Ból w klatce piersiowej - po lewej stronie lub prawej stronie

Ból w klatce piersiowej może być wywołany m.in. chorobami serca, układu oddechowego, trawiennego, a także wieloma innymi. Nie można go lekceważyć, gdyż może być objawem stanu zagrażającemu życiu i zdrowiu. W przypadku wystąpienia ostrego bólu należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Spis treści

Ból w klatce piersiowej może zwiastować poważne choroby zagrażające życiu, jak również stosunkowo niegroźne, ustępujące bez specjalistycznego leczenia. Szereg przyczyn mogących powodować wspomniane dolegliwości sprawia, iż czasem trudno jest od razu postawić trafną diagnozę i wymagane są dalsze, specjalistyczne badania.

Ból w klatce piersiowej - choroby serca

Bólem w klatce piersiowej objawiają się choroby serca i dużych naczyń.

 1. W przypadku dławicy piersiowej, wskutek przejściowego niedokrwienia serca chory skarży się na ból, umiejscowiony za mostkiem, którego charakter określa jako piekący, gniotący, ściskający. Może on promieniować do lewego barku, ręki, żuchwy. Występuje zwykle po wysiłku fizycznym lub sytuacji stresowej dla chorego. Ustaje po kilku minutach odpoczynku lub po zażyciu leków (nitrogliceryna).
 2. Ból o podobnej charakterystyce, poza czasem trwania (trwa dłużej) i nasileniu (o wiele bardziej nasilony) charakteryzuje zawał serca. Może pojawić się w spoczynku. Bólowi zawałowemu mogą towarzyszyć nudności, wymioty, osłabienie, bladość skóry, nadmierna potliwość, przyspieszenie częstości skurczów serca i tętna. Nie ustaje po przyjęciu leków czy zaprzestaniu wysiłku.
 3. Inną przyczyną może być zapalenie osierdzia – błony otaczającej serce na kształt worka. W przeciwieństwie do bólu spowodowanego niedokrwieniem serca, ból w zapaleniu worka osierdziowego jest kłujący, często towarzyszą mu suchy kaszel i duszność, poprzedzać go mogą bóle mięśni i stawów i ogólne złe samopoczucie.
 4. Ból pojawiający się nagle, niezwykle silny, wręcz rozdzierający, może być objawem rozwarstwienia aorty – największej tętnicy w ciele człowieka, wychodzącej z serca i biegnącej przez całą klatkę piersiową i brzuch aż do miednicy.

UWAGA! W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczna dzwoniąc na numer 999 lub 112.

Ból w klatce piersiowej - układ pokarmowy

 1. Stosunkowo częstą dolegliwością (szacuje się, że objawy te raz w tygodniu odczuwa nawet 20% społeczeństwa) jest tzw. „zgaga”, czyli uczucie piekącego bólu za mostkiem, szczególnie po spożyciu obfitego posiłku. Bólowi tego typu może towarzyszyć ból lub dyskomfort w górnej części brzucha (nadbrzuszu).
 2. Ból czy dyskomfort potęguje się przy pochylaniu się lub leżeniu na wznak. Spowodowane jest to refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Diagnostyka refluksu, poza wywiadem i badaniem fizykalnym obejmuje wykonanie zdjęcia RTG po podaniu kontrastu, monitorowanie pH w przełyku („złoty standard” diagnostyki refluksu), manometrię przełykową oraz gastroskopię. Jest to choroba przewlekła i wymaga długotrwałego leczenia, w ramach którego stosuje się: zmianę złych przyzwyczajeń żywieniowych i trybu życia, leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku i zobojętniające go. Ponadto stosuje się leczenie chirurgiczne, gdy terapia zachowawcza nie przynosi rezultatu.
 3. Silny, nagle pojawiający się piekące zamostkowy ból występujący po gwałtownych wymiotach może zwiastować pęknięcie przełyku. Ponadto ból zlokalizowany w obrębie klatki piersiowej, promieniujący do pleców, może pochodzić od narządów znajdujących się w górnym rejonie jamy brzusznej: pęcherzyka żółciowego, trzustki czy żołądka (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kamica pęcherzyka żółciowego czy zapalenie trzustki). Kiedy ból pojawia się podczas połykania może świadczyć o przeszkodzie w przełyku.

