Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Krwotok z nosa – co oznacza? Jak zatamować krwawienie z nosa?

Krwotok z nosa może zdarzyć się każdemu. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana jeżeli ta dolegliwość często się powtarza. Może wówczas świadczyć o chorobie całego organizmu. Zobacz, co zwiększa ryzyko krwotoku z nosa i co można zrobić, aby zatamować krwawienie.
Mężczyzna tamuje krwotok z nosa
Źródło: 123RF
Spis treści

Przyczyna krwotoku z nosa

Dlaczego leci krew z nosa? Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na pojawienie się tej dolegliwości. Najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa to:

  • uszkodzenia ściany naczynia – dochodzi do nich najczęściej w wyniku urazu zewnętrznego, wysychania śluzówki nosa w przebiegu różnych chorób zakaźnych, a także w czasie stosowania kropli anemizujących błonę śluzową, np. u pacjentów, którzy mają katar;
  • miejscowe – związane bezpośrednio z jamą nosową – wskazuje się tu na:
    • urazy – zarówno te poważne jak np. złamanie kości czaszki (kość nosa, kość szczękowa, oczodół), uszkodzenie tętnicy szyjnej pojawiające się bezpośrednio lub kilka dni po urazie;
    • stany pooperacyjne – po operacjach zatok, a także po usunięciu migdałka gardłowego czy po usunięciu polipów z nosa, często pojawiają się krwawienia;
    • barotrauma – wysokie ciśnienie i krwotok z nosa są mocno ze sobą powiązane, taki uraz jest wywołany gwałtowną zmianą ciśnienia atmosferycznego, np.: w czasie kichania albo lotu samolotem;
    • ciało obce – mogą doprowadzić do reakcji zapalnej i wytworzyć ziarninę, która bardzo łatwo krwawi;
    • podrażnienie przez substancje chemiczne – kwas siarkowy, benzyna, amoniak, farba drukarska czy też fosfor mogą wywoływać krwawienia z nosa. Często zdarza się również krew z nosa podczas kataru, która może wynikiem nie tylko infekcji, ale także zbyt długiego stosowania preparatów w celu zwalczenia tej dolegliwości;
    • czynniki klimatyczne – zimne lub suche powietrze;
    • miejscowe stany zapalne – mogą być spowodowane przez infekcje górnych dróg oddechowych, a także alergie;
    • nowotwory – okazuje się, że nowotwory niezłośliwe predysponują do dużych krwawień; warto wiedzieć, że rak nosa czy zatok przynosowych nie powoduje z kolei dużych krwawień;
  • ogólne – przyczyna krwawienia z nosa dotyczy całego organizmu, np. krwotoki z nosa to reakcja na brak witaminy K, C, D, E, czasem krwawienie jest wynikiem choroby. Jak można przeczytać na łamach „Medycyny Praktycznej” w artykule dr n. med. M. Zagor, około 70-75 proc. przypadków krwawienia z nosa wynika z przyczyn ogólnych, do których można zaliczyć takie choroby jak:
    • miażdżyca i nadciśnienie tętnicze - warto w tym kontekście zwrócić uwagę na powiązanie między tymi chorobami, cukrzycą a krwotokami z nosa. Cukrzyca sprzyja pojawianiu się przedwczesnym zmianom miażdżycowym, co z kolei zwiększa ryzyko krwotoków;
    • podwyższone ciśnienie żylne,
    • choroba Rendu, Oslera i Webera,
    • skazy krwotoczne,
    • choroby zakaźne, do których można zaliczyć mononukleozę, grypę, dur brzuszny, anginę, odrę,
    • zaburzenia endokrynologiczne,
    • choroby wątroby i nerek;
  • idiopatyczne – czynnik wpływający na pojawienie się krwawienia nie jest rozpoznany.
  • nadużywanie lub okazjonalne picie alkoholu - krwotok z nosa u alkoholika to częsty objaw. Co więcej, krwotok z nosa po piciu alkoholu może pojawić się również u osoby, które pije okazjonalnie. Dzieje się tak dlatego, że alkohol rozszerza naczynia krwionośne.
  • krwotok z nosa w czasie menopauzy - klimakterium jest czasem, gdy zachodzą intensywne zmiany w organizmie kobiety, co może skutkować osłabieniem organizmu, które objawia się w taki sposób. Nie należy jednak lekceważyć zbyt częstych czy obfitych krwawień z nosa i warto omówić je z lekarzem. Mogą one nie mieć związku z menopauzą.

