Poziom leukocytów w moczu sprawdza się podczas prostego i taniego badania moczu, które można wykonać w każdym laboratorium medycznym. W próbce moczu pod mikroskopem ocenia się ilość krwinek białych w moczu i na tej podstawie określa intensywność zakażenia narządów układu moczowego.
Każde odstępstwo od normalnego poziomu leukocytów w moczu nazywa się leukocyturią. Badanie moczu jest punktem wyjścia do dalszej diagnostyki, można je wykonywać rutynowo (np. u kobiet w ciąży) lub wtedy, gdy pacjent ma niepokojące objawy.
Reklama
Podwyższone leukocyty w moczu
Częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz nawet po mikcji, zmieniona barwa moczu (czasem zmętnienie, tzw. ropomocz), inny niż zwykle zapach, pojawiające się ślady krwi – to powinny być sygnały ostrzegawcze, że w układzie moczowym toczy się proces zapalny. Do tego mogą pojawić się bóle w dolnej części brzucha, które promieniują czasem do lędźwi. Powinno się wtedy wykonać ogólne badanie moczu i sprawdzić ilość leukocytów.
Norma leukocytów w moczu
Jaka powinna być norma leukocytów w moczu u zdrowego człowieka? Jeśli wartość ta sięga do 3 mln dziennie białych krwinek (niektórzy uważają, że do 5 mln) nie ma powodów do obaw, bo taka ilość białych krwinek w moczu spełnia swoją ochronną rolę, zwalczając drobnoustroje w końcówce układu moczowego.
Jeśli jednak jest ich więcej, np. ok. 10 mln na dobę, to sygnał, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym lub innymi poważnymi dolegliwościami.
Wspomóż funkcjonowanie swoich nerek. Kliknij tutajPrzyczyny leukocytów w moczu
Różne mogą być przyczyny podwyższonej ilości białych krwinek w moczu. Leukocyturia najczęściej jest spowodowana dolegliwością, jaką jest zakażenie układu moczowego przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby.
Zbyt dużo leukocytów w moczu pojawia się podczas zapalenia cewki moczowej, które objawia się pieczeniem przy oddawaniu moczu (czasem także krwiomoczem), a także przy często występującym u kobiet zapaleniu pęcherza moczowego, podczas którego bakterie dostają się do pęcherza przez cewkę moczową.
Leukocyty obecne w moczu mogą świadczyć także o innych poważnych chorobach, takich jak:
- kamica nerkowa
- rak pęcherza moczowego
- zapalenie lub nowotwór jajników
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- odmiedniczkowe zapalenie nerek
- śródmiąższowe zapalenie nerek
- zapalenie prostaty lub nowotwór prostaty
U zdrowego człowieka także może pojawić się okresowo wysoki poziom leukocytów w moczu, zwłaszcza podczas intensywnie uprawianego sportu i stanów odwodnienia. Taki objaw może być związany także z lekkim stanem podgorączkowym, stanami zapalnymi różnych narządów.
Ból nerek może być spowodowany różnymi schorzeniami. Najbardziej popularnymi dolegliwościami jest kamica nerkowa, lub zakażenia układu moczowego. Aby ułatwić sobie oczyszczanie dróg moczowych i zadbać o nerki warto sięgnąć po leczniczy produkt roślinny w postaci pasty. Pastę rozpuszcza się w wodzie i przyjmuje kilka razy dziennie. Należy pamiętać, że jeśli nie następuje poprawa trzeba udać się do lekarza. Leczniczy produkt roślinny, o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym, który zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych znajdziesz TUTAJ.
Większą ilość białych krwinek w moczu wywołują też niektóre leki, np. niesteroidowe przeciwzapalne, sulfonamidy, cefalosporyny, leki przeciwgruźlicze, niektóre antybiotyki, leki na serce i immunosupresanty.
Leukocyty w moczu w ciąży
Analiza składu moczu jest rutynowym badaniem podczas każdej wizyty kontrolnej ciężarnej, bo pozwala szybko wychwycić m.in. nieprawidłowy poziom białych krwinek i rozwijający się stan zapalny. To ważne badanie, bo w ciąży wzrasta ryzyko infekcji układu moczowego, powiększająca się macica i płód uciskają pęcherz moczowy utrudniając całkowite jego opróżnienie. A to jest pożywka dla bakterii.
Informacja o ilości leukocytów w moczu w ciąży jest bardzo ważna dla lekarza, bo nieleczone infekcje układu moczowego mogą spowodować infekcje nerek, a także skutkować przedwczesnym porodem i zaburzyć rozwój płodu.
U kobiet w ciąży liczba leukocytów w moczu nie powinna być większa niż 5. Wyższy wynik może być oznaką infekcji zapalnej lub zakażenia układu moczowego. Ważne jest skonsultowanie się w takim przypadku z ginekologiem i wykonanie posiewu moczu, w celu zdiagnozowania przyczyny, a następnie odpowiednie leczenie.
Reklama
Leukocyty w moczu dziecka
Infekcje górnych dróg moczowych, które objawiają się podwyższonym poziomem leukocytów w moczu dziecka zdarzają się u 5 procent dziewczynek i 2 procent chłopców. Podczas badania moczu u dziecka trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne pobranie próbki do badania.
Istnieje, bowiem duże ryzyko zafałszowania wyników, ze względu na nadkażenie próbki w trakcie jej pobierania. W tym celu przed pobraniem próbki trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem krocze pacjenta (zwłaszcza w okolicy ujścia cewki moczowej) i pobrać środkowy strumień moczu.
Trzeba też pamiętać, że wynik może być zafałszowany, gdy badane dziecko jest odwodnione, przyjmuje duże dawki witaminy C lub zjada duże ilości białka.
Gdy norma białych krwinek w moczu dziecka zostanie przekroczona najczęściej jest to oznaka zapalenie pęcherza. Wtedy charakterystyczne objawy to:
- ból brzucha,
- parcie na pęcherz,
- biegunka,
- gorączka,
- ból w czasie oddawania moczu,
- ogólne osłabienie organizmu.
Artykuł zawiera lokowanie produktu