L-karnityna: cena i działanie karnityny podczas treningów

L karnityna wbrew obiegowym opiniom nie jest cudownym środkiem na odchudzanie. Sama w sobie karnityna nie powoduje utraty masy ciała. Jednak w połączeniu z intensywnym treningiem może przynieść imponujące efekty. Zobacz, czym jest i jak działa L karnityna, jak należy ją dawkować, ile kosztuje.
Kobieta na siłowni z shakerem zawierającym L-karnitynę
źródło:123RF

Spis treści

L karnityna

L karnityna to związek chemiczny przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększający wytrzymałość organizmu poddanego obciążeniom fizycznym. Jako taka, L karnityna stała się cenionym suplementem diety, stosowanym przede wszystkim przez osoby dążące do wypracowania smukłej, wysportowanej sylwetki.

Należy jednak podkreślić, że w świetle wiedzy naukowej, sama w sobie nie ma właściwości odchudzających – potencjalny efekt utraty masy ciała warunkowany jest przez intensywność treningu, przy zachowaniu właściwej, zbilansowanej, niskokalorycznej diety. Co istotne, L karnityna uznawana jest za środek bezpieczny i względnie dobrze poznany.

Po raz pierwszy została wyizolowana w 1905 roku, a więc przeszło wiek temu. Pierwotnie została zaliczona do grupy witamin B. Dziś wiemy, że wykazuje do nich działanie jedynie zbliżone, dlatego uważana jest za jeden ze związków „witaminopodobnych”. 

Działanie L karnityny

Dzięki swoim właściwościom chemicznym, L karnityna wykazuje działanie na wielu polach. Dlatego wykorzystywana może być przez osoby uprawiające sport, ale też cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego (choroba niedokrwienna serca, miażdżyca) oraz nerwowego (choroba Alzheimera), a także borykające się z zaburzeniami odporności (m.in. w przypadku HIV i AIDS). L karnityna: 

  • zwiększa wytrzymałość organizmu, przyspiesza jego regenerację, zmniejsza zakwaszenie mięśni, umożliwiając dłuższy i bardziej intensywny trening, 
  • wspomaga metabolizm tłuszczów, prowadząc do redukcji tkanki tłuszczowej i przyspieszając budowę tkanki mięśniowej pod wpływem wysiłku fizycznego,
  • wykazuje działanie antyoksydacyjne, zwalczając działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za osłabienie siły mięśniowej, a także niepłodność męską i ogólne starzenie się organizmu, 
  • obniża poziom cholesterolu, reguluje gospodarkę lipidową, chroni serce i naczynia krwionośne, 
  • ma zdolność wiązania metali ciężkich, działa detoksykacyjnie. 

L karnityna na odchudzanie

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, L karnityna wybierana jest przede wszystkim na odchudzanie, w szczególności przez kobiety. Czy słusznie? Opinie dotyczące jej realnej skuteczności w tej materii są podzielone i rozbieżne. Nie brak przykładów spektakularnych sukcesów, specjaliści spierają się jednak, na ile osiągane efekty są rezultatem chemicznego wspomagania L karnityną, a na ile wynikają z podwyższonej motywacji do wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przy zachowaniu właściwej diety. Tak czy inaczej, wobec braku poważniejszych skutków ubocznych, L karnitynę można polecić na odchudzanie, nawet jeśli jej działanie częściowo miałoby wykorzystywać efekt placebo

L karnityna w płynie

Suplementy z L karnityną występują w wielu formach – w płynie, w proszku, w kapsułkach i tabletkach. Za najskuteczniejszą wiele osób uważa L karnitynę w płynie, jako najłatwiej i najszybciej przyswajalną. Środki tego typu sprzedawane są w butelkach wyposażonych w precyzyjne miarki, co umożliwia odmierzanie właściwych porcji.

Jeśli chodzi o dawkowanie, zaleca się suplementację L karnityny w ilości 500 do 2000 mg (0,5 – 2 g) na dobę, a w przypadku szczególnie intensywnych treningów – maksymalnie do 3000 miligramów. Ilość tę można podzielić na 2 lub 3 mniejsze dawki. Co istotne, L karnitynę przyjmować powinno się wyłącznie w dni treningowe, nie stosujemy jej natomiast wtedy, gdy planowany jest całkowity odpoczynek.

Z tych samych powodów substancji tej nie powinny zażywać osoby w ogóle niećwiczące, poza sytuacjami ewidentnych niedoborów tej substancji, co zdarza się w przypadku stosowania diety wegetariańskiej czy zaburzeń w jej przyswajaniu z pokarmu. Oczywiście te same zalecenia dotyczą pozostałych form suplementu, takich jak L karnityna w proszku, czy inne jej postaci. 

Cena L karnityny 

Ile kosztuje L karnityna? Cena uzależniona jest w naturalny sposób od wielkości opakowania, producenta i marki, sposobów dystrybucji czy postaci, w jakiej występuje suplement, a także ewentualnych dodatków. L karnityna w płynie, w standardowej butelce o wielkości 500 mililitrów kosztuje w granicach 35-65 złotych.

Za opakowanie L karnityny w proszku o wielkości 250 gramów  zapłacić trzeba od 40 do 90 złotych – w tym przypadku występuje bardzo duże zróżnicowanie cenowe, niezwykle różne są też wielkości opakowań i gramatury produktu. L karnityna w tabletkach mieści się w podobnych ramach cenowych (za opakowanie wielkości 60 do 120 porcji). Na rynku dostępny jest też produkt oferowany jako L karnityna shot – są to poręczne ampułki zawierające wysoką dawkę substancji czynnej (3000 mg), do stosowania w przypadku wzmożonych treningów, w cenie około 5-6 złotych za sztukę. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Hanna Czeczot, Dorota Ścibior Rola, L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005
  • L- karnityna: kilka słów o właściwościach zdrowotnych oraz zastosowaniu w sporcie, http://trix-dietetykasportowa.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij