Dla Ciebie, na zdrowie!

Zapalenie zęba: objawy i leczenie. Jakie leki i sposoby?

Zapalenie zęba to ściślej zapalnie miazgi zębowej. Stan ten objawia się m.in. bólem, niekiedy też obrzękiem, zaczerwienieniem, a nawet podwyższoną temperaturą. Za zapaleniem zęba mogą stać różne przyczyny, jedną z nich jest próchnica. Jak leczy się stan zapalny zęba? Czy można stosować w tym przypadku leki na własną rękę? Jak przebiega leczenie?
Kobieta trzyma się za policzek
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest zapalenie zęba?

Zapalenie zęba to potoczna nazwa stanu zapalnego, zlokalizowanego w obrębie miazgi zęba. Stąd zasadne jest określać ten proces chorobowy jako zapalenie miazgi. Miazga to wewnętrzna struktura zęba, która jest silnie unerwiona i unaczyniona. Miazga zębowa wytwarza stan zapalny, by obronić ząb przed drażniącymi, niszczącymi go czynnikami zewnętrznymi, np. próchnicą.

Stan zapalny zęba najczęściej jest boleśnie odczuwany przez pacjentów, jednak wiele zależy m.in. od fazy, w której znajduje się zapalenie. W pierwszym etapie zapalenia miazgi pacjent może odczuwać niewielką dolegliwość bólową, np. podczas spożywania zimnych i słodkich posiłków, bądź nie czuć wcale bólu. 

Ta faza, która trwa około trzech dni, jest jeszcze odwracalna, w przeciwieństwie do drugiej – podczas której ból trwa niemal nieprzerwanie, jest silny i pulsujący (zwłaszcza w porze nocnej). W tym przypadku dentyście nie pozostaje nic innego jak tylko wyeliminowanie całej uszkodzonej miazgi. Trzeci etap – także nieodwracalny – to martwica, która może być bezobjawowa. Nieleczona jednak prowadzi do poważnych konsekwencji takich jak np. tworzenie się zgorzelizapalenie okostnej zęba oraz zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zębów. 

Objawy zapalenia zęba

Jak rozpoznać stan zapalny zęba? Objawy w pierwszej fazie tego procesu nie muszą być ewidentne, niektóre osoby nie odczuwają nawet bólu. Inne narzekają na przemijający, słaby lub umiarkowany ból zęba, który pojawia się po jedzeniu, czy wypiciu czegoś zimnego, gorącego albo słodkiego. Z czasem ból może się nasilać, ataki bólowe zwiększą swoją częstotliwość i nie będą miały już wyłącznie związku ze spożywanym posiłkiem, ale także z dotknięciem zęba. Dolegliwości bólowe mogą stać się bardzo nieprzyjemne, samoistne, obserwowane są one głównie w nocy. Ból może promieniować do oka, skroni, czy ucha. W drugim i trzecim etapie zapalenia zęba leki przeciwbólowe mogą nie być już skuteczne.

Zapalenie zębów wiąże się niekiedy, w tych cięższych przypadkach, z innymi towarzyszącymi bólowi zęba symptomami, takimi jak gorączka, bolesność gardła, obrzęk w obrębie chorego zęba, ale też opuchlizna obejmująca część twarzy, poza tym zaczerwienienie skóry w obrębie stanu zapalnego oraz ogólne złe samopoczucie. 

Reklama

Przyczyny zapalenia zęba

Przyczyny stanu zapalnego zęba można podzielić na dwie grupy: zakaźne i niezakaźne. Zakaźne zapalenie zęba może być wywołane przez bakterie, które wnikają w miazgę zęba na skutek postępującej próchnicy, bądź też mają związek z nieszczelnym wypełnieniem zastosowanym w gabinecie dentystycznym lub powstały w wyniku erozji, czy starcia zębów. Do innych powodów zakaźnego zapalenia zęba należą choroby przyzębia oraz np. złamanie zęba, w wyniku którego dochodzi do odsłonięcia miazgi zębowej. Ta ostatnia sytuacja sprawia, że bakterie mają swobodny dostęp do wnętrza zęba.

Z kolei wśród niezakaźnych czynników powodujących zapalenie zęba wylicza się:

  • podłoże mechaniczne (taką okolicznością jest ucisk wywołany przez zbyt wysokie wypełnienie założone przez stomatologa), 
  • źródła termiczne (np. zbytnie przegrzanie miazgi zębowej w czasie wykonywania zabiegu stomatologicznego), 
  • motywy chemiczne (np. kiedy lekarz dentysta zastosuje środki chemiczne drażniąco wpływające na miazgę). 

Jak leczyć zapalenie zęba?

W pierwszym odruchu większość osób udaje się do apteki po leki na stany zapalne zębów, bez recepty. Jednak te farmaceutyki działają wyłącznie na objawy, nie na przyczynę. Tej trzeba szukać zapisując się na wizytę do stomatologa. Należy liczyć się z tym, że niezależnie od tego jak dobre, silne tabletki na stan zapalny zęba bez recepty zostaną zaaplikowane, zapalenie samo nie minie, a będzie się pogłębiało i stwarzało coraz większe zagrożenie zdrowotne. 

Dentysta podejmie właściwe leczenie uwarunkowane m.in. etapem, w którym stan zapalny się znajduje. W pierwszej fazie zapalenia zęba zazwyczaj wystarcza eliminacja próchnicy oraz wypełnienie ubytków, bądź zastosowanie preparatów bazujących na wodorotlenku wapnia lub tlenku cynku z eugenolem. 

Po usunięciu leczniczego opatrunku lekarz dokonuje wypełnienia ubytku. W nieodwracalnych etapach stanu zapalnego zęba wprowadza się leczenie kanałowe. Dentysta pozbywa się martwych tkanek, na koniec szczelnie wypełniając kanał korzeniowy. Niekiedy nie pozostaje nic innego jak tylko ekstrakcja zęba (usunięcie).

Reklama

Sposoby na zapalenie zęba

Co na stan zapalny zęba można zastosować poza gabinetem dentystycznym? Z pewnością leczenia dentystycznego w tym przypadku nie wolno zastępować tzw. domowymi sposobami. Po uprzednim uzgodnieniu ze stomatologiem mogą one wspomóc terapię, jednak nie powinny nigdy stanowić jej substytutu.

Gdy mocno doskwiera ból zęba, wywołany jego stanem zapalnym, można doraźnie zażyć lek na zapalenie zęba o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Antybiotyk także zadziała wyłącznie objawowo. Należy to podkreślić jeszcze raz, że wizyta lekarska jest jednak konieczna. Nieleczone zapalenie zęba może bowiem doprowadzić do tak poważnych konsekwencji jak sepsa, czy zapalenie mięśnia sercowego. 

Niewątpliwie zamiast zastanawiać się nad tym jak zwalczyć ropne zapalenie zęba, lepiej wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Polega ona na regularnych wizytach stomatologicznych (co najmniej dwa razy do roku), dbałości o codzienną, dokładną higienę zębów (obejmującą szczotkowanie i nitkowanie), wyeliminowanie z diety słodyczy i spożywanie jak najmniej cukru.

Czytaj też:

 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Jordan Richard, Lewis Michael, Medycyna jamy ustnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013, I, ISBN 9788320044904.
  • 2. Fejerskov O., Kidd E., Próchnica zębów. Choroba próchnicowa i postępowanie kliniczne, Urban & Partner, 2006, I, ISBN 978-83-89581-77-8.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Mężczyzna pokazuje jakiej używa pasty do zębów
Pasta do zębów - rodzaje. Czym się kierować przy wyborze?
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?