Warto również zwrócić uwagę na przyczyny krwawienia z nosa z jednej dziurki. Zwykle jest to skrzywiona przegroda nosowa. Może ona być wynikiem urazu, ale czasem jest też wrodzona. Oprócz utraty krwi zwraca się też uwagę na inne objawy towarzyszące jak np. zatkany nos czy problemy z oddychaniem przez nos.

Przy tej okazji trzeba lepiej przyjrzeć się relacji pomiędzy anemią a krwotokami z nosa. Nadmierne krwawienia mogą doprowadzić do wystąpienia niedokrwistości. Są jedną z jej przyczyn. Niedobory żelaza należy uzupełniać w porozumieniu z lekarzem poprzez dietę i odpowiednią suplementację.

Krwotok z nosa w klasyfikacji ICD-11 jest oznaczony kodem MD20 w kategorii: „Objawy, oznaki lub wyniki kliniczne niesklasyfikowane gdzie indziej” i podkategorii: „Objawy, oznaki lub ustalenia kliniczne układu oddechowego”.

Reklama

Częste krwotoki z nosa - kiedy występują?

Okazuje się, że nie u każdego pacjenta z miażdżycą, chorą wątrobą czy grypą, pojawi się powtarzające się, obfite krwawienie z nosa. Zwiększone ryzyko nawracających dolegliwości tego rodzaju występuje natomiast u osób:

  • w ciąży,
  • z chorobami zakaźnymi,
  • ze stanami zapalnymi w obrębie błony śluzowej nosa,
  • stosujących określone leki. 

Jak się okazuje, leki będące powodem wtórnych zaburzeń krzepnięcia, najczęściej są stosowane do leczenia zakrzepicy żylnej albo choroby wieńcowej. Warto tu wskazać na takie substancje podnoszące ryzyko krwawień jak: heparyna, warfaryna, acenokumarol, ketoprofen czy też kwas acetylosalicylowy.

Trzeba pamiętać, że częste krwawienia z nosa to nie tylko problem laryngologiczny, ale również dolegliwość świadcząca o innych chorobach.

Codzienne krwotoki z nosa to ważny sygnał o stanie zdrowia, którego nie należy bagatelizować. Może oznaczać zarówno nieprawidłowe unaczynienie błony śluzowej nosa, jak i wskazywać na przewlekłe stany zapalne w nosie, osłabienie organizmu czy białaczkę szpikową.

Reklama

Co oznacza krwotok z nosa ze skrzepami?

Często nawracająca krew z nosa może niepokoić, ponieważ istnieje wiele czynników, które wpływają na pojawienie się tej dolegliwości. Jeżeli dodatkowo jest to krwotok z nosa ze skrzepami, czujność pacjenta powinna być jeszcze większa.

Okazuje się, że obecność skrzepów w krwi z nosa rano może świadczyć o nocnych krwotokach. To niebezpieczne zjawisko, ponieważ krew z nosa podczas snu może dostać się również do gardła i spowodować zakrztuszenie.

Z kolei krwotok z nosa ze skrzepami u dziecka może wskazywać na przesuszenie śluzówki nosa, przeziębienie, uszkodzenia mechaniczne lub nazbyt częste przyjmowanie leków, których zadaniem jest obkurczanie błony śluzowej nosa.

Reklama

Krwotok z nosa u dziecka

Okazuje się, że krwawienia z nosa u dziecka to dość popularne zjawisko. Według danych dostępnych w pracy „Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie” autorstwa Piotra Kwasta i Lidii Zawadzkiej-Głos, która została opublikowana na łamach „Nowej Pediatrii” (03/2015), około 64 proc. populacji doświadczyło krwotoku z nosa przed ukończeniem 15. roku życia. Zazwyczaj ta dolegliwość mija samoistnie i nie stanowi realnego zagrożenia dla zdrowia. Mimo to rodziców zastanawia występowanie krwawień z nosa.