Ból w klatce piersiowej - układ oddechowy

 1. Gwałtownie zaczynający się ból o bardzo dużym nasileniu, może być spowodowany zatorowością płucną. Jest to choroba, której przyczyną jest zatkanie światła tętnicy płucnej przez zator, najczęściej zakrzep krwi wędrujący z jej prądem. Bólowi zatorowemu towarzyszy duszność oraz spłycenie i zwiększenie częstotliwości oddechu, a także przyspieszenie czynności skurczowej serca.
 2. Ból mogą sprawiać choroby opłucnej, cienkiej błony surowiczej otaczającej płuca. Mogą to być: naciek zapalny w obrębcie płuca, zawał płuca czy odma opłucnowa. Ból opłucnowy występuje zwykle po jednej stronie klatki piersiowej. Ma charakter ostry, kłujący, może promieniować w kierunku łopatki. Ból nasila się podczas kaszlu, ruchów tułowia czy głębokiego nabierania powietrza, ułożenie na chorym boku łagodzi dolegliwości. Pacjent odruchowo oddycha płycej, gdyż głębokie oddechy powodujące rozciągnięcie płuc i opłucnej nasilają ból. Odma opłucnowa jest stanem, kiedy to między dwie blaszki opłucnej dostaje się powietrze, którego w warunkach fizjologicznych nie ma lub jest go tam znikoma ilość. Niewielka odma samoistna może być nawet niezauważalna dla chorego, duża odma może objawiać się kłującym bólem po chorej stronie klatki piersiowej, z towarzyszącą dusznością. Naciek zapalny w opłucnej może pojawić się wskutek toczącego się procesu zapalnego w płucach.
 3. Ból za mostkiem nasilający się podczas kaszlu może być tez objawem zapalenia tchawicy lub oskrzeli. W przypadku chorób układu oddechowego występują zazwyczaj też inne objawy jak podniesiona temperatura ciała, złe samopoczucie czy bóle kostno-stawowe.

Ból w klatce piersiowej - inne przyczyny

Ściana klatki piersiowej zbudowana jest z kości, więzadeł, stawów i mięsni, miedzy którymi przebiegają nerwy. Wszystkie te elementy mogą sprawiać dolegliwości bólowe. Dolegliwości mogą być odczuwane w przypadkach stanów zapalnych stawów:

 • mostkowo-żebrowych
 • mostkowo obojczykowych,
 • zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa 
 • urazów klatki piersiowej.

Ból spowodowany urazem często jest jednostronny, da się dobrze zlokalizować, nasila się przy głębokich wdechach lub kaszlu oraz przy ucisku na miejscu urazu.

Także choroby zakaźne powodują dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, np. nerwoból spowodowany zapalaniem nerwu w przebiegu np. półpaśca. Półpasiec jest chorobą, do której dochodzi w wyniki aktywacji wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Ból w przebiegu półpaśca może być bardzo silny, objawia się jednostronną wysypką ograniczoną do fragmentu skóry klatki piersiowej gdzie przebiega chory nerw. Dolegliwości mogą się pojawić również w przypadku ucisku na nerw przez inne struktury.

Ból może być związany także z wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza u osób niewytrenowanych, które podejmują duży, jednorazowy wysiłek. Ból tego typu spowodowany jest nadwyrężeniem mięśni i zwykle przemija po kilku dniach odpoczynku, o ile nie doszło do urazu.

Ból w obrębie klatki piersiowej może mieć także podłoże psychogenne. W zespołach lękowych i zaburzeniach nerwicowych mogą wystąpić dolegliwości przypominające charakterem wszystkie powyżej opisane rodzaje bólu. Przyczyną dolegliwości może być też hipochondria. Ten rodzaj dolegliwości jest trudny do zdiagnozowania i możliwy jedynie wtedy, gdy wykluczy się inne, organiczne przyczyny bólu.

Ból w klatce piersiowej - diagnostyka

Klatka piersiowa człowieka zawiera w sobie życiowo ważne narządy i struktury. Ból w klatce piersiowej może zwiastować poważne choroby zagrażające życiu, jak również stosunkowo niegroźne, ustępujące bez specjalistycznego leczenia. Szereg przyczyn mogących powodować wspomniane dolegliwości sprawia, iż czasem trudno jest od razu postawić trafną diagnozę i wymagane są dalsze, specjalistyczne badania.

Lekarz może podjąć wstępne podejrzenia co do przyczyny bólu znając historię choroby pacjenta, np. u chorego leczącego się z powodu refluksu żołądkowo przełykowego będzie podejrzewał w pierwszej kolejności zgagę, a nie chorobę niedokrwienną serca, która to oczywiście wykluczyć można dopiero po zbadania chorego.

U młodego człowieka ból taki może być związany z urazem, nerwobólem lub nadwerężeniem mięśni budujących ścianę klatki piersiowej. Postępowanie zależne jest od gwałtowności objawów. Niektóre choroby powodujące ból można leczyć w domu, inne wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, gdyż stanowią poważne zagrożenie życia. W sytuacji gdy ból wystąpił nagle, jest bardzo silny, występują duszności, należy skontaktować się z lekarzem w trybie pilnym, wzywając zespół ratownictwa medycznego (tel. 999 lub 112).

W innych przypadkach należy udać się do lekarza rodzinnego w zakładzie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Podczas wizyty u lekarza należy dokładnie opisać okoliczności wystąpienia bólu oraz poinformować lekarza o chorobach towarzyszących jeśli takie występują.

Bibliografia

 • Kasper DL, Braunwald E, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson JL; ,Harrison’s principles of internal medicine., Wyd McGraw-Hill, 2005
 • Szczeklik A (red.); Choroby wewnętrzne. ,Wyd. Medycyna Praktyczna,, Kraków 2005

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!