Najzdrowsze miejsce w internecie

Budowa zęba - struktura i opis. Z czego składa się ząb?

Dorosły człowiek posiada 32 zęby w jamie ustnej. Ząb składa się z 3 elementów: korony, szyjki i korzenia zęba. Wyróżniamy sześć głównych rodzajów zębów.
Przekrój zęba człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Zęby stałe u człowieka zaczynają rosnąć około 5-6 roku życia. Ten proces rozpoczyna się od przednich zębów i trwa do około 13. roku życia. Wtedy pojawiają się zęby szóstki i zęby siódemki.

Następnie około 17-21 roku życia wyżynają się zęby mądrości – ósemki. Dorosły człowiek w obu łukach – żuchwie i szczęce ma 32 zęby.

Należy pamiętać, iż zęby stałe to ostatnie jakie rosną u ludzi. Dlatego trzeba o nie dbać i nie dopuścić do chorób jamy ustnej, które mogą prowadzić do konieczności usunięcia zębów.

Rodzaje zębów w jamie ustnej

Każdy ząb w jamie ustnej człowieka pełni określoną rolę lub funkcję. Wyrożniamy:

 • Siekacze - zęby jedynki i dwójki
 • Kły - trójki
 • Zęby przedtrzonowe - zęby piątki i czwórki
 • Zęby trzonowe - zęby szóstki i siódemki
 • Zęby mądrości - ósemki, które pojawiają się między 17 a 21 rokiem życia. Często sprawiają wiele problemów, gdyż nie mieszczą się w łuku i rosną nieprawidłowo. Są także najbardziej narażone na próchnicę i szybko się psują.
 • Zęby dziewiątki - zęby nadliczbowe, które są odchyleniem od normy i wymagają interwencji stomatologa. Często wyrastają w przedłużeniu łuku lub poza nim. Rosną
  w ukryciu, by przed ujawnieniem się dawać objawy w postaci bólu głowy, szczękościsku, obrzęku twarzy i wysokiej gorączki.  

Budowa zębów

Ząb składa się z trzech części: korony (to ją właśnie widzimy w jamie ustnej), szyjki (otoczonej dziąsłem), korzenia (umocowującego całość w wyrostku zębodołowym).

Wewnątrz zęba znajduje się komora i kanał korzeniowy. Substancje, które budują te struktury to:

 • szkliwo,
 • zębina,
 • cement,
 • miazga.

Szkliwo zęba

Szkliwo to część silnie zmineralizowana, położona w obrębię zęba najbardziej zewnętrznie i otaczająca całą strukturę korony. Aż w 95% składa się z części nieorganicznych, co czyni ją najtwardszą substancją w ludzkim organizmie.

Jeśliby spojrzeć pod mikroskop, szkliwo bardzo przypomina budowę szkła - ciasno upakowane kryształy substancji zwanej hydroksyapatytem są poprzedzielane przestrzeniami zwanymi porami, wypełnionymi wodą i składnikami organicznymi.

W momencie, gdy bakterie próchnicotwórcze zaczynają swoją inwazję, kwasy przez nie produkowane rozpuszczają kryształy, powodując powiększenie się porów. To z kolei pozwala bakteriom wnikać coraz głębiej i kontynuować proces zniszczenia. W ten sposób błędne koło się zamyka.

Zębina

Zębina, położona nieco głębiej, jest mniej wytrzymała niż szkliwo. Wynika to z jej budowy, w której tylko 70% stanowią składniki nieorganiczne.

Sąsiadują one z komórkami nazywanymi odontoblastami, włóknami kolagenowymi i substancją podstawową. Wszystkie te elementy starannie poukładane, tworzą regularne struktury takie jak:

 • kanaliki zębinowe,
 • zębinę około kanalikową i międzykanalikową

Niestety bakterie próchnicotwórcze szybko radzą sobie z nielicznymi kryształami hydroksyapatytu, wykorzystując też do rozprzestrzeniania się puste przestrzenie, jakimi są kanaliki zębinowe.

Cement zęba

Cement - najsłabiej uwapniona tkanka twarda zęba, jest najbardziej narażona na destrukcję. Ponieważ jednak cement buduje korzeń, w naturalnych warunkach nie kontaktuje się ze środowiskiem zewnętrznym. Zdarzają się jednak przypadki (choroby przyzębia, recesja dziąsła u starszych osób), kiedy zostaje on odsłonięty na działanie szkodliwych czynników.

Miazga zęba

Miazga, która jest mocno unaczynioną i unerwioną galaretowatą tkanka łączną, wypełnia komorę zęba i kanały korzeniowe. Dzięki licznym komórkom układu immunologicznego, pełni funkcję obronną.

Z kolei bogate unaczynienie dostarcza substancje odżywcze komórkom, a obfite unerwienie pozwala na bieżąco monitorować stan zęba.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Gruczoły potowe - funkcje i rozmieszczenie. Kiedy zapalenie?
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Zatoka jamista - gdzie jest? Zawartość, zapalenie i guz
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!