Co rozrzedza krew? Dieta, leki, zioła i naturalne sposoby

Zbyt gęsta krew może stanowić ryzyko tak poważnych dla zdrowia i życia zdarzeń jak udar, czy zatorowość płucna. Dlatego warto pilnować właściwych parametrów krwi, a w razie konieczności wiedzieć jak ją rozrzedzić. Jak rozrzedzać krew dietą, ziołami i naturalnymi sposobami?
Produkty rozrzedzające krew
źródło:123RF

Spis treści

Co oznacza zbyt gęsta krew?

Pojęcie „gęsta krew” to kolokwialne określenie na zbyt dużą ilość erytrocytów (czerwonych krwinek) we krwi. Zbytnie zagęszczenie krwi może pojawić się w przypadku podaży za małej ilości płynów (szczególnie wody, którą należy pić kilka-kilkanaście razy dziennie w mniejszych porcjach, tak żeby w ciągu doby przyjąć około 2 litrów).  

Za zbyt dużą gęstością krwi może się kryć ryzyko tworzenia się skrzepów. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą się przyczynić do wywołania zatorowości płucnej, czy nawet udaru. 

Dodatkowo krzepliwość krwi pobudzają m.in. choroby:

  • nowotworowe, 
  • autoimmunologiczne, 
  • genetyczne,
  • wrodzone. 

Osoby mające problemy z zagęszczoną krwią powinny zwrócić uwagę na występowanie u siebie takich objawów jak np. duszność, kołatanie serca, omdlenia, nagłe osłabienie, krwioplucie, drętwienie ręki lub nogi, zaburzenia widzenia, czucia i mowy. Jeśli pojawią się któreś z wymienionych syndromów, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Wspomniane zagrożenie dla zdrowia i życia powoduje, że kiedy u kogoś występuje zbyt gęsta krew, wprowadza się postępowanie mające na celu rozrzedzenie krwi.

Jak rozrzedzić krew?

Co rozrzedza krew? Na właściwą gęstość krwi wpływa odpowiednia dieta, bogata m.in. w czerwone warzywa i owoce, a także w dużą ilość płynów, orzechów, czy ryb (szczególnie w łososia) oraz zdrowy tryb życia. Pod tym ostatnim pojęciem rozumie się regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, unikanie stresu, itp.

Według lekarzy jednym z najskuteczniejszych leków rozrzedzających krew jest aspiryna. Rozrzedzenie krwi przy pomocy farmaceutyków niesie jednak ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (takich jak m.in. zapalenie wątroby, krwotoki wewnętrzne, mdłości, biegunka), stąd tak wiele uwagi poświęca się obecnie naturalnym sposobom na wyeliminowanie lub zapobieżenie zbytniej gęstości krwi.

Jak rozrzedzić krew domowymi metodami? Warto wspólnie z lekarzem opracować mechanizm łączenia leków rozrzedzających krew z ziołami i innymi naturalnymi sposobami. Tak oto można powoli schodzić z dawki preparatu przeciwkrzepliwego. Warto też poszukać doświadczonego lekarza naturopaty, który pomoże skomponować odpowiedni, rozrzedzający krew jadłospis.

Reklama

Dieta przy zagęszczonej krwi

Dieta przy zagęszczonej krwi powinna się opierać na wodzie, którą należy przyjmować w ilości co najmniej 2 litrów dziennie (w przypadku dorosłej osoby). Płyny, w szczególności woda, powodują, że krew jest wciąż płynna, nie zlepia się, a zatem nie zagraża jej krzepnięcie. Kiedy jakaś osoba dopuszcza do odwodnienia swojego organizmu (a dzieje się to już w momencie kiedy odczuwa ona pragnienie), przyczynia się w ten sposób do zaburzenia gęstości krwi. 

Dobra dieta na rozrzedzenie krwi bazuje na owocach i warzywach, zwłaszcza czerwonych (czyli m.in. na winogronach, śliwkach, czerwonych owocach jagodowych, wiśniach, czerwonej kapuście i bakłażanie). Poza tym należy spożywać czosnek (nawet 2-3 ząbki na dzień), który chroni płytki krwi przed sklejaniem się i zbijaniem w grudki oraz cebulę (najlepiej jedzoną na surowo), która z kolei obniża niebezpieczeństwo zawału serca. 

Ponadto dobrze aby dieta przy rozrzedzonej krwi zawierała ryby (najlepiej łososia), a także ananasa, orzechy i migdały.

Zioła na rozrzedzenie krwi

Najpopularniejsze zioła na rozrzedzenie krwi to przede wszystkim kurkuma i imbir. Od wieków te dwa złote środki są stosowane w naturalnym lecznictwie w Chinach, ponieważ słyną m.in. z właściwości przeciwdziałających krzepliwości krwi. Warto zatem dodawać je do potraw oraz przyrządzać na ich podstawie herbaty i napary.

Co na rozrzedzenie krwi poleca ziołolecznictwo? W szerokim pojęciu stawia ono także na przyprawy, wśród których prym wiedzie pieprz cayenne. Wyróżnia się on drogocennym wpływem na stan naczyń krwionośnych oraz na funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego. Poza tym za naturalne sposoby na rozrzedzenie krwi uznaje się także systematyczne spożywanie cynamonu, oregano, a także kopru. 

Zioła w połączeniu z produktami spożywczymi sprzyjającymi rozrzedzaniu krwi stanowią świetną broń przeciw tworzeniu się skrzepów krwi. Nie należy jednak układać sobie takiej ziołowej diety samodzielnie, a bazować na wiedzy specjalistów, najlepiej lekarzy np. z doświadczeniem zielarskim, czy homeopatycznym. 

Naturalne sposoby na rozrzedzenie krwi

Jak rozrzedzić krew domowym sposobem? Poza podanymi wcześniej wskazówkami, powinno się prowadzić zdrowy tryb życia. Przede wszystkim należy unikać długotrwałego siedzenia bądź stania. Jeśli w pracy trudno tego uniknąć, trzeba robić krótkie, lecz częste przerwy na ćwiczenia gimnastyczne, czy tzw. rozprostowanie kości. Ponadto do tygodniowego grafiku powinno się wprowadzić stałe elementy w postaci aktywności fizycznych. W szczególności dotyczy to osób z nadwagą lub otyłością. Spacer, marsz, jazda na rowerze, jogging, czy pływanie to bardzo skuteczne metody na bycie w formie, a co za tym idzie – zdrową krew. 

Jeszcze jak rozrzedzić krew naturalnie? Np. rzucając palenie papierosów, unikając spożywania alkoholu oraz pilnując właściwych parametrów ciśnienia tętniczego krwi. Samoobserwacja, regularne badania profilaktyczne – to wszystko pomaga w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości, które jeśli zostaną wcześnie odkryte, mają większą szansę na wyleczenie.

Pilnowanie stałych pór snu, wysypianie się, regularne (najlepiej codzienne) dotlenianie organizmu, np. podczas spaceru, unikanie stresu oraz umiejętność radzenia sobie z nim – także przyczyniają się do dobrostanu zdrowia, a zatem do prawidłowych właściwości krwi.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Muhm Miryam, Twoje badania krwi, Wydawnictwo Vital, 2019, ISBN 9788381680103.
  • Nowacka Elżbieta, Zaburzenia krzepnięcia krwi dla anestezjologów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, Warszawa, I, ISBN 9788320045888.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->