Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kroplówka w domu - czy można ją podłączyć samemu? Rodzaje i zastosowanie

Kroplówkę można wykonać nie tylko w szpitalu, pacjent może również liczyć na wykonanie dożylnego wlewu we własnym domu. Zazwyczaj taką usługę realizuje wyspecjalizowana pielęgniarka, jednak nierzadko również sam pacjent, po wcześniejszym przeszkoleniu, może robić sobie kroplówki. Jakie są wskazania do jej zastosowania i jak ona przebiega?
Kroplówkę w domu pomoże założyć wykwalifikowana pielęgniarka
Źródło:123RF
W skrócie
 • Wykonanie kroplówki jest możliwe również poza szpitalem. Część z nich można stosować w warunkach domowych.
 • Jeśli zostanie przeszkolony pacjent lub ktoś z jego rodziny, nie będzie potrzebna pomoc pielęgniarki. Koszt założenia takiej kroplówki zmniejszy się wówczas o wykonaną usługę.
 • Kroplówki w domu można podawać z różnych powodów, jak np. odwodnienie przy biegunce czy gorączce. Jeśli jednak stan pacjenta się pogorszy, należy udać się do szpitala.
SPRAWDŹ TEŻ: Tlenoterapia bierna - na czym polega i jakie choroby leczy?
Spis treści

Reklama

Co to jest kroplówka?

Kroplówka jest metodą podawania pacjentowi leków, preparatów odżywczych i innych płynów drogą dożylnąNajczęściej wykonuje się ją w warunkach szpitalnych. Jednak coraz powszechniej praktykuje się sposób określany jako domowa kroplówka.

Kroplówka w domu może być wykonywana ze względu na wygodę pacjenta, który nie musi specjalnie przyjeżdżać do ośrodka zdrowia lub szpitala, aby zaaplikować środki lecznicze i inne potrzebne organizmowi substancje do żyły. 

Kroplówkę powinna zakładać wykwalifikowana pielęgniarka, która powinna być obecna podczas całego procesu wlewu dożylnego, aby w razie ewentualnych komplikacji móc na bieżąco reagować.

Nie rzadko jednak odpowiednio poinstruowani przez pracowników służb medycznych pacjenci sami wykonują wlewy do żyły albo robią to osoby opiekujące się chorymi (bliskie osoby, opiekunowie, itp.).Kroplówka może obejmować pojedynczą sytuację lub mieć charakter stałej kuracji.

Reklama

Po co wykonuje się kroplówkę?

Kroplówka w domu pacjenta może być wykonywana ze względu na m.in. takie okoliczności jak:

 • odwodnienie pacjenta, za które odpowiada biegunka lub wymioty,
 • anomalie elektrolitowe,
 • utrzymująca się przez dłuższy czas wysoka gorączka, która wywołuje odwodnienie u pacjenta,
 • konieczność podawania tą drogą leków przepisanych przez lekarza, a także środków przeciwbólowych i rozkurczowych i innych zaleconych substancji,
 • wzmacnianie chorych wyniszczonych chorobą (np. nowotworową, metaboliczną, czy inną),
 • żywienie pozajelitowe (np. u chorych na zespół krótkiego jelita),
 • pozostawanie na etapie pooperacyjnym lub przedoperacyjnym.

Domowe kroplówki zazwyczaj mają zasilać organizm w utracone płyny lub/i elektrolity. Wówczas chory otrzymuje zestaw niezbędnych pierwiastków w postaci płynnej. Wśród nich trzeba wymienić roztwór fizjologiczny soli, płyn wieloelektrolitowy oraz roztwór Ringera (w formie klasycznej lub z mleczanami).

Aby wspomóc ustrój energetycznie zwykle podje się z kolei glukozę (w roztworze pięcioprocentowym). W przypadku żywienia pozajelitowego choremu drogą kroplówki dostarcza się odpowiednio skomponowaną dla niego mieszankę witamin, składników odżywczych, węglowodanów, tłuszczów i białek.

Reklama

Kroplówka w domu

Niektóre leki, substancje krwiopochodne oraz krwiozastępcze, itp. składniki musi podać choremu wyłącznie wykwalifikowana pielęgniarka. 

Nie zawsze jednak jest to nieodzowne. W wielu sytuacjach pacjent lub osoby najbliższe mogą same wprowadzić dany preparat do żyły. Należy przy tym zadbać o aseptykę całej procedury. Przed tym jednak powinno się dodać do leku np. roztwór soli fizjologicznej lub roztwór glukozy.

