Katar u kobiet w ciąży - metody leczenia

Katar – ta pozornie lekka dolegliwość może okazać się poważnym powodem do zmartwień, szczególnie, jeśli pojawia się u kobiet w ciąży. Jak leczyć katar domowymi sposobami, by nie przerodził się w poważne przeziębienie?
Kobieta w szaliku na szyi smarkająca w chusteczkę
Źródło: 123RF

Spis treści

Ciąża to czas, w którym każda kobieta dba o siebie ze szczególną uwagą – w końcu nie chodzi wyłącznie o nią, ale też o dziecko, które nosi. Nic więc dziwnego, że każdy objaw pogorszenia stanu zdrowia wprawia ciężarne niemalże w przerażenie. Przecież w stanie błogosławionym nie powinno się przyjmować praktycznie żadnych leków!

Co na katar w ciąży?

Katar jest dość powszechną dolegliwością, którą większość z nas bagatelizuje. Jednak kobiety w ciąży powinny wyjątkowo zadbać o siebie nawet, jeśli nic, oprócz zatkanego nosa, im nie dolega. Katar może być symptomem przeziębienia, które o wiele trudniej szybko wyleczyć u ciężarnych.

Dlatego przyszłe mamy powinny zastosować cały wachlarz działań, które mogą pomóc w walce z katarem i nie dopuścić do rozwinięcia choroby. W tym przypadku zamiast do apteczki, należy udać się do kuchni, bo panie spodziewające się dziecka nie powinny brać żadnych leków, nawet witamin w pastylkach, bez konsultacji z lekarzem. Mogą natomiast leczyć się sprawdzonymi, domowymi sposobami. 

Płukanie nosa wodą morską

Jedną z bezpiecznych form leczenia kataru w ciąży jest płukanie nosa roztworem wody morskiej. Złagodzi on przekrwienie śluzówki nosa, oczyszcza śluzówkę i działa odkażająco. Najczęściej dostępny jest w formie spray’u do nosa. Wybierając produkt hipertoniczny, bez konserwantów, zmniejszamy ryzyko przesuszenia śluzówki po zakończeniu kuracji.

Domowe sposoby na katar

Dużą ulgę w katarze przynoszą także inhalacje. Są to bezpieczne zabiegi, które działają odkażająco, powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a w rezultacie - udrożnienie nosa. Zamiast olejków eterycznych, których stężenie może być zbyt duże, kobiety w ciąży powinny decydować się na inhalacje z suszonych ziół i przypraw – np. rumianku, szałwii i majeranku.

Jak prawidłowo wykonać inhalację? Do miski z gorącą wodą należy wsypać określoną dawkę suszu, wymieszać, pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Oczywiście inhalacji nie mogą wykonywać kobiety, które w ciąży skarżą się na zaburzenia równowagi.

Babcine metody też pomogą

Herbata z malinami, woda z miodem i cytryną, napar z kwiatów lipy, syrop z cebuli i kanapki z czosnkiem – któż nie zna tych naturalnych lekarstw na przeziębienie? Szczególnie w ciąży warto sięgać po te „babcine” sposoby walki z osłabieniem organizmu. Naturalnie dostarczana witamina C i rutyna zawarta w cytrynie i malinach, „naturalny antybiotyk”, czyli czosnek i pozostałe składniki, szczególnie stosowane na raz, pomogą uporać się nie tylko z katarem, ale także z innymi objawami przeziębienia.

Ważną rolę odgrywa też sen – tylko wypoczęty organizm jest w stanie walczyć z wirusami! Dlatego warto nie nadwyrężać się, sporo leżeć w łóżku i odpoczywać. Natomiast niezalecane w ciąży są długie, gorące kąpiele, które również są popularne w walce z katarem i przeziębieniem. Na ten niezwykły czas lepiej w ogóle z nich zrezygnować.  

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!