Suplementy
Białko, witamina B12, kreatyna, witamina C, witamina A i l-karnityna – suplementy diety
W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, kluczową rolę odgrywa zdrowa dieta oraz trening, czyli ćwiczenia dostosowane do indywidualnych preferencji. Skuteczna dieta nie powinna polegać na głodzeniu się, ale na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym, a także piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie.
Dieta odchudzająca powinna być dobrana przez dietetyka, który wcześniej wykona pomiary BMI, dopasowując odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne, a także wykluczając składniki np. na które osoba ma nietolerancję.
Niezwykle ważną rolę odgrywają również witaminy i minerały, które powinny być przyswajane z pokarmu, jednak niekiedy konieczna może okazać się ich dodatkowe zażywanie w formie suplementów diety.
Białko – rola w organizmie
Białka, czyli inaczej proteiny są fundamentalnym budulcem organizmu, a także podstawowym składnikiem codziennej diety. Możne je znaleźć w takich produktach, jak:
- ryby (morskie),
- jaja,
- nabiał (kefiry, sery, jogurty),
- mięso – najlepiej drobiowe (kurczak, indyk),
- mleko.
W przypadku sportowców, dieta wysokobiałkowa wynika z większego zapotrzebowania energetycznego, a także w celu zachowania lub zwiększenia masy mięśniowej.
Na rynku dostępne są różnorakie suplementy na masę mięśniową, jak również odżywka białkowa. Koniecznie przed rozpoczęciem suplementacji ich, warto skonsultować się z dietetykiem, który w razie potrzeby zaleci odpowiednią proporcję oraz przedstawi wadyi zalety przyjmowania tego typu produktów.
Warto wiedzieć, iż aminokwasy tworzą białka i warto również wspomnieć o związku, jakim jest tauryna, która należy do grupy aminokwasów tzw. biogennych. Bardzo często po taurynę sięgają sportowcy, gdyż jej głównym zadaniem jest przyspieszanie procesów regeneracyjnych w mięśniach.
Witaminy – właściwości
Należy pamiętać, iż rodzaj oraz proporcje witamin są dostosowywane do spersonalizowanych potrzeb, jednak każdy organizm potrzebuje witamin do prawidłowego funkcjonowania.
Warto wyróżnić takie kategorie witamin, jak:
- witaminy dla kobiet w ciąży – najważniejsza jest witamina B9, czyli popularny kwas foliowy. Jego niedobór może być przyczyną wystąpienia wad: rozwojowych centralnego układu nerwowego, układu moczowego, serca. Lekarze zwykle zalecają suplementację kwasu foliowego w dawce 0,4 mg dziennie, kwartał przed planowaną ciążą oraz kwartał po zajściu w nią. Bardzo ważna jest również witamina D3, która odpowiedzialna jest za wchłanianie wapnia;
- witaminy dla mężczyzn – sięgają oni najczęściej po suplementy na potencję oraz łysienie. Cennym składnikiem jest witamina A, która wzmacnia cebulki włosa oraz naturalna witamina C, która jest świetnym antyoksydantem;
- witaminy dla dzieci bardzo często podawane są w formie syropu, bądź kropli, gdyż dodatkowa suplementacja tabletkami mogłaby doprowadzić do zadławienia się przez maluszka. Najważniejsza jest witamina D, która m.in. zapobiega wystąpieniu krzywicy;
- witaminy dla seniora – osoby starsze najczęściej borykają się z kruchością kości, problemami z pamięcią, krążeniem, a także gorszym wzrokiem. Warto sięgnąć po kompleks witamin, które dostarczą wszelkich, niezbędnych minerałów;
- witaminy dla sportowców – zapotrzebowanie na witaminy w przypadku osób aktywnych fizycznie jest szczególnie duże. Przede wszystkim ważna jest: witamina B, która rozszerza naczynia krwionośne, trawi białka, przyspiesza spalanie tłuszczu, a także transportuje tlen do poszczególnych komórek w organizmie oraz witamina C, gdyż przyswaja wchłanianie żelaza oraz uczestniczy w metabolizmie aminokwasów
i kolagenu.
