Najzdrowsze miejsce w internecie

Leukocyty (białe krwinki) w moczu - przyczyny leukocyturii

Leukocyty chronią organizm przed bakteriami, wirusami i grzybami. Białe krwinki w moczu występują w sposób fizjologiczny i nie powinny nikogo niepokoić, chyba że ich ilość przekroczy 3-5 mln na dobę. Wtedy białe krwinki w moczu wywołują leukocyturię, która ma związek z wieloma schorzeniami układu moczowego.
Próba moczu do badania
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Leukocyty pełnią bardzo ważną rolę w organizmie. Jeśli ich ilość przekroczy wskazaną normę, pacjent może zacząć odczuwać niepokojące objawy jak częste oddawanie moczu, zmiana koloru moczu itd.
 • W przypadku podejrzenia stanu zapalnego w układzie moczowym, warto zrobić badanie moczu i sprawdzić ilość leukocytów. To stanowi punkt wyjścia do dalszej diagnostyki i pozbycia się uciążliwego problemu.
 • Leukocyturia wywoływana jest przez wirusy, bakterie, pasożyty lub grzyby. Objawia się nie tylko stanami zapalnymi, ale często prowadzi również do poważnych chorób jak kamica nerkowa czy zapalenie prostaty.
 • Szczególnie ważne jest regularne badanie moczu u kobiet w ciąży. Nadmierna ilość leukocytów w moczu przyszłej matki i spowodowana tym infekcja może wywołać przedwczesny poród i zaburzyć rozwój płodu.
SPRAWDŹ TEŻ: Leukopenia - objawy, przyczyny i leczenie. Co to za stan?
Spis treści

Poziom leukocytów w moczu sprawdza się podczas prostego i taniego badania moczu, które można wykonać w każdym laboratorium medycznym. W próbce moczu pod mikroskopem ocenia się ilość krwinek białych w moczu i na tej podstawie określa intensywność zakażenia narządów układu moczowego. 

Każde odstępstwo od normalnego poziomu leukocytów w moczu nazywa się leukocyturią. Badanie moczu jest punktem wyjścia do dalszej diagnostyki, można je wykonywać rutynowo (np. u kobiet w ciąży) lub wtedy, gdy pacjent ma niepokojące objawy.

Reklama

Podwyższone leukocyty w moczu

Częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz nawet po mikcji, zmieniona barwa moczu (czasem zmętnienie, tzw. ropomocz), inny niż zwykle zapach, pojawiające się ślady krwi – to powinny być sygnały ostrzegawcze, że w układzie moczowym toczy się proces zapalny. Do tego mogą pojawić się bóle w dolnej części brzucha, które promieniują czasem do lędźwi. Powinno się wtedy wykonać ogólne badanie moczu i sprawdzić ilość leukocytów.

Norma leukocytów w moczu

Jaka powinna być norma leukocytów w moczu u zdrowego człowieka? Jeśli wartość ta sięga do 3 mln dziennie białych krwinek (niektórzy uważają, że do 5 mln) nie ma powodów do obaw, bo taka ilość białych krwinek w moczu spełnia swoją ochronną rolę, zwalczając drobnoustroje w końcówce układu moczowego.

Jeśli jednak jest ich więcej, np. ok. 10 mln na dobę, to sygnał, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym lub innymi poważnymi dolegliwościami.

Wspomóż funkcjonowanie swoich nerek. Kliknij tutaj

Przyczyny leukocytów w moczu

Różne mogą być przyczyny podwyższonej ilości białych krwinek w moczu. Leukocyturia najczęściej jest spowodowana dolegliwością, jaką jest zakażenie układu moczowego przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby. 

Zbyt dużo leukocytów w moczu pojawia się podczas zapalenia cewki moczowej, które objawia się pieczeniem przy oddawaniu moczu (czasem także krwiomoczem), a także przy często występującym u kobiet zapaleniu pęcherza moczowego, podczas którego bakterie dostają się do pęcherza przez cewkę moczową.

