Zęby dziewiątki, czyli nadliczbowy problem

Dorosły człowiek ma w buzi 32 zęby stałe. U niektórych osób może pojawić się dodatkowe uzębienie w postaci tzw. zębów dziewiątek. Nadliczbowe uzębienie to jeden ze współczesnych problemów stomatologicznych. Jak rozpoznać i leczyć dziewiąty ząb u człowieka?
Hiperdoncja
Źródło: 123RF

Spis treści

Razem z ewolucją człowieka zmniejszała się jego szczęka, ponieważ zmieniła się jej rola. Szczęka człowieka pradawnego charakteryzowała się znacznie większą liczbą zębów niż obecnie i mieściła nawet zęby dziesiąte. Masywna żuchwa nie musiała już służyć do miażdżenia trudnego do rozdrobnienia i przeżuwania pokarmu.

Współcześnie już tzw. ósemki są często zębami szczątkowymi, które nie dość, że nie pełnią żadnej funkcji, to zwykle ich wyrastanie przebiega w sposób nieprawidłowy, jest bolesne, a ich usunięcie kłopotliwe. W ludzkim uzębieniu mogą pojawić się także zęby dziewiąte i dziesiąte. Jednak ich wystąpienie jest znacznym odchyleniem od normy. Są to zęby nadliczbowe, wymagające interwencji lekarza stomatologa.

Zęby dziewiątki – objawy

Zęby dziewiątki mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej wyrastają między 5, a 25 rokiem życia. W odróżnieniu od ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, zwane są zębami głupoty. Zwykle rosną w przedłużeniu łuku zębowego lub poza nim, jako czwarte zęby trzonowe, czyli zatrzonowce. Choć swoim kształtem i wyglądem przypominają ósemki i mogą mieć prawidłową budowę anatomiczną, to charakteryzują się nieprawidłowym położeniem w kości. Potrafią przez wiele lat nie dawać o sobie znać, przeważnie rosnąc w ukryciu. Jednak kiedy już się uaktywnią, stają się nadliczbowym problemem, który może prowadzić do:

 • bólów głowy,
 • bólu żuchwy,
 • szczękościsku,
 • problemów z zatokami,
 • puchnięcia dziąseł,
 • obrzęku twarzy,
 • nieprzyjemnego dźwięczenia w uchu,
 • stanów zapalnych w jamie ustnej (powstawania ropni i torbieli),
 • bardzo wysokiej gorączki,
 • powiększenia węzłów chłonnych.

Uaktywnienie się dziewiątych zębów zazwyczaj prowadzi do zabrania miejsca innym zębom w szczęce, czyli ich nieprawidłowego stłoczenia. Wystąpienie zaburzenie zgryzu w efekcie może spowodować rozwój próchnicy.

Zęby dziewiątki – diagnostyka

Występujące objawy powinny skłonić pacjenta do wykonania badania stomatologicznego, które pomoże wykluczyć lub potwierdzić wystąpienie dziewiątego zęba. Na niewyrznięty ząb może wskazywać wyczuwalne zgrubienie. Jednak zawsze obecność dziewiątek należy zweryfikować badaniem RTG/RVG panoramicznym.

Dziewiątki, które nie dają żadnych symptomów, mogą zostać wykryte przypadkowo na zdjęciu rentgenowskim.

Zęby dziewiątki – leczenie

Leczenie musi zostać indywidualnie dobrane do każdego pacjenta i jest zależne od stanu zęba. Jak wygląda leczenie nadliczbowych zębów?

 • Zazwyczaj zalecana je ekstrakcja dziewiątki lub nawet ósemki, by powstało miejsce na rozwinięcie się zęba.
 • Usunięcie dziewiątki jest dosyć skomplikowane i nieprzyjemne, to zabieg chirurgiczny, który przeprowadza chirurg szczękowy, najlepiej w warunkach ambulatoryjnych. Pozwala to uniknąć niechcianych powikłań.
 • Natomiast w sytuacji, gdy dziewiąty ząb nie daje żadnych objawów, a został zdiagnozowany, lekarz może zadecydować o jego pozostawieniu. Należy jednak pamiętać o systematycznych kontrolach radiologicznych.

Przeczytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!