Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Rozrzedzanie krwi - co może pomóc? Dieta, leki i naturalne sposoby

Zbyt gęsta krew może stanowić ryzyko tak poważnych dla zdrowia i życia zdarzeń jak udar, czy zatorowość płucna. Dlatego warto pilnować właściwych parametrów krwi, a w razie konieczności wiedzieć jak ją rozrzedzić. Czy dieta, zioła i naturalne sposoby pomagają na gęstą krew?
Produkty rozrzedzające krew
źródło:123RF
W skrócie
 • Pilnowanie stanu krwi jest niezwykle ważne, gdyż każde jej odejście od normy, może stanowić zagrożenie dla życia. Co można zatem zrobić, gdy krew jest zbyt gęsta?
 • Na krzepliwość krwi przepisuje się zastrzyki lub leki, jeśli stan pacjenta jest poważny. Na początku jednak można spróbować domowych sposobów czy leków bez recepty.
 • W walce z gęstą krwią ważna jest także dieta i zmiana trybu życia. Ruch wspomaga krążenie, co wpływa pozytywnie na rozrzedzenie krwi.
Spis treści

Reklama

Kiedy konieczne jest rozrzedzanie krwi? Co oznacza gęsta krew?

Pojęcie „gęsta krew” to kolokwialne określenie na zbyt dużą ilość erytrocytów (czerwonych krwinek) we krwi. Zbytnia krzepliwość krwi może pojawić się w przypadku podaży za małej ilości płynów (szczególnie wody, którą należy pić kilka-kilkanaście razy dziennie w mniejszych porcjach, tak żeby w ciągu doby przyjąć około 2 litrów).  

Za zbyt dużą gęstością krwi może się kryć ryzyko tworzenia się skrzepów. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą się przyczynić do wywołania zatorowości płucnej, czy nawet udaru. 

Dodatkowo krzepliwość krwi pobudzają m.in. choroby:

 • nowotworowe, 
 • autoimmunologiczne, 
 • genetyczne,
 • wrodzone;

Osoby mające problemy z zagęszczoną krwią powinny zwrócić uwagę na występowanie u siebie takich objawów jak np. duszność, kołatanie serca, omdlenia, nagłe osłabienie, krwioplucie, drętwienie ręki lub nogi, zaburzenia widzenia, czucia i mowy. Jeśli pojawią się któreś z wymienionych syndromów, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Wspomniane zagrożenie dla zdrowia i życia powoduje, że kiedy u kogoś występuje zbyt gęsta krew, wprowadza się postępowanie mające na celu rozrzedzenie krwi.

Reklama

Jak rozrzedzić krew?

Co rozrzedza krew? Na właściwą gęstość krwi wpływa odpowiednia dieta, bogata m.in. w czerwone warzywa i owoce, a także w dużą ilość płynów, orzechów, czy ryb (szczególnie w łososia) oraz zdrowy tryb życia. Pod tym ostatnim pojęciem rozumie się regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, unikanie stresu, itp.

Według lekarzy jednym z najskuteczniejszych leków rozrzedzających krew jest aspiryna. Rozrzedzenie krwi przy pomocy farmaceutyków niesie jednak ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (takich jak m.in. zapalenie wątroby, krwotoki wewnętrzne, mdłości, biegunka).

Stąd tak wiele uwagi poświęca się obecnie naturalnym sposobom na wyeliminowanie lub zapobiegnięcie zbytniej gęstości krwi.

U osób, którym ciężko jest rozrzedzić krew w naturalny sposób, lekarze mogą przepisać zastrzyki (lub leki) przeciwzakrzepowe. Jeśli ryzyko powstania skrzeplin jest wysokie, takie leczenie pomoże je zmniejszyć. Proces ten powinien trwać minumum 3 miesiące. Zastrzyki lub leki przeciwzakrzepowe działają jednak 24h, zatem ważne jest ich stałe przyjmowanie.

Jak natomiast rozrzedzić krew domowymi metodami? Warto wspólnie z lekarzem opracować mechanizm łączenia leków rozrzedzających krew z ziołami i innymi naturalnymi sposobami. Tak oto można powoli schodzić z dawki preparatu przeciwkrzepliwego.

Warto też poszukać doświadczonego lekarza naturopaty, który pomoże skomponować odpowiedni, rozrzedzający krew jadłospis.

Dieta przy zagęszczonej krwi. Co warto jeść?

Dieta przy zbyt gęstej krwi powinna się opierać na wodzie, którą należy przyjmować w ilości co najmniej 2 litrów dziennie (w przypadku dorosłej osoby). Płyny, w szczególności woda, powodują, że krew jest wciąż płynna, nie zlepia się, a zatem nie zagraża jej krzepnięcie.

Kiedy jakaś osoba dopuszcza do odwodnienia swojego organizmu (a dzieje się to już w momencie kiedy odczuwa ona pragnienie), przyczynia się w ten sposób do zaburzenia gęstości krwi. 

Dobra dieta na rozrzedzenie krwi bazuje na owocach i warzywach, zwłaszcza czerwonych (czyli m.in. na winogronach, śliwkach, czerwonych owocach jagodowych, wiśniach, czerwonej kapuście i bakłażanie).