Leukocyty obecne w moczu mogą świadczyć także o innych poważnych chorobach, takich jak:

U zdrowego człowieka także może pojawić się okresowo wysoki poziom leukocytów w moczu, zwłaszcza podczas intensywnie uprawianego sportu i stanów odwodnienia. Taki objaw może być związany także z lekkim stanem podgorączkowym, stanami zapalnymi różnych narządów.

Ból nerek może być spowodowany różnymi schorzeniami. Najbardziej popularnymi dolegliwościami jest kamica nerkowa, lub zakażenia układu moczowego. Aby ułatwić sobie oczyszczanie dróg moczowych i zadbać o nerki warto sięgnąć po leczniczy produkt roślinny w postaci pasty. Pastę rozpuszcza się w wodzie i przyjmuje kilka razy dziennie. Należy pamiętać, że jeśli nie następuje poprawa trzeba udać się do lekarza. Leczniczy produkt roślinny, o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym, który zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych znajdziesz TUTAJ.

Większą ilość białych krwinek w moczu wywołują też niektóre leki, np. niesteroidowe przeciwzapalne, sulfonamidy, cefalosporyny, leki przeciwgruźlicze, niektóre antybiotyki, leki na serce i immunosupresanty.

Leukocyty w moczu w ciąży

Analiza składu moczu jest rutynowym badaniem podczas każdej wizyty kontrolnej ciężarnej, bo pozwala szybko wychwycić m.in. nieprawidłowy poziom białych krwinek i rozwijający się stan zapalny. To ważne badanie, bo w ciąży wzrasta ryzyko infekcji układu moczowego, powiększająca się macica i płód uciskają pęcherz moczowy utrudniając całkowite jego opróżnienie. A to jest pożywka dla bakterii.

Informacja o ilości leukocytów w moczu w ciąży jest bardzo ważna dla lekarza, bo nieleczone infekcje układu moczowego mogą spowodować infekcje nerek, a także skutkować przedwczesnym porodem i zaburzyć rozwój płodu.

U kobiet w ciąży liczba leukocytów w moczu nie powinna być większa niż 5. Wyższy wynik może być oznaką infekcji zapalnej lub zakażenia układu moczowego. Ważne jest skonsultowanie się w takim przypadku z ginekologiem i wykonanie posiewu moczu, w celu zdiagnozowania przyczyny, a następnie odpowiednie leczenie.

Reklama

Leukocyty w moczu dziecka

Infekcje górnych dróg moczowych, które objawiają się podwyższonym poziomem leukocytów w moczu dziecka zdarzają się u 5 procent dziewczynek i 2 procent chłopców. Podczas badania moczu u dziecka trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne pobranie próbki do badania.

Istnieje, bowiem duże ryzyko zafałszowania wyników, ze względu na nadkażenie próbki w trakcie jej pobierania. W tym celu przed pobraniem próbki trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem krocze pacjenta (zwłaszcza w okolicy ujścia cewki moczowej) i pobrać środkowy strumień moczu.

Trzeba też pamiętać, że wynik może być zafałszowany, gdy badane dziecko jest odwodnione, przyjmuje duże dawki witaminy C lub zjada duże ilości białka.

Gdy norma białych krwinek w moczu dziecka zostanie przekroczona najczęściej jest to oznaka zapalenie pęcherza. Wtedy charakterystyczne objawy to:

 • ból brzucha,
 • parcie na pęcherz,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • ból w czasie oddawania moczu,
 • ogólne osłabienie organizmu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • JAŁOWA LEUKOCYTURIA ! TRUDNY PROBLEM DIAGNOSTYCZNY U DZIECI, Agnieszka Szmigielska, Grażyna Krzemień, Wydawnictwo Aluna
 • DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA TOM II, pod redakcją Andrzeja Szutowicza i Anny Raszei-Specht
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Badanie próbki moczu
Posiew moczu - cena badania. Ile się czeka na wyniki?
Próba moczu do badania
Badanie ogólne moczu - co wykrywa? Normy i wyniki
Próba moczu z erytrocytami
Erytrocyty w moczu - co oznaczają? Norma dla czerwonych krwinek
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Produkty bogate w magnez? 🤔
Sprawdź!