Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena

Białko w proszku może stanowić dodatek do diety, w której nie brakuje produktów białkowych. To rodzaj suplementu polecanego nie tylko sportowcom, czy stałym bywalcom siłowni, ale coraz częściej także osobom prowadzącym umiarkowaną aktywność fizyczną. Kiedy potrzebna jest odżywka białkowa? Podpowiadamy gdzie najbezpieczniej ją kupić i jak spożywać.
Kobieta pije odżywkę białkową
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest białko w proszku?

Białko w proszku to inaczej odżywka białkowa, czyli substancja stanowiąca ekstrakt białkowy. Białko stanowi jeden z trzech makroskładników niezbędnych w ludzkiej diecie. Zbudowane jest głównie z aminokwasów, spośród których za najcenniejsze uznaje się BCAA. Białko to główny budowniczy takich struktur, jak:

  •  tkanka mięśniowa, 
  •  kostna, 
  • powięziowa, 
  •  immunoglobin (związanych z odpornością), 
  • enzymów (z którymi wiążą się rozmaite procesy życiowe) i przekaźników (warunkujących właściwy przesył sygnałów w organizmie). 

Poza tym białka odpowiadają za regenerację poszczególnych komórek ustrojowych oraz dostarczanie organizmowi energii, co jest bardzo ważne szczególnie po intensywnym treningu. Proteiny normalizują proces krzepnięcia krwi.

Białko potrzebne do właściwego funkcjonowania ustroju musi być dostarczane z zewnątrz w postaci produktów spożywczych lub/i odżywek białkowych. Gotowe białko do picia to z pewnością ogromne ułatwienie dla użytkowników. Przygotowanie takiego białkowego koktajlu nie wymaga dużo czasu oraz umiejętności, natomiast przyrządzanie proteinowych posiłków, takich jak shake proteinowy, wiąże się zarówno z wydatkiem czasowym, jak i pieniężnym.

Reklama

W jakim celu spożywa się białko w proszku?

Można by zapytać: „Co daje białko w proszku?”. Otóż odżywka białkowa przynosi korzyści przede wszystkim osobom mocno związanym ze sportem, które regularnie podejmują ciężki wysiłek fizyczny. Szczególnie tacy ludzie muszą troszczyć się o to, by ich praca nad budowaniem masy mięśniowej nie poszła na marne, również aby szybko zregenerować organizm po treningu oraz by przygotować je na kolejny. 

Białko jako suplement diety stosuje się także po to, by ustrzec się przed kontuzjami, nasycić organizm przed jak i po ciężkim wysiłku fizycznym, wyrównać niedobory białkowe oraz by budować masę, nie pozwalając przy tym wzrastać tkance tłuszczowej. Taką gwarancję daje nam racjonalne przyjmowanie dobrej odżywki białkowej. 

A jeszcze po co jest białko w proszku? Po to by zaspokoić potrzeby białkowe każdej, dowolnej osoby, której organizm tego wymaga. Po odżywki białkowe coraz częściej sięgają też osoby ćwiczące rekreacyjnie, aby ustrzec się przed tworzeniem się ewentualnych mikrouszkodzeń w tkance mięśniowej.

Warto jednak porozmawiać wcześniej na ten temat z dietetykiem lub lekarzem prowadzącym czy stosowanie preparatów białkowych jest dla nas w danym czasie wskazane. Poza tym podawanie odżywek białkowych należy łączyć z dietą proteinową.

Jak przyjmować białko w proszku?

Czyste białko w proszku czyli wypełnione po brzegi korzystnymi dla ustroju substancjami, takimi jak aminokwasy, witaminy, itp., a wolne od substancji niebezpiecznych dla zdrowia można przyjmować raz dziennie, np. tuż po treningu. Jednak co do sposobu brania odżywek białkowych istnieje wiele opinii. Są i takie, zgodnie z którymi po odżywkę należy sięgać kilka razy w ciągu dnia, np. dwa razy (rano i wieczorem). 

Jak spożywać białko w proszku? Osoba dorosła, która nie jest aktywna ruchowo lub która ćwiczy w sposób umiarkowany i nieregularny wystarczy, że w ciągu dnia dostarczy organizmowi białka w wysokości od 0,8 do 1,0 mg na kg masy ciała. Osoby o wyższej aktywności fizycznej powinny spożywać od 1,2 do 1,7 g białka na kg masy ciała w ciągu dnia. Natomiast dzienna dawka białka dla osób, które ćwiczą bardzo dużo i intensywnie oraz dla sportowców wynosi od 1,4 do 2,0 g na kg mc.

