Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?

AAKG to jeden z najpopularniejszych suplementów przedtreningowych, czyli stosowanych przede wszystkim tuż przed rozpoczęciem treningu. Zadaniem zawartych w nim substancji jest zwiększenie produkcji tlenku azotu, co przekłada się na poprawienie wydajności i efektywności treningu. Co warto wiedzieć o tym suplemencie? Wyjaśniamy, co to jest AAKG i czy warto wprowadzić ten produkt do swojej diety.
AAKG w tabletkach
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to AAKG?

AAKG to suplement opierający się na alfa-ketoglutaranie L-argininy. Ze względu na zdolność tej substancji do zwiększenia wydzielania tlenku azotu w organizmie, suplement AAKG jest chętnie przyjmowany w formie tak zwanej “przedtreningówki”, czyli preparatu zażywanego bezpośrednio przed rozpoczęciem treningu. AAKG wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przekłada się na szybszy transport tlenu i substancji odżywczych do mięśni, a co za tym idzie - lepszą regenerację i warunki wzrostowe.

Produkt przyczynia się również do szybszego usuwania toksyn z organizmu, co opóźnia pojawienie się pierwszych symptomów zmęczenia. Osoby zażywające AAKG często piszą o tym, iż dzięki suplementowi mają więcej siły i energii do ćwiczeń. Przyjmując substancję trzeba mieć jednak na uwadze możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Jakich?

Reklama

AAKG a arginina

Podstawowym składnikiem wszystkich suplementów występujących pod nazwą AAKG jest arginina- tak zwany aminokwas względnie egzogenny, czyli taki, którego poziom biosyntezy w ludzkim organizmie zależy od ilości spożywanych jego naturalnych prekursorów – proliny i kwasu glutaminowego.

Dzięki temu, że arginina jest przeciwutleniaczem, opóźnia ona procesy starzenia i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo wpływa na oczyszczanie wątroby i nerek z amoniaku. Niestety długotrwałe, regularne spożywanie argininy w dużych dawkach może wywierać negatywny wpływ na organizm. Z badań przeprowadzonych na sportowcach wynika, że każdorazowe przyjmowanie AAKG przed treningiem przez trzy miesiące może przyczynić się do obniżenia tętna i zużycia tlenu wskutek treningów.

Nadmierne wytwarzanie tlenku azotu przez dłuższy czas zmniejsza również elastyczność ścian naczyń krwionośnych oraz wydolność mięśnia sercowego, co może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu! Właśnie dlatego AAKG, jak i samą argininę należy spożywać z umiarem.

Jaka jest cena AAKG?

Chcąc utrzymać wysoką produkcję tlenku azotu w organizmie, trzeba byłoby dostarczać mu bardzo wysokich dawek argininy. Aby tego nie robić, producenci suplementów dla sportowców dodają do AAKG inne substancje. Jedną z nich jest aminokwas zwany cytruliną, który w komórkach śródbłonka jest zamieniany właśnie w argininę. W rezultacie produkcja tlenku azotu jest jeszcze większa, co przedłuża czas trwania treningu i poczucie zwiększonej siły. Opakowanie 120 kapsułek AAKG z cytruliną to koszt około 50 zł w sklepach internetowych, co daje 30 porcji suplementu. Taka sama ilość czystego AAKG to koszt około 70 zł, przy czym jest to równoznaczne z 40. porcjami produktu.

Reklama

AAKG shot czy AAKG w proszku?

Kapsułki to nie jest jedyna postać, pod jaką można przyjmować suplement AAKG. Coraz bardziej popularną formą jest tak zwany shot, czyli ampułka o pojemności 25 ml ze składnikami aktywnymi pod płynną postacią. Takie przyswajanie AAKG sprawia, że suplement zaczyna działać szybciej, bez opóźnienia typowego dla kapsułek. Koszt shotów jest jednak znacznie wyższy niż tabletek - 20 porcji produktu może kosztować nawet 120 zł. Znacznie tańsze jest AAKG w proszku- 300 gramów suplementu to koszt około 45 zł. W tym wypadku określoną przez producenta porcję produktu należy rozpuścić w ok. 200ml wody i przyjmować na mniej więcej 20 minut przed treningiem.

Reklama

AAKG czy warto?

Suplement AAKG poleca się osobom, którym zależy na szybkim rozroście tkanki mięśniowej. Chętnie sięgają po niego zwłaszcza ci, którzy już trenują, jednak zauważyli stagnację mięśni i brak postępów. AAKG sprawdza się przede wszystkim podczas treningów siłowych. Czy jednak biorąc pod uwagę najświeższe badania w ogóle powinniśmy sięgać po ten suplement?

Stosowany od czasu do czasu, z umiarem, na przykład w dni, w które odczuwamy zniżkę energii i mamy mniej siły na trening, nie powinien on siać spustoszenia w naszym organizmie. Wystrzegać należy się jednak długotrwałego, regularnego przyjmowania produktu. Jednocześnie warto pamiętać, że argininę znajdziemy w produktach spożywczych, przede wszystkim tych bogatych w białko. Chcąc utrzymać odpowiedni poziom argininy w organizmie powinniśmy zatem spożywać jajka, mleko i jego przetwory, mięso, ryby, soczewicę, soję, orzechy ziemne, pestki słonecznika oraz płatki owsiane.

Czytaj również

Bibliografia

  • Ścibior D., Czeczot H., “Arginina – metabolizm i funkcje w organizmie człowieka”, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2004; 58: 321-332
  • Durkalec-Michalski K., Jeszka J., “Czy suplementacja argininą jest skuteczną metodą wspomagania zdolności wysiłkowych w sporcie?”, Zeszyty Naukowe Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Turystyki i Zarządzania w Poznaniu, 6/2011, s. 101–110
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywki
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Suplementy na spalanie tłuszczu
Kolagen na stawy dla sportowców – do picia i w tabletkach
Kolagen w proszku na stawy
L-karnityna: cena i działanie karnityny podczas treningów
Kobieta na siłowni z shakerem zawierającym L-karnitynę
Podobne artykuły
Migdałowy shake proteinowy w szklance
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Kobieta pije odżywkę białkową
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
AAKG w tabletkach
AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?
Mężczyzna podnoszący ciężary
Monohydrat kreatyny czy jabłczan - co wybrać?
Dziewczyny stukają się shakerami do odżywek białkowych po treningu
Koktajle białkowe po treningu. Na odchudzanie czy na masę?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!