Zdaniem przywołanych już autorów, około 90 proc. krwawień z nosa u dzieci jest spowodowana przez tzw. przyczyny miejscowe, takie jak:

  • infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych,
  • przewlekłe zapalenie nosa i zatok bocznych nosa,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • podrażnienie śluzówki nosa przez zimne czy suche powietrze, dym tytoniowy,
  • przyjmowanie przez dziecko leków obkurczających śluzówkę nosa.

Co ciekawe, znacznie częściej krew z nosa pojawia się u dzieci w miesiącach zimowych i suchej pogodzie niż w lecie. Wywołane jest to niską wilgotnością powietrza, co dodatkowo podrażnia śluzówkę nosa.

Jak podają Piotr Kwast i Lidia Zawadzka-Głos, w przypadku tych dzieci, a nawet nastolatków, gdzie nie udało się za pomocą badań ustalić przyczyn krwotoków, powodem krwawień było dłubanie w nosie.

U niektórych maluchów krwotok z nosa był wywołany umieszczeniem fragmentu zabawki w nosie. Bardzo rzadko przyczyną krwawienia z nosa u dziecka są nowotwory, jednakże i takie sytuacje się zdarzają.

Wówczas takich krwotok jest zazwyczaj jednostronny i niezbyt obfity, zazwyczaj ma charakter nawracający. Krew wydostająca się z nosa w przypadku nowotworów, bardzo często wyróżnia się nieprzyjemnym zapachem.

Częste krwotoki z nosa u nastolatków, przede wszystkim u nastoletnich chłopców, zalicza się do klasycznych objawów włókniaka młodzieńczego.

Natomiast przyczyny ogólnoustrojowe odpowiadają za około 10 proc. krwawień nawracających (Nowa Pediatria, 03/2015). U 1 na 3 dzieci w tej grupie powodem krwawienia są zaburzenia krzepnięcia, głównie choroba von Willebranda, a także wrodzona naczyniakowatość krwotoczna.

Za krwotoki z nosa u dziecka odpowiada także brak witaminy K i innych składników odżywczych, tożsamych z tymi wymienionymi w części artykułu poświęconej przyczynom choroby u dorosłych.

Krwawienia z nosa u dzieci w nocy powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, ponieważ mogą doprowadzić nawet do zadławienia się podczas snu.

Reklama

Krwotok z nosa w ciąży - czy powinien niepokoić?

W wyniku zwiększonego ciśnienia tętniczego oraz przepływu krwi, krwotoki nosa w ciąży, (również w 3 trymestrze, który jest bardzo wymagającym dla kobiety czasem) to dość popularne zjawisko. Zazwyczaj taka dolegliwość, jaką jest krew z nosa w ciąży nie jest niczym groźnym, choć warto, by ciężarna poinformowała o niej swojego lekarza. Specjalista będzie mógł ocenić jej stan zdrowia i zaproponować metody eliminacji tego problemu.

Krwotok z nosa w ciąży jest zwykle wywołany obciążeniem naczyń krwionośnych, choć jego przyczynami może być również alergia, nadciśnienie, problemy z krzepnięciem krwi, zapalenie zatok czy przeziębienie.

Krew w nosie w ciąży może wywołać w przyszłej mamie lęk, dlatego dobrym pomysłem jest tu konsultacja lekarska i wdrożenie sposobów na minimalizowanie ryzyka krwawienia, np. systematyczne nawadnianie organizmu, ostrożne wycieranie nosa czy uzupełnianie niezbędnych witamin, na które zapotrzebowanie w ciąży jest jeszcze większe.

Reklama

Co robić przy krwotoku z nosa?

W sytuacji poważnych urazów i pojawienia się intensywnego krwawienia, którego zatrzymanie nie jest możliwe w warunkach domowych, należy jak najszybciej udać się po fachową pomoc.

Natomiast, gdy pojawi się nagły krwotok z nosa o niewielkim nasileniu można spróbować go samodzielnie go zatrzymać. Na czym polega tamowanie krwotoku z nosa? Oto najważniejsze działania:

  • Pacjent powinien usiąść lub znaleźć się w pozycji leżącej z lekko uniesioną głową.
  • W ramach zatrzymania krwotoku z nosa pierwsza pomoc powinna polegać na uciskaniu skrzydełek nosa przez kilka minut.
  • W przypadku krwawienia z nosa należy na szyję i kark należy zastosować zimne okłady.
  • Po zatamowaniu krwawienia, warto zadbać o nawilżenie błony śluzowej nosa.

Jak zatamować krwotok z nosa? Pamiętaj, że błędem będzie odchylanie głowy ku tyłowi. Krew ścieka do gardła, co może wywołać wymioty. Co robić, gdy pojawia się krwotok z nosa? Jednorazowe krwawienia, np. przy przeziębieniu, nie wymagają konsultacji lekarskiej. Natomiast warto zgłosić się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w przypadku nawracających krwawień. 

Reklama

Co na krwotok z nosa?

Leczenie krwawienia z nosa można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą lekarza. Na rynku istnieją różnorodne leki na krwawienia z nosa, które mogą pomóc w doraźnym powstrzymaniu dolegliwości lub zniwelować przyczynę takiego stanu.

Jeżeli czynnikiem wpływającym na pojawienie się krwawień z nosa jest np. uraz czy rany skórne, dobrym pomysłem jest hemostatyczna maść na krwawienia z nosa. Nakłada się ją miejscowo, co wzmacnia naczynka i eliminuje ryzyko krwawienia.

Dobrym pomysłem jest również konsultacja lekarska i wykonanie badań pod kątem niedoborów witamin. Często przyczyną krwawienia z nosa są właśnie braki poszczególnych składników odżywczych. Jakie witaminy na krwotoki z nosa okażą się najlepsze? Zwykle jest to witamina K, która reguluje procesy krzepnięcia krwi, a także przyspiesza gojenie się ran. Warto również sięgnąć po witaminę C, D czy E, które wzmacniają naczynka i minimalizują ryzyko krwawień. 

U lekarza leczenie rozpoczyna się od oczyszczenia nosa ze skrzepów, a także wykorzystania takich metod jak: krioterapia, przyżeganie krwawiących naczyń krwionośnych kwasem trichlorooctowym. Skuteczne jest również nastrzyknięcie miejsca krwawienia hydrokortyzonem.

Częścią leczenia jest również wyrównanie zaburzeń będących skutkiem krwawienia, np. leczenie anemii pokrwotocznej poprzez uzupełnienie łożyska naczyniowego wlewami dożylnymi czy też rozważenie transfuzji krwi.

Stosowaną metodą leczenia krwotoków z nosa jest założenie tamponady. Jednak ze względu na to, że może ona wywołać bezdech senny czy nawet niewydolność oddechową, coraz częściej do opanowania krwawienia sięga się po techniki endoskopowe.

W celu opanowania krwawień wykonuje się zabieg embolizacji. Zaletą tego rozwiązania jest zamknięcie końcowych odgałęzień i naczyń trudnych bądź niemożliwych do podwiązania.

Co może oznaczać krwotok z nosa i ból głowy?

Pojawienie się krwotoku z nosa świadczy zazwyczaj o osłabieniu organizmu. Gdy jednak jednocześnie występuje krwotok z nosa i ból głowy, może to oznaczać zwiększone ciśnienie śródczaszkowe. Takie objawy są niebezpieczne, dlatego warto skonsultować je z lekarzem.

Ból głowy i krwotok z nosa czasem towarzyszą przewlekłemu zapaleniu zatok. Mogą to być również symptomy wskazujące na to, że żyjesz w stresie i organizm właśnie w taki sposób reaguje na trudne doświadczenia.

Zawroty głowy i krwotok z nosa mogą mieć też somatyczne podłoże i np. być związane z zaburzeniami pracy tarczycy czy z zachwianiem gospodarki hormonalnej. Jeżeli objawy nie ustępują lub trwają długo, udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.

Ból głowy i krwotok z nosa u dziecka może mieć związek z urazem głowy. Czasem objawy mają związek z przeziębieniem, alergicznym nieżytem nosa, zakażeniami wirusowymi czy zapaleniem zatok.

Krwotok z nosa a Covid-19 - czy może mieć na niego wpływ?

Do objawów, które wskazują na zakażenie Covid zalicza się gęsty katar z krwią z nosa, bóle głowy, problemy z węchem i smakiem. Czasem mogą to być również objawy związane z biegunką, bólami mięśni, gardła czy wysypką u rąk i stóp.

Jeżeli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku istnieje związek pomiędzy Covidem a krwotokiem z nosa, zgłoś się na test lub wykup test w aptece. Wówczas otrzymasz wynik, który wskaże, czy to krwotok z nosa przy Covidzie.

Krwotok z nosa podczas Covidu może być efektem zbyt intensywnego wydmuchiwania nosa czy też zbyt dużej ilości leków na katar. Często też świadczy o osłabieniu organizmu.

Czy może wystąpić krwotok z nosa po szczepieniu na Covid? Szanse są niewielkie. W raporcie Niepożądane Odczyny Poszczepienne po szczepionkach przeciw COVID-19 w Polsce za okres 27.12.2020 – 10.05.2021 wskazano zaledwie jedną osobę, która miała niepożądany odczyn poszczepienny polegający m.in. na krwawieniu z nosa.

Przypomnijmy, że raport dotyczy sytuacji, gdy wykonano łącznie 14 274 291 szczepień.

Jak zapobiegać powstawaniu krwotoku z nosa?

Aby, zminimalizować ryzyko wystąpienia krwotoku z nosa, można:

  • stosować działanie prewencyjne – prawidłową dietę, właściwe leczenie chorób, w przebiegu których występują krwawienia z nosa;
  • unikać czynników drażniących śluzówkę nosa;
  • ostrożnie stosować krople do nosa i leki przeciwkrzepliwych;
  • kontrolować i leczyć inne choroby, które objawiają się krwawieniami z nosa.
  • stosować nawilżacze powietrza w mieszkaniach.

Aby wzmocnić naczynia krwionośne można stosować preparaty zawierające witaminę C.

Intensywne krwawienia jako stan zagrożenia życia są leczone w warunkach szpitalnych. Po zatamowaniu krwawienia i wypisaniu ze szpitala należy stosować się do pewnych zasad.

To, co szczególnie powinno się ograniczyć to:

  • kichanie przez nos,
  • drażnienie jamy nosowej, np. palcem,
  • mocne wydmuchiwanie nosa,
  • gwałtowane pochylanie się,
  • dźwiganie ciężarów.

Krwawienie z nosa to dolegliwość, która może wystąpić u praktycznie każdej osoby. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste krwotoki powinny zostać skonsultowane z lekarzem. W ten sposób można lepiej poznać i wyeliminować ich przyczynę.

Czytaj również

Bibliografia

  • R. J. Schlosser, Krwawienie z nosa, Po dyplomie 2009;360:784-9, https://podyplomie.pl/medycyna/26393,krwawienie-z-nosa, [dostęp: 09.03.2022].
  • dr n. med. W. Brzoznowski, Przyczyny krwawień z nosa, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/82826,przyczyny-krwawien-z-nosa, [dostęp: 09.03.2022].
  • dr n. med. M. Zagor, Krwawienie z nosa, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105641,krwawienie-znosa, [dostęp: 09.03.2022].
  • P. Kwast, L. Zawadzka-Głos, Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie, Nowa Pediatria 3/2015, s. 83-86, http://www.nowapediatria.pl/wp-content/uploads/2015/11/np_2015_083-086.pdf, [dostęp: 09.03.2022].
  • B. Rydzewski, R. Juszkat, M. Matusiak, M. A. Zarzecka, Skojarzone leczenie endowaskularne i chirurgiczne pourazowych krwawień z nosa, Otolaryngologia Polska 2008; LXII (3): 311–315, https://otolaryngologypl.com/api/files/view/5251.pdf, [dostęp: 09.03.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta odczuwa coś w gardle
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Podobne artykuły
Czerwone ucho
Co oznaczają czerwone uszy?
Kobieta kicha z powodu przeziębienia
Kichanie - jakie są przyczyny podrażnionej błony śluzowej nosa? Sprawdź, czy powinny niepokoić
Mężczyzna tamuje krwotok z nosa
Krwotok z nosa – co oznacza? Jak zatamować krwawienie z nosa?
Mężczyzna ma flegmę w gardle
Flegma w gardle - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Leki i domowe sposoby

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!