Najczęściej informacja o tym jak przygotować gotowy do podana preparat jest dołączona do leku. Domowa kroplówka może bazować na substancjach witaminowych (są to tzw. wlewy witaminowe), które oprócz odżywienia chorego mają za zadanie przyspieszyć regenerację pacjenta po chorobie, ale też wzmocnić jego ustrój, czy zadziałać w sposób odtruwający.

Czy można kupić taką kroplówkę w aptece? Można, niektóre są dostępne nawet bez recepty. Przed ich stosowaniem należy jednak uprzednio skonsultować się z lekarzem.

Ile zatem trwa taka kroplówka? Płyn zazwyczaj schodzi w ciągu​ około 30 minut. Wszystko zalezy od rozmiaru wenflonu i rodzaju kroplówki.

Reklama

Jak stosować kroplówkę w domu?

Ważne jest aby wenflon lub tzw. motylek, przez który wybrany płyn będzie wlewany do żyły, zakładała pielęgniarka lub inny wykwalifikowany pracownik służby zdrowia. Chory może mieć także wykonane centralne wkucie do dużego naczynia, takiego jak żyła podobojczykowa.

Miejsce wokół wenflonu powinno być odpowiednio chronione przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Podczas wlewu należy zadbać o sterylność oraz higienę. Osoba, która podaje daną substancję do żyły lub sam pacjent powinni zwracać uwagę na to czy aplikowany płyn jest dobrej jakości, czy nie jest przeterminowany, mętny, jego opakowanie zniszczone, itd. 

Płyn dostarczany drogą żylną musi spływać w odpowiednim tempie (nie za szybko ani nie za wolno). Należy także zwrócić uwagę na dawkowanie leku lub innego preparatu oraz stosowne odstępy między poszczególnymi wlewami.

Podczas podawania kroplówki w domu pacjenta należy obserwować jego stan, po to by przerwać podawanie substancji dożylnych, jeśli chory źle się poczuje. Pacjent może też nadzorować własne samopoczucie samodzielnie, jednak jest to dużo mniej bezpieczne dla jego dobrostanu.

Reklama

Ile kosztuje podłączenie kroplówki w domu?

Czasem najlepszym wyborem zarówno dla chorego, jak i dla jego bliskich jest kroplówka w domu. Cena takiej usługi waha się zazwyczaj między 100-300 zł. Kwota ta jest zależna od czasu trwania kroplówki, rodzaju podawanej substancji oraz kwalifikacji osoby nadzorującej podanie kroplówki.

Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 września 2016 r. pielęgniarka POZ (tzw. środowiskowa) powinna wykonywać usługę taką jak m.in. podawanie leków różnymi drogami oraz robienie wlewów dożylnych również w domu pacjenta.

Czytaj również

Bibliografia

 • Wells BG, DiPiro JT, Schwinghammer TL, et al. Pharmacotherapy Handbook. New York: McGrawHill; 2015.
 • Kostka-Trąbka E, Woroń J. Interakcje leków w praktyce klinicznej. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa.
 • Dobrogowski J, Wordliczek J, Woroń J (red.). Farmakoterapia bólu. Poznań: Termedia; 2014.
 • Bazire S. Psychotropic Drug Directory 2014. Dorsington: Lloyd-Reinhold Communications; 2014.
 • Walenga JM, Adiguzel C. Drug and dietary interactions of the new and emerging oral anticoagulants. Int J Clin Pract. 2010:64(7):956-96.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Hematologia
Neutrofile - co to takiego? Co oznaczają neutrofile poniżej i powyżej normy?
Krwinki
Tętniak aorty brzusznej: objawy, formy leczenia i rokowania
Wizualizacja tętniaka aorty brzusznej
Limfotycy poniżej i powyżej normy - co oznaczają?
Ilustracja białe krwinki
Podobne artykuły
Produkty rozrzedzające krew
Rozrzedzanie krwi - co może pomóc? Dieta, leki i naturalne sposoby
Kroplówkę w domu pomoże założyć wykwalifikowana pielęgniarka
Kroplówka w domu - czy można ją podłączyć samemu? Rodzaje i zastosowanie
Stopa z obrzękiem limfatycznym
Obrzęk limfatyczny (chłonny) - przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Diagnostyka ziarniniaka Wegenera
Ziarniniak Wegenera - przyczyny, objawy, leczenie
Serce
Rozrusznik serca - jak działa stymulator serca? Zabieg, koszt i rokowania

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!