Bardzo cenna dla organizmu jest również witamina B12, która m.in.: koi nerwy, redukuje stres, a także pomaga walczyć z anemią.
Kreatyna – suplementacja
Kreatyna jest to związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie, głównie w mięśniach szkieletowych. Jej zadaniem jest zwiększenie pracy mięśni, co sprawia, że wzrasta masa mięśniowa.
Ponadto kreatyna usprawnia proces regeneracji organizmu po treningu, jak również zwiększa wydolność fizyczną. Najlepsza kreatyna, a zarazem najczęściej wybierana to taka, która obecna jest w formie monohydratu. Dostępna głównie, jako suplement w formie tabletek lub proszku, a nazwa pochodzi od połączenia kreatyny z cząsteczkami wody.
Kreatyna dawkowanie:
Kreatynę należy przyjmować maksymalnie przez okres miesiąca, a po tym czasie warto zrobić przerwę, gdyż jej nadmierne zażywanie może doprowadzić do skutków ubocznych, jak: zły nastrój, problemy trawiennie, odwodnienie. Dawka dobierana jest indywidualnie, dlatego przed zażywaniem należy dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką.
Suplementy diety – l karnityna
L-karnityna jest to naturalnie występujący aminokwas, a tym samym jeden z najchętniej wybieranych środków wspomagających odchudzanie, gdyż widocznie redukuje on tkankę tłuszczową.
L-karnityna dostarczana jest organizmowi przede wszystkim z pożywienia, a dokładniej z mięsa oraz nabiału. Jej brak zmniejsza sprawność fizyczną, dlatego suplementowanie jej zalecane jest sportowcom.
Prócz tego, że można zaliczyć ją do kategorii "spalacze tłuszczu", gdyż reguluje procesy energetyczne, które odbywają się w mięśniach. Dodatkowo usprawnia regenerację mięśni po wysiłku, a także zwiększa wydolność tlenową, jak i wytrzymałość mięśniową.
Suplementy na odchudzanie
Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim zbilansowana dieta, a także odpowiednia aktywność fizyczna i nawodnienie organizmu. Tabletki odchudzające są na rynku ogólnodostępne, jednak należy pamiętać, że zażywanie ich bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Skuteczne tabletki na odchudzanie to nie takie, które w kilka dni pokazują mniej kilogramów na wadze, ale takie, których główną rolą jest powolne niwelowanie łaknienia oraz przyspieszenie metabolizmu, na który składa się anabolizm i katabolizm. W konsekwencji organizm domaga się mniejszej ilości jedzenia, a dodatkowo łatwiej je trawi.
Suplementy diety na odchudzanie mają za zadanie przede wszystkim wspomagać proces pozbywania się tkanki tłuszczowej, ale nie są głównym sposobem na walkę z nadwagą. Przede wszystkim należy pamiętać o właściwej diecie oraz aktywności fizycznej. Modne diety odchudzające zwykle prowadzą do tzw. efektu „jojo”, dlatego nie zaleca się ich praktykowania.
Leki uspokajające
Tabletki uspokajające nie likwidują przyczyny stresu, a jedynie niwelują jej objawy, dlatego ważne jest poznanie przyczyny takiego stanu, by móc się go pozbyć. Dobre samopoczucie niezwykle ułatwia radzenie sobie w stresujących sytuacjach, a także wpływa na wydajność, ale przede wszystkim zdrowie.
Leki na uspokojenie bez recepty, głównie mają w składzie zioła lecznicze, które redukują stres. Leki uspokajające pomagają w zwalczaniu lęku, a tym samym w radzeniu sobie
w stresujących sytuacjach. Koją nerwy oraz poprawiają nastrój. Zwykle są to ziołowe tabletki na uspokojenie dostępne bez recepty. Nie powodują one uzależnienia oraz są bezpieczne dla zdrowia.
Ziołowe tabletki uspokajające zawierają przede wszystkim takie substancje, jak:
- korzeń kozłka lekarskiego (potocznie waleriana),
- melisa,
- szyszki chmielu.