Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Mięśnie ręki (anatomia). Jakie są mięśnie w dłoni?

Mięśnie ręki człowieka pełnią ważne funkcje jak: chwytanie, czy pisanie. Mięśnie palców dzielą się na 3 zasadnicze grupy: mięśnie kciuka, mięśnie palca małego oraz mięśnie środkowe dłoni.
Mięśnie po stronie dłoniowej ręki
Źródło: 123RF
Spis treści

Budowa mięśni ręki

Ręka człowieka jest narządem chwytnym, której dominującą cechą jest przeciwstawność kciuka. Na ręce wyróżnia się grzbiet (łac. dorsum manus) i dłoń (palma manus). Krótkie mięśnie ręki swoje miejsce mają głównie na stronie dłoniowej śródręcza.

Strona grzbietowa jest pozbawiona mięśni, dzięki czemu palce zachowują swój wysmukły kształt. Mięśnie ręki wraz z kościami ręki zapewniają ruchomość palcom oraz umożliwiają wykonywanie precyzyjnych czynności takich jak chwytanie przedmiotów, szycie lub pisanie.

Reklama

Mięśnie palców

Mięśnie palców człowieka dzielimy na 3 grupy:

  • Mięśnie kłębu (kciuka), tworzące wyniosłość poniżej i przyśrodkowo od kciuka. Najbardziej powierzchniowym mięśniem tej grupy jest odwodziciel krótki kciuka. Rozpoczyna się najczęściej na kości łódeczkowej i na kości czworobocznej większej, a kończy się na bliższym paliczku kciuka. Mięsień przywodziciel kciuka (musculus adductor pollicis) jest największym mięśniem kłębu palca I, którego funkcją jest przywodzenie i zginanie kciuka. Pozostałe mięśnie kłębu to zginacz krótki kciuka i przeciwstawiacz kciuka.
  • Mięśnie kłębu palca małego tworzą wyniosłość poniżej palca małego zwaną kłębikiem (hypothenar). Najbardziej powierzchownie położony jest odwodziciel palca małego (musculus abductor digiti minimi), będący jednocześnie największym mięśniem małego palca. Rozpoczyna się na kości grochowatej i haczykowatej, a kończy na paliczku bliższym palca małego.
  • Mięśnie środkowe dłoni to mięśnie zawarte pomiędzy kłębem palca I i V. Są to mięśnie glistowate (musculi lumbricales) oraz mięśnie międzykostne (musculi interossei). Mięśnie glistowate, to cztery małe, smukłe i wąskie mięśnie zginające palce II-V w stawach sródręczno-paliczkowych,. Prostują też palce w stawach międzypaliczkowych. Mięśnie międzykostne dzielimy na dwie grupy. Wspólnie działanie mięśni międzykostnych grzbietowych oraz dłoniowych wywołuje ruch zginania palców w stawach sródręczno-paliczkowych, a prostowania w stawach międzypaliczkowych.

Czytaj też: Ból ręki - przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj również

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
  • http://www.homunculus.ug.edu.pl/wg/pliki/anatomia/miologia_wiadomosci.pdf
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Wizualizacja mięśni głowy
Mięśnie głowy: anatomia, ból, skurcz. Jak rozluźnić napięte?
Sportsmenka pokazuje mięśnie grzbietu
Mięśnie grzbietu – anatomia, ból i ćwiczenia wzmacniające
Stopy człowieka
Mięśnie stopy (anatomia stopy)
Wysportowana osoba
Mięśnie brzucha (anatomia) - dolne, skośne, proste

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!