Dla Ciebie, na zdrowie!

Katar u kobiet w ciąży - co robić? Metody leczenia i domowe sposoby

Katar – ta pozornie lekka dolegliwość może okazać się poważnym powodem do zmartwień, szczególnie, jeśli pojawia się u kobiet w ciąży. Jak leczyć katar domowymi sposobami, by nie przerodził się w poważne przeziębienie?
Kobieta w szaliku na szyi smarkająca w chusteczkę
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Katar to często symptom przeziębienia, które nieco trudniej wyleczyć u kobiet ciężarnych, dlatego nie należy go bagatelizować.
  • Inhalacje to jeden ze sposobów na ulgę w katarze w ciąży. Udrożniają drogi oddechowe, dzięki czemu wreszcie można odetchnąć pełną piersią.
  • Bezpieczną metodą na pozbycie się kataru dla kobiet w ciąży jest płukanie nosa. Oczyszcza i odkaża śluzówkę oraz łagodzi podrażnienia.
SPRAWDŹ TEŻ: Inhalacje w ciąży - czy można je wykonywać? Jak to zrobić?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Ciąża to czas, w którym każda kobieta dba o siebie ze szczególną uwagą – w końcu nie chodzi wyłącznie o nią, ale też o dziecko, które nosi. Nic więc dziwnego, że każdy objaw pogorszenia stanu zdrowia wprawia ciężarne niemalże w przerażenie.

Przecież w stanie błogosławionym nie powinno się przyjmować praktycznie żadnych leków!

Reklama

Co na katar w ciąży?

Katar jest dość powszechną dolegliwością, którą większość z nas bagatelizuje. Jednak kobiety w ciąży powinny wyjątkowo zadbać o siebie nawet, jeśli nic, oprócz zatkanego nosa, im nie dolega. Katar może być symptomem przeziębienia, które o wiele trudniej szybko wyleczyć u ciężarnych.

Dlatego przyszłe mamy powinny zastosować cały wachlarz działań, które mogą pomóc w walce z katarem i nie dopuścić do rozwinięcia choroby. W tym przypadku zamiast do apteczki, należy udać się do kuchni, bo panie spodziewające się dziecka nie powinny brać żadnych leków, nawet witamin w pastylkach, bez konsultacji z lekarzem. Mogą natomiast leczyć się sprawdzonymi, domowymi sposobami. 

Płukanie nosa wodą morską

Jedną z bezpiecznych form leczenia kataru w ciąży jest płukanie nosa roztworem wody morskiej. Złagodzi on przekrwienie śluzówki nosa, oczyszcza śluzówkę i działa odkażająco. Najczęściej dostępny jest w formie spray’u do nosa. Wybierając produkt hipertoniczny, bez konserwantów, zmniejszamy ryzyko przesuszenia śluzówki po zakończeniu kuracji.

Reklama

Domowe sposoby na katar w ciąży

Dużą ulgę w katarze przynoszą także inhalacje. Są to bezpieczne zabiegi, które działają odkażająco, powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a w rezultacie - udrożnienie nosa. Zamiast olejków eterycznych, których stężenie może być zbyt duże, kobiety w ciąży powinny decydować się na inhalacje z suszonych ziół i przypraw – np. rumianku, szałwii i majeranku.

Jak prawidłowo wykonać inhalację? Do miski z gorącą wodą należy wsypać określoną dawkę suszu, wymieszać, pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Oczywiście inhalacji nie mogą wykonywać kobiety, które w ciąży skarżą się na zaburzenia równowagi.

Babcine metody też pomogą

Herbata z malinami, woda z miodem i cytryną, napar z kwiatów lipy, syrop z cebuli i kanapki z czosnkiem – któż nie zna tych naturalnych lekarstw na przeziębienie? Szczególnie w ciąży warto sięgać po te „babcine” sposoby walki z osłabieniem organizmu.

Naturalnie dostarczana witamina C i rutyna zawarta w cytrynie i malinach, „naturalny antybiotyk”, czyli czosnek i pozostałe składniki, szczególnie stosowane na raz, pomogą uporać się nie tylko z katarem, ale także z innymi objawami przeziębienia.

Ważną rolę odgrywa też sen – tylko wypoczęty organizm jest w stanie walczyć z wirusami! Dlatego warto nie nadwyrężać się, sporo leżeć w łóżku i odpoczywać. Natomiast niezalecane w ciąży są długie, gorące kąpiele, które również są popularne w walce z katarem i przeziębieniem. Na ten niezwykły czas lepiej w ogóle z nich zrezygnować.  

Czytaj również

Bibliografia

  • Rytlewski K. Physiological maternal changes during pregnancy and their consequence in GP-practice. Przegląd lekarski 2008/65/4.
  • Gerbasi F., Bottoms S., Farag A., Increased intravascular coagulation associated with pregnancy.Obstet. Gynecol. 1990, 75, 385
  • Rutter P. Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie. Wyd I polskie pod red. Pluty J. 2006
  • Wytske J. Fokkens, Europejskie wytyczne na temat zapalenia nosa i zatok przynosowych oraz polipów nosa, Otorynolaryngologia 2013, 12(2): 61-72
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Chora kobieta w ciąży
Przeziębienie w ciąży – jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!