Wyrywanie zęba – kiedy należy wykonać zabieg?

Wyrwanie zęba to ostateczność. Współcześnie stomatolodzy są w stanie wyleczyć większość zębów zniszczonych przez próchnicę czy na skutek urazów mechanicznych. Niemniej nie każdy ząb można uratować. Kiedy ekstrakcja zęba jest konieczna?
Ekstrakcja zęba
Źródło: 123RF
Spis treści

Wyrywanie zęba

Ekstrakcja, inaczej wyrwanie zęba, jest zabiegiem chirurgicznym najczęściej wykonywanym przez stomatologów i chirurgów szczękowych. Usuwanie zęba polega na przerwaniu włókien ozębnej łączących korzeń zęba z kością zębodołu. W ten sposób ząb jest wyjmowany z zębodołu.

Ekstrakcję wykonuje się tylko wtedy, gdy ząb wraz z korzeniem nie nadaje się do leczenia. Przed przystąpieniem do zabiegu, stomatolog musi dokładnie zapoznać się z anatomią zęba i umiejscowieniem korzeni zębowych. W tym celu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne, nazywane potocznie panoramą.

Na jego postawie stomatolog może określić kształt, liczbę oraz położenie korzeni. Ekstrakcję wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadza się przy użyciu kleszczy, dźwigni, łyżeczek zębodołowych lub wierteł, wykonując odpowiednie ruchy ekstrakcyjne. Należy pamiętać, że wyrwanie zęba jest zabiegiem zagrożonym możliwością wystąpienia powikłań.

Wskazania do wyrwania zęba 

Wyrwanie zęba większość stomatologów traktuje jako ostateczność. Ekstrakcję wykonuje się zwykle u pacjentów z zębopochodnymi stanami zapalnymi, zakażeniami odogniskowymi i chorobami tkanek zęba, miazgi i przyzębia. Wskazaniem do wyrwania zęba są:

 • zęby i korzenie nie nadające się do leczenia zachowawczego i protetycznego,
 • ropne zapalenia miazgi w niedrożności kanału zęba i przy zębach wielokorzeniowych,
 • martwica i zgorzel miazgi zębów, 
 • przetrwałe zęby mleczne, 
 • zapalenie ozębnej zębów wielokorzeniowych,
 • choroby przyzębia z rozchwianymi zębami,
 • ropnie przyzębne,
 • zakażenia bakteryjne zębopochodne,
 • złamania korony zęba poniżej szyjki, 
 • podłużne lub skośne złamanie korzenia z przemieszczeniem w zębie jednokorzeniowym lub złamanie zęba wielokorzeniowego,
 • zęby zwichnięte z chorobami przyzębia,
 • wady rozwojowe (zęby dodatkowe, nadliczbowe, zatrzymane)
 • zatrzymane trzecie zęby trzonowe,
 • zębopochodne zakażenia odogniskowe. 

 

Wskazaniem do wyrwania zęba są też wady zgryzu. Ortodonta często zaleca wyrwanie zębów przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego. Ekstrakcje wykonuje się także ze wskazań chirurgicznych lub protetycznych. Coraz częściej stomatolodzy decydują się na profilaktyczne usunięcie trzecich zębów trzonowych, nazywanych potocznie zębami mądrości.

Jak wyrwać zęba?

Przed wyrwaniem zęba pacjenta trzeba znieczulić i odpowiednio ułożyć. W czasie usuwania zębów górnych, pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, z odchyloną do tyłu głową. Przy usuwaniu zębów dolnych żuchwa powinna być ułożona równolegle do podłogi. Lekarz natomiast stoi zwykle za pacjentem lub po jego prawej stronie. Jama ustna pacjenta powinna znajdować się na wysokości zgięcia łokciowego lekarza i w odległości przedramienia. Stomatolog lub chirurg przy użyciu kleszczy i dźwigni usuwa ząb jedną ręką, a drugą ustala i podtrzymuje wyrostek zębodołowy oraz żuchwę. Odpowiednie użycie kleszczy wymaga znajomości uchwytów stomatologicznych. Ponadto zęby usuwa się  odpowiednimi ruchami ekstrakcyjnymi, które należy dostosować do budowy zęba, ilości korzeni oraz ich położenia. Wyróżnia się ruchy wyważające, wahadłowe oraz obrotowe.  Lekarz dobierając ruchy ekstrakcyjne, przerywa włókna ozębnej i wyjmuje ząb z zębodołu. Zaopatrzenie rany wieńczy zabieg ekstrakcji zęba. W wielu przypadkach konieczne jest założenie szwów. Przez dwie godziny po zabiegu nie można jeść. Po tym czasie pacjenci mogą spożyć posiłek, ale składający się z letnich i półpłynnych pokarmów.

 

Ból po wyrwaniu zęba oraz inne powikłania

Kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe. Z reguły stomatolodzy przepisują pacjentom leki przeciwbólowe. Ból poekstrakcyjny jest najczęściej spowodowany nieodpowiednim zaopatrzeniem rany. W czasie wyrywania zęba lub po zabiegu mogą wystąpić inne powikłania takie jak omdlenie, zapaść, atak dusznicy, zawał mięśnia sercowego, a nawet zatrzymanie krążenia. Zdarzają się także powikłania związane nieprawidłowym użyciem narzędzi takie jak zranienie, uszkodzenie zębów, złamanie kości, zwichnięcie żuchwy czy przetoka ustno-zatokowa.   

Ile kosztuje wyrwanie zęba?

Wyrwanie zęba w prywatnym gabinecie stomatologicznych to koszt od 100 do 200 złotych. Droższe jest usunięcie trzeciego zęba trzonowego. Kosztuje od 200 do 400 złotych. Natomiast usunięcie zębów całkowicie zatrzymanych lub przemieszczonych może kosztować do 500 złotych za sztukę. Ceny różnią się w zależności od zastosowanego znieczulenia oraz miasta, w którym zabieg będzie wykonywany.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.

Bibliografia

 • Bartkowski S., Chirurgia szczękowo-twarzowa. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Kraków 1996.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Żylaki przełyku - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Przepuklina rozworu przełykowego - objawy, operacja
Usunięcie migdałków – u dorosłych i dzieci. Cena zabiegu

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama