Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Leukocyty (białe krwinki) w moczu - przyczyny leukocyturii

Leukocyty chronią organizm przed bakteriami, wirusami i grzybami. Białe krwinki w moczu występują w sposób fizjologiczny i nie powinny nikogo niepokoić, chyba że ich ilość przekroczy 3-5 mln na dobę. Wtedy białe krwinki w moczu wywołują leukocyturię, która ma związek z wieloma schorzeniami układu moczowego.
Próba moczu do badania
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Leukocyty pełnią bardzo ważną rolę w organizmie. Jeśli ich ilość przekroczy wskazaną normę, pacjent może zacząć odczuwać niepokojące objawy jak częste oddawanie moczu, zmiana koloru moczu itd.
 • W przypadku podejrzenia stanu zapalnego w układzie moczowym, warto zrobić badanie moczu i sprawdzić ilość leukocytów. To stanowi punkt wyjścia do dalszej diagnostyki i pozbycia się uciążliwego problemu.
 • Leukocyturia wywoływana jest przez wirusy, bakterie, pasożyty lub grzyby. Objawia się nie tylko stanami zapalnymi, ale często prowadzi również do poważnych chorób jak kamica nerkowa czy zapalenie prostaty.
 • Szczególnie ważne jest regularne badanie moczu u kobiet w ciąży. Nadmierna ilość leukocytów w moczu przyszłej matki i spowodowana tym infekcja może wywołać przedwczesny poród i zaburzyć rozwój płodu.
SPRAWDŹ TEŻ: Leukopenia - objawy, przyczyny i leczenie. Co to za stan?
Spis treści

Poziom leukocytów w moczu sprawdza się podczas prostego i taniego badania moczu, które można wykonać w każdym laboratorium medycznym. W próbce moczu pod mikroskopem ocenia się ilość krwinek białych w moczu i na tej podstawie określa intensywność zakażenia narządów układu moczowego. 

Każde odstępstwo od normalnego poziomu leukocytów w moczu nazywa się leukocyturią. Badanie moczu jest punktem wyjścia do dalszej diagnostyki, można je wykonywać rutynowo (np. u kobiet w ciąży) lub wtedy, gdy pacjent ma niepokojące objawy.

Reklama

Podwyższone leukocyty w moczu

Częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz nawet po mikcji, zmieniona barwa moczu (czasem zmętnienie, tzw. ropomocz), inny niż zwykle zapach, pojawiające się ślady krwi – to powinny być sygnały ostrzegawcze, że w układzie moczowym toczy się proces zapalny. Do tego mogą pojawić się bóle w dolnej części brzucha, które promieniują czasem do lędźwi. Powinno się wtedy wykonać ogólne badanie moczu i sprawdzić ilość leukocytów.

Reklama

Norma leukocytów w moczu

Jaka powinna być norma leukocytów w moczu u zdrowego człowieka? Jeśli wartość ta sięga do 3 mln dziennie białych krwinek (niektórzy uważają, że do 5 mln) nie ma powodów do obaw, bo taka ilość białych krwinek w moczu spełnia swoją ochronną rolę, zwalczając drobnoustroje w końcówce układu moczowego.

Jeśli jednak jest ich więcej, np. ok. 10 mln na dobę, to sygnał, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym lub innymi poważnymi dolegliwościami.

Reklama

Przyczyny leukocytów w moczu

Różne mogą być przyczyny podwyższonej ilości białych krwinek w moczu. Leukocyturia najczęściej jest spowodowana dolegliwością, jaką jest zakażenie układu moczowego przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby. 

Zbyt dużo leukocytów w moczu pojawia się podczas zapalenia cewki moczowej, które objawia się pieczeniem przy oddawaniu moczu (czasem także krwiomoczem), a także przy często występującym u kobiet zapaleniu pęcherza moczowego, podczas którego bakterie dostają się do pęcherza przez cewkę moczową.

Leukocyty obecne w moczu mogą świadczyć także o innych poważnych chorobach, takich jak:

U zdrowego człowieka także może pojawić się okresowo wysoki poziom leukocytów w moczu, zwłaszcza podczas intensywnie uprawianego sportu i stanów odwodnienia. Taki objaw może być związany także z lekkim stanem podgorączkowym, stanami zapalnymi różnych narządów.

Większą ilość białych krwinek w moczu wywołują też niektóre leki, np. niesteroidowe przeciwzapalne, sulfonamidy, cefalosporyny, leki przeciwgruźlicze, niektóre antybiotyki, leki na serce i immunosupresanty.

Reklama

Leukocyty w moczu w ciąży

Analiza składu moczu jest rutynowym badaniem podczas każdej wizyty kontrolnej ciężarnej, bo pozwala szybko wychwycić m.in. nieprawidłowy poziom białych krwinek i rozwijający się stan zapalny. To ważne badanie, bo w ciąży wzrasta ryzyko infekcji układu moczowego, powiększająca się macica i płód uciskają pęcherz moczowy utrudniając całkowite jego opróżnienie. A to jest pożywka dla bakterii.

Informacja o ilości leukocytów w moczu w ciąży jest bardzo ważna dla lekarza, bo nieleczone infekcje układu moczowego mogą spowodować infekcje nerek, a także skutkować przedwczesnym porodem i zaburzyć rozwój płodu.

U kobiet w ciąży liczba leukocytów w moczu nie powinna być większa niż 5. Wyższy wynik może być oznaką infekcji zapalnej lub zakażenia układu moczowego. Ważne jest skonsultowanie się w takim przypadku z ginekologiem i wykonanie posiewu moczu, w celu zdiagnozowania przyczyny, a następnie odpowiednie leczenie.

Reklama

Leukocyty w moczu dziecka

Infekcje górnych dróg moczowych, które objawiają się podwyższonym poziomem leukocytów w moczu dziecka zdarzają się u 5 procent dziewczynek i 2 procent chłopców. Podczas badania moczu u dziecka trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne pobranie próbki do badania.

Istnieje, bowiem duże ryzyko zafałszowania wyników, ze względu na nadkażenie próbki w trakcie jej pobierania. W tym celu przed pobraniem próbki trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem krocze pacjenta (zwłaszcza w okolicy ujścia cewki moczowej) i pobrać środkowy strumień moczu.

Trzeba też pamiętać, że wynik może być zafałszowany, gdy badane dziecko jest odwodnione, przyjmuje duże dawki witaminy C lub zjada duże ilości białka.

Gdy norma białych krwinek w moczu dziecka zostanie przekroczona najczęściej jest to oznaka zapalenie pęcherza. Wtedy charakterystyczne objawy to:

 • ból brzucha,
 • parcie na pęcherz,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • ból w czasie oddawania moczu,
 • ogólne osłabienie organizmu.

Czytaj również

Bibliografia

 • JAŁOWA LEUKOCYTURIA ! TRUDNY PROBLEM DIAGNOSTYCZNY U DZIECI, Agnieszka Szmigielska, Grażyna Krzemień, Wydawnictwo Aluna
 • DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA TOM II, pod redakcją Andrzeja Szutowicza i Anny Raszei-Specht
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Pobieranie krwi do badania
Kiedy i jak zrobić badanie OCT?
Optyczna koherentna tomografia dna oka
Biopsja tarczycy – na czym polega i jakie ryzyko ze sobą niesie?
Kobieta na badaniu tarczycy
Podobne artykuły
Ginekolog dla mężczyzn
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?
Próbki krwi
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda