Katar u kobiet w ciąży - metody leczenia

katar

Autor

Agnieszka Tomczyk

Katar – ta pozornie lekka dolegliwość może okazać się poważnym powodem do zmartwień, szczególnie, jeśli pojawia się u kobiet w ciąży. Jak leczyć katar domowymi sposobami, by nie przerodził się w poważne przeziębienie?

Ciąża to czas, w którym każda kobieta dba o siebie ze szczególną uwagą – w końcu nie chodzi wyłącznie o nią, ale też o dziecko, które nosi. Nic więc dziwnego, że każdy objaw pogorszenia stanu zdrowia wprawia ciężarne niemalże w przerażenie. Przecież w stanie błogosławionym nie powinno się przyjmować praktycznie żadnych leków!

Co na katar w ciąży?

Katar jest dość powszechną dolegliwością, którą większość z nas bagatelizuje. Jednak kobiety w ciąży powinny wyjątkowo zadbać o siebie nawet, jeśli nic, oprócz zatkanego nosa, im nie dolega. Katar może być symptomem przeziębienia, które o wiele trudniej szybko wyleczyć u ciężarnych. Dlatego przyszłe mamy powinny zastosować cały wachlarz działań, które mogą pomóc w walce z katarem i nie dopuścić do rozwinięcia choroby. W tym przypadku zamiast do apteczki, należy udać się do kuchni, bo panie spodziewające się dziecka nie powinny brać żadnych leków, nawet witamin w pastylkach, bez konsultacji z lekarzem. Mogą natomiast leczyć się sprawdzonymi, domowymi sposobami. 

Sprawdź też: Syrop z imbiru, miodu i cytryny - na przeziębienie i kaszel

Płukanie nosa wodą morską

Jedną z bezpiecznych form leczenia kataru w ciąży jest płukanie nosa roztworem wody morskiej. Złagodzi on przekrwienie śluzówki nosa, oczyszcza śluzówkę i działa odkażająco. Najczęściej dostępny jest w formie spray’u do nosa. Wybierając produkt hipertoniczny, bez konserwantów, zmniejszamy ryzyko przesuszenia śluzówki po zakończeniu kuracji.

Domowe sposoby na katar

Dużą ulgę w katarze przynoszą także inhalacje. Są to bezpieczne zabiegi, które działają odkażająco, powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a w rezultacie - udrożnienie nosa. Zamiast olejków eterycznych, których stężenie może być zbyt duże, kobiety w ciąży powinny decydować się na inhalacje z suszonych ziół i przypraw – np. rumianku, szałwii i majeranku. Jak prawidłowo wykonać inhalację? Do miski z gorącą wodą należy wsypać określoną dawkę suszu, wymieszać, pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Oczywiście inhalacji nie mogą wykonywać kobiety, które w ciąży skarżą się na zaburzenia równowagi.

Babcine metody też pomogą

Herbata z malinami, woda z miodem i cytryną, napar z kwiatów lipy, syrop z cebuli i kanapki z czosnkiem – któż nie zna tych naturalnych lekarstw na przeziębienie? Szczególnie w ciąży warto sięgać po te „babcine” sposoby walki z osłabieniem organizmu. Naturalnie dostarczana witamina C i rutyna zawarta w cytrynie i malinach, „naturalny antybiotyk”, czyli czosnek i pozostałe składniki, szczególnie stosowane na raz, pomogą uporać się nie tylko z katarem, ale także z innymi objawami przeziębienia.

Ważną rolę odgrywa też sen – tylko wypoczęty organizm jest w stanie walczyć z wirusami! Dlatego warto nie nadwyrężać się, sporo leżeć w łóżku i odpoczywać. Natomiast niezalecane w ciąży są długie, gorące kąpiele, które również są popularne w walce z katarem i przeziębieniem. Na ten niezwykły czas lepiej w ogóle z nich zrezygnować.  

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA