} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

L-karnityna: cena i działanie karnityny podczas treningów

L karnityna wbrew obiegowym opiniom nie jest cudownym środkiem na odchudzanie. Sama w sobie karnityna nie powoduje utraty masy ciała. Jednak w połączeniu z intensywnym treningiem może przynieść imponujące efekty. Zobacz, czym jest i jak działa L karnityna, jak należy ją dawkować, ile kosztuje.
Kobieta na siłowni z shakerem zawierającym L-karnitynę
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

L karnityna

L karnityna to związek chemiczny przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększający wytrzymałość organizmu poddanego obciążeniom fizycznym. Jako taka, L karnityna stała się cenionym suplementem diety, stosowanym przede wszystkim przez osoby dążące do wypracowania smukłej, wysportowanej sylwetki.

Należy jednak podkreślić, że w świetle wiedzy naukowej, sama w sobie nie ma właściwości odchudzających – potencjalny efekt utraty masy ciała warunkowany jest przez intensywność treningu, przy zachowaniu właściwej, zbilansowanej, niskokalorycznej diety. Co istotne, L karnityna uznawana jest za środek bezpieczny i względnie dobrze poznany.

Po raz pierwszy została wyizolowana w 1905 roku, a więc przeszło wiek temu. Pierwotnie została zaliczona do grupy witamin B. Dziś wiemy, że wykazuje do nich działanie jedynie zbliżone, dlatego uważana jest za jeden ze związków „witaminopodobnych”. 

Reklama

Działanie L karnityny

Dzięki swoim właściwościom chemicznym, L karnityna wykazuje działanie na wielu polach. Dlatego wykorzystywana może być przez osoby uprawiające sport, ale też cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego (choroba niedokrwienna serca, miażdżyca) oraz nerwowego (choroba Alzheimera), a także borykające się z zaburzeniami odporności (m.in. w przypadku HIV i AIDS). L karnityna: 

  • zwiększa wytrzymałość organizmu, przyspiesza jego regenerację, zmniejsza zakwaszenie mięśni, umożliwiając dłuższy i bardziej intensywny trening, 
  • wspomaga metabolizm tłuszczów, prowadząc do redukcji tkanki tłuszczowej i przyspieszając budowę tkanki mięśniowej pod wpływem wysiłku fizycznego,
  • wykazuje działanie antyoksydacyjne, zwalczając działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za osłabienie siły mięśniowej, a także niepłodność męską i ogólne starzenie się organizmu, 
  • obniża poziom cholesterolu, reguluje gospodarkę lipidową, chroni serce i naczynia krwionośne, 
  • ma zdolność wiązania metali ciężkich, działa detoksykacyjnie. 

Reklama

L karnityna na odchudzanie

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, L karnityna wybierana jest przede wszystkim na odchudzanie, w szczególności przez kobiety. Czy słusznie? Opinie dotyczące jej realnej skuteczności w tej materii są podzielone i rozbieżne. Nie brak przykładów spektakularnych sukcesów, specjaliści spierają się jednak, na ile osiągane efekty są rezultatem chemicznego wspomagania L karnityną, a na ile wynikają z podwyższonej motywacji do wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przy zachowaniu właściwej diety. Tak czy inaczej, wobec braku poważniejszych skutków ubocznych, L karnitynę można polecić na odchudzanie, nawet jeśli jej działanie częściowo miałoby wykorzystywać efekt placebo

Reklama

L karnityna w płynie

Suplementy z L karnityną występują w wielu formach – w płynie, w proszku, w kapsułkach i tabletkach. Za najskuteczniejszą wiele osób uważa L karnitynę w płynie, jako najłatwiej i najszybciej przyswajalną. Środki tego typu sprzedawane są w butelkach wyposażonych w precyzyjne miarki, co umożliwia odmierzanie właściwych porcji.

Jeśli chodzi o dawkowanie, zaleca się suplementację L karnityny w ilości 500 do 2000 mg (0,5 – 2 g) na dobę, a w przypadku szczególnie intensywnych treningów – maksymalnie do 3000 miligramów. Ilość tę można podzielić na 2 lub 3 mniejsze dawki. Co istotne, L karnitynę przyjmować powinno się wyłącznie w dni treningowe, nie stosujemy jej natomiast wtedy, gdy planowany jest całkowity odpoczynek.

Z tych samych powodów substancji tej nie powinny zażywać osoby w ogóle niećwiczące, poza sytuacjami ewidentnych niedoborów tej substancji, co zdarza się w przypadku stosowania diety wegetariańskiej czy zaburzeń w jej przyswajaniu z pokarmu. Oczywiście te same zalecenia dotyczą pozostałych form suplementu, takich jak L karnityna w proszku, czy inne jej postaci. 

Reklama

Cena L karnityny 

Ile kosztuje L karnityna? Cena uzależniona jest w naturalny sposób od wielkości opakowania, producenta i marki, sposobów dystrybucji czy postaci, w jakiej występuje suplement, a także ewentualnych dodatków. L karnityna w płynie, w standardowej butelce o wielkości 500 mililitrów kosztuje w granicach 35-65 złotych.

Za opakowanie L karnityny w proszku o wielkości 250 gramów  zapłacić trzeba od 40 do 90 złotych – w tym przypadku występuje bardzo duże zróżnicowanie cenowe, niezwykle różne są też wielkości opakowań i gramatury produktu. L karnityna w tabletkach mieści się w podobnych ramach cenowych (za opakowanie wielkości 60 do 120 porcji). Na rynku dostępny jest też produkt oferowany jako L karnityna shot – są to poręczne ampułki zawierające wysoką dawkę substancji czynnej (3000 mg), do stosowania w przypadku wzmożonych treningów, w cenie około 5-6 złotych za sztukę. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Hanna Czeczot, Dorota Ścibior Rola, L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005
  • L- karnityna: kilka słów o właściwościach zdrowotnych oraz zastosowaniu w sporcie, http://trix-dietetykasportowa.pl
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki i suplementy
Przechowywanie leków - w domu i poza nim. Jakie zasady w upały?
Przechowywanie leków w specjalnej apteczce
Jakie suplementy dla dzieci wybrać?
Dzieci się bawią
Podobne artykuły
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?
Ziemia okrzemkowa na czerwonej łyżce
Ziemia okrzemkowa - opinie. Właściwości lecznicze diatomitu
Srebro koloidalne
Srebro koloidalne - zastosowanie i właściwości nanosrebra
Waga dietetyczna wskazuje zero kalorii
Sosy zero kalorii – dietetyczne sosy wytrawne i słodkie
Zielona herbata w proszku
Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!