Można po nie sięgnąć na ostre zapalenie gardła, ale pomogą też w przypadku silniejszych podrażnień wywołanych zimnym i suchym powietrzem.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów w sprayu, które umożliwiają bezpośrednią aplikację do gardła, wprost w newralgiczne miejsce. Co na ból gardła od klimatyzacji sprawdza się najlepiej?

Do najskuteczniejszych leków należą aerozole zwierające substancję czynną o nazwie benzydamina (w postaci chlorowodorku).

Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który miejscowo znieczula, łagodzi stan zapalny i odkaża (wykazując skuteczność przeciwko różnym szczepom bakterii i grzybów).

W odróżnieniu od innych środków z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), nie powoduje skutków ubocznych w układzie pokarmowym i generalnie jest dobrze tolerowany przez organizm. Szybko się wchłania, niemal natychmiastowo przynosząc uczucie ulgi.

Co ważne, spray do gardła z benzydaminą może być w odpowiednio dobranej dawce podawany dzieciom poniżej szóstego roku życia.

W składzie innych preparatów na ból gardła kluczową rolę z reguły odgrywają również substancje zaliczane do NLPZ. Używa się także środków, które nawilżają przesuszoną śluzówkę, często zawierających naturalne ekstrakty roślinne.

Wszystkie one są dostępne bez recepty, nie ma więc przed ich zakupem konieczności konsultacji z lekarzem.

Warto jednak na wizytę umówić się w sytuacji, gdy dolegliwości nie ustępują powyżej siedmiu dni. W przypadku długotrwałych problemów stosowanie leków działających objawowo nie jest wystarczającym rozwiązaniem.

Reklama

Domowe sposoby na ból gardła od klimatyzacji

Nie można zapominać o starych, sprawdzonych sposobach domowych. Co pomaga na ból spowodowany działaniem klimatyzacji?

Należy zadbać o właściwe nawilżenie gardła. Powinno się pic dużo wody. Korzystny efekt dają też naturalne oleje, takie jak oliwa z oliwek.

Warto jest również płukać jamę ustną i gardło ziołami. Do tego celu nadają się między innymi rumianek, szałwia, tymianek.

Najskuteczniejszym sposobem jest jednak odpowiednia profilaktyka, a więc unikanie sytuacji, w których zbyt silnie działająca albo brudna klimatyzacja powoduje podrażnienia, stany zapalne i infekcje gardła. Należy zatem:

 • Dbać o regularny przegląd, konserwację i czyszczenie klimatyzacji - w samochodzie, domu, biurze.
 • Ustawiać temperaturę na poziomie niższym niż na zewnątrz o maksymalnie 6 stopni Celsjusza, tak by unikać szoku termicznego po zmianie otoczenia.
 • Nie używać klimatyzacji, jeśli nie jest to potrzebne - jeśli na zewnątrz panuje przyjemna temperatura, zdecydowanie lepiej jest otworzyć okno.
 • Regularnie wietrzyć klimatyzowane pomieszczenia, a także dbać o ich nawilżenie.

Korzystanie z klimatyzacji w przestrzeniach wspólnych często wymaga godzenia sprzecznych potrzeb różnych osób. Niektórzy wolą niższe temperatury, inni wyższe. Jeśli ktoś źle znosi chłód, warto ubierać się cieplej, w szczególności chroniąc szyję i gardło.

Czytaj również

Bibliografia

 • Benzydamina, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=962, [data dostępu 14.06.2023].
 • https://uniapharm.pl/produkt/1021/, [data dostępu 14.06.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Wizualizacja zatok szczękowych
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby
Wizyta dziecka u laryngologia
Jakie są przyczyny zatkanych uszu oraz jak może je odetkać?
Kobieta ma zatkane ucho
Podobne artykuły
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Dziecko z bakterią w gardle
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!