Poza tym należy spożywać czosnek (nawet 2-3 ząbki na dzień), który chroni płytki krwi przed sklejaniem się i zbijaniem w grudki oraz cebulę (najlepiej jedzoną na surowo), która z kolei obniża niebezpieczeństwo zawału serca. 

Ponadto dobrze, aby dieta przy rozrzedzonej krwi zawierała ryby (najlepiej łososia), a także ananasa, orzechy i migdały.

Reklama

Jakie są zioła na rozrzedzenie krwi?

Najpopularniejsze zioła na rozrzedzenie krwi to przede wszystkim kurkuma i imbir. Od wieków te dwa złote środki są stosowane w naturalnym lecznictwie w Chinach, ponieważ słyną m.in. z właściwości przeciwdziałających krzepliwości krwi. Warto zatem dodawać je do potraw oraz przyrządzać na ich podstawie herbaty i napary.

Co na rozrzedzenie krwi poleca ziołolecznictwo? W szerokim pojęciu stawia ono także na przyprawy, wśród których prym wiedzie pieprz cayenne. Wyróżnia się on drogocennym wpływem na stan naczyń krwionośnych oraz na funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego.

Poza tym za naturalne sposoby na rozrzedzenie krwi w żyłach aluznaje się także systematyczne spożywanie cynamonu, oregano, a także kopru

Zioła w połączeniu z produktami spożywczymi sprzyjającymi rozrzedzaniu krwi stanowią świetną broń przeciw tworzeniu się skrzepów krwi. Nie należy jednak układać sobie takiej ziołowej diety samodzielnie, a bazować na wiedzy specjalistów, najlepiej lekarzy np. z doświadczeniem zielarskim, czy homeopatycznym.

Reklama

Naturalne sposoby na rozrzedzenie krwi

Jak rozrzedzić krew domowym sposobem? Poza podanymi wcześniej wskazówkami, powinno się prowadzić zdrowy tryb życia. Przede wszystkim należy unikać długotrwałego siedzenia bądź stania. Jeśli w pracy trudno tego uniknąć, trzeba robić krótkie, lecz częste przerwy na ćwiczenia gimnastyczne, czy tzw. rozprostowanie kości.

Ponadto do tygodniowego grafiku powinno się wprowadzić stałe elementy w postaci aktywności fizycznych. W szczególności dotyczy to osób z nadwagą lub otyłością. Spacer, marsz, jazda na rowerze, jogging, czy pływanie to bardzo skuteczne metody na bycie w formie, a co za tym idzie – zdrową krew. 

Jeszcze jak rozrzedzić krew naturalnie? Np. rzucając palenie papierosów, unikając spożywania alkoholu oraz pilnując właściwych parametrów ciśnienia tętniczego krwi.

Samoobserwacja, regularne badania profilaktyczne to wszystko pomaga w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości, które jeśli zostaną wcześnie odkryte, mają większą szansę na wyleczenie.

Pilnowanie stałych pór snu, wysypianie się, regularne (najlepiej codzienne) dotlenianie organizmu, np. podczas spaceru, unikanie stresu oraz umiejętność radzenia sobie z nim – także przyczyniają się do dobrostanu zdrowia, a zatem do prawidłowych właściwości krwi.

Czytaj również

Bibliografia

 • Muhm Miryam, Twoje badania krwi, Wydawnictwo Vital, 2019, ISBN 9788381680103.
 • Nowacka Elżbieta, Zaburzenia krzepnięcia krwi dla anestezjologów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, Warszawa, I, ISBN 9788320045888.
 • Emmerich J., Aiach M., Morange P.M. Thrombophilia genetics. W: Marder V.J., Aird W.C., Bennett J.S. i wsp. (red). Haemostasis and thrombosis. Lipopincott Williams and Wilkins, Philadelphia 2013: 962–972.
 • Makris M. Thrombophilia: grading the risk. Blood 2009; 113: 5038–5039.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Hematologia
Rozrusznik serca - jak działa stymulator serca? Zabieg, koszt i rokowania
Serce
Czerwienica - objawy i rokowania. Co jeść przy nadkrwistości?
Choroba nowotworowa szpiku, zwiększająca czerwone krwiniki
Skąd się bierze anemia po porodzie i jak się objawia?
Kobieta z wózkiem źle się czuje
Podobne artykuły
Produkty rozrzedzające krew
Rozrzedzanie krwi - co może pomóc? Dieta, leki i naturalne sposoby
Kroplówkę w domu pomoże założyć wykwalifikowana pielęgniarka
Kroplówka w domu - czy można ją podłączyć samemu? Rodzaje i zastosowanie
Diagnostyka ziarniniaka Wegenera
Ziarniniak Wegenera - przyczyny, objawy, leczenie
Stopa z obrzękiem limfatycznym
Obrzęk limfatyczny (chłonny) - przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Krwinki
Neutrofile - co to takiego? Co oznaczają neutrofile poniżej i powyżej normy?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!