Ważne aby nie przekroczyć limitu białkowego na dany posiłek, który opiewa na około 20 g. Wiele zależy tutaj od takich parametrów jak m.in. rodzaj treningu, czas jego trwania, jego intensywność, a także wiek, waga i płeć osoby trenującej.  

Podaż białka powinna być rozparcelowana na poszczególne posiłki. Powinno ich być 4 do 5 i powinny być zjadane co 3-4 godziny. Dania nie powinny być ciężkostrawne, a porcje zbyt obfite. 

Reklama

Gdzie kupić i ile kosztuje białko w proszku?

Skoro już wiadomo na co jest białko w proszku, gdzie kupićskuteczną i dobrą dla organizmu odżywkę białkową? Najbezpieczniej, zwłaszcza kiedy dopiero zaczynamy przygodę z suplementacją białkową, udać się do sklepu z suplementami diety dla sportowców. Znajdziemy tam zarówno fachowe doradztwo, jak i wachlarz produktów renomowanych firm z ugruntowaną pozycją na rynku suplementów. W ten sposób uchronimy się przed zakupem przypadkowego środka, który być może nie został właściwie przebadany, nie posiada wymaganych atestów towarzystw żywieniowych, itp. Takich produktów nie brakuje. Ich producenci i dealerzy kuszą niską ceną, ale jakość tych preparatów często pozostawia wiele do życzenia. Przybieranie na wadze, alergie, zatrucia, czy niewydolność nerek – to tylko niektóre ze skutków ubocznych przyjmowania podejrzanych substancji.

Sproszkowane białko można też kupić w aptece oraz w internecie. Ile kosztuje białko w proszku? Koszt dobrej odżywki białkowej nie jest niski. Za pół kg tej substancji zapłacimy od około 30-50 zł wzwyż. 

Reklama

Jakie są wady białka w proszku?

Z pewnością wygodnie jest systematycznie sięgać po białko w proszku. Co daje odżywka białkowa już wiadomo, a czy z jej aplikacją wiążą się też jakieś negatywne skutki? Niektóre suplementy białkowe poza białkiem zawierają też np. cukry i tłuszcze, co może spowodować przypływ kilku nadprogramowych kilogramów. Inne środki z kolei mogą mieć w swoim składzie jakieś substancje pobudzające, sterydy, a nawet metale ciężkie. Z pewnością nie są to komponenty, którymi chcielibyśmy dobrowolnie szpikować swój organizm. Co więcej mogą one spowodować poważne problemy zdrowotne. 

Dlatego warto postawić na naturalne białko w proszku, produkowane przez uznaną markę i dystrybuowane przez wiarygodnego dostawcę. Poza tym przede wszystkim należy się nastawić na podaż białka w codziennej diecie, a tylko posiłkować się suplementami białkowymi. Wcześniejsza konsultacja lekarska czy/i dietetyczna to również godny rozważenia aspekt. Nie każdy bowiem ze względów zdrowotnych będzie mógł poddać się takiej diecie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Ziemlański Ś., Niedźwiecka- Kącik D., Zalecenia żywieniowe i zdrowotne dla sportowców. Centralny Ośrodek Sportu Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu, Warszawa, 1997.
  • Walczak J.A., 2014. Białko w żywieniu sportowców. Food Forum; 1(4), 184-189.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywki
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Suplementy na spalanie tłuszczu
Monohydrat kreatyny czy jabłczan - co wybrać?
Mężczyzna podnoszący ciężary
Glukozamina na stawy dla sportowców: w proszku i w tabletkach
Glukozamina w proszku i tabletkach na stawy
Podobne artykuły
Kobieta pije odżywkę białkową
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
AAKG w tabletkach
AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?
Dziewczyny stukają się shakerami do odżywek białkowych po treningu
Koktajle białkowe po treningu. Na odchudzanie czy na masę?
Mężczyzna trzyma w dłoni odżywkę białkową
Izolat białka serwatkowego i sojowego – działanie odżywki
Kolagen w proszku na stawy
Kolagen na stawy dla sportowców – do picia i w tabletkach

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!