mężczyzna, od którego pobrano krew


Ziarniniakowatość Wegenera (inaczej ziarniniak Wegenera) należy do szerokiej grupy chorób, jaką są zapalenia naczyń. Jest to stan, w którym białe ciałka krwi (leukocyty) atakują i uszkadzają ścianę naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może doprowadzić do krwawienia i/lub niedokrwienia tkanek.

W ziarniniaku Wegenera zaatakowane zostają małe i średnie naczynia krwionośne górnych i dolnych dróg oddechowych oraz nerek. Choroba może również zająć układ nerwowy, oczy, uszy, skórę, mięśnie i stawy, przewód pokarmowy, rzadziej serce.

Nazwa ziarniniak Wegenera pochodzi od nazwiska osoby, która jako pierwsza dokonała pełnego opisu klinicznego choroby, oraz od charakterystycznych zmian (ziarniniaków) tworzących się wokół uszkodzonych naczyń.

Kto może zachorować na ziarniniaka Wegenera?

Jest to rzadka, ale zarazem poważna w skutkach choroba. Częstość występowania w Europie wynosi około 30 zachorowań na milion osób. Na ziarniniakowatość Wegenera równie często chorują kobiety, jak i mężczyźni. Choroba może wystąpić praktycznie w każdym wieku, jednak najczęściej chorują osoby między 45. a 50. rokiem życia. Ziarniniakowatość Wegenera występuje przede wszystkim wśród ludzi rasy białej (80%).

Co wywołuje ziarniniaka Wegenera?

Przyczyna powstawania ziarniniaka Wegenera pozostaje nieznana. Jak na razie nie udało się zidentyfikować żadnych genów odpowiedzialnych za rozwój choroby.

Wiadomo za to, że w tej chorobie pojawiają się u chorych tzw. przeciwciała cANCA (skierowane przeciwko enzymowi odpowiedzialnemu za rozkład specyficznych białek, tzw. proteinaza 3). Liczne obserwacje sugerują (chociaż nie potwierdzają), że wymienione przeciwciała są bezpośrednio związane z przyczyną choroby.

Podstawą uszkodzeń, jakie powstają w ludzkim organizmie w wyniku ziarniniaka Wegenera, jest zapalenie naczyń. Białe ciałka krwi atakują naczynia krwionośne. Pod wpływem uwalnianych przez nie substancji dochodzi do uszkodzenia ściany naczyń. Może to skutkować krwawieniem lub niedokrwieniem (brakiem dowozu lub niedostatecznym dowozem krwi) danego narządu. Niedokrwiony narząd może ulec martwicy (obumrzeć) ze względu na brak substancji odżywczych dostarczanych normalnie z krwią.

Niestety nie znamy czynników ryzyka tej choroby, ponieważ nie znamy jej przyczyn. Wiemy jedynie, że ludzie rasy białej chorują częściej od innych. Wiemy również, że około 50% chorych na ziarniniaka Wegenera posiada we krwi tzw. czynnik reumatoidalny (RF). Ale nie znaczy to, że osoby posiadające RF na pewno zachorują na ziarniniaka Wegenera.

Jakie są objawy?

Przebieg tej choroby bywa różny. Może być powolny, łagodny, ograniczony tylko do kilku narządów, ale też szybki z powstawaniem licznych zmian, często zagrażających życiu. Początkowe objawy choroby mogą być niespecyficzne, takie jak uczucie zmęczenia, gorączka o niewyjaśnionej przyczynie, brak apetytu, ubytek masy ciała. Pozostałe objawy zależą od tego, które konkretnie narządy zostały zaatakowane przez chorobę.

Zobacz więcej o objawach ziarniniaka Wegenera.

W przypadku nasilonych objawów ogólnoustrojowych lub niepokojących objawów ze strony konkretnych narządów, pacjent najpierw powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego. Gdy wykluczone zostanie występowanie innych chorób, lekarz może zlecić badania w kierunku ziarniniaka Wegenera.

Jako że ziarniniakowatość Wegenera daje objawy podobne do wielu innych, częstszych chorób, jej zdiagnozowanie nie jest proste. Lekarz stawia diagnozę na podstawie danych zebranych w wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym i w oparciu o badania pomocnicze.

Czytaj o tym, jak się diagnozuje ziarniniaka Wegenera.

Czy ziarniniak Wegenera jest chorobą uleczalną?

Niestety nie znamy jeszcze lekarstwa na ziarniniakowatość Wegenera, ale wczesne wykrycie choroby, prawidłowe leczenie i regularne kontrole u lekarza pomagają uzyskać i utrzymać remisję, poprawić jakość i wydłużyć czas życia chorego.

Więcej o leczeniu ziarniniaka Wegenera.

Dla walczącego z chorobą bardzo ważne jest wsparcie psychiczne. Lekarz z pewnością pokieruje chorego i jego rodzinę do psychologa. Ten z kolei pomoże w długofalowym zmaganiu się ze schorzeniem. Aktywna postawa w walce z chorobą na pewno przyczyni się do poprawy jakości życia.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

5 sytuacji, w których twoja grupa krwi ma znaczenie

5 sytuacji, w których twoja grupa krwi ma znaczenie

Czy znasz swoją grupę krwi? Jeśli nie – warto, byś to sprawdził – wiele bowiem mówi o twoim zd...

» Więcej
Zdrowie z żelaza

Zdrowie z żelaza

Do właściwego funkcjonowania ludzkiemu organizmowi potrzeba odpowiedniej ilości mikroelementów...

» Więcej
Hemofilia – genetyczna choroba krwi

Hemofilia – genetyczna choroba krwi

Hemofilia należy do rzadkich chorób genetycznych, której przebieg może być łagodny lub ciężki....

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: