Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Mięśnie przedramienia - budowa grupy przedniej, tylnej i bocznej

Mięśnie przedramienia określane też jako mięśnie przedramion, dzielą się na trzy grupy: mięśnie przedramion przednie, mięśnie przedramion tylne oraz mięśnie przedramion boczne. Poznaj ich budowę anatomiczną i funkcje w organizmie człowieka.
Sylwetka człowieka z zaznaczonymi mięśniami przedramienia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Budowa mięśni przedramienia

Mięśnie przedramienia to mięśnie poprzecznie prążkowane, znajdujące się na przedramieniu górnej kończyny - od łokcia do nadgarstka. Wyróżniamy 19 mięśni przedramion. Mięśnie przedramienia dzielą się na 3 grupy:

 • grupę przednią (dłoniową),
 • tylną (grzbietową)
 • boczną (promieniową).

Reklama

Mięśnie przedramienia przednie

Grupę przednią mięśni przedramion stanowią przede wszystkim zginacze. Grupa ta składa się z 8 mięśni ułożonych w czterech warstwach. Warstwę pierwszą i drugą nazywa się łącznie powierzchowną, a warstwę trzecia i czwartą - głęboka.

Warstwę pierwszą tworzą:

 • mięsień nawrotny obły
 • mięsień zginacz promieniowy nadgarstka (łac. musculus flexor carpi radialis)
 • mięsień dłoniowy długi (musculus palmaris longus)
 • zginacz łokciowy nadgarstka (musculus flexor carpi ulnaris).

Wszystkie wymienione mięśnie leżą na powierzchni przedniej przedramienia i rozpoczynają się wspólną głową na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Różnią się natomiast miejsca ich zakończenia.

Zginacz promieniowy nadgarstka kończy się na podstawie II, a czasami i III kości śródręcza, zaś mięsień dłoniowy długi kończy się cienkim ścięgnem przechodzącym w rozcięgno dłoniowe.

Warstwę drugą tworzy jeden mięsień – zginacz powierzchowny palców (musculus flexor digitorum superficialis). Rozpoczyna się on dwiema głowami na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej, wyrostku dziobiastym kości łokciowej i powierzchni przedniej końca bliższego kości promieniowe. Kończy się natomiast na brzegach środkowych paliczków palców od II do V.

Warstwa trzecia, czyli głęboka składa się z mięśnia zginacza głębokiego palców znajdującego się po stronie łokciowej oraz zginacza długiego kciuka po stronie promieniowej.

Warstwę czwartą, najgłębszą, stanowi mięsień nawrotny czworoboczny którego czynnością jest nawracanie przedramienia.

Mięśnie przedramienia tylne

Grupę tylną  mięśni przedramion dzieli się na dwie warstwy: powierzchowna i głęboką.

Warstwę powierzchowną tworzą trzy mięśnie rozpoczynające się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej:

 • mięsień prostownik palców (musculus extensor digitorum),
 • mięsień prostownik palca małego (musculus extensor digiti minimi) 
 • mięsień prostownik łokciowy nadgarstka.

Do warstwy głębokiej grupy tylnej mięśni przedramienia zalicza się cztery mięśnie: odwodziciel długi kciuka, prostownik długi i krótki kciuka oraz prostownik wskaziciela.

Mięsień prostownik palców (musculus extensor digitorum), przechodzi w cztery ścięgna, kończące się jako rozcięgno grzbietowe palców II-V. Należący do warstwy głębokiej mięsień odwodziciel długi kciuka jest największym mięśniem tej grupy jednocześnie uważany jest za jeden z ważniejszych odwodzicieli ręki. Odwodzi ją w stronę promieniową a zgina w stronę dłoniową. Odwodzi też i odprowadza kciuk.

Reklama

Mięśnie przedramienia boczne

Grupę boczną mięśni przedramienia tworzą cztery mięśnie mające swój początek na nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Tworzą ją:

 • mięsień ramienno-promieniowy
 • mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka
 • mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka (musculus extensor carpi radialis brevis) 
 • mięsień odwracacz.

Mięsień ramienno-promieniowy jest najsilniejszym mięśniem tej grupy. Kończy się na dalszym końcu kości promieniowej, tuż powyżej wyrostka rylcowatego. Jest silnym zginaczem stawu łokciowego. Ma też składową nawracającą i odwracającą przedramię.

Mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka kończy się na II kości śródręcza. Zgina on przedramię w stawie łokciowym i nieznacznie je nawraca. Silnie zgina rękę w kierunku grzbietowym i odwodzi ją. Bierze udział w zaciskaniu pięści, pisaniu i rysowaniu. Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka kończy się na powierzchni grzbietowej podstawy III kości śródręcza – na wyrostku rylcowatym.

Głównym jego zadaniem jest prostowanie ręki w stawach. Mięsień odwracacz rozpoczyna się nie tylko na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, ale także na kości łokciowej i na więzadłach. Kończy się natomiast na kości promieniowej powyżej i poniżej guzowatości kości promieniowej. Odwraca przedramię i rękę.

Czytaj też: 

Bibliografia

 • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Wizualizacja mięśni głowy
Mięśnie głowy: anatomia, ból, skurcz. Jak rozluźnić napięte?
Sportsmenka pokazuje mięśnie grzbietu
Mięśnie grzbietu – anatomia, ból i ćwiczenia wzmacniające
Stopy człowieka
Mięśnie stopy (anatomia stopy)
Wysportowana osoba
Mięśnie brzucha (anatomia) - dolne, skośne, proste

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!